Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: jak na zformátování disku a odinstalaci Ubuntu?  (Přečteno 3396 krát)

wyrec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
jak na zformátování disku a odinstalaci Ubuntu?
« kdy: 05 Ledna 2011, 16:58:40 »
Zdravím, s Linuxem vůbec neumím, ale slíbil jsem kamarádovi, že mu nějak dám dohromady netbook Samsung n145. Má na něm pouze OS Ubuntu, bez MS Windows a chci se zeptat, jak mám Ubuntu odinstalovat a zformátovat disk? Je s ním nepokojen, protože nefunguje režim spánku, respektive, nejde se z něj probrat a pokud se po půl hodině probere, tak nefunguje klávesnice a touchpad a cca po hodine používání se prostě sekne a musí se restartovat. Proto se snažím do netbooku nacpat Windows XP, ale nevím jak mám zformátovat disk.
Díky moc za rady!

petergula

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1016
Re: jak na zformátování disku a odinstalaci Ubuntu?
« Odpověď #1 kdy: 05 Ledna 2011, 17:05:19 »
Mozno by si si mohol precitat http://wiki.ubuntu.cz/Odstran%C4%9Bn%C3%AD%20Ubuntu, popr. vlozit CD s novym systemom a popytat sa na fore k danemu systemu ak budes mat nejaky problem.
ntbk Dell 6420 (Amd Ati, Intel i7, 4GB RAM, 256GB SSD ...)
secondary/u svokrovcov:
Xubuntu (64bit) ntbk Asus A6Je (Ati X1450, Intel Core2Duo T5500, 2.5GB RAM ...)

wyrec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: jak na zformátování disku a odinstalaci Ubuntu?
« Odpověď #2 kdy: 05 Ledna 2011, 17:07:00 »
jelikož jde o netbook, tak do něj cd nevložím a druhý OS z flash disku mi nejde nainstalovat, hlásí to nějakou chybu, proto chci zformátovat disk..
A odkaz mám pročtený, ale návod tam je jen pro případ, kdy mám nainstalované i Windows a to já nemám.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: jak na zformátování disku a odinstalaci Ubuntu?
« Odpověď #3 kdy: 05 Ledna 2011, 17:11:33 »
Pokud si winy pri instalaci disk formatuji sami, tak akorat musis vyresit, jak winy nacpat na flashku, aby se z ni rozbehly.
Nicmene mozna by stalo za pokus poresit to uspavani na ubuntu...
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

petergula

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1016
Re: jak na zformátování disku a odinstalaci Ubuntu?
« Odpověď #4 kdy: 05 Ledna 2011, 17:59:56 »
jelikož jde o netbook, tak do něj cd nevložím a druhý OS z flash disku mi nejde nainstalovat, hlásí to nějakou chybu, proto chci zformátovat disk..
A odkaz mám pročtený, ale návod tam je jen pro případ, kdy mám nainstalované i Windows a to já nemám.
A aku chybu Ti to hadze? Ma nieco spolocne s ubuntu/linuxom?  Myslis, ze ju hadzat nebude ked disk sformatujes (na aky system chces disk sformatovat? fat32? ntfs?)? Podla mna kazdy rozumny software vie premazat disk/ predosly system a nainstalovat sa na cely hdd, ale je pravda, ze s intalaciami z flash skusenosti nemam nie to este s intalaciou win z flashdisku. Asi nikde nemas externu CD mechaniku po ruke, co?
ntbk Dell 6420 (Amd Ati, Intel i7, 4GB RAM, 256GB SSD ...)
secondary/u svokrovcov:
Xubuntu (64bit) ntbk Asus A6Je (Ati X1450, Intel Core2Duo T5500, 2.5GB RAM ...)

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: jak na zformátování disku a odinstalaci Ubuntu?
« Odpověď #5 kdy: 05 Ledna 2011, 18:23:05 »
To tam windows původně vůbec nebyl, nebo ho kamarád přeinstaloval a přitom zřejmě zformátoval disk? Jinak stačí nahrát gparted na flash, z něj zformátovat oddíly, na sda1 nahrát ntfs a instalovat windows. Jak nahraješ windows na flash, to bohužel nevím, windows nemám.

skunkos

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
    • Osobní web
Re: jak na zformátování disku a odinstalaci Ubuntu?
« Odpověď #6 kdy: 26 Ledna 2011, 19:11:33 »
pro nahrání windows na flash disk stačí program DISKPART

http://skunk.4fan.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=58
ArchLinux (KDE)
Můj web

honzee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 185
Re: jak na zformátování disku a odinstalaci Ubuntu?
« Odpověď #7 kdy: 26 Ledna 2011, 19:38:36 »
Jak tu uz kolegove vicemene napsali, staci abys vyresil problem s vytvorenim bootovaci win flashky. Formatovani disku potom zvladnes v instalatoru win. Programu na korektni vytvoreni flashky je spoustu, ja jednou pouzil tusim WinToFlash nebo tak neco:) Pohlidej si nastaveni v BIOSu, aby nebyl boot z usb zakazan. A pak bud zjistit klavesovou zkratku pro boot menu, nebo nastavit usb jako primarni bootovaci medium
Mezi má oblíbená prvočísla patří 11° a 13°

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: jak na zformátování disku a odinstalaci Ubuntu?
« Odpověď #8 kdy: 26 Ledna 2011, 19:43:14 »
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install unetbootinUmí to udělat všechno (BSD, GNU/Linux, win) bootovatelné na všem (extHDD, flash, paměť. karty).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.