Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Clonezilla - IP adresy  (Přečteno 2051 krát)

_Děda_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Clonezilla - IP adresy
« kdy: 29 Března 2011, 11:40:57 »
Zdravím,
mám problém s instalací počítačů v učebně. Každý počítač má dva systémy - Windows XP a Ubuntu. V tomto prostředí se Windows musí přeinstalovávat každou chvíli takže je zapotřebí aby Windowsy měli správně nastavenou IP adresu ihned po přeinstalaci. Takže nějaký nástroj který nastaví IP podle MAC adresy nebo nějaká rozdílová záloha??? Bohužel to "musím" udělat pomocí Clonezilly a nemůžu použít DHCP :(. Resp. Colonezilla není úplně poviná ale nevím jaký jiný nástroj který umožňuje scripty, podporuje FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, obraz disku načítá ze samba serveru a je zadarmo.

jmp

  • Host
Re: Clonezilla - IP adresy
« Odpověď #1 kdy: 29 Března 2011, 11:53:20 »
bez DHCP by asi musel mit kazdy pocitac vlastni image

_Děda_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Clonezilla - IP adresy
« Odpověď #2 kdy: 29 Března 2011, 14:21:31 »
No právě že teď je to prý uděláno tak jak popisuji - jeden image a ten se doplní o nějakou rozdílovou zálohu. Jenže ten software( [ripér] nevím jak se správně píše nikde jsem nenašel :( ) je už hodně starý a umí pouze FAT32 :(. Zkusím se ještě optat na Windows fórech protože mám za to že existuje program který když je nastaveno získání IP adresy z DHCP tak poté nastaví server IP adresu stanici podle MAC. Ale jak tohle vyřešit na Ubuntu -snad nějaký script s rozepsanýma IP a MAC který se spustí při prvním spuštění systému?
Nejde přeci aby bylo na serveru tolik obrazů pracovních stanic. Vždyť při velikosti jednoho obrazu nejméně 5GB * nejméně 60 počítačů = 300GB a to jsou jen počítače v učebnách a velikost obrazu je více než při zemi, takovou kapacitu na serveru ani nenajdu ...
Proč nejde DHCP nevím - to je bohužel zadání učitele ...

EDIT:
Tak už jsem zjistil více. Je to sice asi ta nejtěžší cesta ale nedá se nic dělat ... :( Napíšu script který podle MAC nastaví IP a po úspěšném vykonání se smaže aby se nespouštěl při každém startu PC. Jen nevím: Jak načíst MAC adresu do proměnné? Případně kdyby někoho napadlo jiné řešení mimo DHCP :) sem sním - předem děkuji.
« Poslední změna: 29 Března 2011, 20:15:42 od _Děda_ »

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Clonezilla - IP adresy
« Odpověď #3 kdy: 30 Března 2011, 02:44:57 »
...další cesta je mít opravdu tolik obrazů pracovních stanic na nějakém chytrém filesystému - napadá mne pouze ZFS (solaris, nexenta atd.) se zapnutým dedup.
Pak to tolik místa nezabere protože zapisuje stylem celý první obraz, druhý je z 90% stejný tak si jenom interně označí že je stejný. Windows také používají podobný typ storage na RIS resp. WDS - single instance storage.

Na Linuxu jsem podobnou funkčnost na úrovni filesystému zatím nehledal, ale zkuste se podívat sem: http://blog.emit.name/2007/03/08/backuppc-sitove-zalohovani-stanic/  nebo rovnou na program: http://backuppc.sourceforge.net/ zda to nebude pro váš účel použitelné.

BTW proč nemůžete použít DHCP ?
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

jmp

  • Host
Re: Clonezilla - IP adresy
« Odpověď #4 kdy: 30 Března 2011, 07:06:40 »
btw
pokud chcete delat proste klony z jednoho image a davat to do windowsacke domeny / AD, tak brzy a tvrde narazite
ty stroje budou mit stejne SID a uz pridani druheho takoveho stroje do windowsacke domeny / AD vyvola problem (takze to bude treba resit pripadne taky...)

_Děda_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Clonezilla - IP adresy
« Odpověď #5 kdy: 30 Března 2011, 08:29:34 »
Citace
BTW proč nemůžete použít DHCP ?
No na tuhle otázku bohužel neumím odpovědět jinak než že je to zadání učitele. A já nepůjdu hlavou proti zdi. No i když nevím jakou cestu jsem si vybral takhle :D

Jinak moc děkuji za BackupPC - neznal jsem, začínám studovat a zatím se mě moc líbí

Citace
btw
pokud chcete delat proste klony z jednoho image a davat to do windowsacke domeny / AD, tak brzy a tvrde narazite
ty stroje budou mit stejne SID a uz pridani druheho takoveho stroje do windowsacke domeny / AD vyvola problem (takze to bude treba resit pripadne taky...)
Windowsácké stroje nejsou v doméně je tady Novell server :( a s tím také souvisí že jsem již napsal jednoduchý scriptík na přihlášení se na Novell z Ubuntu pomocí ncp login - script je spíše ve vývojové formě a je opravdu jednoduchý jen aby to bylo trošku user friendly (pomocí Zenity). Tento script zveřejním raději po maturitě, nejspíše bude součástí maturitní práce ... třeba by to někoho zajímalo ;)

No ještě přemýšlím, jakou cestu zvolím - script s MAC a IP (asi trochu prasárna :) ) nebo BackupPC případně ještě zatím neznámá 3 možnost :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.