Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Námět na zlepšení pro uživatele fóra  (Přečteno 12636 krát)

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« kdy: 07 Prosince 2006, 17:49:38 »
Jsem začátečník na tomto fóru i v Linuxu, ale po několika týdnech každodenního čtení tohoto fóra mě napadla věc, kterou jsem už dávno předtím viděl na fóru Czilly. Jde o administrátorské přejmenovávání nevhodně nazvaných témat. Ano, je to spousta práce pro administrátory, moderátory či jak se těmto zainteresovaným říká, ale i přes vyhledávání si myslím že to dost usnadní život. On takový název "Problém" nebo "POMOZTE MI!!!" je poměrně na nic. Na Czille to dělají tak, že téma přejmenují a do závorky na konec dají "(bylo: Problém)"

K tomuto tématu by se asi měli vyjádřit především ti, kteří budou přejmenovávat.
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #1 kdy: 07 Prosince 2006, 18:08:15 »
jj,souhlasím. Taky přidám trochu do mlýna: Na konec tématu by mohl zkladatel vlákna nebo admin sepsat celý postup jak danou věc vyřešil. Témata jsou kolikrát podobná a na několika stranách. Hledající tak nemá přehled a zkládá další vlákno, kde jsou pak odkazy kde se to již řešilo.
Nebo by se mohla založit nová stránka s vyřešenými problémy.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #2 kdy: 07 Prosince 2006, 18:12:51 »
Citace: Maky
Nebo by se mohla založit nová stránka s vyřešenými problémy.
A co naše wikipedie? Je tam většina návodů a častých dotazů.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #3 kdy: 07 Prosince 2006, 18:21:48 »
Citace: vojtech.t
Citace: Maky
Nebo by se mohla založit nová stránka s vyřešenými problémy.
A co naše wikipedie? Je tam většina návodů a častých dotazů.
Oj, na to sem jaksi zapomněl, sorry.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #4 kdy: 07 Prosince 2006, 18:31:40 »
Citace: Maky
Citace: vojtech.t
Citace: Maky
Nebo by se mohla založit nová stránka s vyřešenými problémy.
A co naše wikipedie? Je tam většina návodů a častých dotazů.
Oj, na to sem jaksi zapomněl, sorry.
Mě už taky napadlo, že by nebylo špatné založit tady další téma "FAQ", kam by se dávaly postupy jak řešit nejčastější problémy. Ale bylo by s tí dost problémů, největší asi sehnat lidi, kteří by to dělali a kteří by kontrolovali, aby to mělo náležitou úroveň a formu, ale to bysme zase zabředli do diskuse o nedostatku adminů a moderátorů...

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #5 kdy: 07 Prosince 2006, 18:58:20 »
jj, dobrých lidí je stále málo.

Citace: vojtech.t
....že by nebylo špatné založit tady další téma "FAQ", kam by se dávaly postupy jak řešit nejčastější problémy...
No to jsem měl na mysli, stálo by to za úvahu. Nezaplácávalo by se fórum zdvojenými/podobnými otázkami.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #6 kdy: 07 Prosince 2006, 19:31:29 »
Citace: Maky
jj, dobrých lidí je stále málo.

Citace: vojtech.t
....že by nebylo špatné založit tady další téma "FAQ", kam by se dávaly postupy jak řešit nejčastější problémy...
No to jsem měl na mysli, stálo by to za úvahu. Nezaplácávalo by se fórum zdvojenými/podobnými otázkami.
Řekl bych, že zdvojené otázky budou stále, ale snad jich bude míň...
Rozhodně to stojí za úvahu, nadhodím tuhle možnost někomu z administrátorů, třeba to vyjde.

Pavelp

  • Host
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #7 kdy: 07 Prosince 2006, 19:52:03 »
Taky jsem nad tim uvazoval. Ona je to asi spise psychologicka vec. Ti lide se prece po internetu bezne pohybuji, urcite umeji vyhledavat, ale stejne to neudelaji. Proc, to as vi jen oni. Dobre reseni je dostatecne "ostry" a "funkcni" moderator, v teto souvislosti si dovolim zminit prave Vojtecha.t, aniz soupu nozkou. Nevaha zariznout nadbytecne vlakno a zatim nikdo neprotestoval, prece jen pred moderatorem maji asi trochu respekt. Smekam klobouk, protoze cist to vsechno a porovnavat musi byt na palici. Jinak s FAQ bych souhlasil, ale stejne, himl laudon dyt ty otazky uz jsou stokrat zodpovezene ....

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #8 kdy: 07 Prosince 2006, 20:38:45 »
Citace: Pavelp
Taky jsem nad tim uvazoval. Ona je to asi spise psychologicka vec. Ti lide se prece po internetu bezne pohybuji, urcite umeji vyhledavat, ale stejne to neudelaji. Proc, to as vi jen oni.
Možná vyhledávají, ale zkus tady něco najít - chce to mít zkušenost a vědět jaká klíčová slova použít a když už mají štěstí a najdou vlákno, kde je jejich problém vyřešen, tak často se řešení táhne přes 10 až 20 příspěvků + odkazy na jiné zdroje informací atd., ale samozřejmě je i dost těch líných, kteří vyhledávání nepoužívají.
Citace: Pavelp
Smekam klobouk, protoze cist to vsechno a porovnavat musi byt na palici.
Ani ne, mám dobrou paměť, občas si vzpomenu, že to samé se tu již řešilo.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #9 kdy: 07 Prosince 2006, 20:41:30 »
jj, máš Pavelp pravdu. Vojtech.t se stará. Ctěl jsem odpovědět, že se to řeší jinde, abyl jsem odříznut. Tak to má být.

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #10 kdy: 07 Prosince 2006, 21:18:46 »
Taky si myslím, že Vojtech.t je jeden z nejlepších administrátorů fóra. Stojí si tvrdě za svým a přitom je slušný a odkazuje na správné místo :-)

Citace: Pavelp
Ti lide se prece po internetu bezne pohybuji, urcite umeji vyhledavat, ale stejne to neudelaji.
Já se snažím hledat co to jde, ale když mi to vyhodí 40 výsledků a z toho je půlka s názvem problém, a zbylá většina taky nemá názvy nic moc tak to nepotěší
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1639
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #11 kdy: 07 Prosince 2006, 22:05:55 »
Na stranku s FAQ asi nebudou sily. Myslim, ze by bylo dobre, aby bylo dusledne oznacovany vyresene dotazy (i treba pokud obsahuji jen odkaz, kde se to na foru resilo). Vim, ze je to prace pro moderatory, ale urcite je to snazsi nez tvorit FAQ.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #12 kdy: 08 Prosince 2006, 07:55:43 »
Citace: Luban
Na stranku s FAQ asi nebudou sily. Myslim, ze by bylo dobre, aby bylo dusledne oznacovany vyresene dotazy (i treba pokud obsahuji jen odkaz, kde se to na foru resilo). Vim, ze je to prace pro moderatory, ale urcite je to snazsi nez tvorit FAQ.
Podívej se třeba sem, řešení se táhne přes dvě stránky a téměř se v tom nedá vyznat (sice to není zrovna častý problém, ale hodně řešení vypadá takhle), právě to by faq měly vyřešit - objevil by se tam stručný, jasný návod jak ten problém vyřešit.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1639
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #13 kdy: 08 Prosince 2006, 08:34:01 »
Mam v tom zmatek :).
Aby FAQ nesuplovalo wiki. Nebot se tady dost dotazu objevuje i kdyz je uz na wiki prehledny a funkci navod.
Pokud je FAQ chapano pro skutecne problemove veci a unikatni reseni zavisle treba na specifickem HW tak ano.
Jen se bojim, aby to bylo "zive".
Je dost prispevku, ktere jsou kratke a je tam vlozeno reseni  (pokud tedy prispevek rozvlacnen nekterymi dotazy,
ktere nesouvici se zadanym tematem - i me se to obcas povede).
Myslel jsem tim svym prispevkem to, ze by bylo dobre nejdrive zacit u tohoto a dusledne oznacovat jasne a vyresen veci. Proti FAQ nic nemam :).

Pavelp

  • Host
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #14 kdy: 08 Prosince 2006, 09:51:35 »
Jo, jenze jak a kam to psat a jak zaridit, aby se o tom newbies dovedeli? To je jaderko pudlika. Dam priklad. Zajimam se a trosku rozumim jednoduchym sitim. Mnozstvi dotazu na tema nejde mi internet je tu vetsi nez male. Kdyz vyloucime chybu mezi zidli a zasuvkou (90%), je jich stejne hodne. Ale vycerpavajici navod, ze je treba postupovat napred kontrolou hw, a pak sw a co ktery krok zkousi a co znamena vysledek, to nikde neni. Vycerpavajici je akorat porad psat lshw, lspci,ethtools, ping ifconfig .......
Jak z toho ven ? Kdyz budou FAQ , muze byt prvni reakce odpovidajiciho "vyzkousej, co je napsano ve FAQ a kdyz to nepomuze, prijd s vysledkem". S tim vyhledavanim tady totiz souhlasim s Vojtechem.t, je to neprehledne.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1639
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #15 kdy: 08 Prosince 2006, 10:13:25 »
Souhlas. Ja treba taky nedokazi presne popsat svuj problem a kdyz mi vyhledavani vyhodi nekolik stranek,
ztratim se :(.
FAQ by byl super. Bude to vsak velmi narocne sledovat temata a doplnovani faq.
A jak by vypadalo cleneni jako tady?
http://www.abclinuxu.cz/faq

Jenda

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 671
    • http://launchpad.net/people/jenda
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #16 kdy: 08 Prosince 2006, 10:34:52 »
Nápad je skvělý.
Podívejte se např na http://www.ubuntuforums.org/forumdisplay.php?f=100 , což je fórum, kam se archivují návody, které někdo na fóru napíše...
... a poté, poněkud redundantně, existuje UDSF: doc.gwos.org , kde se návody zpracovávají do wiki.
Navštivte nás na IRC: #ubuntu-cz @ irc.freenode.net
K mání trika a samolepky Ubuntu - případní zájemci nechť se mi ozvou.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #17 kdy: 08 Prosince 2006, 12:17:52 »
Citace: Jenda
...kde se návody zpracovávají do wiki.
Wiki je dost všeobecá, přitom velice výborný pomocník. Ovšem někdo si koupí HW a zjistí, že podle návodu z wiki to prostě nejede. Zeptá se na foru, problém vyřeší a sepíše na konci, jak to či ono rozchodil.

Citace: James
Podívej se třeba sem, řešení se táhne přes dvě stránky a téměř se v tom nedá vyznat (sice to není zrovna častý problém, ale hodně řešení vypadá takhle), právě to by faq měly vyřešit - objevil by se tam stručný, jasný návod jak ten problém vyřešit.
Přesně tohle jsem měl na mysli. Admin by pak mohl změnit název vlákna na příhodnější/výstižnější a přeřadit do "sekce" vyřešených problémů (Obecná podpora, pomoc s HW, atd.).

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #18 kdy: 08 Prosince 2006, 19:58:50 »
Napadá mě ještě jedna možnost jak zlepšit fórum - návod začátečníkům jak se ptát, nejlepší by bylo dát do do "Konverzace pro úplné začátečníky" a zvýraznit, již jsem něco stvořil (viz níže) ale netroufám si to tam dát jen tak a proto bych prosil o posouzení, případně doplnění, úpravy atd., klidně se nebojte ani ostré kritiky já to (snad) přežiju. Při psaní jsem vycházel z tohoto článku na wiki.
Citace
Protože na fóru vzniká neustálý nepořádek v tématech, chtěli bychom vás požádat o dodržování několika jednoduchých pravidel:

1. Před položením dotazu použijte Vyhledávání. Mnoho problémů zde již bylo jednou (některé i vícekrát) vyřešeno. Zkuste si projít také naší Wikipedii, kde můžete najít mnoho zajímavých návodů. V Systém→O Ubuntu máte přímo ve svém počítači přehlednou nápovědu v češtině vhodnou i pro naprosté začátečníky.
2. Pokud vaše vlastní pokusy o řešení i vyhledávání selhalo, neváhejte a zeptejte se, pokud se budete držet níže uvedených rad, rádi vám pomůžeme.
3. Máte-li více dotazů rozdělte je prosím do více témat - pomůžete tím nejen dalším lidem, kteří budou řešení podobného problému hledat, ale hlavně lidem, kteří vám budou odpovídat → na více dotazů se těžko odpovídá a kvůli různému číslování a odrážkám jsou odpovědi velmi nepřehledné.
4. Pečlivě zvolte sekci, kam svůj dotaz vložíte. Dávat do sekce "Oficiální oznámení" dotaz, co dělat, když neběhá amaroK, nemá smysl...
Nevkládejte stejný dotaz do více sekcí, takovéto dotazy budou bez milosti mazány.
5. Nazývejte témata výstižně, ulehčíte tím vyhledávání a dotazu s dobrým názvem si všimne více lidí. Striktně se vyhněte názvům typu: "Pls help, začátečník, lama, poraďte prosím, dotaz ..." Nepište velkými písmeny ani tučně, nepoužívejte vykřičníky ani jiné znaky (smajlíky, hvězdičky atd.), otazník stačí jeden.
6. Popište svůj problém pokud možno nejpřesněji, ale stručně a přehledně, pokud je váš dotaz delší tak pro snažší orientaci v textu používejte odstavce.
7. Napište co jste zkoušel, podle jakých návodů jste postupoval atd.
8. Snažte se uvést co nejvíce relevantních informací (např. druh hardwaru, verzi programu apod.)
9. Pište s diakritikou. Text si po sobě před odesláním ještě jednou přečtěte, abyste se vyhnuli překlepům a pravopisným chybám - text, který je kvůli překlepům špatně čitelný málokdo dočte do konce.
10. Nevkládejte do dotazů požadavek na soukromou odpověď přes email nebo IM, řešení je tu také pro další.
11. Pokud vám nikdo neodpoví ani po delší době, nezakládejte nový dotaz, ale do staršího vložte doplňující informace (pokud vás nic nenapadne, můžete vložit i frázi "Nikdo neví?" atd.).
12. Pokud sami přijdete na řešení, napište jej do diskuse - pomůžete tím dalším uživatelům se stejným problémem.
Editace: Píši, že se mají vyhnout překlepům a sám si tam dva najdu.

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #19 kdy: 08 Prosince 2006, 20:12:03 »
Ten text vypadá docela dobře... Pokud bude každý donucen si to přečíst, mělo by to mít efekt :-)
K tomu by ještě měl přijít důraz na ony vhodně nazvané thready.


P.S.
Dnes jsem ztratil veškeré v naději ve schopnosti "hledat" u různých lam a BFU. -> Dotyční hledali hodinu a nenašli. Mě to vyhodil první dotaz na googlu.
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #20 kdy: 08 Prosince 2006, 20:18:36 »
Citace: jakub.lucky
P.S.
Dnes jsem ztratil veškeré v naději ve schopnosti "hledat" u různých lam a BFU. -> Dotyční hledali hodinu a nenašli. Mě to vyhodil první dotaz na googlu.
Také jsem si párkrát (často) všiml.

PS: Pěkná patička.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #21 kdy: 08 Prosince 2006, 20:37:42 »
Citace: James
Napadá mě ještě jedna možnost jak zlepšit fórum - návod začátečníkům jak se ptát, nejlepší by bylo dát do do "Konverzace pro úplné začátečníky"
No a co když se takovéto ujednání objeví při prvním přhlášení, až to odsouhlasí, pustí ho to dál.


Už slyším: To je jako ve widlích, to je omezování ......

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #22 kdy: 08 Prosince 2006, 20:51:48 »
Citace: Maky
Citace: vojtech.t
Napadá mě ještě jedna možnost jak zlepšit fórum - návod začátečníkům jak se ptát, nejlepší by bylo dát do do "Konverzace pro úplné začátečníky"
No a co když se takovéto ujednání objeví při prvním přhlášení, až to odsouhlasí, pustí ho to dál.


Už slyším: To je jako ve widlích, to je omezování ......
Hlavně nevím, jestli je to technicky možné...
Jak mě to cituješ? Přes automatiku? Když mě cituješ tak je tam "James psal".

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #23 kdy: 08 Prosince 2006, 20:55:19 »
Citace: Maky
Už slyším: To je jako ve widlích, to je omezování ......
No, já bych je nenutil to odsouhlasit. Spíš by se k nim mělo chovat podle toho jak se snaží toto dodržovat.
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Pavelp

  • Host
Námět na zlepšení pro uživatele fóra
« Odpověď #24 kdy: 08 Prosince 2006, 21:29:02 »
Bod 5 opravdu, ale opravdu zduraznit.
Body 6 a 7 zmekcit ve smyslu "pokud tomu nerozumite, popiste to svymi slovy.
Jinak gut.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.