Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zamrzání PC pod Win XP i Ubuntu  (Přečteno 2149 krát)

ravenant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Zamrzání PC pod Win XP i Ubuntu
« kdy: 07 Února 2011, 22:18:58 »
Zdravím, řeším takový problém - asi to až tak moc sem nepatří, ale nevím si momentálně rady.
Mám doma starší PC (8 let) s Intel Pentium4 2,66 GHz a 1GB Ram. Komp až do nedávna šlapal jak švýcary,... ale zhruba před čtvrt rokem začal zamrzat.
Zamrzá nepravidelně - někdy hned po startu, jindy třeba až po 30 minutách zátěžové práce (práce s muzikou), nebo při vypínání. Nejčastěji zamrzá v případech kdy: docházelo k defragu nebo scanu antivirem, případně aktualizaci - to bylo pod Win XP.
Na zkoušku jsem nainstaloval Ubuntu, které jsem i zkoušel i bootovat z USB. Systém naběhl extrémně pomalu, nicméně - při spuštění Diskového nástroje v Ubuntu - kdy jsem zkoušel Self-test disků zamrzá pravidelně a nafest! Domníval jsem se že mám původně zahnojený Win - jenže tohle asi tím nebude.

Jinak, provedl jsem memtest+ (viz ubuntu GRUB), zkoušel jsem HDD Regenerator (Hiren's boot CD), i CHKDS z Win,... vše bez problémů.

Nevíte někdo co by to mohlo být? RAM i disky jsou v pořádku, procesor zřejmě taky (jinak by asi ten 2 dny běžící HDD regenerator neběžel). Ještě chci zkusit jako poslední alternativu kompletní reinstal - ale do toho se mi nechce, protože PC je nakonfigurované jako Digital Audio Workstation - což je docela pracné.
Nebo se komp odebírá do křemíkového nebe?
Díky všem za rady a názory.
 

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Zamrzání PC pod Win XP i Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 08 Února 2011, 00:13:25 »
Řekl bych, že (laciné ?) kondenzátory na desce se ti odebírají do zde spíše boritanového elektrolytického nebe.

http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Zamrzání PC pod Win XP i Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 08 Února 2011, 18:08:40 »
zamrzá je relativní pojem. znamená to, že se se seknou všechny ovládací prvky, na monitoru zůstane poslední nehybný screen a jediné co se dá dělat je použít monitor jako lampičku nebo restart ? pokud ano, tak se podívej jestli nmáhodou nemáš něco taktovaného. to už nemusí takt zvládat a způsobí to pád. pokud nic takového nemáš, zkus vyměnit nějaké komponenty pokud máš za jaké a uvidíš. ale nejvíce se přikláním k Filipově variantě, že prostě díly odchází do křemíkového nebe.

pokud se celý stroj z ničeho nic natvrdo vypne, bude a vině pravděpoodbně chlazení -> vyčistit, otestovat, vrátit.

nic není věčné
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

ravenant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re: Zamrzání PC pod Win XP i Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 08 Února 2011, 18:23:55 »
Stroj se sám neresne - prostě vše se zastaví, nic nereaguje, ani klávesnice, ani myš - jedině prostě zmáčknout na kastli čudl RESET.
Nic jsem netaktoval, ten komp prodělal poslední upgrade asi 4 roky nazpátek - celou dobu běžel.
Jinak je fakt, že si vzpomínám, že problémy začaly asi dříve.
Z ničehož nic nechtěl naskočit systém - i při opakovaném restartu. Dokonce ani z USB flashky nenaběhl Ubuntu. Odnesl jsem ho kámošovi, kterej ale nic nenašel. Komp ale pak začal fungovat, ale už s těma zámrzama.
Takže asi to budou ty kondíky.
Jen mě zaráží - že se to nekouslo při testech spouštěných mimo OS.
« Poslední změna: 08 Února 2011, 18:40:40 od ravenant »

jmp

  • Host
Re: Zamrzání PC pod Win XP i Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 08 Února 2011, 18:24:41 »
asi bych jeste zkusil i jiny zdroj...

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Zamrzání PC pod Win XP i Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 08 Února 2011, 21:40:41 »
jmp : ano, jak říkám, vyzkoušet výměnu komponent. zdroj by měl být snad první. ale osobně bych to viděl na desku.
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

alkoholik

  • Host
Re: Zamrzání PC pod Win XP i Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 08 Února 2011, 22:14:40 »
Stalo se mi něco podobnýho, byl to vygajdanej molex konektor na disku.
Ale může to bejt všechno.
Prvně bych ho pořádně vyčistil včetně zdroje vevnitř, při tý příležitosti zkontroloval pohledem, zkontroloval větráky a neni na škodu usazení chladičů, kabely...
Po vyčištění odpoj vše navíc tj. cd mechaniky, disketovku, další disky, všechno bez čeho se to obejde, najeď systém a uvidíš máš zábavu na celý odpoledne.
Ještě pro jistotu resetni bios.

Rover623

Re: Zamrzání PC pod Win XP i Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 08 Února 2011, 22:22:46 »
Ještě může být vadná elektronika disku,tohle se mi stalo na notebooku od Aceru po menším pádu.Disk sice každým testem prošel a nic nenapovídalo,že by byl v háji,ale prostě při práci se najednou začal chovat divně (nechtěl zapisovat data) a bylo hotovo,počítač se seknul a musel jsem restartovat,po restartu opět vše v pohodě

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.