Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prechod z Win.7 na Linux  (Přečteno 2806 krát)

merkury

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Prechod z Win.7 na Linux
« kdy: 30 Ledna 2011, 13:57:49 »


Zdravím Vás. Prosím môžete mi poradiť ? mám tento notebook: http://www.mall.sk/notebooky-znacky/hp-compaq-610-nx550ea:parameters Už rok na ňom používam Win.7 a chcel by som prejsť na Linux a to zdôvodu že nieje potrebný antivír (brzdí systém) a aplikácie sú OpenSource. Od Vás znalých Linuxu by som prosil keby ste mi poradili ktorý OS Linuxu je najlepší (ja som úplný začiatočník ohľadom Linuxu),aby obsahoval Firefox a Thunderbird (som na to zvyknutý)ako je to s prehrávaním filmov aj mkv,softwarom na konverzie videa DVD na DVDRip,Downloadom aj torrent-y,úprava zvuku(vkladanie audiostôp do DVDRip-u a MKV a v neposlednom rade či nieje problém s ovládačmi Hardwaru k môjmu Notebooku. To je pre začiatok všetko čo by som od Vás potreboval vedieť. Za odpoveďe a rady vopred Ďakujem :-X

pivik

  • Host
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #1 kdy: 30 Ledna 2011, 14:14:05 »
Ubuntu je pro začátečníky vhodné, tudíž bych být Tebou stáhl liveCD a vyzkoušel funkčnost HW před samotnou instalací. Z liveCD je poté možno systém i nainstalovat.

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #2 kdy: 30 Ledna 2011, 14:22:18 »
na vacsinu zaciatocnickych otazok potom najdes odpoved bud tu na fore, alebo na ubuntu wiki, napr co sa tyka multimedii a ich spracovania > http://wiki.ubuntu.cz/Multim%C3%A9dia
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

pan Filuta

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • Tux, po třech milionech let v kosmu
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #3 kdy: 30 Ledna 2011, 14:25:26 »
Ahoj. Zkus Linux Mint. Ten se mi zdá pro naprostého začátečníka ještě vhodnější než Ubuntu a měl by na tvém notebooku fungovat bez problémů. Tady je (česky) popis instalace na Compaq 615.
« Poslední změna: 30 Ledna 2011, 14:28:50 od M8n »

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #4 kdy: 30 Ledna 2011, 14:31:06 »
Vyzkoušejte (jak už bylo výše zmíněno) ubuntu.
Info a link ke stažení  http://www.ubuntu.cz/cojeubuntu/predstaveni
nebo LinuxMint 10
http://blog.linuxmint.com/?p=1581

merkury

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #5 kdy: 30 Ledna 2011, 14:41:57 »
Ahoj. Zkus Linux Mint. Ten se mi zdá pro naprostého začátečníka ještě vhodnější než Ubuntu a měl by na tvém notebooku fungovat bez problémů. Tady je (česky) popis instalace na Compaq 615.

V Linuxe sa ovládače inštalujú cez príkazové riadky ? :o Berie ma hrúza len počujem o príkazových riadkoch nieto ešte stým pracovať :-[. Zabudol som ešte spomenúť že k Notebooku mám aj USB DVB-T tuner

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #6 kdy: 30 Ledna 2011, 14:50:36 »
V Linuxe sa ovládače inštalujú cez príkazové riadky ? :o Berie ma hrúza len počujem o príkazových riadkoch nieto ešte stým pracovať :-[. Zabudol som ešte spomenúť že k Notebooku mám aj USB DVB-T tuner

ubuntu ma na instalaci nesvobodnych ovladacu graficke klikatko, takze bez obav.
Kazdopadne pres prikazovy radek jde udelat (nejen) v ubuntu prakticky vse a vetsinou rychleji (a pro nekoho pohodlneji) nez klikaci cestou, proto se terminal tak castou pouziva
« Poslední změna: 30 Ledna 2011, 15:07:48 od Bohouš »
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

pan Filuta

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • Tux, po třech milionech let v kosmu
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #7 kdy: 30 Ledna 2011, 14:54:47 »
Zabudol som ešte spomenúť že k Notebooku mám aj USB DVB-T tuner

Seznam DVB-T přijmačů do USB.

merkury

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #8 kdy: 30 Ledna 2011, 15:45:20 »
Zabudol som ešte spomenúť že k Notebooku mám aj USB DVB-T tuner

Seznam DVB-T přijmačů do USB.

Fajn, je na zozname :) Bohouš,to sa mi ulavilo. Neviem sa rozhodnúť medzi LinuxMint 10 a Ubuntu :-\Ubuntu sa mi páči viac kvôli grafickému prostrediu. Zatial všetkým ďakujem za fajn rady a pripomienky ;)
« Poslední změna: 30 Ledna 2011, 15:46:53 od merkury »

merkury

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #9 kdy: 30 Ledna 2011, 16:46:00 »
Tady jsou screenshoty z nejnovějších verzí - Ubuntu, Linux Mint. :D

Ale vzhled se dá snadno změnit, koukni třeba sem.

Možno lamácka otázka,ale obsahuje inštalačné DVD Linux Mint aj Cz jazyk ? :-\ (Nepodarilo sa mi to zistiť)

Satannas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 262
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #10 kdy: 30 Ledna 2011, 20:00:36 »
Možno lamácka otázka,ale obsahuje inštalačné DVD Linux Mint aj Cz jazyk ? :-\ (Nepodarilo sa mi to zistiť)
Obsahuje, ale po instalaci jsem měl menu anglicky. Nevím proč. Pokud by ti to udelalo, tak v synapticu je doinstalujes.

Eliwood

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #11 kdy: 02 Února 2011, 10:05:34 »
Pokud se nemůžeš rozhodnout mezi Ubuntu / Linux Mint, přihodím svoji trošku do mlýna.
Nevidím jediný důvod, proč bys neměl sáhnout po Mintu, vzhledem k tomu, že je to prakticky jen derivát Ubuntu přístupnější pro začátečníky. Nic neztratíš, hodně získáš, to si moc dlouhé rozmýšlení ani nezaslouží.
A pokud jde o to, že je ,,Ubuntu hnědé a Mint zelený" - otázka pár minut.

Toliko ode mě, přeji pěkný den.

Armus69

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
    • http://www.netlancers.cz
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #12 kdy: 02 Února 2011, 15:09:43 »
Možná bych na nějakej čas zvolil virtualbox a skusil bych si ubuntu nebo jiné v něm, až se zorientuješ  tak plnej přechod.
jabber:  Armus69@jabber.cz

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #13 kdy: 05 Února 2011, 10:28:05 »
mint je ubuntu doplněné o věci,které bys jako začátečník musel do ubuntu doinstalovat ručně.volba je tedy jasná.musíš ze začátku počítat s porodními problémy,ale pokud vydržíš,budeš pak plně spokojen.na začátek můžeš mít oba systémy v nabídce a bootovat dle libosti.
Kubuntu 20.04

ukomir

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 141
Re: Prechod z Win.7 na Linux
« Odpověď #14 kdy: 05 Února 2011, 13:38:30 »
Tiež by som na začiatok odporúčal dualboot.Ak je Windows legálny,nieje dôvod ho mazať.Ubuntu sa dá používať aj na USB flashke.
4GB mu stačia.Aj ako live USB,alebo normálne,kde ostanú všetky nastavenia.Je to rýchlejšie ako z CD.
Treba hlavne preštudovať www.wiki.ubuntu.cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.