Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: potrebuji na toto router, nebo staci switch?  (Přečteno 1334 krát)

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
potrebuji na toto router, nebo staci switch?
« kdy: 26 Listopadu 2010, 17:43:14 »
Ahoj,

chtel bych poprosit o radu. Doma mam zapojeny do switche (D-link DES-1005D) pocitac s Ubuntu a VoIP telefon. Ted bych chtel pripojit dalsi pocitac s Ubuntu, ale pokud to zkousim, internet funguje jen na jednom pocitaci.

Chci se tedy zeptat: muze switch vubec obslouzit dve pripojeni k internetu? Pokud ne, jak to, ze VoIP funguje zaroven s pocitacem? Pokud mi muj provider poskytuje pripojeni v zavislosti na MAC adrese (coz jsem si myslel), jak to, ze mi funguje, pokud zapojim jinou sitovou kartu (ale vzdy jen jednu)? Mozna by slo vyuzit jeden pocitac jako server, ale nemam v umyslu mit jeden z nich porad zapnuty.

Pokud switch nestaci, muzete mi prosim doporucit nejaky router (staci hodit link), prip. zminit nejakou zasadni vlastnost, ktera by mu nemela chybet (v tomto jsem totalni laik)?

Dekuji.

PS: Pokud to chapu dobre, pripojeni mam pres mistniho mensiho providera; v baraku mame asi nejaky ten NAT server, na ktery jsme vsichni v dome pripojeni.
Kód: [Vybrat]
dsl@dsl-desktop:~$ ip a
1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 16436 qdisc noqueue state UNKNOWN
    link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
    inet 127.0.0.1/8 scope host lo
    inet6 ::1/128 scope host
       valid_lft forever preferred_lft forever
2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UP qlen 1000
    link/ether 00:13:20:77:37:78 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
    inet 10.10.10.205/27 brd 10.10.10.223 scope global eth0
    inet6 fe80::213:20ff:fe77:3778/64 scope link

ladarozan

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 837
Re: potrebuji na toto router, nebo staci switch?
« Odpověď #1 kdy: 26 Listopadu 2010, 20:20:04 »
Určitě router. Pro pohodlné rozdělení sítě a internetu. Vyhoví kterýkoli malý typ.
AMD A4-5300, Hauppauge HVR-4000, Ubuntu 12.04, Windows 8
-Tablet Protab26 a Toshiba AT10 Android 4.3.1
-Asus EEE1000H,WinXP

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: potrebuji na toto router, nebo staci switch?
« Odpověď #2 kdy: 26 Listopadu 2010, 21:09:08 »
VoIP má přidělenou vlastní IP adresu, proto může fungovat přes switch současně s pecí. Pokud připojíš na switch dvě síťovky, které se hlásí na stejnou IP, kecají si navzájem do komunikace. Takže buď bys musel dostat od providera další IP, nebo pořídit router.

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: potrebuji na toto router, nebo staci switch?
« Odpověď #3 kdy: 26 Listopadu 2010, 21:18:37 »
no, myslim, ze se nehlasi na stejnou IP, protoze ji zrejme dostavaji pridelenou od DHCP, ale mozna je ten mistni server nastaveny tak, ze povoli prideleni jen jedne ip pro comp a jedne pro voip...

diky za pomoc, jdu koupit ten router...

daysleeper

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: potrebuji na toto router, nebo staci switch?
« Odpověď #4 kdy: 28 Listopadu 2010, 12:18:42 »
No, většina switchů asi nemá DHCP server...

hub: rozdělí/sloučí víc přípojek z/do jednoho kabelu a posílá všechno všem - už se moc nepoužívá
switch: stejně jako hub, ale pakety směruje jen tam kam patří
router: jako switch, ale navíc připojené počítače schovává za svou IP (NAt, DHCP,...)a tedy se tváří jako jedno PC

Většinou to tak je no...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.