Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: XUBUNTU na starý HW  (Přečteno 1948 krát)

nonferatus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
XUBUNTU na starý HW
« kdy: 25 Prosince 2010, 08:47:24 »
na dost starý komp (mimochodem deska, grafika, procesor - intel pentium) jsem dal XUBUNTU. Chodilo by jak z partesu, ale nevidí USB a integrovanou zvukovku ESS 1868 (nejspíš i když je integrovaná je to ISA).
Mandriva ONE XFCE najde vše hned při živém spuštění i při instalaci. Ale zas je daleko méně svižná a jakmile v ní do firefoxu nainstaluju ADBLOCk-PLUS, firefox padá, zůstává desítky minut spuštěn někde v pozadí a pak nejde spustit znovu...
Radši bych tam rozchodil to XUBUNTU.

pivik

  • Host
Re: XUBUNTU na starý HW
« Odpověď #1 kdy: 25 Prosince 2010, 09:39:43 »
Můžeš zkusit liveCD Debianu. Pokud půjde USB i zvukovka, tak instalace je jednoduchá a na starém PC bude Debian chodit bohužel svižněji než Xubuntu. Mám to vyzkoušené. Instalace viz můj podpis.

nonferatus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Re: XUBUNTU na starý HW
« Odpověď #2 kdy: 25 Prosince 2010, 21:19:14 »
No, myslel jsem, že si to zjednoduším tím, že jsem na jiném PC s Xubuntu použil ,,Live Magic". Ten mi vytvořil debianí liveCD už rovnou s XFCE.
To nabíhá bez probl., nachází zvukovku i usb... Je to svižné jako blázen, ale je to holý systém + XFCE. Žádná síť, žádný webový prohlížeč, žádný synaptic. A hlavně   sudo apt-get firefox    nic.   :-(

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: XUBUNTU na starý HW
« Odpověď #3 kdy: 25 Prosince 2010, 21:28:41 »
Normálny user v debiane sudo používať nemôže (aspoň myslím).
Pri inštalácii si zadával heslo pre root-a zvlášť, čiže
Kód: [Vybrat]
su
a password pre root-a. Potom už by mohol ísť aj apt-get.

nonferatus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Re: XUBUNTU na starý HW
« Odpověď #4 kdy: 25 Prosince 2010, 21:30:53 »
teď tahám tohle:   http://debian.sh.cvut.cz/debian-cd/5.0.7-live/i386/iso-cd/debian-live-507-i386-xfce-desktop.iso
je toho o 100 Mb víc, než to co vytvořil ten ,,Live Magic"  tak bych typoval, že to bude o browser,  tím pádem síť a možná Abiword a Gnumeric (o ty jde teď nejméně, když půjde síť, doinstalí se cokoliv)
Jak ho pak počeštím? Co Ubuntí repozitáře - šly by tam přidat? Pak by asi bylo vše opět jednoduché. To by možná byla i dobrá rada do budoucna všem těm, kterým Ubuntu něco nenachází. Nainstalovat čistokrevný debian, přidat Ubuntí repozitáře a dále doinstalovat a používat příjemná ubuntí grafátka a klikátka.

pivik

  • Host
Re: XUBUNTU na starý HW
« Odpověď #5 kdy: 25 Prosince 2010, 21:45:19 »
Pokud se budeš držet návodu, tak bude vše OK. Další případné problémy lze řešit.

ulo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Linux Mint Czech
Re: XUBUNTU na starý HW
« Odpověď #6 kdy: 25 Prosince 2010, 23:36:41 »
Normálny user v debiane sudo používať nemôže (aspoň myslím).

Může, ale musí se přidat do sudoers.
PC-doma:  LinuxMint 13 KDE - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 13 KDE - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 15 KDE - Acer TravelMate 3002

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: XUBUNTU na starý HW
« Odpověď #7 kdy: 26 Prosince 2010, 01:10:32 »
Normálny user v debiane sudo používať nemôže (aspoň myslím).

Může, ale musí se přidat do sudoers.

Nebo mu nastavit skupinu (ale NE primární) root.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: XUBUNTU na starý HW
« Odpověď #8 kdy: 26 Prosince 2010, 11:25:27 »
Však hej, ale chápete ako som to myslel ;) Ja som si vždy vystačil so su.

nonferatus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Re: XUBUNTU na starý HW
« Odpověď #9 kdy: 26 Prosince 2010, 18:29:22 »
nakonec jsem vcelku zdárně nainstaloval toto:  http://forum.debian-linux.cz/index.php/topic,691.0.html
ale nechce se mi sestavovat distro po jednotlivých programech. Takže se pokusím spíš najít vyhovující celé distro, než to takhle skládat.
Po pravdě ta mandriva když se z ní odstraní ten firefox a nahradí se chromiem, tak se neseká a vše v ní chodí jak má. Akorát ne tak svižně jako debian.
Jenže já potřebuju lehkotonážní program na stahování a správu fotek z foťáku, případně jejich úpravy, komunikaci s mobilem, nějakou tu relax sranda hru, něco jednoduchého na klipy z foťáku - občas spojit, občas sestříhnout, občas převést na jiný kodek. Je to počítač dvanáctileté dcery, takže jednoduchá klikátka, která ji neodradí a nezatíží systém. Koneckonců proto je tam XFCE.
V Ubuntu je výhoda že už je tam krásné kilkátko na instalaci programů podle kategorií a jejich podkategorií. Do Debianu ani Mdv nic takového neznám a brouzdat Synapticem, případně Rpmdrake a pokusně instalovat je šílené. Jenže lepší postup neznám. Názvy programů skoro nikdy nic neříkají, jednovětové popisky taky ne (ty rozvitější pod tím v angličtině neumím přečíst). Takže nezbývá, než vše, co podle té holé věty českého popisu vypadá blízké tomu, co hledám zkusit nainstalovat. Zjistit jestli to pak chodí v češtině, dělá to co jsem chtěl, když ne, tak odinstalovat a další....

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: XUBUNTU na starý HW
« Odpověď #10 kdy: 26 Prosince 2010, 18:41:49 »
Co ještě zkusit Linux Mint Debian Edition nebo Lubuntu? Taky to jsou nenáročné systémy, dokonce méně než to Xubuntu.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

pivik

  • Host
Re: XUBUNTU na starý HW
« Odpověď #11 kdy: 26 Prosince 2010, 20:44:09 »
nakonec jsem vcelku zdárně nainstaloval toto:  http://forum.debian-linux.cz/index.php/topic,691.0.html
ale nechce se mi sestavovat distro po jednotlivých programech. Takže se pokusím spíš najít vyhovující celé distro, než to takhle skládat.

A proč tedy nezkusíš Debian s XFCE?

http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/i386/iso-cd/debian-testing-i386-xfce+lxde-CD-1.iso

Ten návod jsem psal právě pro lidi, kteří si chtějí systém sestavit sami.. ;)

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: XUBUNTU na starý HW
« Odpověď #12 kdy: 26 Prosince 2010, 20:54:50 »
Normálny user v debiane sudo používať nemôže (aspoň myslím).

Může, ale musí se přidat do sudoers.
AFAIK v inštalácií Debianu nedáme heslo pre roota tak sa nám pekne krásne aktivuje SUDO(uživatel bude v sudoers).
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: XUBUNTU na starý HW
« Odpověď #13 kdy: 26 Prosince 2010, 21:02:25 »
Normálny user v debiane sudo používať nemôže (aspoň myslím).

Může, ale musí se přidat do sudoers.
AFAIK v inštalácií Debianu nedáme heslo pre roota tak sa nám pekne krásne aktivuje SUDO(uživatel bude v sudoers).
To je dobrý tip, díky, použiju to při příští instalaci. (Dosud jsem to řešil přidáním uživatele v /etc/group do skupiny sudo.)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.