Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Statická elektřina  (Přečteno 3400 krát)

ftdolton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 171
Statická elektřina
« kdy: 01 Prosince 2010, 12:49:55 »
Zdravím, nejsem si jist, zda píši do správné skupiny ....
Mám dotaz: už 2x jsem zpozoroval, že když sedím s ntb na křesle a neodložím ho dříve než vstanu, přeskočí výboj st. el. ze mne přes USB do noťasu.
Takže se ptám, jestli to může (jasně, že "může" ) být problém, hlavně jestli už se někdo setkal s nějakými následky a pod.
Druhý dotaz: proč, když jsem chtěl vložit "škleb" z emotikonů, dopadne to takto:  ;D
Znalosti ⇛ Linux: Průměrný ┃ Programování: Nováček ┃ Angličtina: Nováček
Systém: Ubuntu 10.10 32-bit (cs_CZ.UTF-8)
Specifikace⇛ Intel Celeron 900 2.20GHz │ RAM 2048 MiB │ Acer Extensa 5230 - Acer Homa Grafické karty: Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller [8086:2A42], Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller [8086:2A43] Sítě: Ethe

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Statická elektřina
« Odpověď #1 kdy: 01 Prosince 2010, 13:11:48 »
Nu, ženským v práci jsme říkali, aby si vyměnily silonové sexy prádélko za něco pohodlného z bavlny. :)
Asi v kombinaci s židlí/křeslem vzniká náboj, který se po uzemnění vybije přes ntb.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

petergula

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1016
Re: Statická elektřina
« Odpověď #2 kdy: 01 Prosince 2010, 13:18:50 »
Nasledky co som zazil: sok z vyboja :), tu v praci kolega vypol svetlo nad akvarkom na dialku :) (ale po zapnuti casovaca zasa islo), kedysi davnejsie odisla telka a tlaciaren(to boli stare kusky tlaciaren este cez lpt port), ...

Navrh: uzemnit kazdeho v miestnosti, ci uz obojkom, alebo doslovne :), popr. sa nemrvit na stolicke aby naboj nevznikol.
ntbk Dell 6420 (Amd Ati, Intel i7, 4GB RAM, 256GB SSD ...)
secondary/u svokrovcov:
Xubuntu (64bit) ntbk Asus A6Je (Ati X1450, Intel Core2Duo T5500, 2.5GB RAM ...)

ftdolton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 171
Re: Statická elektřina
« Odpověď #3 kdy: 01 Prosince 2010, 14:38:11 »
Moje sexy prádélko je z bavlny, alespoň to soudruzi z ČLR tvrdí.
Teď jsem ale došel k závěru, že to hnusný zelený, co chce mít manželka přehozený přes křesla je z chemlonu (jestli pamatujete).   
Mně jde opravdu o to, jestli výboj přes (nebo do) USB může s ntb něco provést. Že je schopen poškodit např. RAMku při přímé manipulaci, to vím.
Zavedu přesný pracovní postup. 1. buď nejdříve odložím ntb, a až pak budu vstávat, nebo 2. budu na to myslet a snažit se ho držet jen za plasty.
Njn, uzemnit ... Já bych se rád uzemnil, abych nebyl nabitej, ale na......, ale ona mi to nechce trpět! Ach jo.
Když ono to není jako auto. Tam když "tluče" při vystupování, tak stačí se po celou dobu držet rámu dveří (za podmínky, že je vodivý!)
Znalosti ⇛ Linux: Průměrný ┃ Programování: Nováček ┃ Angličtina: Nováček
Systém: Ubuntu 10.10 32-bit (cs_CZ.UTF-8)
Specifikace⇛ Intel Celeron 900 2.20GHz │ RAM 2048 MiB │ Acer Extensa 5230 - Acer Homa Grafické karty: Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller [8086:2A42], Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller [8086:2A43] Sítě: Ethe

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Statická elektřina
« Odpověď #4 kdy: 01 Prosince 2010, 14:50:48 »
Řekl bych, že nikdo nezaručí, jestli to s USB něco udělá, či nikoliv.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Statická elektřina
« Odpověď #5 kdy: 03 Prosince 2010, 12:06:13 »
Přidrátuj židli k topení nebo vodovodu;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Statická elektřina
« Odpověď #6 kdy: 03 Prosince 2010, 15:44:12 »
ovšem, že je to nebezpečné. Počítač je složen z velmi citlyvých obvodů a součástek které jsou řízeny elektrickým polem, či napětím.
Statický výboj muže mít potenciál několik tisíc voltů. Teoreticky se nemusí nic drátovat. Stačí nosit bavlněné ponožky a stát (dotýkat se)  na zemi. Ovšem pokud na podlaze máte PVC lino tak je to zbytečné a doporučují najít nějaký zpusob jak se uzemnit.
100x se nestane nic a třeba na 101x si zrušíš počítač...
Fire's in my soul, steel is on my side

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Statická elektřina
« Odpověď #7 kdy: 03 Prosince 2010, 17:46:26 »
Dobrý den,
ano, problém to být může, bránit se proti němu za použití "normálních" opatření nelze...
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

ftdolton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 171
Re: Statická elektřina
« Odpověď #8 kdy: 04 Prosince 2010, 15:25:34 »
Takže je zřejmé, že je nutno na výboje stat. el. dávat pozor. Fakt je, že poprvé mě to zaskočilo. Bylo to vlastně po několika měsících používání. Domnívám se, že k tomu výrazně přispělo zahájení topné sezony =  výrazně sušší vzduch v bytě + podlahová krytina - lino v celém bytě.
Snaha držet ntb jen za plasty, co nejdál od konektorů a USB nepomáhá. Když je potenciál dostatečně velký, stejně se vybije k nejbližší kovové součástce.
Odložení ntb před vstáváním z křesla je výrazně účinnější.
Díky všem za názory!  :)
Znalosti ⇛ Linux: Průměrný ┃ Programování: Nováček ┃ Angličtina: Nováček
Systém: Ubuntu 10.10 32-bit (cs_CZ.UTF-8)
Specifikace⇛ Intel Celeron 900 2.20GHz │ RAM 2048 MiB │ Acer Extensa 5230 - Acer Homa Grafické karty: Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller [8086:2A42], Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller [8086:2A43] Sítě: Ethe

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Statická elektřina
« Odpověď #9 kdy: 04 Prosince 2010, 16:44:13 »
Možná by pomohlo kropit podlahu.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Statická elektřina
« Odpověď #10 kdy: 04 Prosince 2010, 22:49:11 »
Možno sa chytiť manželky  ::)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Statická elektřina
« Odpověď #11 kdy: 04 Prosince 2010, 22:53:05 »
Musela by být mokrá.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.