Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Chrome OS  (Přečteno 8223 krát)

PhoeniX36

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
  • "Ani linux není blbuvzdorný"
Chrome OS
« kdy: 25 Prosince 2010, 00:03:23 »
Co si myslíte o Chrome OS???
Desktop:: MB: Asus P5KPL,CPU: Intel Pentium Dual-Core E5200 2.5GHz,GPU: ATI Radeon HD3650,RAM:2GB DRR2,HDD: SATAII 500GB,OS: Ubuntu 10.04LTS+WinXP na hry
NB:: MSI ER710X LinuxMint12(na zkoušku, jinak Ubuntu 10.04LTS)+WinXP na OrCad
oldNB::ACER TravelMate 230 WinXP+Lubuntu Tel:: ZTE Blade CM7-nightly

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Chrome OS
« Odpověď #1 kdy: 25 Prosince 2010, 00:06:03 »
Z tohto bude dobrý flejm :)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Vitaa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 314
Re: Chrome OS
« Odpověď #2 kdy: 25 Prosince 2010, 11:05:03 »
Nesetkal jsem se s ním, takže zatím nic :P Vím jen nějaké základní informace, ale to nestačí na vytvoření určitého pohledu na něj..  ;)
Intel Core i3-3220, AMD Radeon HD 7770, 8GB RAM - Arch Linux - KDE 4.12

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Chrome OS
« Odpověď #3 kdy: 25 Prosince 2010, 12:08:06 »
Až bude oficiální iso aktuální verze, tak ho vyzkouším.
Do té doby je to pro mě jenom další leštěný prd :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Chrome OS
« Odpověď #4 kdy: 25 Prosince 2010, 14:58:40 »
No ono to iso bude celkem na prd. Je to prostě osekaný GNU/Linux a na něm upravený webový prohlížeč.
Upřímně si myslim, že je na takový koncept brzo i v US.
Ale ten notebook na nahackování ubuntu bych si klidně vzal ;D

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Chrome OS
« Odpověď #5 kdy: 25 Prosince 2010, 15:25:16 »
Ale keď sa to tak vezme tak klasickému BFU to stačí.Moja mama by ani nedošla na to, že je niečo inak.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Chrome OS
« Odpověď #6 kdy: 25 Prosince 2010, 17:14:43 »
Ale keď sa to tak vezme tak klasickému BFU to stačí.Moja mama by ani nedošla na to, že je niečo inak.
Dokud by nebyla delší dobu offline.

kendy1991

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
    • Kendyho blog
Re: Chrome OS
« Odpověď #7 kdy: 25 Prosince 2010, 19:56:11 »
Zkusil jsem to virtualizovat. Až na tu skvělou rychlost nic extra, dle mého je to jen takový pokus, který by se mohl chytit jen u nenáročných uživatelů.

Kedrigern

Re: Chrome OS
« Odpověď #8 kdy: 25 Prosince 2010, 20:32:19 »
Je docela jasná, že to bude úspěšné. Google má zkušenosti a pozici to prosadit.

Ač služby Google využívám nerad (občas gmail, calendar), tak vždy když mě někdo do nějaké služby uvrtá (Groups, Doc...), tak musím říct, že je to fakt promakané, funkční a jede to špičkově.

Vemte si Kindle, který má připojení téměř všude. Myslíte, že Google nezvládne to, co Amazon? Zvládne a lépe.

Čili když si to shrneme, tak:
1) Levný noťas (předpokládám) s dobrou výdrží
2) Bleskový systém s nulovým startem prohlíče (představte si lidi s netbooky, co na nich mají W7, které tam chodí jak leporelo a snaží se spustit Mozzilu se svým poladěným vzhledem)
3) Odladěné služby (Google Doc je pro 80% lidí mnohem blíže ideálnímu balíku než OO.org, Ribon a MS Office asi také není konkurencí; o zbytku snad svědčí popularita)
4) Kompatibilita a aktualizace jsou neznámá slova. Vše funguje!
5) To nejcenější - data se neztratí pokud se opiji a někde nechám noťas. Dokonce je ani nikdo nedostane ven, protože nejsou na disku. Pro většinu lidí je tohle mnohem podstatnější, než to že vás Google prokoukne.

Mám Lenovo a docela jsem se těšil na "Rychlý minimalistický systém", co tu byl krom W7 při koupi. No sice tu takový systém je, je postavený na Linuxu, ale použitelný není. Spouští se stejně dlouho jako Ubuntu, nejde rozumně aktualizovat a furt v něm něco nechodí.

Otázkou relevantní pro mě zůstává do jaké míry půjdou služby Googlu rozumně nahradit. Alternativy jsou. V prohlížeči chodí, tak proč ne? Třeba kvůli integraci do OS, ale to je věc, kterou teprve uvidíme. Kdyby se nějáký poskytovatel obdobných služeb pochlapil, tak by to mohlo být zajímavé.

Jurkax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 257
  • Ubuntu 11.10 / Gnome-shell
Re: Chrome OS
« Odpověď #9 kdy: 25 Prosince 2010, 21:29:26 »
Je docela jasná, že to bude úspěšné. Google má zkušenosti a pozici to prosadit.

No já bych si tím úspěchem tak jistý nebyl. Google má/měl i pár propadáků - např. Orkut, Buzz anebo zrušený Wave. Koncept se mi zdá také, jak jsem četl výše, trochu předcházející svou dobu. Uvidíme, až to Google vypustí ve finální podobě...
Ubuntu 11.10 32bit NTB HP Pavilion dv6319 (CoreDuo @1,73GHz, 2GB RAM, 160GB HDD, GeForce Go 7400)

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Chrome OS
« Odpověď #10 kdy: 25 Prosince 2010, 21:34:40 »
1) Může být.
2) Vzhledem k tomu, že start prohlížeče=boot, souhlasím.
3) 20% ala LaTeX? Offline dokumenty z flasky?
4) Chrome snad každou chvíli neaktualizuje? Naopak, případná chyba v prohlížeči učiní systém nepoužitelným - a co chyba v systému aktualizací? Bude tím Chrome OS úplně dead?
5) Dostane je ven v okamžiku získání hesla. Předpokládám, že většina lidí tam stejně bude mít 123456...

6) Filmy si uložím kam? Je optimálním řešením přehrávat HD filmy zkrze flash/javascript (canvas) ?? Jak hodlá chrome řešit kodeky?
7) Fotky z foťáku. Budu uploadovat 1000 snímků do cloudu abych z nich mohl vybrat ty kvalitní, případně je upravit? A zbytek z cloudu (nebo picasy, to je stejné) opět smazat? To akce na týden...
8 ) Skutečné hry (tahoun HW vývoje)? Flash (canvas) takovou Mafii v dohledné době nemůže nahradit. A lidi si rádi zapaří...
9) Nastavení externího HW (monitory, tiskárny,...) - jak na konfiguráky když to nemá filestém?
10) Archivy - jak na práci s archivy, abych mohl poslat/přijmout kupu souvisejících dokumentů mailem?

A milion dalších věcí...

EDIT: Tím nejsem proti, ale pro mě se to (koncept) jeví zoufale nepoužitelným. Každopádně uvidím jak to bude vypadat ve virtuálu :)
« Poslední změna: 25 Prosince 2010, 21:42:40 od sachy »
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Chrome OS
« Odpověď #11 kdy: 26 Prosince 2010, 19:34:08 »
Nepochopil si to bohužial.Drvivá väčšina ludí čo poznám tak lezú iba na mail a na FB.Nepotrebujú k svojmu životu Mafiu alebo niečo podobné.Rozhodujúca bude cena, rýchlosť a výdrž Chromebookov.Pokial budú na urovni okolo 250€ tak na nich konkurencia nemá...na počítači za 250€ si aj tak moc hry nezahráš.A k tej stabilite iba tolko, že google si dá pozor aký kód pustí do obehu.Myslíš si, že by nezodpovedne odpravili kopu ich klientov?A aj na to tam majú recovery...
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

pomec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 161
  • Go2Africa!!!
Re: Chrome OS
« Odpověď #12 kdy: 26 Prosince 2010, 20:25:30 »
Z tohto môže byť ako sa povie "bomba". Ak bude teda vyriešená veľmi podstatná vec a to práca v offline móde (aj to je len subjektívny názor - niekomu to vadiť nemusí). Google má na to, aby dostatočne zamiešal trhom a postupne si ukusoval nejaké to percento z trhu. Každopádne im držím place, nech im to vyjde.  ;)
« Poslední změna: 26 Prosince 2010, 22:55:02 od pomec »

Armus69

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
    • http://www.netlancers.cz
Re: Chrome OS
« Odpověď #13 kdy: 26 Prosince 2010, 20:44:36 »
Viděl bych i velkou možnost u korporátních sfér, místo klasického PC s kancelářskou programovou výbavou jen terminál na intranet, náklady a správa nebo servis za minimální náklady.
jabber:  Armus69@jabber.cz

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Chrome OS
« Odpověď #14 kdy: 26 Prosince 2010, 20:51:00 »
Nepochopil si to bohužial.Drvivá väčšina ludí čo poznám tak lezú iba na mail a na FB.Nepotrebujú k svojmu životu Mafiu alebo niečo podobné.Rozhodujúca bude cena, rýchlosť a výdrž Chromebookov.Pokial budú na urovni okolo 250€ tak na nich konkurencia nemá...na počítači za 250€ si aj tak moc hry nezahráš.A k tej stabilite iba tolko, že google si dá pozor aký kód pustí do obehu.Myslíš si, že by nezodpovedne odpravili kopu ich klientov?A aj na to tam majú recovery...

Většina lidí že nestahuje filmy? Proč by měl mít ChromeOS méně chyb (zejména zpočátku) než Win, Ubuntu nebo RHEL?
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Kedrigern

Re: Chrome OS
« Odpověď #15 kdy: 26 Prosince 2010, 22:36:41 »
Většina lidí že nestahuje filmy? Proč by měl mít ChromeOS méně chyb (zejména zpočátku) než Win, Ubuntu nebo RHEL?

1) "Aplikace" v něm jsou léty osvědčené stránky Googlu, které potřebují jen prohlížeč a nejspíše mají jednu z největších uživatelských základen.
2) Z reálného softu udržuješ:
2a) Kernel a nějaké věci okolo na vybraných železech - pohoda (z pohledu Google)
2b) Jeden modifikovaný prohlížeč, který opět slaví jeden úspěch za druhým (a již teď je vyvíjen, čili zas jen zlepším prostředky jednoho projektu).

Tam prostě není prostor pro chyby, co víc by sis měl u nového softu přát? Prostě používá osvědčené prostředky novými způsoby (kombinacemi) - v duchu GNU (či UNIXu).

A ty uživatelé to opravdu ocení. Když jim na tom pojede FB, Picasa, Mail... co by chtěli...

Netěší mě to moc (povede to k větší nesamostatnosti uživatelů a ke ztrátě jejich soukromí), na druhou stranu by to mohlo zvýšit obecnou důvěru v Linux (stejně jako čtečky e-knih a Android). Což by mohlo být dobré, co do HW podpory, tak do ochoty zkoušet...což by bylo pozitivní.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Chrome OS
« Odpověď #16 kdy: 27 Prosince 2010, 00:10:31 »
1) "Aplikace" v něm jsou léty osvědčené stránky Googlu, které potřebují jen prohlížeč a nejspíše mají jednu z největších uživatelských základen.
2) Z reálného softu udržuješ:
2a) Kernel a nějaké věci okolo na vybraných železech - pohoda (z pohledu Google)
2b) Jeden modifikovaný prohlížeč, který opět slaví jeden úspěch za druhým (a již teď je vyvíjen, čili zas jen zlepším prostředky jednoho projektu).

2a) Nevěřím tomu, že google s ChromeOS dokáže protlačit hardwarově závyslý systém (jako Apple). Takže buď bude mít vybrané HW konfigurace, nebo bude řešit stejné HW problémy jako všechny ostatní linuxové distribuce. Tady se bojím aby ChomeOS nedopadl jako android, jehož změny v jádře byly tak velké, že se nové ovladače pomalu ani nedají portovat do oficiálního jádra.

2b) Jedna věc je když prohlížeč využívá (sítové, grafické, ...) API hostitele (win, linux) a jiná když si to API musí udržovat sám.
« Poslední změna: 27 Prosince 2010, 00:15:32 od sachy »
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Michal "The_M" Chlup

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
  • Who Dares Wins
Re: Chrome OS
« Odpověď #17 kdy: 27 Prosince 2010, 15:05:05 »
Osobně třeba gMail používám, ale že bych měl až takovou důvěru v Google, že bych mu nahrál všechny své dokumenty, fotky, etc. na jeho servery, to je trochu moc.
Neptejte se "Proč bych měl chtít Linux?". Ptejte se "Proč by měl Linux chtít mne?".

Acer Extensa 5230E - Intel Celeron 900 2,2Ghz; 3GB RAM; Intel UMA 4500M; 160GB HDD + 500GB ext. HDD.  Jsem nováček, mějte prosím pochopení pro mé hloupé otázky.

Kedrigern

Re: Chrome OS
« Odpověď #18 kdy: 27 Prosince 2010, 17:15:55 »
2a) Nevěřím tomu, že google s ChromeOS dokáže protlačit hardwarově závyslý systém (jako Apple). Takže buď bude mít vybrané HW konfigurace, nebo bude řešit stejné HW problémy jako všechny ostatní linuxové distribuce. Tady se bojím aby ChomeOS nedopadl jako android, jehož změny v jádře byly tak velké, že se nové ovladače pomalu ani nedají portovat do oficiálního jádra.
Google již snad řekl, že bude rozlišovat nějaké notebooky, co budou oficálně podporovány (pamatuji si z toho, že to nebudou notebooky s kterými se budou prodávat i Windows). Čili si HW ohlídá (a pokud jsi mainstream, tak si mainstream ohlídáš). A výrobce, co se bude dělat nekompatibilní šmejdy si taky nepolepší.

Navíc Google vydělá ucházející podporu zbytku bez práce (díky kernelu a komunitním driverům).

Android má jiný trh, proto se tam vyplatí šahat i na podlahu.
2b) Jedna věc je když prohlížeč využívá (sítové, grafické, ...) API hostitele (win, linux) a jiná když si to API musí udržovat sám.
API hostitele? No ty asi budou Linuxové, ne? Popřípadě něco málo svého.

Michal: Souhlasím, ale je třeba si také vzpomenout na zásady bezpečnosti - chránit toho zbytečně moc je neudržitelné (ala US army a Wikileaks). A třeba u mě je pár souborů, které bych nedal z ruky a když ano, tak jen zašifrované, ale je jich malonko. Zbytek se stejně na PC moc neohřeje, protože to pak někde publikuji či odevzdávám (a zálohuji jinam než na disk)- čili mi je jedno zda to navíc bude mít Google... Čili na těch pár věcí mi stačí VPN a server či podobně (placená důvěryhodná služba...).

A třeba na filmy již dnes (a v blízké budoucnosti) většina lidí používá externí disky...

PS: Zdůrazňuji, že sám nechci ChromeOS používat, ale že se na to koukám z pohledu reálné uživatelské masy a marketingu.

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Chrome OS
« Odpověď #19 kdy: 01 Ledna 2011, 18:11:02 »
Chrome OS aby pravdu řekl takhle a stručně. Jednoduše stáhněte oficiální prohlížeč Google Chrome a vono bude to samej. Navíc jsem zklamal aplikace. Je to všechna aplikace jakoby dělaní bookmaker. Tohle se mi vůbec nelíbí.

Navíc já jsem vývojář menší společnosti A45 Studio které vytváříme jakoby přípravu na doopravdickou aplikace bez nutnosti připojení k internetu. Proto snažím aby takhle polo offline/online. Jenže bookmaker je to skoro blbost protože není jak je pravá aplikace. Mělo se rozpůlit jakoby na koláče aby člověk nebyl nutně zavázat pořád online ale výhodu beru i offline. No otázka je docela těžké jestli Google to takhle vůbec dokáže. Bojím toho aby nedošla cestě Android Market tam je skoro Hello World! Mám radši ideologii od App Store ale zase netolik omezovat to snad ne. Ale snažit aby nebylo skoro spameři. Třeba 1000x puzzle pro někoho je zbytečné. Google měl někdy snažit smazat bookmaker které bych neměli co tam vůbec dělat. Podívej na můj app https://chrome.google.com/webstore/detail/ldlffaeabegjbenmhfjonhlgaldogmeh Tam obsahuje flash to ano. Ale nemusí mít připojení k internetu. Protože flash už tam je dávno zabalena k balíčku. Sry, beru jakoby příkladem a myslím že Google má už pomalu co dělat. Není možné že nechat jak odstává dopadu Android Market a pomalu může stát způsobit nějakej virus. Což Marketu má skoro nepořádek. Apple produkty možná pro někoho zdá že je velice omezení to je velmi částečná pravda ale radši beru iPad než ChromeOS. iPad aspoň mám nativné hry, aplikace atd... Mám právo i dělat jailbreak. Myslím takhle. Kdyby Google udělal podobnou politiku jak Apple ale mírnější takže spamy od Hello World už tam zřejmě nebyl. 
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re: Chrome OS
« Odpověď #20 kdy: 01 Ledna 2011, 18:33:10 »
JJ zvlášť to vynikne když připojení poskytovatele není nic moc. Souhlasím se Stallmanem: http://www.guardian.co.uk/technology/2008/sep/29/cloud.computing.richard.stallman

thomaszko

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
  • Never say never
Re: Chrome OS
« Odpověď #21 kdy: 01 Ledna 2011, 21:46:14 »
Me taky na Chrome OS vadi byt stale online aby vse fungovalo jak ma  :( ale chci ho take, az bude vyzkouset.
UBUNTU 14.04 LTS, Acer Aspire X600, HD 500GB,

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Chrome OS
« Odpověď #22 kdy: 02 Ledna 2011, 18:15:47 »
Me taky na Chrome OS vadi byt stale online aby vse fungovalo jak ma  :( ale chci ho take, az bude vyzkouset.

Jak jsem tady jednou psal. Můžeš použít browser Google Chrome. Je to samý. Ale tam obsahuje navíc různé efekty totéž jádra Linuxu. Jako na zkoušku může aspoň mít browser. Nic senzačního nevidím ale zklamání bude v tom mít pořád online.
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

michalpolak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re: Chrome OS
« Odpověď #23 kdy: 02 Ledna 2011, 18:25:26 »
Stručně a jasně: Chrome OS je prohlížeč Chrome/Chromium běžící na jádře Linuxu
NB Asus:                                            Stolní PC:  
CPU AMD Sempron 1,8 GHz              CPU AMD Athlon X2 2,6 GHz
RAM 1 024 MB DDR2                          RAM 2 048 MB DDR2 HDD 80 GB                                         HDD 320 GB SATA II GPU nVidia 6100                                GPU nVidia

p!p@

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Chrome OS
« Odpověď #24 kdy: 03 Ledna 2011, 13:43:21 »
Já myslím, že Chrome OS má velkej potenciál... jednoduchý systém zaměřený na nenáročné uživatele... a navíc je zadarmo, takže netbooky s ním budou levnější než s 10 let starýma Win XP..

podívejte se na to z pohledu obyčejného uživatele - vždyť moji rodiče si doteď nevšimli, že na desktopu co tu máme je Ubuntu místo Win Vista... Hlavně, že to má na ploše ikonku Firefoxu s nápisem Internet.... ;D průměrný uživatel PC nic jiného než internet, facebook, e-mail atd. nepotřebuje...
A např. moje dvanáctiletá sestřenice má Asus EEE s Windows XP a myslím 32GB SSD diskem... hry hraje na internetu (a na facebooku) a na filmy se dívá taky na internetu... V tomto případě by bylo Chrome OS mnohem lepší než ty předinstalovaný Win XP...

obyčejný uživatel nepotřebuje a ani nechce řešit nějaké blbosti, instalovat programy atd...
PC: Celeron 2,66GHz, 512MB RAM, Radeon 9200, 120GB HDD, Ubuntu 11.04 - no Windows, no Gates :D
NB: Asus F5GL, Core2Duo 2,17GHz, 4GB RAM, Geforce 8200M, Windows Vista / Ubuntu 11.04
Mobil: HTC HD2, Snapdragon 1GHz, 576MB RAM, 16GB SD, Android 3.0

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.