Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: OpenSUSE  (Přečteno 7665 krát)

Warp10

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
OpenSUSE
« kdy: 25 Dubna 2011, 12:45:20 »
Tak sem se konečně po 3 letech dokopal k tomu, že jsem také vyzkoušel jiné distribuce - OpenSUSE 11.4. Nejdřív mi to při instalu přepsalo přístup ke všem ostatním systémům a musel sem to ručně opravovat a ani po dvou hodinách sem nerozchodil wifinu. Zlatý Ubuntu ... :)
Doufám, že adminům nevadí, že to sem píšu ... :)

---

Aha, tak sory ... :)
« Poslední změna: 25 Dubna 2011, 12:50:22 od Warp10 »
Kdyby Matrix běžel na Linuxu, tak by svět nebyl v takový prdeli ...

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: OpenSUSE
« Odpověď #1 kdy: 25 Dubna 2011, 13:18:33 »
Ono musíš v yaste nastaviť aby si to bral na zodpovednosť applet. Inak sa cez applet nepripojíš.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Warp10

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: OpenSUSE
« Odpověď #2 kdy: 25 Dubna 2011, 13:32:54 »
njn, ono pokud neznas nic jinyho nez bubuntu tak je vsechno ostatni spatne ;)

Sory, mám pocit, že si trochu povídáš sám se sebou. ;) Žádnou takovouto formulaci jsem nepoužil. Poukázal jsem na dva, podle mě výhodné rysy Ubuntu oproti OpenSUSE:
1) Installer se tam do ničeho ne...re,  bez problémů tam, aniž by se mu to muselo nějak složitě vysvětlovat, nainstaluje systém vedle ostatních systémů, které zůstanou při bootu přístupné
2) Wifina tam jede out-of-box (teda skoro - event. proprietální ovladač se doinstaluje dvěma kliknutími myší) (vyzkoušeno na 3 počítačích s různými kartami) aniž by se muselo cokoliv složitě nastavovat.

Nic víc a nic míň ...
« Poslední změna: 25 Dubna 2011, 16:05:54 od Warp10 »
Kdyby Matrix běžel na Linuxu, tak by svět nebyl v takový prdeli ...

Warp10

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: OpenSUSE
« Odpověď #3 kdy: 25 Dubna 2011, 15:26:10 »
ad.wifina) ne, opensuse narozdil od bubuntu neobsahuje proprietalni firmware, flash v zakladu apod ..

Ubuntu v základu neobsahuje žádný proprietální firmware ani software, na tom si právě zakládá, dočteš se to na každym druhym řádku o Ubuntu. Než začneš něco plácat, tak si o tom sežeň alespoň nějaké základní informace. Samozřejmě se dá všechno jednoduše doinstalovat, jak v Ubuntu, tak v OpenSUSE, což jsem v případě OpenSUSE a wifi také udělal.

No, vzhledem k tomu, že za tou hromadou konfrontačního tónu a nepříliš originálního sarkasmu se neskrývá příliš velký rezervoár vědomostí, navrhuji v této diskuzi nepokračovat. Pro mě nemá žádnou přidanou hodnotu a myslím, že pro ostatní taky ne ...

Jo prosimtě, co přesně znamená výraz "bubuntu"? To je prvoplánovitý humor snažící se říct, že uživatelé Ubuntu jsou blbci a že Ubuntu je blbý distro nebo jen trpím nedostatkem fantazie?
« Poslední změna: 25 Dubna 2011, 15:46:52 od Warp10 »
Kdyby Matrix běžel na Linuxu, tak by svět nebyl v takový prdeli ...

Warp10

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: OpenSUSE
« Odpověď #4 kdy: 25 Dubna 2011, 15:29:34 »
Ono musíš v yaste nastaviť aby si to bral na zodpovednosť applet. Inak sa cez applet nepripojíš.

Zkoušel sem to přes to default nastavení (už nevim, jak se tam tomu nadává) i přes Network Managera. Ani jedno mi nefungovalo, prostě neviděl žádný okolní sítě, přesto, že mi ovladač byl správně nainstalovanej a wi-fi karta nastavená. Přes drát to normálně bez problémů jelo ...
Kdyby Matrix běžel na Linuxu, tak by svět nebyl v takový prdeli ...

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: OpenSUSE
« Odpověď #5 kdy: 25 Dubna 2011, 16:27:52 »
.... 4@IDB → netrap ho  ;)
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: OpenSUSE
« Odpověď #6 kdy: 25 Dubna 2011, 17:28:08 »
warp : k+ za způsob komunikace a jazyk. ale na druhou stranu, jakou hodnotou jsi nás obdaroval tímto postem ? hodnota blízká nule, tedy prosím, takové posty bych nechal někam do hospody.
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Warp10

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: OpenSUSE
« Odpověď #7 kdy: 25 Dubna 2011, 17:52:39 »
Děkuji za "konstruktivní" kritiku, ale její forma a subjektivní podání je snad poněkud přepjatá, ne?, ať už si o hodnotě mého příspěvku myslíš cokoliv ...
Hodnota zkušeností uživatelů s jinými distribucemi je snad evidentní a nepřipadá mi, že bych jí musel nějak obhajovat ...
Byl to prostě takový příspěvek, sdělení zkušenosti, navíc v rubrice volná diskuze, navíc pronesená se zřejmou nedsázkou, fakt nechápu tenhle zarputilý boj s větrnými mlýny ... :)
« Poslední změna: 25 Dubna 2011, 18:00:26 od Warp10 »
Kdyby Matrix běžel na Linuxu, tak by svět nebyl v takový prdeli ...

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re: OpenSUSE
« Odpověď #8 kdy: 25 Dubna 2011, 18:52:11 »
warpe : ode mne také k+ za způsob komunikace a jazyk. Opravdu jen tiše závidím způsobu tvého vyjadřování a začínám mít komplexy z toho že snad nejsem ani Čech neumím ani zdaleka využít možností našeho jazyka >:(

Warp10

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: OpenSUSE
« Odpověď #9 kdy: 25 Dubna 2011, 19:08:31 »
Děkuji, příteli ... Teda, pokud jsi to nemyslel ironicky ... :)
Kdyby Matrix běžel na Linuxu, tak by svět nebyl v takový prdeli ...

Vitaa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 314
Re: OpenSUSE
« Odpověď #10 kdy: 25 Dubna 2011, 22:28:09 »
Ono je to vcelku dost subjektivní, nevidím důvod, proč se tu dohadujete. Na mém notebooku jel opensuse vždy out-of-box bez jakýchkoliv problémů, yast si vše nastavil podle svého a když nevěděl, tak se při instalaci optal (ptal se vždy jen na heslo wifi sítě). Oproti tomu ubuntu na tom až dodnes nebylo tak dobře a jen díky jeho bugům, jsem byl na dlouhou dobu příznivcem Vámi proklínaného opensuse.  ::) Připouštím, že poslední týden už opět používám ubuntu, kvůli unity, které se mi zalíbilo. Ty maličkosti co mi v ubuntu nešly out-of-box nebyl problém díky znalosti ubuntu doladit.  :)
Intel Core i3-3220, AMD Radeon HD 7770, 8GB RAM - Arch Linux - KDE 4.12

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: OpenSUSE
« Odpověď #11 kdy: 25 Dubna 2011, 22:36:08 »
Inak aj ja mám podobnú skúsenosť s OpenSuSE. Furt sa to pýtalo na heslo od wifiny ale pripojiť to ani za boha nie. A potom zrazu z ničoho nič to začalo fachať. Naneštastie to nevydržalo dlho a po zapnutí/prihlásení KDE vždy vytuhlo a nič nepomáhalo. Tlaiareň detto. V ubuntu ide out of box a tam nešla (neviem či som nakoniec neinštaloval od výrobcu)...ubuntu mi príde subjektívne vyladenejšie alebo ako to nazvať. Aj keď to Unity...idea možno nie je zlá akurát ta stabilita a odladenosť. Ide mi to pomaly ako keby som to skúšal na telefone. A to som Pentium III vymenil za 4jadro od AMD.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Warp10

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: OpenSUSE
« Odpověď #12 kdy: 25 Dubna 2011, 22:41:51 »
No, jsem rád, že tu konečně zazněly nějaké názory a zkušenosti. O to mi šlo především ... :)
Kdyby Matrix běžel na Linuxu, tak by svět nebyl v takový prdeli ...

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re: OpenSUSE
« Odpověď #13 kdy: 19 Srpna 2011, 11:49:22 »
Přátelé mohl by mi někdo poradit jak dostat KDE 4.7 do OS 11.4? Přidal jsem si repozitáře, ale peklo závislostí mě nepustí k instalaci. Máte někdo radu? V Nattym to je velice jednoduché, ale v OpenSuse asi instalace jenom pro super geeky?

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: OpenSUSE
« Odpověď #14 kdy: 19 Srpna 2011, 15:04:31 »
Já si myslím, že ne. Ovšem nevím, jaké jsi přidal repozitáře. Zkus navštívit forum anglické ovšem a tam dát hledat KDE 4.7. Já jsem ho měl, zkusím se podívat, zda ho ještě nemám. Teď řeším frugalware, tak jsem openSUSE už dlouho nepouštěl.

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re: OpenSUSE
« Odpověď #15 kdy: 19 Srpna 2011, 16:09:05 »
Já si myslím, že ne. Ovšem nevím, jaké jsi přidal repozitáře. Zkus navštívit forum anglické ovšem a tam dát hledat KDE 4.7. Já jsem ho měl, zkusím se podívat, zda ho ještě nemám. Teď řeším frugalware, tak jsem openSUSE už dlouho nepouštěl.
ok díky přidal jse tyto repozitáře:
Kód: [Vybrat]
http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Extra/KDE_Release_47_openSUSE_11.4/a
Kód: [Vybrat]
http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Release:/47/openSUSE_11.4/zkoušel jsem je i po jednom ale pořád jenom kvanta nevyřešených závislostí.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: OpenSUSE
« Odpověď #16 kdy: 19 Srpna 2011, 16:36:33 »
S tím se musíš prokousat, je to vývojová verze. Rada: Pokud to chce změnit zdroj, tak to vybírej. Asi až na dva případy je to jen to.

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re: OpenSUSE
« Odpověď #17 kdy: 19 Srpna 2011, 17:12:37 »
S tím se musíš prokousat, je to vývojová verze. Rada: Pokud to chce změnit zdroj, tak to vybírej. Asi až na dva případy je to jen to.
Díky za radu, ale jsem z toho jelen i daněk dohromady ;D OS 11.4 není vývojová verze a KDE 4.7 je taky finální.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: OpenSUSE
« Odpověď #18 kdy: 19 Srpna 2011, 18:55:34 »
11.4 ano ale 4.7 rozhodně ne.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re: OpenSUSE
« Odpověď #19 kdy: 19 Srpna 2011, 20:49:14 »
vse je na wiki nebo jdi na irc.freenode.net do kanalu #suse, #opensuse-kde, #susecz .. predpokladam, ze jsi to zkousel pomoci yastu a ne zypperu ..

http://en.opensuse.org/KDE_repositories .. odtud vedou linky na dalsi stranky kde je popsane jak se to dela .. to ze chce nekdo pouzivat kde z upstreamu tak znamena, ze se predpoklada urcity stupen znalosti ..
« Poslední změna: 19 Srpna 2011, 20:52:32 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re: OpenSUSE
« Odpověď #20 kdy: 20 Srpna 2011, 10:40:17 »

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re: OpenSUSE
« Odpověď #21 kdy: 20 Srpna 2011, 10:42:14 »
vse je na wiki nebo jdi na irc.freenode.net do kanalu #suse, #opensuse-kde, #susecz .. predpokladam, ze jsi to zkousel pomoci yastu a ne zypperu ..

http://en.opensuse.org/KDE_repositories .. odtud vedou linky na dalsi stranky kde je popsane jak se to dela .. to ze chce nekdo pouzivat kde z upstreamu tak znamena, ze se predpoklada urcity stupen znalosti ..
ntz moc díky jdu zkoušet :) Ale tak jednoduché jako u Kubuntu to určitě nebude.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re: OpenSUSE
« Odpověď #22 kdy: 20 Srpna 2011, 10:56:15 »
nedekuj .. je to jednoduche a jednodussi uz to bejt nemuze .. 11.4 obsahuje vyladene kde 4.6.00 (kds) .. kdyz chces updatnout tak dole na vyse zminovane strance jsou odkazy jak to udelat .. delam to pokazde, akorat pouzivam factory (kdf) a ne upstream kde.

proste pridas repo s kde a akorat udelas :: zypper -vv dup --from $jmeno_repa

http://en.opensuse.org/SDB:KDE_upgrade ## tady to je popsany
« Poslední změna: 20 Srpna 2011, 10:59:57 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: OpenSUSE
« Odpověď #23 kdy: 20 Srpna 2011, 13:40:28 »
Kvůli němu jsem to schválně nainstaloval, naprosto bez problémů, pokud je měl přesto ,tak se omlouvám. Teď schválně nainstaluji 12.1.

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re: OpenSUSE
« Odpověď #24 kdy: 20 Srpna 2011, 16:35:13 »
nedekuj .. je to jednoduche a jednodussi uz to bejt nemuze .. 11.4 obsahuje vyladene kde 4.6.00 (kds) .. kdyz chces updatnout tak dole na vyse zminovane strance jsou odkazy jak to udelat .. delam to pokazde, akorat pouzivam factory (kdf) a ne upstream kde.

proste pridas repo s kde a akorat udelas :: zypper -vv dup --from $jmeno_repa

http://en.opensuse.org/SDB:KDE_upgrade ## tady to je popsany
Tak se zadařilo a máš pravdu že to není složitější než v Kubuntu :) Mám Kubuntu 11.04, Kub/Ub 11.10 a OpenSuse 11.4 archivované fsarchiverem, tak pokusničení je otázkou několika minut... Pomocí zypperu nové KDE naprosto bez problémů, potom jsem to znovu zkusil s Yastem a ve správci balíčků v repu s KDE 4.7 jsem kliknul na přepnutí systémových balíčků to vyhodilo asi 4 problémy se závislostma, které bylo jednoduché splnit. OS 11.4 s novým KDE mi připadá mi o poznání rychlejší než Kubuntu Natty, ale o dost pomalejší než Kubuntu OO. Suse to má však nesrovnatelně promakanější :)
ntz K+

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.