Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?  (Přečteno 10330 krát)

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« kdy: 28 Listopadu 2010, 12:03:20 »
Je nějaký program, který nefunguje na Ubuntu a je důležitý pro vaše studium na VŠ nebo odborné SŠ?

Může to být například nějaký CAD nebo vyhledávání v rozsudcích. Rád bych zmapoval, co všechno může bránit VŠ studentům různých oborů a škol (⚖ ⚗ ⚛ ⚒ ✍ ...) v přechodu na Ubuntu. Svěřte se zde!

Edit: stručný souhrn:
Matematika:
Výkresy/Vizualizace dat: ESRI ArcGIS, AutoCAD
Grafika: CorelDRAW Graphic Suite
Elektronika: ModelSim PE (nastroj na simulaci vhdl kodu),
Celkové: kompatibilita OOo s MSO (hlavně word a prezentace); jednotnost formatu dat (jako jsou kalendar/kontakty/maily); software pro tvorbu citací (??);
Důležitá připomínka ImmerDerBest: "podle me by meli ubuntu zakazat a vysoke skole zavrit"
« Poslední změna: 18 Ledna 2011, 14:28:50 od Filip Dominec »
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #1 kdy: 28 Listopadu 2010, 12:14:20 »
Laserová technika a elektronika na FJFI: Důležité jsou pro mne LaTeX, symbolická matematika (Maple, sympy), numerická matematika (Matlab, Scilab, Octave, Numpy, Gnuplot). Sympy je sympatický projekt, ale musí se ještě vyvinout.

Rezervy jsou potenciálně v software pro elektroniku. Eagle je OK, QUCS OK, na kicad jsem si nezvykl. Trochu mi ale chybí některé komerční simulátory jako Microsim. Možná bych také někdy zkusil AVR Studio, u nějž jsem nezkoušel, jak je na tom s podporou. Speciální program pro reflektometrickou diagnostiku opt. vláken od fy. Corning šlo spustit pod wine.

V zásadě jsem tedy spokojen a nic zásadního nechybí.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #2 kdy: 28 Listopadu 2010, 12:24:44 »
Maple pro linux existuje...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #3 kdy: 28 Listopadu 2010, 14:39:43 »
VŠE - statistický software SAS (komerční vydání má verzi pro Linux, ale není volně dostupná studentům a navíc je to moloch na 30 CD), pak mi chybělo MS Visio (Dia opravdu není náhradou) a MS Project. To je za těch 6 let asi tak vše.

pomec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 161
  • Go2Africa!!!
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #4 kdy: 28 Listopadu 2010, 16:08:20 »
Chýba mi hlavne kompatibilita súborov vytváraných OO.org vs MS Office (Word,Excel...) a naopak, MS Project, špeciálny SW pre štatistiku, pre certifikáciu a audity...je toho naozaj dosť. Na druhú stranu nemal som možnosť a chuť hľadať náhradu, lebo vyučovalo sa v tých programoch a v nich sa vyžadovali aj výsledky a nakoniec nebolo na to ani čas hľadať niečo iné.

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #5 kdy: 28 Listopadu 2010, 16:30:18 »
jedine co me napada, jako opravdu win-only:
ModelSim PE (nastroj na simulaci vhdl kodu) Student edition je jenom pro Windows a ModelSim SE, ktery je i pro Linux, je prozmenu placeny... Jeste, ze toho delame s FPGA tak malo...

ja osobně preferuji cestu nejmensiho odporu - kdyz mame v predmetu navody pro windows programy, pouziju Windows, kdyz mame navody pro linuxove nastroje (vetsinou), pouziju Linux - s tim jake kvanta projektu mame, si muzu jen malokdy dovolit travit cas zjistovanim, jake jsou rozdily mezi ruznymi nastroji v ruznych OS.
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #6 kdy: 28 Listopadu 2010, 22:57:30 »
klasické prezentace chybí. (resp. kompabilita s MS programy)  V Openoffice sice funguje vyborně ale soubory mnohdy nejsou kompatibilní s MS Office. Což je problém když profesoři používají Ms Office.
Fire's in my soul, steel is on my side

MartenP

  • Host
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #7 kdy: 29 Listopadu 2010, 07:56:19 »
Řešil jsem podobné problémy s winonly aplikacemi - iTunes a Bluevoda Website Builder. Nakonec jsem to vyřešil ku mé naprosté spokojenosti - virtuální mašina s XP, kde obě apliakce běží bez problému. Čisté a bezproblémové řešení, doporučuji.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #8 kdy: 29 Listopadu 2010, 17:03:08 »
klasické prezentace chybí. (resp. kompabilita s MS programy)  V Openoffice sice funguje vyborně ale soubory mnohdy nejsou kompatibilní s MS Office. Což je problém když profesoři používají Ms Office.

Export do pdf?
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #9 kdy: 29 Listopadu 2010, 18:11:20 »
klasické prezentace chybí. (resp. kompabilita s MS programy)  V Openoffice sice funguje vyborně ale soubory mnohdy nejsou kompatibilní s MS Office. Což je problém když profesoři používají Ms Office.

to neni pravda .. delam v openoffice vse


Možný to je. cca 30% prezentací, co udělám v Openoffice nejde spustit na MS Office. A pokud mám úkol a odevzdám ho profesorovi a on jej nespustí, pak je z toho problém.
Mnohdy jsem se setkal i s opačným problémem a to že některé prezentace jsem nespustil v Openoffice resp. jsem je spustíl nekorektně.
Linux není pro většinu vysokých škol připraveno. (můj názor)
Fire's in my soul, steel is on my side

Kedrigern

Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #10 kdy: 29 Listopadu 2010, 18:37:52 »
Linux není pro většinu vysokých škol připraveno. (můj názor)
:o  ???  ;D Nemyslels to obráceně? Většina VŠ je dnes tak zaprděná, že není schopná používat rozumné technologie? U postscriptu, dvi a pdf jsem zaznamenal jen malou nekompatibilitu (na straně Adobe), čili to řeším těmito formáty.

Tak abych dodal za mě. Za 3 roky na MFF UK jsem si zcela vystačil s Linuxem (podotýkám, že jsem třeba i psal zápočťák ve WinForms na Linuxu, drobné testování na jiných systémech nepočítám).

Nejvíce využívám: vim, Geany, MonoDevelop, LaTeX, FreeMind, Dia, OpenOffice, Bash, Gimp, wxMaximu

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #11 kdy: 29 Listopadu 2010, 18:57:46 »
bohužel jsem stále studentem gymnázia ale jen poznamka k kombalitě MS office a OO.org :

1) záleží na verzi obou programů. u OO to není takový problém, jak u MSoffice. tam mezi 03 , 07 a 10 je rozdil jak krava a to ty 03 jsou jeste vcelku pouzivane ( nastesti )
2) záleží na typu souboru, tzn .*x ( docx, xlsx apod ) či starší formát a ještě zda-li se jedná o dokumentík s 2x tučným písmem a jednou tabullkou, nebo je to xlsko s hromadou maker, vzorců grafů a jiných sraček
3) záleží jak je dokument psán. když bude center vytvořen 12ti mezerama, tak v jiném programu to na centeru asi moc nebude...
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #12 kdy: 29 Listopadu 2010, 19:49:23 »
Linux není pro většinu vysokých škol připraveno. (můj názor)
:o  ???  ;D Nemyslels to obráceně? Většina VŠ je dnes tak zaprděná, že není schopná používat rozumné technologie? U postscriptu, dvi a pdf jsem zaznamenal jen malou nekompatibilitu (na straně Adobe), čili to řeším těmito formáty.

Jak se to vezme. Pro drtivou většinu vysokých škol je základ Ms Office. S formáty pdf jsem nikdy problémy neměl.
Pokud je problém na mé straně, tak si to vždy nějak přelouskám ale student musí odevzdávat práci v kompatibilním formátu pro profesora který jej bude prohlížet a že jsem nějakou práci dělal někde na linuxu ho vůbec nebude zajímat. A to platí i pro ostatní "odborné" programy pro které v Linuxu existují alternativy.
Ale pochopitelně je to individualní záležitost. Na každé škole to muže být jinak. Ale osobně nesoudím jen z vlastních zkušeností.

Fire's in my soul, steel is on my side

premet

  • Host
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #13 kdy: 29 Listopadu 2010, 20:06:07 »
Já osobně si nevzpomínám, kdy naposledy jsem potřeboval použít OpenOffice nebo něco podobnýho, na VŠ technickýho směru po vás stejně budou chtít LaTeX.

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #14 kdy: 29 Listopadu 2010, 20:16:58 »
Já osobně si nevzpomínám, kdy naposledy jsem potřeboval použít OpenOffice nebo něco podobnýho, na VŠ technickýho směru po vás stejně budou chtít LaTeX.

já osobně jsem řešil konkrétně powerpoint prezentace. Až pak jsem to zvšeobecnil na Office.
A pochopitelně né každý linuxák musí chodit zrovna na technickou vysokou..že ano?
Fire's in my soul, steel is on my side

Ralen

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #15 kdy: 29 Listopadu 2010, 22:36:31 »
Export do pdf?
Ano to je dobrý řešení, ale jen do chvíle, kdy člověk potřebuje, aby bylo něco animovaný. Naštěstí u nás na škole je na řadě počítačů OOo. Větší problém mám s Wordem - v každý verzi je trochu jiný formátování (OOo vs MS 03 vs MS 07).
Guayadeque - nejlepší hudební přehrávač pro linux.

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #16 kdy: 30 Listopadu 2010, 17:50:29 »
k prezentacim : neni nad to naucit LaTeX/LyX a prezentace delat treba v Beameru jako PDF slajdy. Na odevzdavani praci jedni nejaky ###TeX na orezentace - treba pri seminarich rad pouzivam mindmapy.

Me na Linuxu chybi jednotnost dat a formatu dat jako jsou kalendar/kontakty/maily ... jsou miliony ruznych programu na mail, kalendaru, kazde desktopove prostredi ma nejakou svoji spravu kontaktu ... a zkuste to synchronizovat s mobilem/PDA/Androidem ...

Vim ze pod Win to neni taky zadny med, ale drtiva vetsina vsech ruznych manazeru pro mobily apod. se umi synchronizovat s outlokem. A funguje to navic samo o sobe a ne po deseti dnech pokus-omyl-google-rvani_vlasu
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #17 kdy: 01 Prosince 2010, 08:11:34 »
Me na Linuxu chybi jednotnost dat a formatu dat jako jsou kalendar/kontakty/maily ... jsou miliony ruznych programu na mail, kalendaru, kazde desktopove prostredi ma nejakou svoji spravu kontaktu ... a zkuste to synchronizovat s mobilem/PDA/Androidem ...

Vim ze pod Win to neni taky zadny med, ale drtiva vetsina vsech ruznych manazeru pro mobily apod. se umi synchronizovat s outlokem. A funguje to navic samo o sobe a ne po deseti dnech pokus-omyl-google-rvani_vlasu

Souhlasím a mám stejnou zkušenost. Z tohoto důvodu používám starý PalmOne, který má PalmOS a jde bez větších problémů synchronizovat s Evolution. S žádným jiným pokročilé funkce synchronizace nefunguji (pokud nejsi nenáročný a IT kutil).
« Poslední změna: 04 Prosince 2010, 09:31:52 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

petulcin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #18 kdy: 01 Prosince 2010, 12:00:26 »
chybí mi ESRI ArcGIS, linuxová verze neexistuje.

Prezentace a texty odevzdávat v pdf a je to bez problémů a vapadá to líp :-)

strepon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #19 kdy: 01 Prosince 2010, 15:21:18 »
Ad ArcGIS: GRASS poslouží stejně dobře (případně s rozhraním typu QGIS), navíc obsahuje v základu věci, které v ArcGISu řeší různá rozšíření (SpatialAnalyst apod.). A v ceně je podstatný rozdíl:))

Ad statistika: Co třeba Rko? (www.r-project.org)

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #20 kdy: 02 Prosince 2010, 10:03:22 »
Me na Linuxu chybi jednotnost dat a formatu dat jako jsou kalendar/kontakty/maily ... jsou miliony ruznych programu na mail, kalendaru, kazde desktopove prostredi ma nejakou svoji spravu kontaktu ... a zkuste to synchronizovat s mobilem/PDA/Androidem ...

Vim ze pod Win to neni taky zadny med, ale drtiva vetsina vsech ruznych manazeru pro mobily apod. se umi synchronizovat s outlokem. A funguje to navic samo o sobe a ne po deseti dnech pokus-omyl-google-rvani_vlasu

Souhlasím a mám stejnou zkušenost. Z tohoto důvodu používám starý PalmOne, který má PalmOS a jde bez větších problémů synchronizovat s Evolution. Jestli znáte nějaký "moderní" mobil, který to na jeden stisk umí taky, tak doporučte, díky.

Já synchronizuji mobil s Evolutionem jedním kliknutím. A jde to podle mě na každém mobilu, který synchronizaci umožňuje.

akalain

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #21 kdy: 02 Prosince 2010, 12:02:16 »
Mě osobně chybí v linuxu CorelDRAW Graphic Suite. Pod winem se mi to nepodařilo rozjet ani za boha. On je sice Inkscape taky šikovný, ale stále tam spousta věcí není dodělaná nebo to chybí. Např. dynamické kontury nebo parametrické klonování křivek. A možná by se programů na grafiku dalo najít víc. Snad jediné co mi přijde aspoň trochu vychytané je GIMP. Ten je snad rozumná alternativa k Photoshopu nebo Photopaintu, ale i tak to není ono. Je škoda že výrobci grafického softwaru neuvažují, že by mohli dělat programy i pro jiný operační systém.

Jo a možná by se shodl i Flash. A vážně nemyslím jen přehrávač, ale editor. ;-)

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #22 kdy: 02 Prosince 2010, 14:14:01 »
Já synchronizuji mobil s Evolutionem jedním kliknutím. A jde to podle mě na každém mobilu, který synchronizaci umožňuje.

Kontakty komplet, kalendář (opakované, plovoucí, alarmy), poznámky a úkoly v češtině? Super, co je to za mobil?

Jedu přes klasický SyncML server. Nesynchronizuji kontakty, ale jde to. Kalendář funguje kompletně, ale pouze jeden, více kalendářů naráz to neumí, ale to asi většina telefonů. Úkoly se synchronizují v rámci kalendáře. Poznámky jdou tuším taky, ale já je nesynchronizuji.
Jako SyncML server používám Mobical.net, Evolution s ním synchronizuju pomocí SyncEvolution. A na mobil lze poslat sms s nastavením, podporán je prakticky jakýkoliv moderní telefon. Není to tedy otázkou jednoho kliknutí, ale tří. První synchronizuju Evolution se serverem, pak mobil se serverem a potom znovu Evolution se serverem, abych v něm měl změny z mobilu. Asi by to šlo i nějak z automatizovat, ale nad tím jsem příliš nepřemýšlel.

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #23 kdy: 03 Prosince 2010, 17:14:30 »
Promazal jsem OT, compaq mě začíná unavovat a strkám mu virtuální prst do nosu.

Držte se prosím tématu, nemohu říct nic proti compaqovým výtkám, ale vysokoškolák nepotřebuje pokročilé funkce kalendáře a jiné, které jsi zde jmenoval. Rozhodně je využije někdo kdo vede firmu. Pokud máš problém s konkrétním SW pláčeš na cizím hrobě...

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re: Co v Ubuntu chybí vysokoškolákům?
« Odpověď #24 kdy: 08 Ledna 2011, 13:11:52 »
Nějaký software pro tvorbu citací? Nemyslím teď online generátor, kde se musí vše vypisovat ručně.
Ale něco co by fungovalo s  RIS format, RefWorks Direct Export, ASCII format, BibTeX format. A dokázalo to vytvořit seznam literatury.
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.