Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu  (Přečteno 15803 krát)

Chavo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 223
  • Ubuntu Studio 10.10
    • BKphoto
Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« kdy: 11 Ledna 2011, 10:52:46 »
Ahoj. Zaujímala by ma jedna vec. Nájde sa na tomto fóre nejaký fotograf ktorý používa pri práci iba programy v ubuntu? Ja rozmýšľam nad založením živnosti čo sa týka grafiky a fotografie. Fotografia je na prvom mieste. V tomto čase pracujem na čo najvhodnejšom SW riešení. Hľadám alternatívy k programom čo som používal pod windowsom. Napríklad photoshop/gimp, zoner photostudio/digikam, nikon capture/lightzone. Ešte mi chýba čosi kvalitné na panorámy a hdr. Viem že ten lightzone nie je open source, ale to by mi nevadilo. Chcem len vedieť či niekto využíva bubuntu na takúto reálnu prácu. Nejde mi o hobby fotenie.
CPU: Duo T1600, RAM: 2gb, VGA: Intel GMA X3100Gfx, HDD 250gb, external HDD SAMSUNG SpinPoint F3 1000GB

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2011, 14:31:19 »
« Poslední změna: 24 Ledna 2011, 13:26:44 od Pavel Hrnčíř »

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 11 Ledna 2011, 15:06:13 »
Vyzkoušejte Hugin. Nemám s ním osobní zkušenosti, ale byl mi doporučen :).

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 11 Ledna 2011, 15:39:01 »
Byl jsem svědkem toho, jak kdosi skládal z 25 fotografií s různou expozicí (5x) a s různým ohniskem (5x) jednu fotku, která byla HDR a současně to bylo makro s velkou hloubkou ostrosti. Výsledek byl dost dobrý. Použity byly jen OSS nástroje, myslím, že to bylo příslušenství k huginu.

Určitě taky mrkni na registrator od Karla 'Clocka' Kulhavého.

Do gimpu si doinstaluj rozšíření gmic. Obsahuje mezi hromadou balastu i různé šikovné nástroje, jako inpainting atp.

Projdi si Fredovy skripty na http://www.fmwconcepts.com/imagemagick/, např. duotonemap, fftfilter, retinex, pano2rect
« Poslední změna: 11 Ledna 2011, 16:17:19 od Filip Dominec »
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Chavo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 223
  • Ubuntu Studio 10.10
    • BKphoto
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 11 Ledna 2011, 15:56:35 »
A aká raw konvertor by ste odporučili ako priamu náhradu nikonu caprure nx? Jeho sila spočíva hlavne vo funkcii control point. Ide vlastne o zonálnu úpravu fotografie. A samozrejme čpičkové vyvolanie foto z raw formátu. Má niekto skúsenosti s lightzone? A samozrejme to musí fungovať tak, že keď si uložím upravený raw a znova ho otvorím, dajú sa všetky úpravy čo som porobil, povypínať.
CPU: Duo T1600, RAM: 2gb, VGA: Intel GMA X3100Gfx, HDD 250gb, external HDD SAMSUNG SpinPoint F3 1000GB

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 11 Ledna 2011, 20:15:47 »
Toto doplnil dotyčný člověk tvořící HDR fotky na dotaz, v čem pracuje:

Citace
podle potřeby tři různé programy
v gimpu mám plugin dcraw, ale ten je hloupej, protože zřejmě nejde nijak nastavit přemapování (a gimp neumí s floating pointy dál pracovat, což je ještě větší chyba)
dál mám samostatnej program ufraw, ten je velmi poctivej a umí například taky opravovat vady objektivu; dá se opatřit taky jako gimpí plugin
pak mám ještě qtpfsgui, ten umí několik různých algoritmů na adaptivní přemapování světlosti a sytosti pro vysoký kontrast a mimo jiné umí raw obrázky vytvářet ze série fotek s proměnnou expozicí
perfektně funguje i imagemagick, zřejmě se srovná s každým formátem
to se vyplatí například právě pro zpracování výstupu z registratoru, gimp by ztratil přesnost
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

a.arnost

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 24 Ledna 2011, 13:08:32 »
chci s zeptat registrator je plugin do gimpu nebo samostatný program?

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 24 Ledna 2011, 13:21:02 »
Registrator je samostatný program. Jde o další solidní produkt Karla Clocka Kulhavého z ..::TWIBRIGHT LABS::.. a má zdrojáky na http://ronja.twibright.com/registrator.php
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

a.arnost

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 24 Ledna 2011, 14:40:28 »
a tento program běží pouze přez terminál?Nainstlaloval jsem ho a nikde ho nevidím.Není k tomu nějaký návod česky(moje angličtina je velice chabá)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 24 Ledna 2011, 14:43:42 »
...ako priamu náhradu nikonu capture nx? Jeho sila spočíva hlavne vo funkcii control point.

Nikon Capture NX2 ničím nenahradíš. Alespoň já zatím nic nenašel...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Mario1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 29 Ledna 2011, 22:17:20 »
A aká raw konvertor by ste odporučili ako priamu náhradu nikonu caprure nx?
caprure nx neznám, mám Sony A550 a pro ni používám Ufraw

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 30 Ledna 2011, 11:10:41 »
a tento program běží pouze přez terminál?Nainstlaloval jsem ho a nikde ho nevidím.Není k tomu nějaký návod česky(moje angličtina je velice chabá)
Viz překlad:

http://translate.google.cz/translate?js=n&prev=_t&hl=cs&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=en&tl=cs&u=http%3A%2F%2Fronja.twibright.com%2Fregistrator.php&act=url
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Chavo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 223
  • Ubuntu Studio 10.10
    • BKphoto
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 31 Ledna 2011, 09:28:27 »
Compaq je mi úplne jasné že Nikon Capture NX2 je top. Do teraz som na nič lepšie nenarazil a spolu s ColorEfex to používam na 85% foto. S tou náhradou som to NEmyslel tak, že nájsť niečo rovnako dobré a ešte k tomu open source pod linux. Hoci by to bola riadna .eba... Išlo mi skôr o to, čím by sa dal aspoň z časti nahradiť. Našiel a rozbehal som s vašou pomocou LightZone. Ale ten mi neotvára RAW. Ale je to po NX len druhý program o ktorom viem, že zvláda lokálne úpravy. Teda pokiaľ nerátam vrstvy a masky v PS a gimpe. S tým sa mi ozaj nechce babrať. Ono úplne prvá otázka ktorú som v tomto vlákne položil bola, či je tu nejaký fotograf ktorý používa pri svojej práci linux (ubuntu). Ak áno, tak v čom pracuje. Ak by tu bol, chcel by som vidieť jeho výsledky.
CPU: Duo T1600, RAM: 2gb, VGA: Intel GMA X3100Gfx, HDD 250gb, external HDD SAMSUNG SpinPoint F3 1000GB

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 01 Února 2011, 14:35:10 »
Nejsem profík, takže moje výsledky neuvidíš, ale zhruba to co očekáváš umí Bibble, ale není to nástroj zdarma. Lite verze stojí 100$, Pro verze pak 200$. K dispozici je trial verze zdarma, takže můžeš otestovat.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 01 Února 2011, 16:38:34 »
Profíkům (kteří si fotografií vydělávají jako hlavní příjem) doporučuji jen Mac OS.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Chavo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 223
  • Ubuntu Studio 10.10
    • BKphoto
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 01 Února 2011, 18:51:00 »
compak - myslím si že skôr ako platforma, sú dôležité programy. Nikon Capture som používal na XPčku a nemal som s ničím problém.
CPU: Duo T1600, RAM: 2gb, VGA: Intel GMA X3100Gfx, HDD 250gb, external HDD SAMSUNG SpinPoint F3 1000GB

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 02 Února 2011, 08:12:23 »
compak - myslím si že skôr ako platforma, sú dôležité programy.

To je jako bys říkal, že dům je důležitější než základy.
Obojí musí fungovat skvěle.
Nedovedu si představit, že bych si živnost postavil na WXP.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Chavo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 223
  • Ubuntu Studio 10.10
    • BKphoto
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 02 Února 2011, 11:56:17 »
compaq - Pozri si napríklad kamarátovu stránku www.mgphoto.sk   Takmer všetko čo tam vidíš, bolo v XP. Teraz prešiel na 7. Týmto absolútne NEOBHAJUJEM windows. Ale podľa mňa má viac než slušnú prácu, a má zákazok viac ako dosť. Takže aj na xp sa dá. Alebo win všeobecne. A nedefinoval by som to tak, ako ty (ten dom a základy). Povedzme, že máš tri druhy domov, celkom zariadených, každý je z vonka aj z vnútra úplne iný, no všetky sú plne funkčné (win, mack a linux).
CPU: Duo T1600, RAM: 2gb, VGA: Intel GMA X3100Gfx, HDD 250gb, external HDD SAMSUNG SpinPoint F3 1000GB

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 07 Února 2011, 12:25:58 »
Zajímavý článek k digitální fotografii v linuxu je na blogu Milana Knížka
http://www.milan-knizek.net/cms/zpracovani-fotografii-v-linuxu/
Diskuze je dpo článkem a částečně se toho dotýká i vlákno na www.abclinuxu.cz
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/274450

a.arnost

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 07 Února 2011, 16:39:30 »
A zas mám brouka v hlavě,dočetl jsem se tam o programu CinePaint,který vychází z gimpu a chtěl bych ho nainstalovat a vyzkoušet,ale netuším jak.Ví někdo něco?

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 07 Února 2011, 17:38:18 »
Je v repozitářích.

a.arnost

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 07 Února 2011, 20:57:16 »
nevím,ale nenašel jsem tak jsm zvolil toto: sudo apt-get install cinepaint
a výsledek:
sudo apt-get install cinepaint
Čtu seznamy balíků... Hotovo
Vytvářím strom závislostí       
Čtu stavové informace... Hotovo
Balík cinepaint není dostupný, ale jiný balík se na něj odkazuje.
To může znamenat že balík chybí, byl zastarán, nebo je dostupný
pouze z jiného zdroje
« Poslední změna: 07 Února 2011, 21:00:15 od a.arnost »

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #23 kdy: 07 Února 2011, 21:47:10 »
Instalace cinepaintu je teď trochu složitá, ale mělo by to jít:

http://lglinux.blogspot.com/2010/12/compiling-cinepaint-on-ubuntu-maverick.html

Kdyžtak ti tu někdo poradí.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

a.arnost

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re: Profesionálna úprava fotografií na ubuntu
« Odpověď #24 kdy: 08 Února 2011, 07:59:00 »
Tak této instalaci absolutně nerozumím a hlavně to nechápu.Pomozte mi prosím.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.