Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 2 disky a 2 OS - problémy s grubem - a dílčí otázky [vyřešeno]  (Přečteno 2075 krát)

krahujec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Zdravím,
o víkendu jsem si poprvé nainstaloval linux (Ubuntu) na svůj domácí počítač a narazil na problém. Instalaci linuxu jsem hodil na externí disk (připojený přes sata), přičemž na interním disku již před instalací linuxu provozuji WXP. V případě, že mám připojené oba disky, naběhne grub a já si mohu vybrat OS. Jenže, pokud vypojím před startem počtače externí disk, grub se ukončí chybou a já NEJSEM schopen spustit WXP. To znamená, že linux mi musel zasáhnout i na disky, kam nebyl instalován (impozantní -) nebo se mýlím? Toto bych potřeboval odstranit. Napadá mě způsob, kdy bych vrátil zálohu disku s WXP a pak bych si vybíral v BIOSU disk, z kterého bych chtěl bootovat. Je to možné nebo se to linuxu, respektive grubu, nebude líbit?

A ještě si nevím rady, jak stáhnout *.run soubor. Prohlížeče mi vždycky pouze otevřou jakýsi text místo zahájení stahování.

Poslední dotaz směřuje na používáni 2 odlišných monitrů (různé rozlišení a obnovovací frekvence), kde bych používal vždy jen jeden a během práce bych potřeboval signál z grafické karty poslat do druhého (ten předchozí by byl stále zaplý, ale viděl bych na něm černou obrazovku). To z toho důvodu, že jeden monitor (CRT) používám na hraní a k druhému mám připojené periferie (po jeho vypnutí by mi nefungovaly -))

Díky

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
2 disky a 2 OS - problémy s grubem - a dílčí otázky [vyřešeno]
« Odpověď #1 kdy: 11 Prosince 2006, 23:24:47 »
Instalator se vas behem instalace ptal (resp. vam nabidl), kam se ma nainstalovat grub. Co jste tam nastavil?

V BIOSu pocitace mate nastaveno bootovani v jakem poradi?

Po stazeni souboru *.run nejdrive pridejte priznak spustitelnosti
Kód: [Vybrat]
sudo chmod +x soubor.runpotom jej spustte
Kód: [Vybrat]
./soubor.run (pripadne se sudo pokud jej musi spoustet root)

krahujec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
2 disky a 2 OS - problémy s grubem - a dílčí otázky [vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 13 Prosince 2006, 16:00:19 »
Zdravim, takže jsem obnovil znovu nainstaloval Linux na externí disk a při instalaci byl odpojen disk s WXP. Takže v biosu pouze měním, z jakého disku má proběhnout boot (linux/windows), avšak když nechám připojený disk s WXP, ale chci spusti linux, tak se loadování linuxu zasekne. Co to k čertu je?

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
2 disky a 2 OS - problémy s grubem - a dílčí otázky [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 13 Prosince 2006, 16:41:44 »
zasekne se az pri startovani linuxu nebo uz pri nacitani grubu?

krahujec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
2 disky a 2 OS - problémy s grubem - a dílčí otázky [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 13 Prosince 2006, 16:55:54 »
Hned ze zacatku startovani linuxu (naloaduje se pouze setina listy). To me osobne nedava smysl, ale snad se s tim vy guruove poperete -))

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
2 disky a 2 OS - problémy s grubem - a dílčí otázky [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 13 Prosince 2006, 17:04:05 »
Kdyz jsou pripojene oba disky soucasne, ktery je master a ktery slave? Kdyz je pak zapojeny jen disk s Linuxem, ma stejny status (master, slave) jako kdyz je soucasne pripojeny i disk s Windows?

Popiste prosim srozumitelneji co znamena "naloaduje se pouze setina listy".

krahujec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
2 disky a 2 OS - problémy s grubem - a dílčí otázky [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 13 Prosince 2006, 17:55:42 »
Takže, abych věci uvedl na pravou míru. Oba disky jsou připojeny přes sata rozhraní (takže není nic master ani slave). "naloaduje se pouze setina listy" - tímto jsem měl na mysli, tu věc, která při startu linuxu zobrazuje, kdy bude linux spušťen. Lépe to momentálně popsat nedokáži -)

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
2 disky a 2 OS - problémy s grubem - a dílčí otázky [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 13 Prosince 2006, 18:12:32 »
OK, takze se zeptam jinak: ktery disk je na prvnim SATA radici a ktery na druhem?

Pokud mate disk s Ubuntu na druhem radici a ten s Windows na prvnim, muze to byt pricina problemu. Pokud pripojite jen disk s Ubuntu na druhy radic, bude se tento disk hlasit jako /dev/sda. Pokud ale potom na prvni radic pripojite disk s Windows, bude jako /dev/sda oznacen tento disk a disk s Ubuntu bude /dev/sdb. Na to je potreba dat pozor.

krahujec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
2 disky a 2 OS - problémy s grubem - a dílčí otázky [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 13 Prosince 2006, 18:25:45 »
Pokud se nemýlím, tak jsou na 3. a 4. (1. a 2. mám vypnuté). A na 4. je disk s Ubuntu. Jenom mi není jasné, jak je možné, že linux v takovémto případě vůbec začne startovat.

edit:
TAKŽE SKUTEČNĚ POMOHLO PROHOZENÍ DISKŮ NA SATA ŘADIČI. Mnohokrát děkuji.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.