Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Začátky serverování  (Přečteno 4002 krát)

lubic48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Začátky serverování
« kdy: 11 Dubna 2011, 15:47:54 »
Čaute,

potřeboval bych poradit ohledně nastavení a použití hardwaru a softwaru na svůj první server.
Zatím s Linuxem jen začínám (po serverové stránce) a už jsem si načetl dost materiálů a pořád mám dost nejasností.
Jakou distribuci by jste doporučili do začátku? Chci se naučit pracovat s nějakou distribucí, která má cz podporu a dá se používat jak v lokální síti pro nenáročně věci, ale i pro využití server na internetu, ale to až později až nasbírám i praktické zkušenosti.

K dispozici mám notebook, který však nepojede 24/7, chci notebook využít jen na dobu, než se naučím pořádně konfigurovat veškeré služby a než budu připraven na ostrý provoz. Potom mám v plánu koupit nějaké to železo. Ale HW podle mě není teď podstatné.
Služby, které chci aby mi běželi jsou Samba, DHCP, DNS, FTP, HTTP později možná e-mail. Veřejnou IP a vše ostatní potřebné mám. Nejdřív, ale chci začít tou Sambou zbytek nechám na potom.

Takže moje otázky zní:

1. Jakou distribuci by jste doporučili? Přemýšlel jsem o Slackwaru, ale prý je tam dost nedoladěných věcí. Pak Ubuntu Server nebo Debian. Nejvíce se asi přikláním k tomu Debianu. Chtěl bych slyšet jen Váš názor na tohle.

2) Na abclinuxu.cz jsem si našel spoustu návodů, ale píšou tam, že pracují hlavně se Slackwarem myslíte, že by byl problém pokud budu používat třeba výše zmiňovaný Debian? http://www.abclinuxu.cz/clanky/ruzne/abcserialy#soukrsit Chci postupovat podle článků o soukromé síti.

To by bylo asi tak prozatím všechno. Budu moc vděčný za každou radu.
CPU: Intel i3-2120 3.3GHz
GK:   Ati HD 6770
RAM: A-Data Gaming Series 8GB 1600MHz MB:   ASUS P8H61-M SSD: Intel 320 80GB HDD: SamsungF1 1TB CS:  Cooler Master Elite 334U

Armus69

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
    • http://www.netlancers.cz
Re: Začátky serverování
« Odpověď #1 kdy: 11 Dubna 2011, 18:13:24 »
Debian, ubuntu.Pro začátečníka ideální, pak zjistíš že i pro pokročilé. Mě jede okolo 30 serverů debian a ubuntu LTS.

Výhody: Perfektní dokumentace, mnoho howtos, nejlepší komunita :))), nejméně problémů, snadná a bezproblémová správa, stabilita.
Nevýhody: u debianu starší verze balíků, a možná ještě pár prkotin.

  Do budoucna můžeš skusit i OS třídy RH Centos. 
jabber:  Armus69@jabber.cz

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re: Začátky serverování
« Odpověď #2 kdy: 11 Dubna 2011, 21:32:13 »
práveže, debian je mírně stabilnější než ubuntu, avšak, to je způsobeno tím, že ubuntu má novější balíčky. Já si stejně stahuji nejnovjší verze php z dotdeb. Když jde o bezpečnost, používám vždy to nejnovější.
Já bych doporučil ubuntu server
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Začátky serverování
« Odpověď #3 kdy: 11 Dubna 2011, 21:35:48 »
Rozhodně musím souhlasit s Armusem, pokud chceš začít, tak Ubuntu je přinejmenším vhodné.
Je tu (i konkrétně na foru) hodně lidí co má hodně serverů a hodně skillů, třeba Martin Kiklhorn, NTZ, Pavel Půlpán a určitě budou mít jiné názory na téma: "Co za distro na server."

Tvoje rozhodnutí začít na LANu a potom se vrhnout na veřejku je rozumný. Sice tam sambu nevyužiješ ale ta se ti bude hodit na lokální síti a její konfigurace je asi opravdu základ a něco na čem se dá stavět. Poznáš jak funguje daemon, jak se editují konfigurační soubor aj.

Je tu dost nadšenců do serverů, stejně jako já - viz topic: Takové to domácí serverování.
Takže pokud budeš mít konkrétní dotaz vždycky se najde někdo kdo odpoví.

Pokud bych se měl vyjádřit konkrétně k tvým dvou otázkám:

1) Ubuntu nebo Debian. Spíš Ubuntu, používá to víc lidí, je to v podstatě z 80% Debian a je děsně cool ;D
2) Co jsem to v rychlosti prolítl, tak to jsou záležitosti, které by měly být napříč různými distribucemi stejné - rozhodně bych se nebál toho, že to bude zrovna v Ubuntu nějak extra jinak.

@fanys12: Jak je stabilnější? V čem? Máš osobní zkušenost? Nebo to je založené na tom, že Debian je stabilní a Ubuntu se svými 80% stejného kódu je skoro tak stabilní jako Debian?

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re: Začátky serverování
« Odpověď #4 kdy: 12 Dubna 2011, 14:43:37 »
Omlouvám se, myslel jsem tím stálejší :), jistěže, jako uptime serveru atp., tam rozdíl nebude :D
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

Pavel Půlpán

Re: Začátky serverování
« Odpověď #5 kdy: 12 Dubna 2011, 18:31:47 »
O uptime serveru rozhodují v naprosté většině případů aktualizace jádra, Linux migraci on-air nedává. Když se poté člověk podívá na ty distribuce o kterých by na serveru asi tak uvažoval, zjistí, že běží na stejných verzích jádra - v současné době třeba Ubuntu 10.04 LTS, RHEL6 a binární odvozeninty typu CentOS, Debian Squeeze - všechny mají ve svém nitru pokud se nepletu 2.6.32, což je long-time support větev. Aplikování opravných patchů zvládají security týmy jednotlivých distribucí téměř stejně...
... proto je ten uptime tolik podobný.

Já osobně na serverech používám v současné době dvě distribuce. První případ je ten, že server zprovozním, spoléhám na osvědčené rock-solid verze jednotlivých součástí a už o něm prakticky ani nechci slyšet. Jasně, sem tam se zalogovat člověk musí a zfouknout aktualizace, maximálně párkrát do měsíce a ještě člověku přijde z SA mailing listu oznámení, že nějaká ta záplata proběhla - tam to vyhrává RHEL/CentOS. Druhý případ je ten, kdy se v serveru vrtám častěji, potřebuju novější verze (což je prostě občas potřeba) a úpravy v něm probíhají třeba dnes a denně - Hardened Gentoo je jasná volba. Na Debian jsem ale nezanevřel, používal jsem ho léta... jen mám v současné době jiný výběr.

Pokud se tedy o něčem rozmýšlíš - odpověď zní jasně - vyzkoušej si to. Rozjet nějaký server ve VirtualBoxu je dnesko otázka pár desítek minut. Co se ti bude zamlouvat, v tom se nauč a s tím pracuj.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Začátky serverování
« Odpověď #6 kdy: 12 Dubna 2011, 19:24:11 »
O uptime serveru rozhodují v naprosté většině případů aktualizace jádra, Linux migraci on-air nedává. ...

Existuje deamon Kexec, který umí přemapovat volání funkcí starého kernelu na nový on-the-fly... Psali o tom i na abclinuxu viz http://www.abclinuxu.cz/clanky/kexec-vymena-jadra-bez-restartu
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Pavel Půlpán

Re: Začátky serverování
« Odpověď #7 kdy: 12 Dubna 2011, 19:40:26 »
No, kexec, pravda... nepoužívám, takže nemůžu nijak zvlášť soudit. Co jsem ale tak četl, tak má i svá podstatná úskalí, kvůli kterým je lepší si ten restart projít. :)

Armus69

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
    • http://www.netlancers.cz
Re: Začátky serverování
« Odpověď #8 kdy: 12 Dubna 2011, 20:01:17 »
Ano, radši restart v neděli ve 4:15, než nechat produkční mašinu běžet po té live migraci.
jabber:  Armus69@jabber.cz

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Začátky serverování
« Odpověď #9 kdy: 12 Dubna 2011, 21:34:17 »
Přidávám se na stranu buntu-serverů (začínal jsem na 5.04), vyhovuje mi právě LTS (a mnoho dapperů mi i teď spolehlivě běží - právě vnitrofiremní servery typu "nechat žít!") a v případě experimentů prakticky asi nejaktuálnější distro ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Začátky serverování
« Odpověď #10 kdy: 12 Dubna 2011, 22:10:44 »
Přidávám se k Merlinovi, doporučuji LTS Ubuntu.
Některé specialitky jsem řešil na Debianu nebo Gentoo a pokud je požadavek "tady máš nějaký HW a za půl hodiny potřebuju rozchozený Firewall, VPN a * server pro windows stanice" tak nahodím líný Zentyal.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

lubic48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Začátky serverování
« Odpověď #11 kdy: 13 Dubna 2011, 06:34:17 »
tak díky za rady, asi si nainstaluju ten Ubuntu Server edici ...
zatím mám k dispozici lokální síť, zatím bez veřejné IP adresy
dnes se pustím do konfigurace Apache2, DHCP už mám za sebou, ale jen ve virtuálu
díky za pomoc, kdybych si nevěděl rady tak to tu sepíšu, s čím mám problém
CPU: Intel i3-2120 3.3GHz
GK:   Ati HD 6770
RAM: A-Data Gaming Series 8GB 1600MHz MB:   ASUS P8H61-M SSD: Intel 320 80GB HDD: SamsungF1 1TB CS:  Cooler Master Elite 334U

lubic48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Začátky serverování
« Odpověď #12 kdy: 13 Dubna 2011, 15:08:35 »
tak jsem se tedy dobral konce :) apache, php5, phpmyadmin a mysql je nainstalováno :)
vše mi asi běží :)

teď zní otázka jak dále? :D jak mám na ten server nahrát nějakou webovku?
CPU: Intel i3-2120 3.3GHz
GK:   Ati HD 6770
RAM: A-Data Gaming Series 8GB 1600MHz MB:   ASUS P8H61-M SSD: Intel 320 80GB HDD: SamsungF1 1TB CS:  Cooler Master Elite 334U

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Začátky serverování
« Odpověď #13 kdy: 13 Dubna 2011, 15:19:28 »
tak jsem se tedy dobral konce :) apache, php5, phpmyadmin a mysql je nainstalováno :)
vše mi asi běží :)

teď zní otázka jak dále? :D jak mám na ten server nahrát nějakou webovku?
Přes FTP nebo ještě lépe přes sFTP. 8)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

lubic48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Začátky serverování
« Odpověď #14 kdy: 13 Dubna 2011, 15:22:00 »
no :D teď tomu trochu nerozumím :D nastavil jsem si vše podle návodů, které jsem našel někde na netu, podle toho co tam psali mi vše funguje ...
jsem na notebooku, kde mi běží Ubuntu 10.10, nakonec jsem zvolil desktopovou verzi, abych mohl konfigurovat i hledat na netu informace
nevíš kde stáhnu nějakou už hotovou webovku? a do jaké složky ji mám hodit? do www?
CPU: Intel i3-2120 3.3GHz
GK:   Ati HD 6770
RAM: A-Data Gaming Series 8GB 1600MHz MB:   ASUS P8H61-M SSD: Intel 320 80GB HDD: SamsungF1 1TB CS:  Cooler Master Elite 334U

Standa99

  • Host
Re: Začátky serverování
« Odpověď #15 kdy: 13 Dubna 2011, 17:15:06 »
Já jsem rozjel server taky na desktopovém Ubuntu 10.10. Sem tam něco stahuju a je pro mě jednoduší se lognout na server (nejen z domova) a přes prohlížeč vybrat co potřebuji.
Jinak někdy narazím na něco co nefunguje jak má, kde po hodinách zkoušení jsem pochopil, že to je např. distrem. To samé zkusím v Debianu a tam to jede. Ale to jsou malé detaily.

Web stránky můžeš rozjet např. na http://wordpress.org nebo http://www.joomla.org . Defaultně to ukládáš do /var/www.

lubic48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Začátky serverování
« Odpověď #16 kdy: 13 Dubna 2011, 18:01:09 »
jo na to jsem už přišel :D hodil jsem si tam phpBB a fičí to :D dokonce to funguje i z ostatních pc z local :D jen z telefonu to nejde :D ale to teď neřeším :D a co teď potřebuju abych to hodil do světa? předpokládám, že veřejnou IP, tu mám už objednanou :D ale nevím co bych ještě mohl potřebovat, asi dns na překlad?
CPU: Intel i3-2120 3.3GHz
GK:   Ati HD 6770
RAM: A-Data Gaming Series 8GB 1600MHz MB:   ASUS P8H61-M SSD: Intel 320 80GB HDD: SamsungF1 1TB CS:  Cooler Master Elite 334U

Pavel Půlpán

Re: Začátky serverování
« Odpověď #17 kdy: 13 Dubna 2011, 18:44:39 »
Zaregistrovat doménu, vytvořit DNS záznamy.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Začátky serverování
« Odpověď #18 kdy: 13 Dubna 2011, 19:14:08 »
jo na to jsem už přišel :D hodil jsem si tam phpBB a fičí to :D dokonce to funguje i z ostatních pc z local :D jen z telefonu to nejde :D ale to teď neřeším :D a co teď potřebuju abych to hodil do světa? předpokládám, že veřejnou IP, tu mám už objednanou :D ale nevím co bych ještě mohl potřebovat, asi dns na překlad?

Firewall.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

lubic48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Začátky serverování
« Odpověď #19 kdy: 13 Dubna 2011, 19:15:34 »
předpokládám, že doména stačí samostatně http://www.registracedomen.info/registrace-domeny.php takže zaplatím 279 Kč za rok a můžu fungovat to zní fajn :) a jak jsi to myslel s těma dns záznama? to musím nainstalovat dns server tzn. bind? a firewall taky musí být? :D já myslím, že se to na začátku obejde bez zabezpečení ne? :D ještě jednou děkuji za trpělivost :D
CPU: Intel i3-2120 3.3GHz
GK:   Ati HD 6770
RAM: A-Data Gaming Series 8GB 1600MHz MB:   ASUS P8H61-M SSD: Intel 320 80GB HDD: SamsungF1 1TB CS:  Cooler Master Elite 334U

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Začátky serverování
« Odpověď #20 kdy: 13 Dubna 2011, 19:20:00 »
předpokládám, že doména stačí samostatně http://www.registracedomen.info/registrace-domeny.php takže zaplatím 279 Kč za rok a můžu fungovat to zní fajn :) a jak jsi to myslel s těma dns záznama? to musím nainstalovat dns server tzn. bind? a firewall taky musí být? :D já myslím, že se to na začátku obejde bez zabezpečení ne? :D ještě jednou děkuji za trpělivost :D

S dnešní penetrací IPv4 adres ti i na čersvtě instalovaný server budou bušit roboti...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Začátky serverování
« Odpověď #21 kdy: 13 Dubna 2011, 19:22:00 »
o DNS se ti postará zprostředkovatel domény ;o)

lubic48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Začátky serverování
« Odpověď #22 kdy: 13 Dubna 2011, 19:23:22 »
hm..takže se asi kouknu i po té konfiguraci toho firewallu :D ještě nějak zmáknou sambu :D a můžu být spokojený :D
a je to teda opravdu tak, že když si koupím jen doménu, za těch 280 Kč tak mi to stačí k uveřejnění?

a ještě mám jeden takový dotaz do budoucnosti :D myslíte, že bych se mohl živit jako administrátor linux serverů? po střední nevím kam jít :D a s linuxem se pomalu začínám seznamovat a připadá mi to, jako dobrý nápad se orientovat tímto směrem :D určitě se chci v budoucnosti živit jako admin, ale nevím ještě jestli se spíš zaměřit na winy nebo unix :( :) přemýšlel jsem navšítit pár školení ohledně unixu ...

a u koho by jste doporučili zprostředkovat si doménu?
CPU: Intel i3-2120 3.3GHz
GK:   Ati HD 6770
RAM: A-Data Gaming Series 8GB 1600MHz MB:   ASUS P8H61-M SSD: Intel 320 80GB HDD: SamsungF1 1TB CS:  Cooler Master Elite 334U

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Začátky serverování
« Odpověď #23 kdy: 13 Dubna 2011, 19:29:42 »
Ad doména - to je vlastně jedno, šel bych po ceně
Ad živnost - když bude jeden machr velebnosti, na živnost to sype ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

lubic48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Začátky serverování
« Odpověď #24 kdy: 13 Dubna 2011, 19:41:23 »
:) trochu jsem googlil, ale nenašel jsem, jak ten server připojit k doméně, mohl by mě někdo navést? :D

CPU: Intel i3-2120 3.3GHz
GK:   Ati HD 6770
RAM: A-Data Gaming Series 8GB 1600MHz MB:   ASUS P8H61-M SSD: Intel 320 80GB HDD: SamsungF1 1TB CS:  Cooler Master Elite 334U

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.