Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak správně rozdělit disk pro dva linuxové systémy  (Přečteno 1756 krát)

vasicekabc

Jak správně rozdělit disk pro dva linuxové systémy
« kdy: 11 Dubna 2011, 16:06:12 »
Příliš se neorientuji v problematice dělení disku, nyní můj disk s ubuntu vypadá zaokrouhleně nějak takto:

sda1 ext2 primární 100Mb pro /boot
sda2 ext4 rozšířený 15Gb pro /root
sda3 ext4 rozšířený 482Gb pro /home
sda4 swap rozšířený 2Gb odkládací prostor

Rád bych přiinstaloval ještě jeden nezávislý linuxový systém a chtěl bych vědět, jak by rozdělení mělo potom vypadat. Jak oddíly seřadit, které primární a které rozšířené, zda každý systém musí mít svůj vlastní swap a /boot, nebo zda stačí jeden společný.

Edit: A také bych rád věděl, zda disk dělit na kulatá čísla, nebo raději třeba v násobcích b, tj. třeba místo 100Mb raději 128MB
« Poslední změna: 11 Dubna 2011, 16:14:31 od vasicekabc »

vasicekabc

Re: Jak správně rozdělit disk pro dva linuxové systémy
« Odpověď #1 kdy: 11 Dubna 2011, 17:11:54 »
Děkuji, to jsem chtěl slyšet, vyzkouším a uvidíme.

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Jak správně rozdělit disk pro dva linuxové systémy
« Odpověď #2 kdy: 11 Dubna 2011, 18:04:38 »
swap.......taky stačí jednou
... ale nesmi nastat situace, kdy jeden system uspis na disk a budes chtit nastartovat druhy.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

vasicekabc

Re: Jak správně rozdělit disk pro dva linuxové systémy
« Odpověď #3 kdy: 11 Dubna 2011, 19:35:32 »
To mi snad nehrozí, když mám uspáno na disk, jak bych nabootoval druhý systém?

Spíš trochu nerozumím tomu /boot. Vytvořím jej pro zavaděč, např. v oddíle sda3, systém tam vytvoří při instalaci pár souborů, ale nakonec se ptá, kam uložit Grub, zda do sda3, nebo sda (mbr), přižemž je mbr výchozí. Znamená to, že něco přijde do mbr a něco do /boot, a pokud bych si zvolil možnost instalovat grub do sda3, mbr by nebylo třeba? Asi píši zmateně, ale vůbec to nechápu.

honzee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 185
Re: Jak správně rozdělit disk pro dva linuxové systémy
« Odpověď #4 kdy: 12 Dubna 2011, 07:49:13 »
/boot neni treba, konfiguraky grubu muzou byt na jakemkoliv oddilu. Pri tomhle zpusobu reseni muzes mit v kazde distribuci nakonfigurovany jiny zavadec, a pouzivat se bude ten, ktery je aktualne v MBR. Nejsem si jisty, jake ma spolecny /boot vyhody, nebo jestli by se o nej vicero systemu dokonce "nepretahovalo". V praxi jsem to nezkousel.
Mezi má oblíbená prvočísla patří 11° a 13°

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Jak správně rozdělit disk pro dva linuxové systémy
« Odpověď #5 kdy: 12 Dubna 2011, 09:05:46 »
Samostatny /boot byl vyhodou v grubu1, protoze tam se nachazel soubor menu.lst, ktery tak mohl byt spolecny pro vsechny systemy.
V grubu2 sice je /boot/grub/grub.cfg, ale ma to hacek. Pokud si udelam upravy v /etc/default/grub, musim je bud stejne nastavit ve vsech ostatnich systemech, nebo o ne "prijdu", pokud bude grub.cfg nasledne vygenerovany v jinem systemu.
A taky se pravdepodobne bude poradi jednotlivych polozek menu grubu menit podle toho, z ktereho systemu bude grub.cfg vytvoren. (nemam odzkousene)
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re: Jak správně rozdělit disk pro dva linuxové systémy
« Odpověď #6 kdy: 15 Dubna 2011, 18:04:45 »
Když není swap tak kam se standardně uspává?
Je možné spánek hodit do souboru jako u woken?

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Jak správně rozdělit disk pro dva linuxové systémy
« Odpověď #7 kdy: 16 Dubna 2011, 10:30:39 »
Mam dojem, ze pokud neni swap, tak v menu neni polozka uspat na disk, ale jen uspat do pameti.
Jestli je to mozne uspat do souboru nevim, ale ubuntu to v zakladu nenabizi.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Jak správně rozdělit disk pro dva linuxové systémy
« Odpověď #8 kdy: 16 Dubna 2011, 11:51:45 »
/boot neni treba, konfiguraky grubu muzou byt na jakemkoliv oddilu. Pri tomhle zpusobu reseni muzes mit v kazde distribuci nakonfigurovany jiny zavadec, a pouzivat se bude ten, ktery je aktualne v MBR. Nejsem si jisty, jake ma spolecny /boot vyhody, nebo jestli by se o nej vicero systemu dokonce "nepretahovalo". V praxi jsem to nezkousel.
To je dost nesmysl. Já mám na disku distra 4. Některá pracují s grubem 1, některá s grubem 2. Ty  gruby nejsou mezi sebou bohužel plně kompatibilní. Takže to přináší některá úskalí, jejich vysvětlení je nad rámec diskusního příspěvku. Navíc některá distra neumí vyhledat ostatní distra na disku, některá všechny, některá jen část.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Jak správně rozdělit disk pro dva linuxové systémy
« Odpověď #9 kdy: 16 Dubna 2011, 12:35:17 »
/boot neni treba, konfiguraky grubu muzou byt na jakemkoliv oddilu. Pri tomhle zpusobu reseni muzes mit v kazde distribuci nakonfigurovany jiny zavadec, a pouzivat se bude ten, ktery je aktualne v MBR. Nejsem si jisty, jake ma spolecny /boot vyhody, nebo jestli by se o nej vicero systemu dokonce "nepretahovalo". V praxi jsem to nezkousel.
To je dost nesmysl. Já mám na disku distra 4. Některá pracují s grubem 1, některá s grubem 2. Ty  gruby nejsou mezi sebou bohužel plně kompatibilní. Takže to přináší některá úskalí, jejich vysvětlení je nad rámec diskusního příspěvku. Navíc některá distra neumí vyhledat ostatní distra na disku, některá všechny, některá jen část.
AFAIK to ide urobiť aj tak, že cez GRUB1 sa spustí GRUB2. A s tým uspaním do súboru to je možné(aspoň myslím). Riešilo sa to aj tu na fóre.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Jak správně rozdělit disk pro dva linuxové systémy
« Odpověď #10 kdy: 17 Dubna 2011, 15:01:48 »
/boot neni treba, konfiguraky grubu muzou byt na jakemkoliv oddilu. Pri tomhle zpusobu reseni muzes mit v kazde distribuci nakonfigurovany jiny zavadec, a pouzivat se bude ten, ktery je aktualne v MBR. Nejsem si jisty, jake ma spolecny /boot vyhody, nebo jestli by se o nej vicero systemu dokonce "nepretahovalo". V praxi jsem to nezkousel.
To je dost nesmysl. Já mám na disku distra 4. Některá pracují s grubem 1, některá s grubem 2. Ty  gruby nejsou mezi sebou bohužel plně kompatibilní. Takže to přináší některá úskalí, jejich vysvětlení je nad rámec diskusního příspěvku. Navíc některá distra neumí vyhledat ostatní distra na disku, některá všechny, některá jen část.
AFAIK to ide urobiť aj tak, že cez GRUB1 sa spustí GRUB2. A s tým uspaním do súboru to je možné(aspoň myslím). Riešilo sa to aj tu na fóre.
Přesně tak, systému je jedno jestli uspává do oddílu nebo do souboru.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.