Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Účet host, guest...  (Přečteno 5562 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Účet host, guest...
« kdy: 29 Listopadu 2010, 08:27:50 »
Řeším počítač pro dceru (U10.04), prosím pomozte:

Jak přidat do přihlašovací obrazovky účet hosta?
Jak se přihlásit jako host, když je přihlášen uživatel a má zamknutou obrazovku? Jak toto dovolit?
Lze nastavit automatické, přihlášení po určitém čase do účtu host bez hesla?
Lze hostu zakázat "procházet" systém souborů?
Jak a kde nastavit parametry účtu host (aplikace při spuštění, Cairo-dock, nastavení pozadí, apod.).
Lze nastavit, aby se v případě zamčené obrazovky (například po probuzení) objevila klasická přihlašovací obrazovka se seznamem uživatelů?

Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

aloisam

  • Host
Re: Účet host, guest...
« Odpověď #1 kdy: 29 Listopadu 2010, 17:36:30 »
Jak přidat do přihlašovací obrazovky účet hosta?
Jak se přihlásit jako host, když je přihlášen uživatel a má zamknutou obrazovku? Jak toto dovolit?
Jak a kde nastavit parametry účtu host (aplikace při spuštění, Cairo-dock, nastavení pozadí, apod.).
Lze nastavit, aby se v případě zamčené obrazovky (například po probuzení) objevila klasická přihlašovací obrazovka se seznamem uživatelů?

možná že to jde (například Mandriva umí hosta na přihlašovací obrazovce), ale osobně mám za lepší, vytvořit si nového uživatele s omezenými právy. S ním tyhle problémy odpadnou. ;)

Lze nastavit automatické, přihlášení po určitém čase do účtu host bez hesla?

opět nevím jak u hosta, ale u obyč. uživatele normálně v Přihlašovací obrazovce.

Lze hostu zakázat "procházet" systém souborů?

a on to host umí? (nechce se mně do něj přepínat :)) jinak u více uživatelů prostě nastavíš oprávnění jejich složek..

jo, aby se ten novej účet podobal účtu hosta (tj aby neumožňoval změny) koukni na tohle:

http://wiki.ubuntu.cz/Nezni%C4%8Diteln%C3%BD%20desktop
 

Petr R.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 154
  • ...
Re: Účet host, guest...
« Odpověď #2 kdy: 29 Listopadu 2010, 21:33:05 »
Lze hostu zakázat "procházet" systém souborů?

Zakázání procházení systému souborů u jakéhokoliv účtu je blbost -- tím bys zakázal i /usr/bin aj. a nebylo by možné cokoliv spustit. Pokud nechceš, aby ti host někam lezl, musíš mu tyto data ručně zakázat.

* řešil jsem to při zprovozňování SSH serveru, ale silně pochybuju, že by to v účtu hosta bylo možné.
Ubuntu 11.10 "Oneiric Ocelot" | Oddíly (ext 4): /, /home, /www | PC Intel | Linux user #482261

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Účet host, guest...
« Odpověď #3 kdy: 30 Listopadu 2010, 08:05:30 »
Takže jediný způsob, jak se dostat do hosta je (bez úprav U10.04), přihlásit se jako některý uživatel a spustit "sezení hosta". To mi přijde dost nelogické a krkolomné...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Účet host, guest...
« Odpověď #4 kdy: 30 Listopadu 2010, 11:30:16 »
Host je pouze "temp user" (nevím jak to jinak říct). Jestli chceš stabilní přihlašování, vytvoř nového uživatele! Vždyť to je tak jednoduché...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Účet host, guest...
« Odpověď #5 kdy: 30 Listopadu 2010, 11:48:27 »
Host je pouze "temp user" (nevím jak to jinak říct). Jestli chceš stabilní přihlašování, vytvoř nového uživatele! Vždyť to je tak jednoduché...

Myslel jsem "temp user", ale aby mohl zapnout komp a přihlásit se bez hesla (a předchozího přihlášení jiného uživatele).
Chci nastavit, aby mohl pouze na plochu, web a na CD/DVD. A vše po něm smazat...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

aloisam

  • Host
Re: Účet host, guest...
« Odpověď #6 kdy: 30 Listopadu 2010, 18:08:23 »
Host je pouze "temp user" (nevím jak to jinak říct). Jestli chceš stabilní přihlašování, vytvoř nového uživatele! Vždyť to je tak jednoduché...

Myslel jsem "temp user", ale aby mohl zapnout komp a přihlásit se bez hesla (a předchozího přihlášení jiného uživatele).
Chci nastavit, aby mohl pouze na plochu, web a na CD/DVD. A vše po něm smazat...

a nu tu wiki jsi se díval, čili nic? ;)

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Účet host, guest...
« Odpověď #7 kdy: 30 Listopadu 2010, 23:26:43 »
Host je pouze "temp user" (nevím jak to jinak říct). Jestli chceš stabilní přihlašování, vytvoř nového uživatele! Vždyť to je tak jednoduché...

Myslel jsem "temp user", ale aby mohl zapnout komp a přihlásit se bez hesla (a předchozího přihlášení jiného uživatele).
Chci nastavit, aby mohl pouze na plochu, web a na CD/DVD. A vše po něm smazat...
Doporučuji udělat si celého nového uživatele... Dobrý návod http://wiki.ubuntu.cz/Nezni%C4%8Diteln%C3%BD%20desktop
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Účet host, guest...
« Odpověď #8 kdy: 01 Prosince 2010, 08:20:39 »
Host je pouze "temp user" (nevím jak to jinak říct). Jestli chceš stabilní přihlašování, vytvoř nového uživatele! Vždyť to je tak jednoduché...

Myslel jsem "temp user", ale aby mohl zapnout komp a přihlásit se bez hesla (a předchozího přihlášení jiného uživatele).
Chci nastavit, aby mohl pouze na plochu, web a na CD/DVD. A vše po něm smazat...
Doporučuji udělat si celého nového uživatele... Dobrý návod http://wiki.ubuntu.cz/Nezni%C4%8Diteln%C3%BD%20desktop

Jo jo, to už tu bylo, díval jsem se tam a chystám se na to. Skvělé by bylo, kdyby to bylo v systému rovnou po instalaci. Mnohem víc lidí by si mohlo tímto způsobem poprvé "ošahat" Linux.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Účet host, guest...
« Odpověď #9 kdy: 01 Prosince 2010, 11:10:23 »
...Skvělé by bylo, kdyby to bylo v systému rovnou po instalaci...
Váš subjektivní názor, já bych to tam třeba nechtěl.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Účet host, guest...
« Odpověď #10 kdy: 01 Prosince 2010, 13:36:25 »
...Skvělé by bylo, kdyby to bylo v systému rovnou po instalaci...
Váš subjektivní názor, já bych to tam třeba nechtěl.

Každej názor je subjektivní... :-)
Například Mac OS X to tam má a určitě to v Applu zvažovali odborněji, než my dva zde na fóru...
Mohl byste si to jednoduše zakázat (jedním odkliknutím boxíku).

Například typická situace: Jsme se známými na dovolený, chatě, chalupě nebo na horách (s wifi) a já tam mám NB. Někdo se chce podívat na něco na internet, zkontrolovat si na webu maily, předpověď počasí apod. Nechci sdělovat heslo, nechci před ním ťukat "nenápadně" heslo, chci prostě říct: "Vem si můj notebook a koukni se tam".
Děti mají film na DVD a chtějí si ho pustit: Vemte si notebook a (neotravujte) pusťte si ho.
Atd...
« Poslední změna: 01 Prosince 2010, 13:44:40 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.