Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rychlost USB flashky  (Přečteno 7706 krát)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Rychlost USB flashky
« kdy: 25 Března 2011, 21:15:49 »
Zdravím, mohu nějak zjistit jakou má rychlost moje flashka při zápisu/přehrávání a zda je 2.0.? Na satelitu je USB kde se dá nahrávat/přehrávat i na flashku, ale v návodu píší: "Abyste mohli využívat paměť připojenou přes USB port, musí tato paměť podporovat standard USB 2.0. Pro pravidelné a stabilní nahrávání a přehrávání jsou vyžadovány paměti s rychlostí zápisu 9.0MB/s nebo rychlejší."
Jenomže nevím jak je má flashka rychlá a zda je 2.0., takže mám strach ji tam strčit.   :-\
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #1 kdy: 25 Března 2011, 21:36:49 »
Rychlost muzes zmerit napriklad pomoci (klikaciho) nastroje Palimpsest (v ubuntu je nejspis pod oznacenim Diskovy nastroj)
jinak USB 2.0 je dneska snad kazda fleska, kterou koupis, takze s tim bych starosti nemel. Kazdopadne ale ty nejvetsi sunky mozna nedosahnou rychlosti 9MB pri zapisu.

nicmene pokud si chces nahravat nejake video, tak to nedelej na flashdisk (pac flesky maji malou kapacitu a poctem zapisu omezenou zivotnost), ale kup si na to nejaky externi HDD s konektorem/redukci na USB
« Poslední změna: 25 Března 2011, 21:42:11 od Bohouš »
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #2 kdy: 25 Března 2011, 21:41:26 »
Súhlas. Fleška by ti časom odišla. Externý HDD bude lepší. Už sa tu raz niečo podobné riešilo. A chlapík nakoniec kúpil nejaký jednopalcový usb HDD.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #3 kdy: 25 Března 2011, 21:47:44 »
flash zvladne kolem 10,000 zapisu, nevidim duvod, proc by si kvuli par filmum mela kupovat HDD

take neni nic jednodussiho nez tu pamet do satelitu strcit a vyzkouset, jestli se video netrha - pokud ne, je rychlost dostatecna, osobne me nenapada zadna moznost, jak by mohla pomala fleska neco poskodit

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #4 kdy: 25 Března 2011, 21:50:54 »
flash zvladne kolem 10,000 zapisu, nevidim duvod, proc by si kvuli par filmum mela kupovat HDD

take neni nic jednodussiho nez tu pamet do satelitu strcit a vyzkouset, jestli se video netrha - pokud ne, je rychlost dostatecna, osobne me nenapada zadna moznost, jak by mohla pomala fleska neco poskodit

Přesně tak, i ten nejlevnější flash disk (10 000 zapisu na bunku) odejde dřív morálně/ztrátou/rozšlápnutím než počtem přepisů :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #5 kdy: 25 Března 2011, 21:57:14 »
Vse zalezi na ucelu pouziti, pro nekoho muze byt 10000 prepisu toli, ze to v zivote nevyuzije a pro nekoho docela malo.
ano, vyzkousenim by se nemelo zkazit nic, resp taky me nic nenapada

"moralni zastarani" je vymysl vyrobcu hardwaru a vyrobcu uzavrenych komercnich OS
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #6 kdy: 25 Března 2011, 21:59:33 »
No, zkoušela jsem to s diskovým nástrojem a dopadlo to takto:

Máme ubuntu 10.10, ale zápis mi to nechce otestovat   :(
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

jmp

  • Host
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #7 kdy: 25 Března 2011, 22:06:51 »
ocekava to uplne prazdny flash disk
bez partition table, bez partition, bez filesystemu a tim padem i bez dat...)

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #8 kdy: 25 Března 2011, 22:09:29 »
jestli ten disk neni nejakej strasne levnej/starej smejd, tak by ti 9MB/s mel zvladnout. pokud ho tam nechces proste strcit a otestovat, tak se podivaj na obal od vyrobce, pripadne zazalohuj data na flesce, vymaz ji a otestuj.

Napriklad DD umi otestovat rychlost zapisu bez mazani dat na disku, ale pro zacatecnika to muze byt nebezpecne si s tim hrat..
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #9 kdy: 25 Března 2011, 22:11:04 »
Jenže na disku nic nemám, aspoň se tak disk tváří. Pomohlo by ho naformátovat? Nebo něco jiného?
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #10 kdy: 25 Března 2011, 22:16:32 »
treba pomoci gpartedu odstran tu partisnu, kterou na flesce mas
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #11 kdy: 25 Března 2011, 22:17:55 »
jestli ten disk neni nejakej strasne levnej/starej smejd, tak by ti 9MB/s mel zvladnout. pokud ho tam nechces proste strcit a otestovat, tak se podivaj na obal od vyrobce, pripadne zazalohuj data na flesce, vymaz ji a otestuj.

Většina flashů na trhu tuto rychlost v zápisu nedá a ty které to zvládnou už to většinou mají napsané na balení a o něco víc stojí.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #12 kdy: 25 Března 2011, 22:18:29 »
Dobrá, zkusím to z live cd, ale bude to trochu trvat. Ozvu se
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #13 kdy: 25 Března 2011, 22:21:05 »
"moralni zastarani" je vymysl vyrobcu hardwaru a vyrobcu uzavrenych komercnich OS

Jsi ochoten používat plně funkční 256MB flashku, a pobíhat s tím třeba pětkrát než přeneseš jedno ISO?
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #14 kdy: 25 Března 2011, 22:56:53 »
tak tohle bych nehazel do kategorie "moralni zastarani", protoze kdyz jsi takle velkou flesku koupil, tak jsi vedel, kolik ma jedno CD a vedel jsi, ze najednou to iso proste nepreneses
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #15 kdy: 25 Března 2011, 22:59:37 »
Zkoušela jsem to v GParted a žádný oddíl jsem tam neviděla. Naformátovala jsem to na ntfs (doporučeno) a situace se nezměnila, opět stejná cedulka.   :(
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #16 kdy: 25 Března 2011, 23:02:24 »
Většina flashů na trhu tuto rychlost v zápisu nedá a ty které to zvládnou už to většinou mají napsané na balení a o něco víc stojí.

Asi mas pravdu, jsem zhyckanej svoji rychlou fleskou (ktera me kupodivu moc nestala)
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #17 kdy: 25 Března 2011, 23:06:02 »
Zkoušela jsem to v GParted a žádný oddíl jsem tam neviděla. Naformátovala jsem to na ntfs (doporučeno) a situace se nezměnila, opět stejná cedulka.   :(

viz http://wiki.ubuntu.cz/GParted
Na tom obrazku ty /dev/sdb1, /dev/sdb2 jsou diskove oddily/partisny. Ty potrebujes smazat tu partisnu, kterou tam mas, viz na wiki skoro uplne dole
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #18 kdy: 25 Března 2011, 23:06:59 »
tak tohle bych nehazel do kategorie "moralni zastarani", protoze kdyz jsi takle velkou flesku koupil, tak jsi vedel, kolik ma jedno CD a vedel jsi, ze najednou to iso proste nepreneses

Stejně tak víš že ti dneska CD pomalu nestačí. Viz nové OpenSUSE. Prostě vývoj jde dál...

Zkoušela jsem to v GParted a žádný oddíl jsem tam neviděla. Naformátovala jsem to na ntfs (doporučeno) a situace se nezměnila, opět stejná cedulka.   :(
Tak ten NTFS oddíl zase smaž a žádný nový nevytvářej.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #19 kdy: 25 Března 2011, 23:08:00 »
Tahle flashka má 3.7G a asi 2.0. bude jenom nevím jak je rychlá. Napadlo mě, když přepisuji na ni nějaká data, tak informativní cedulka ukazuje kolik bylo přesunuto, kolik se má ještě přesouvat a jak rychle se to přesouvá. Dá se tím řídit, nebo je to zcestné.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #20 kdy: 25 Března 2011, 23:09:51 »
Tahle flashka má 3.7G a asi 2.0. bude jenom nevím jak je rychlá. Napadlo mě, když přepisuji na ni nějaká data, tak informativní cedulka ukazuje kolik bylo přesunuto, kolik se má ještě přesouvat a jak rychle se to přesouvá. Dá se tím řídit, nebo je to zcestné.

Například u mě je to zcela scestný údaj, protože se chvilku "zapisuje" třeba 120MB/s a pak dloooho stoji na 99%  :(
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #21 kdy: 25 Března 2011, 23:14:12 »
Tahle flashka má 3.7G a asi 2.0. bude jenom nevím jak je rychlá. Napadlo mě, když přepisuji na ni nějaká data, tak informativní cedulka ukazuje kolik bylo přesunuto, kolik se má ještě přesouvat a jak rychle se to přesouvá. Dá se tím řídit, nebo je to zcestné.

Urcite nejakou hrubou vypovidajici hodnotu to ma, ale presnejsi to asi bude pomoci palimpsestu/dd. Kdyz jsem to kdysi testoval, tak to hazelo podobne (jestli si dobre vzpominam nepatrne nizsi) hodnoty, nez palimpsest/dd
Musis tam zapisovat soubor, ktery je vetsi, nez cache flashdisku (zalezi na velikosti flesky, svoji 16 GB flesku jsem testoval 500MB souborem)

Například u mě je to zcela scestný údaj, protože se chvilku "zapisuje" třeba 120MB/s a pak dloooho stoji na 99%  :(

Ta fleska ma nejakou svoji cache, ktera je velmi rychla a pokud na flesku nahravas nejaky soubor, ktery se do te cache vejde, tak ti nautilus vyplivne brutalne vysoke hodnoty zapisu a pak se zastavi na 99%, vypada, ze nic nedela, ale mezitim se cache vyprazdnuje na flashdisk (fleska celou dobu zbesile blika)
« Poslední změna: 25 Března 2011, 23:16:19 od Bohouš »
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #22 kdy: 25 Března 2011, 23:14:32 »
Tahle flashka má 3.7G a asi 2.0. bude jenom nevím jak je rychlá. Napadlo mě, když přepisuji na ni nějaká data, tak informativní cedulka ukazuje kolik bylo přesunuto, kolik se má ještě přesouvat a jak rychle se to přesouvá. Dá se tím řídit, nebo je to zcestné.

Pokud tam zapíšeš dostatečně velký soubor vzhledem k RAM, tak se ke konci přenosu dostaneš i v Nautilu na skutečnou přenosovou rychlost. Problém je v tomto případě cache, která je mezi flaškou a pevným diskem v RAM a ta všechno zkresluje.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #23 kdy: 25 Března 2011, 23:22:35 »
Tahle flashka má 3.7G a asi 2.0. bude jenom nevím jak je rychlá. Napadlo mě, když přepisuji na ni nějaká data, tak informativní cedulka ukazuje kolik bylo přesunuto, kolik se má ještě přesouvat a jak rychle se to přesouvá. Dá se tím řídit, nebo je to zcestné.

Pokud tam zapíšeš dostatečně velký soubor vzhledem k RAM, tak se ke konci přenosu dostaneš i v Nautilu na skutečnou přenosovou rychlost. Problém je v tomto případě cache, která je mezi flaškou a pevným diskem v RAM a ta všechno zkresluje.

Hmm to jsem si myslel. Je nějaká cesta jak se dobrat +- reálného průběhu zápisu?
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re: Rychlost USB flashky
« Odpověď #24 kdy: 25 Března 2011, 23:32:44 »


Takto to vypadalo v GParted a stejně to zase při testu ukázalo stejnou cedulku.  :(
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.