Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv  (Přečteno 3595 krát)

Rover623

Jak asi víte když vyšlo Ubuntu 10.10 nebylo prostředí Gnome na rozdíl od verze 10.04 celé přeložené,nedávno vyšla aktualizace která toto řeší,bohužel na mém systému došlo k fatální chybě.

1)Nástroj pro hledání souborů obsažený v Gnome po každém hledání kdy necháte prohledat celý souborový systém,vydá hlášku o tom,že výsledky nejsou aktuální,při rozkliknutí protokolu dostanete docela dlouhý seznam souborů a adresářů ke kterým nelze přistoupit

2)Jako závažnější problém ovšem vidím fakt,že se totálně rozpadne systém práv k souborům,pokud pominu fakt,že v ten moment nedokáže Nautilus správně nastavit práva k několika souborům naráz a je nutné to dělat soubor po souboru ručně.Je mnohem větší chybou,že ve vašem domovském adresáři kde se ukládají skrytá nastavení programů dojde k tomu,že každý nově nainstalovaný program který si vytvoří složku s nastavením si takovou složku vytvoří s právy pro uživatele "root" a ačkoli do ní nějakým záhadným způsobem dokáže zapisovat,tak pokud se jako uživatel pokusíte s takovou složkou manipulovat (byť je ve vašem domovském adresáři,tedy s politiky systému by jste měli mít práva dělat si co chcete v rámci tohoto adresáře),setkáte se pouze s hlášením systému,že nemáte oprávnění manipulovat se souborem a to dokonce takovým stylem,že nelze vůbec nic (soubor nelze ani číst)

Jediné funkční řešení,které jsem zatím nalezl je vynutit si starou verzi balíku "language-pack-cs" a uzamknout ji,aby ji systém nemohl aktualizovat,to vás ovšem pošle opět do prostředí přeloženého jen z části.Bohužel mě tato chyba stála den hledání toho co je špatně a taky novou instalaci systému (včetně nastavení ve složce /home),kdy se mi při běžné práci se soubory totálně rozhodil systém práv k nim do takového stavu,že již nemělo cenu cokoli zachraňovat

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #1 kdy: 21 Prosince 2010, 11:08:00 »
No tak jednorázová oprava je

cd /home
sudo chmod +r <tvůj_home> -R
sudo chown <uživatel> <tvůj_home> -R
sudo chgrp <uživatel> <tvůj_home> -R


Ale pokud to někdo potrvrdíte, tak to vypadá na závažnou chybu. (-> Launchpad)
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Rover623

Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #2 kdy: 21 Prosince 2010, 13:25:19 »
Tohle jsem zkoušel,nejsem si jistý jestli přesně takhle,ale výsledek nebyl moc uspokojivý,ale přiznám se,že při pokusu to opravit Nautilem,jsem tomu možná vytřel zrak úplně

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #3 kdy: 21 Prosince 2010, 14:00:23 »
Citace
kdy se mi při běžné práci se soubory totálně rozhodil systém práv k nim do takového stavu,že již nemělo cenu cokoli zachraňovat

To, co jsem ti poslal, by mělo hromadně a bez výjimky nastavit soubory v tvém home tak, aby šly používat. Možná se to po další aktualizaci zase rozhasí, ale do té doby by neměla být potíž.

Citace
výsledek nebyl moc uspokojivý

V jakém smyslu? Co bylo špatně?

Také se může hodit příkaz

Kód: [Vybrat]
sudo chmod +X /home/ -R
Zajistí, že půjde i vstupovat do všech složek.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Rover623

Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #4 kdy: 22 Prosince 2010, 07:54:37 »
Tak jsem provedl novou instalaci a zkusil po doinstalování několika aplikací provést sérii příkazů která má vrátit práva do původního stavu,bohužel se to chová divně,práva vydrží jen do doby než se systém pokusí v souborech něco změnit,pak je vše při starém,k tomu ještě přistupuje fakt,že soubory z programového vybavení Ubuntu jsou zachovávány správně a soubory programů instalovaných před aktualizací language-pack-cs také,všechno co se nainstaluje po updatu je automaticky nastaveno na roota bez možnosti na soubory jen nahlížet uživatelem (zkusil jsem ještě Anglický a Německý překlad a zde je vše OK).Chyba se mi projevuje jak na 32bit,tak na 64bit systému a vůbec nejjednodušší cestou jak na to přijít je spustit v Gnome hledání souborů,nastavit parametry tak aby se do hledání zahrnuly skryté a záložní soubory,nastavit prostor pro hledání na celý disk (tedy systém souborů) a nechat něco vyhledat,okamžitě po hledání nástroj vydá hlášení o tom,že výsledky nejsou aktuální a také dlouhý seznam toho kam všude nemohl přistoupit,po snížení verze balíku language-pack-cs zpět na tu původní je vše OK a dokonce i systém práv k souborům ve složce /home se začne opravovat s tím jak do nich aplikace zapisují.

Bohužel stále mi chybí zpětná vazba někoho kdo by měl plně aktualizovanou verzi 10.10,jestli se mu to děje také

novas33

Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #5 kdy: 23 Prosince 2010, 14:35:55 »
Tak musím říct,že se mi stalo to samá nainstaloval jsem 10.10 plně aktualizoval a u některých souborů jsem měl pozměněná práva.A pak mi z ničeho nic při spuštěným systému přestal jít zvuk.A nevím jestli to tím souvisí když jsem chtěl otevřít dokument v openoffice tak se otvíral snad 20 sekund.Vrátil jsem se zatím k verzi 10.04.1 snad to vyřeší další aktualizací. :-\
Ubuntu 18.04 LTS

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #6 kdy: 23 Prosince 2010, 16:38:35 »
OK. Můžete prosím založit nový bug na Launchpadu a dát k němu přiměřenou stručnou dokumentaci?

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/language-pack-cs
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Rover623

Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #7 kdy: 23 Prosince 2010, 21:50:51 »
Tak,bug je přidán,k dispozici je tady https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/language-pack-cs/+bug/693937 ,moje angličtina co se týče strukturování vět je fakt mizerná,takže jsem si trochu vypomohl překladačem
« Poslední změna: 23 Prosince 2010, 22:16:43 od Rover623 »

nirasa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #8 kdy: 25 Prosince 2010, 15:44:53 »
Já jsem taky aktualizovala. Ale to, co tu píšete za problémy, se mi neděje. Zkoušela jsem to několikrát po instalaci  balíčků a restartu pc.
Všechno je v pořádku.

Není problém ještě někde jinde, než s lokalizačními balíčky nebo aktualizací?

P.S.: mám taky Ubuntu 10.10 ;-)

Rover623

Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #9 kdy: 25 Prosince 2010, 18:56:57 »
Pochybuji,po navrácení původní verze balíku language-pack-cs je vše opět v pořádku,zkuste si spustit v Gnome nástroj pro hledání souborů,nastavit prostor hledání na "systém souborů",přidat parametr pro hledání skrytých a záložních souborů a něco vyhledat,po dokončení by to mělo vyhodit hlášku o tom,že výsledky nejsou aktuální

nirasa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #10 kdy: 26 Prosince 2010, 16:12:04 »
Je zvláštní, že po upgradu na novější verzi language balíčků a následném restartu pc mi systém žádné chyby nedělal. Kvůli tomu jsem to do tohoto fóra psala. Ale po noční pauze už se projevuje zde popsaný problém - taky jsem provedla downgrade :-(.

Rover623

Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #11 kdy: 26 Prosince 2010, 18:10:00 »
Nicméně to neřeší co je špatně,a jak to vypadá na Launchpadu jsem asi jediný kdo se v tom zatím hrabe.No co,možná se to v 11.04 zlepší

AndyGun

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #12 kdy: 06 Ledna 2011, 16:19:09 »
Tak jsem si včera přeinstaloval Ubuntu a po aktualizaci se mi výše uvedené příznaky vůbec neobjevují. Mohl by to někdo zde potvrdit, jestli je problém vyřešen?

Rover623

Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #13 kdy: 06 Ledna 2011, 19:53:52 »
Proveďte jednoduchý test popsaný výše,spusťte hledání v Gnome,přidejte zahrnutí skrytých a záložních souborů,jako prostor vyberte celý disk (tedy systém souborů) a dejte něco vyhledat,pokud se hledání ukončí bez hlášení,že výsledky nejsou aktuální,pak je vše OK

AndyGun

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #14 kdy: 08 Ledna 2011, 17:32:25 »
Tak co se týče vyhledávání, chyba se mi bohužel projevuje, jak popisujete. Ohledně 2. bodu: tato chyba u mě nenastala, tedy nenastavili se mi správcovská práva u složek, ve kterých jsou nastavení aplikací - u nově nainstalovaných aplikací.

Rover623

Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #15 kdy: 08 Ledna 2011, 22:06:55 »
Zkusil jste vzít obsah složky /home a překopírovat si ho někam jinam,ani bych to nevěděl,že to takhle blbne,kdyby mi Nautilus během kopírování /home do zálohy neohlásil,že některé soubory nemám právo číst

AndyGun

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #16 kdy: 25 Ledna 2011, 21:19:23 »
Omlouvám se, že píšu s takovým zpožděním, málo času  >:( Tak jsem zkusil zkopírovat složku /home a žádné hlášení mi to nenapsalo. Jinak vyhledávání je stále se stejnou chybou.

Rover623

Re: Aktualizace české lokalizace Ubuntu 10.10 a chyba systému práv
« Odpověď #17 kdy: 25 Ledna 2011, 23:43:38 »
Tak nevím,buď v tom balíku proběhla ještě nějaká aktualizace nebo se to omezuje jen na aplikace z jiného prostředí doinstalované po aktualizaci,začalo mi to totiž dělat na složce pro manažer Dolphin z KDE,který jsem nainstaloval až po aktualizaci toho balíku,nakonec zblblo vše co bylo nainstalované z KDE

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.