Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Je swap disk potreba? [vyřešeno]  (Přečteno 3896 krát)

Hobit

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Je swap disk potreba? [vyřešeno]
« kdy: 16 Prosince 2006, 21:36:52 »
Ahoj,
zajimalo by mne, jestli je potreba mit swap disk, nebo OS(Ubuntu) bude stacit ramka. Da se nainstalovat, nebo bude chtit vytvorit swap oddil?
Diky.

edit:
Takze OS nepotrebuje nutne swap, chapu. Zkusim ale upresnit druhou cast dotazu.
Da se pri instalaci vytvoreni swap oddilu preskocit, nebo se swap da zrusit az po instalaci?
Diky.
Ubuntu Dapper Drake > Debian Etch > uvidime jake bude Ubuntu Gutsy Gibbon

Pavelp

  • Host
Je swap disk potreba? [vyřešeno]
« Odpověď #1 kdy: 16 Prosince 2006, 21:44:05 »
Je, max. 1GB, 512 M staci.

eStar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 455
    • http://www.linuxsoftware.cz/
Je swap disk potreba? [vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 16 Prosince 2006, 21:55:03 »
Chce to vytvořit swap oddíl jinak swap má být zhruba dvakrát větší než ramka.

DaedRuaN

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
  • Co je osobni text ? :P
Je swap disk potreba? [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 17 Prosince 2006, 00:34:29 »
No ja swap nemam, vypol som to lebo v grafe sledovania swap som mal stale swap vytazenie na nule, mozete mi povedat ktore aplikacie vyuzivaju swap ? Mam 1GB ram.
Rozumies co ja chapem ? ;D

Ander

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Je swap disk potreba? [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 17 Prosince 2006, 01:09:00 »
Citace: DaedRuaN
No ja swap nemam, vypol som to lebo v grafe sledovania swap som mal stale swap vytazenie na nule, mozete mi povedat ktore aplikacie vyuzivaju swap ? Mam 1GB ram.
Aplikace vubec neovlivnuji to, zda budou na swapu ci ne. To urcuje operacni system. Ten umi zpravidla velice efektivne urcit, ktere casti programu se treba drzet ve fyzicke pameti a ktere ne. Pokud nemas extra maly disk, tak nevidim duvod, proc SWAP nezalozit. Nikdy nevis, na jak zravou aplikaci narazis(ci ji skutecne budes potrebovat), a mlatit se potom do hlavy, ze ti 1GB RAM najednou nestaci, za to nestoji.

DaedRuaN

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
  • Co je osobni text ? :P
Je swap disk potreba? [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 17 Prosince 2006, 04:01:04 »
No na to som myslel ze, ktore aplikacie su take zrave napr. ..., vzdladom na to ze sa mi zide kazdy MB na disku tak swap nemam, a ak by som na zravu aplikaciu narazil, co pochybujem tak by som si ten swap vytvoril. ;)
Rozumies co ja chapem ? ;D

Pavelp

  • Host
Je swap disk potreba? [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 17 Prosince 2006, 09:48:10 »
No, on by tam swap mel byt uz je proto, ze je to jaksi "ocekavana" vlastnost prostredi. Zkratka OS pocita s tim, ze ma swap, nejde o aplikace. Lip to vysvetlit nedokazu, nejsem hacker. A swapovani nemusi vzdy nutne probihat na disk, OS umi cast swapu nakesovat do pameti, takze pouziva ke swapovani pamet. Viz top.

Vojtin

  • Host
Je swap disk potreba? [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 17 Prosince 2006, 11:55:32 »
Swap je lepší mít, ale systém běží i bez něj, pokud něděláš náročné operace, nemáš otevřeno 20 oken tak to půjde i bez něj.

Sniper_SVK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Je swap disk potreba? [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 17 Prosince 2006, 12:33:27 »
Swapovaci priestor by si mal mat 2x taky ako RAM... to ale plati po 256MB RAM. Pri 512MB ramky ti staci mat swapovaci priestor velkosti 512MB a u 1GB ramky si myslim, ze tiez staci tych 512MB a vsetko by ti malo ist perfektne. Aj system bude spokojny, ze bude mat kde swapovat:-D
Cestu si bud najdem, alebo urobim. Hannibal

university

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 88
Je swap disk potreba? [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 17 Prosince 2006, 12:35:26 »
swap ti muze dost urychlit pocitac. Mam na jednom pocitaci RAM 256 mb, swap byl asi dvojnasobek. Ted jsem cely disk zformatoval a swap rozsiril na cca 2 GB a o dost se to zrychlilo!
kvůli Linuxu už ani nespím:)

DaedRuaN

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
  • Co je osobni text ? :P
Je swap disk potreba? [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 17 Prosince 2006, 13:07:36 »
No dost silno pochybujem ze sa tvoj pocitac zrychlil zvacsenim swap, skor by som povedal ze to bolo praznotou disku. Ako som pisal swap zom zrusil lebo za cely cas prace s PC som nezazil nejake vytazenie swap. Ale asi si dam swap na 512MB uz len s principu, tolko mieta ma nezabije :P
Rozumies co ja chapem ? ;D

Martin Bajer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
    • http://fict10n.net/
Je swap disk potreba? [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 17 Prosince 2006, 20:54:58 »
Mít swap o velikosti dvojnásobku RAM se doporučovalo dříve. Souviselo to s tím, že uživatelé mělo obvykle málo fyzické RAM (byla dražší než dnes) a jestli se nepletu, tak s tím i nějak počítalo jádro (že bude swap roven 2x RAM). Dnes je to spíše o tom kolik má PC k dispozici fyzicke RAM resp. kolik je předpokládaná potřeba + pořádná rezerva pro případ, že se nějaký program zblázní a začně volnou paměť rychle spotřebovávat.

 Mam 1GB RAM a 2GB swap. Na plnohodnotný desktop to chce podle mého názoru alespoň 512MB RAM, spíše více. Samozřejmě záleží na tom jak bude počítač používán, s jak velkými daty se bude pracovat atp.

 Často se mi stávalo, že jsem měl obsazeno např, 300MB RAM a 500MB ve swapu. Hledal jsem jak swapování co nejvíce potlačit. Osvědčilo se mi toto nastavení:

  do /etc/sysctl.conf přidat řádek
vm.swappiness=0

(0 = nejmenší používání swapu, 100 = maximální)

Po tomto nastaveni je poměr rekněme 600MB v RAM a  200MB ve swapu. Do obsazení 500MB RAM je swap téměř prázdný.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.