Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ovladače na grafiku ATI (ubuntu 11.04)  (Přečteno 2304 krát)

Weedie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
ovladače na grafiku ATI (ubuntu 11.04)
« kdy: 09 Května 2011, 21:22:36 »
Zdravím,
když nainstaluji ovladače na svou grafiku ATI 4850 HD tak mi systém pracuje znatelně pomaleji, než bez nich. Jenže když ty ovladače nenainstaluji, tak nemohu nastavit větší rozlišení než 1024x768, což mi nevyhovuje. Jsem zvyklý na 1600x1200, ale zase když se to s těma ovladačema trhá.. nemáte někdo nápad jak mohu třeba zvětšit rozlišení obrazovky nebo jestli nejsou nějaký ovladače, který výkon počítače nezhorší? Děkuju.

zeminem

Re: ovladače na grafiku ATI (ubuntu 11.04)
« Odpověď #1 kdy: 09 Května 2011, 21:29:36 »
Zdravím,
když nainstaluji ovladače na svou grafiku ATI 4850 HD tak mi systém pracuje znatelně pomaleji, než bez nich. Jenže když ty ovladače nenainstaluji, tak nemohu nastavit větší rozlišení než 1024x768, což mi nevyhovuje. Jsem zvyklý na 1600x1200, ale zase když se to s těma ovladačema trhá.. nemáte někdo nápad jak mohu třeba zvětšit rozlišení obrazovky nebo jestli nejsou nějaký ovladače, který výkon počítače nezhorší? Děkuju.

Mám přesně tu samou kartu a je pravda, že je jednoduše příšerná... :-) Asi nejlepšího výsledku jsem dosáhl instalací nesvobodného ovladače přímo v Dodatečných ovladačích systému. Sice se mi nezdá systém pomalejší, ale je pravda, že průběh není 100% plynulý. Na jiných fórech dokonce tvrdí, že špatně vykresluje posouvání oken a vůbec je to celé na nic.  Instalovat ovladače ze stránek ATI nemá smysl, je to ještě horší. Pokud bych nepotřeboval grafickou akceleraci, tak si ten ovladač zakážu, což by bylo i tvé řešení, v tom případě totiž karta funguje slušně... Předpokládám, že toto není správné řešení a proto budu rád, přidá-li se ještě někdo se svojí zkušeností. :-)
http://zeminem.cz/ (to jsi v životě neviděl)

Weedie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: ovladače na grafiku ATI (ubuntu 11.04)
« Odpověď #2 kdy: 09 Května 2011, 21:35:22 »
Mám přesně tu samou kartu a je pravda, že je jednoduše příšerná... :-) Asi nejlepšího výsledku jsem dosáhl instalací nesvobodného ovladače přímo v Dodatečných ovladačích systému. Sice se mi nezdá systém pomalejší, ale je pravda, že průběh není 100% plynulý. Na jiných fórech dokonce tvrdí, že špatně vykresluje posouvání oken a vůbec je to celé na nic.  Instalovat ovladače ze stránek ATI nemá smysl, je to ještě horší. Pokud bych nepotřeboval grafickou akceleraci, tak si ten ovladač zakážu, což by bylo i tvé řešení, v tom případě totiž karta funguje slušně... Předpokládám, že toto není správné řešení a proto budu rád, přidá-li se ještě někdo se svojí zkušeností. :-)

No já také nainstaloval nesvobodné ovladače, ale třeba, když mám zaplý compiz a už jen vlnění oken není vlnění ale trhání :). Ovladač jsem následně zakázal, ale systém mi pořád nedovolí nastavit větší rozlišení než 1024x768, což mě momentálně trápí. No ta karta v linuxu je na nic.. ale ve win je celkem dobrá. Jinak díky za tak rychlou odpověď.

zeminem

Re: ovladače na grafiku ATI (ubuntu 11.04)
« Odpověď #3 kdy: 09 Května 2011, 21:42:49 »
Tak vlnění už jsem raději ani nezapínal... :D S rozlišením neporadím, bohužel. Nedávno jsem se snažil rozjet tu kartu v Debianu, což se povedlo (hlavně grafická akcelerace), následně jsem však přišel na to, že jsem tím rozprasil zvukovku, takže už to vzdávám a jsem rád, že to na mě aspoň svítí... :) Co je horší nemyslím si, že se v nekratší době ovladače zlepší...
http://zeminem.cz/ (to jsi v životě neviděl)

Weedie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: ovladače na grafiku ATI (ubuntu 11.04)
« Odpověď #4 kdy: 09 Května 2011, 21:48:10 »
No já jsem na to vlnění uchýlnej :D. Tak hlavně, že jsi spokojen, že to ještě něco dělá :D. No také moc neočekávám nějaká vylepšení ovladačů.. Mě právě nejde vůbec zvuk v žádném linuxu krom v ubuntu 11.04, přitom dřív mi šel v 10.10 a pak po upgradu na 11.04 a následné reinstalaci zpět na 10.10 už nešel :D a ve Win XP mi funguje.. ale instaloval jsem Mandrivu, Mint, OpenSuse, Fedoru a i Ubuntu 10.10 a ani v jednom zvuk nešel. Proto jsem zvolil Ubuntu 11.04, kde zvuk jde, ale zase je problém s grafickou kartou :D.

zeminem

Re: ovladače na grafiku ATI (ubuntu 11.04)
« Odpověď #5 kdy: 09 Května 2011, 21:50:07 »
Tady: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=44461.0 řeší tu samou kartu, ale vypadá to, že autor má vyřešeno bez větších problémů. Takto jsem to udělal i já, a tak nějak to funguje... Moc lidí tuhle kartu na Ubuntu asi nemá... :D
http://zeminem.cz/ (to jsi v životě neviděl)

Weedie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: ovladače na grafiku ATI (ubuntu 11.04)
« Odpověď #6 kdy: 09 Května 2011, 21:58:03 »
Jenže on měl problém ty ovladače nainstalovat .), což mě funguje dobře, podle mě je to tím, že ty ovladače nejsou ideální a musím se spokojit s tím jaký to je .). Pokud vyřeším zvuk v ubuntu 10.10 tak 11.04 mažu .). Prozatím omezím compiz efekty .). Díky za rady každopádně :)

Štěpán Krutilek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Re: ovladače na grafiku ATI (ubuntu 11.04)
« Odpověď #7 kdy: 10 Května 2011, 19:19:23 »
Mám taky Radeon HD 4850 a vše funguje bez problémů, od 10.10 mi jde 3D akcelerace s otevřenými ovladači už z live cd, ale výkon není nic moc a tak požívám ovladače uzavřené, které vždy instaluji podle "metody 2" na wiki.
Nikdy žádné problémy, dají se hrát i méně náročné hry přes wine (např. Mafia). Dost dlouho mi nefungoval vodní efekt a teď jsem ho jen tak pro zajímavost spustil a už zase funguje ;D. Bez problémů jsem teď přehrál full hd video se zapnutým vodním efektem....

zeminem

Re: ovladače na grafiku ATI (ubuntu 11.04)
« Odpověď #8 kdy: 10 Května 2011, 19:23:56 »
A jak funguje přesování oken s efektem vlnění jak píše Weedie?
http://zeminem.cz/ (to jsi v životě neviděl)

Štěpán Krutilek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Re: ovladače na grafiku ATI (ubuntu 11.04)
« Odpověď #9 kdy: 11 Května 2011, 17:31:04 »
Přesouvání oken s efektem vlnění funguje taktéž bez problémů, jinak mám ubuntu 10.10 s verzí balení ovladače 8.801-101125a-109596C-ATI, s catalysty 10.12.

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Re: ovladače na grafiku ATI (ubuntu 11.04)
« Odpověď #10 kdy: 13 Května 2011, 12:50:23 »
Zdravím, mám v notebooku Radeon HD 3200 a Ubuntu 11.04.. s otevřenejma ovladačema všechno jede,ale grafika se hodně hřeje a spotřeba je vyšší tak,že život na baterku to zkrátí cca o hodinu a výkon třeba v DosBoxu při použití OpenGL je nižší,než by mohl být.
S nesvobodnýma ovladačema ze Správce hardwaru výrazně klesla teplota a prodloužila se životnost baterky, ale grafické prostředí Unity se znatelně zpomalilo, Přehrávač filmů,nebo VLC byl bez obrazu, Flash player občas blikal a při přechodu z fullscreenu zpět na stránku se obraz kompletně rozsypal a pomohl jen restart, Dosbox fungoval jen v okně, na fullscreen bylo jen černo. V plynulosti prostředí jsem si pomohl použitím Unity-2d, pak byla plynulost ok, vše ostatní ale zůstalo. Pak jsem zkusil přidat Zdroj Ubuntu X Team's PPA, rázem byla k dispozici aktualizace frglx, nainstaloval jsem,Unity 3D je možná o něco rychlejší, ale 2D mi vyhovuje, Přehrávač filmů i VLC video zobrazí,ale je tak nějak v předu,jakoby před nabídkami ovládání atd-nabídky a ovládání přehrávače se schovává a bliká, Flash player občas blikne a při návratu z fullscreenu obraz jen problikne a dá se korektně dohromady, Dosbox funguje i ve fullscreenu a celkem rychle, jen občas problikne...

Máte někdo návrhy na další řešení? Snad to třeba někomu pomůže :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.