Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?  (Přečteno 7241 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« kdy: 17 Května 2011, 02:25:26 »
Hraje se zde vůbec na ně jako ve Windows a nebo je každý program nese sám uvnitř sebe.

Pokud i tady v Ubuntu jsou ve speciálních knihovnách a různé programy si pro ně sahají, kde, v kterém adresáři je najdu, a kde na netu stáhnu další.
Která systémová utilita mi poví které mám na počítači již nainstalované ?

Děkuji za odpovědi.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #1 kdy: 17 Května 2011, 07:57:33 »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Vláďa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #2 kdy: 17 Května 2011, 11:33:59 »
Ani ve Windows k přehrávání videa neslouží kodeky. Je to velmi častá mýlka. Ve skutečnosti k přehrávání slouží systém DirectShow a jeho dekodéry a splittery. Víc se dozvíš v mém článku na tohle téma.

V Linuxu to je podobné, ale možností je víc. Obdobou DirectShow v Linuxu je GStreamer nebo Phonon. Různé přehrávače používají různé backendy, případně umožňují i mezi nimi přepínat. GStreamer používají hlavně programy pro Gnome, ale třeba i Clementine. Phonon je zase součástí KDE a používá ho třeba AmaroK, Dragon nebo Bangarang.

Naprostá většina dekodérů používaných v Linuxu vychází z projektu FFmpeg. FFmpeg je sesterským projektem přehrávače MPlayer. FFmpeg není klíčový pro přehrávání jenom v Linuxu, ale i na Windows. Na FFmpegu je založený třeba ffdshow, bez kterého se přehrávání videa/zvuku ve Windows neobejde.

To byla troška teorie. Jak na to v praxi: Některé přehrávače používají vlastní dekódovací knihovny. Spousta dalších jich používá FFmpeg/MPlayer. Potom jsou přehrávače používající GStreamer, ten má dekodéry a splittery rozdělené do skupin good, bad a ugly. Je třeba nainstalovat všechny, pro podporu co nejvíce formátů. Phonon je API ještě nad GStreamerem, kromě něj umí využívat i Xine a libvlc. Mimochodem VLC je v Linuxu stejně dobrý přehrávač jako ve Windows.

Akorát pozor na to, že některé knihovny (například ffmpeg) jsou v Ubuntu kvůli patentům funkčně ořezané. Je tedy třeba nainstalovat plné verze (unrestricted).

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #3 kdy: 17 Května 2011, 11:48:08 »
Děkuji za přínosnou odpověď. Dobře! Ale jak si teda můžu zjistit, který videosoubor či audiosoubor mi moje konfigurace počítače přehraje a které ne.  Přeci jakýsi správce čehosi mi to musí oznámit ne ? Alespoň tak bych si to představoval.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #4 kdy: 17 Května 2011, 11:51:59 »
Vaše odpověď mi napověděla, že i v Ubuntu či v Linuxech všeobecně je v tom docela džungle podobně tak, jako ve Windows.

Vláďa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #5 kdy: 17 Května 2011, 13:16:55 »
Děkuji za přínosnou odpověď. Dobře! Ale jak si teda můžu zjistit, který videosoubor či audiosoubor mi moje konfigurace počítače přehraje a které ne.  Přeci jakýsi správce čehosi mi to musí oznámit ne ? Alespoň tak bych si to představoval.

Nic takového nelze zjistit ani ve Windows ani v Linuxu. V zásadě lze ale říct, že v Linuxu lze přehrát úplně všechno, stejně jako ve Windows. Co bude a nebude hrát nelze dopředu zjistit hlavně proto, že každý backend (GStreamer, Xine, MPlayer, VLC) přehraje něco jiného. MPlayer a VLC ale umí v podstatě všechny běžně používané formáty. GStreamer je tomu také velmi blízko.

Takže spíš je vhodné řešit až případný problém s nějakým konkrétním souborem. Na ten se potom podívám programem MediaInfo, zjistím, co to je za formát a můžu řešit, proč nehraje.
« Poslední změna: 17 Května 2011, 13:18:36 od Vláďa »

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #6 kdy: 17 Května 2011, 15:15:10 »
Ty tvoje stránky o videu jsou dost dobře a pěkně udělané a i laikovi v oblasti videa a videoformátů dají celkem dost dobrý rozhled a základní orientaci.
Každý nemůže být vševěd a mít přehled o všem co se dá dělat na počítači a s počítačem. To by u toho musel sedět každý den dnem i nocí.

Já sám jsem typ kterého spíš zajímá  a vždy zajímal HW  elektronika a věci kolem ní. Programování uP a s tím spojené záležitosti jsou má doména. Jsem ročník 58 a odkojen jsem převážně analogovou technikou, ale brzo jsem se přeorientoval na digitální platformu. To mi bylo tehdá asi 30 let.

K problematice videa jsem se dostal až nyní když ji potřebuju využít k prezentaci svého zařízení na webu.

Jaký formát by jsi mi doporučil k přesunu videodat na internet - server. Líbí se mi český N-JOY. Nebazíruju na celoobrazovkovém režimu.
Stačí mi asi velikost čtvrtiny až třetiny monitorové plochy. Spíš mi jde o to, aby se 3 minutové video vešlo asi do 3 - 5MB a aby obraz nebyl příliš čtverečkovatý. Také však nebazíruju na jakési snobské HD kvalitě.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #7 kdy: 17 Května 2011, 15:26:31 »
Líbí se mi přehrávač KM Player, který je jak na platformu Linux tak na Platformu Windows. Tento přehrávač mi přehraje kde co, na rozdíl od Windows media playeru i když mi ostatní odborníci tvrdili, že Windows media player musím "nakrmit" kodeky aby byl použitelný. KM Player mi jak pod Windows tak pod Ubuntu přehraje takřka vše, přitom jsem žádné megabalíky kodeků nikdy neinstaloval.

Dále se mi v Ubuntu jeví jako zdařilý program pro konverzi videoformátů Transmagedon. Zdá se mi jednoduchý a pochopitelný jako facka.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #8 kdy: 17 Května 2011, 15:52:46 »
Ještě se vás Vláďo zeptám.

Přípona asf videosouboru co je to ???  S tímto formátem jsem dosáhl totiž nejlepší poměr kvalita/objem dat.

Já bych řekl, že je to vlastně wmv formát, akorát že Microsoft na něj má patent a proto to ostatní obešli touto příponou.
Čili jinak řečeno: přejmenuji - li soubor s příponou asf na wmv je to totéž. Není liž pravda?

Vede mě k tomu WM Converter kde odkliknu wmv a vyleze mi z toho soubor nikoliv s příponou wmv ale s příponou asf.

Vláďa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #9 kdy: 17 Května 2011, 20:34:51 »
Líbí se mi přehrávač KM Player, který je jak na platformu Linux tak na Platformu Windows. Tento přehrávač mi přehraje kde co, na rozdíl od Windows media playeru i když mi ostatní odborníci tvrdili, že Windows media player musím "nakrmit" kodeky aby byl použitelný. KM Player mi jak pod Windows tak pod Ubuntu přehraje takřka vše, přitom jsem žádné megabalíky kodeků nikdy neinstaloval.

Dále se mi v Ubuntu jeví jako zdařilý program pro konverzi videoformátů Transmagedon. Zdá se mi jednoduchý a pochopitelný jako facka.

Smotal jste toho dohromady opravdu dost. :D Zkusím to trochu rozmotat....

1) KMPlayer pro Windows a KMPlayer pro Linux jsou dva totálně rozdílné přehrávače. Ten Korejský, který běhá na Windows, je podobný MPC-HC (ne vzhledem, ale technikou v pozadí). Používá buďto vlastní dekodéry založené na FFmpegu nebo systémové filtry z DirectShow.

2) WMP přehraje vše, co je podporováno přes DirectShow. Pokud nainstaluji ffdshow, získám podporu všech kompresních formátů, které umí FFmpeg, což jsou v podstatě všechny, které se používají.

3) KMPlayer v Linuxu je GUI nástavba pro MPlayer, stejně jako třeba SMPlayer nebo gMplayer.

K tomu dotazu:

ASF je formát kontejneru, zkratka značí "Advanced Streaming Formát". Tento formát má opravdu patentovaný Microsoft, který jej vyvinul. Jde ale pouze o formát kontejneru, neříká nic o kvalitě komprese. Obvykle se v něm vyskytuje jedna ze tří existujících WMV kompresí. Přípona v podstatě neříká vůbec nic, je to jako když si na škodovku nalepím znak mercedesu, tím z něj mercedes neudělám. Každopádně WMV i ASF koncovka se dává těm samým souborům, tedy ASF s WMV+WMA kompresí.

Nejlepší WMV3 komprese (známá také jako VC-1) je asi na úrovni MPEG-4 ASP (formát spíš známý pod názvy kodeků DivX a XviD). Lepších výsledků ale dosahují VP8 (součást standardu Googlu WebM) a nejkvalitnější MPEG-4 AVC (známý také jako H.264).

Pokud tedy chcete vyrobit co nejkvalitnější video, použijte MP4 kontejner, MPEG-4 AVC kompresi obrazu a AAC pro zvuk. Takové video má tu výhodu, že jej přehraje Flash, mobily i stolní přehrávače. Vhodnou alternativou zaměřenou na prohlížeče je WebM. Ten přehrají všechny moderní prohlížeče (Firefox, Opera, Chrome), ale IE pouze po doinstalování potřebných DirectShow filtrů.

Kombinace ASF/WMV rozhodně není vhodné řešení. Mimo OS Microsoftu jsou s tím formátem problémy (hlavně kvůli patentům). Navíc nedosahuje tak dobrý poměr kvalita/velikost jako VP8 a H.264.

Do MP4/H.264 lze jednoduše komprimovat například programem Avidemux.
« Poslední změna: 17 Května 2011, 20:38:02 od Vláďa »

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #10 kdy: 18 Května 2011, 09:23:24 »
A proto...! Zdálo se mi že ten Ubuntu KM Player je vizáží podstetně rozdíný od toho Windowsového!
Ale říkal jsem si: cinkrlátka okolo vypadají jinak ale to podstatné - základ je stejný.
A ono ejhle !!!

Potom se ale celkem divím že oba dva jsou pojmenovány jako KM Player . Inu asi aby ta džungle kolem videa byla ještě větší.


Ještě bych se zeptal:  IP kamera  jaký je její nejdůležitější rys, a potom třebas ty ty méně podstatné...

Dík za odpověď.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #11 kdy: 18 Května 2011, 10:08:12 »
Děkuji za přínosnou odpověď. Dobře! Ale jak si teda můžu zjistit, který videosoubor či audiosoubor mi moje konfigurace počítače přehraje a které ne.  Přeci jakýsi správce čehosi mi to musí oznámit ne ? Alespoň tak bych si to představoval.

Já bych zasejc chtěl vědět, když půjdu první zářijový víkend do Brd, které houby tam budou a které ne.... :-)
Není to možné a nikdy (v žádném OS) nebude. Pamatujte taky na to, že videosoubory mnohdy vytvářejí pěkný paka...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Vláďa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #12 kdy: 18 Května 2011, 11:35:11 »
Ještě bych se zeptal:  IP kamera  jaký je její nejdůležitější rys, a potom třebas ty ty méně podstatné...

V tomhle se moc neorientuju. Pokud vím, tak IP kamera je v podstatě webová kamera, která dokáže sama (bez potřeby připojeného počítače) streamovat (vysílat) obraz a zvuk po síti.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #13 kdy: 18 Května 2011, 11:42:39 »
Ještě bych se zeptal:  IP kamera  jaký je její nejdůležitější rys, a potom třebas ty ty méně podstatné...

V tomhle se moc neorientuju. Pokud vím, tak IP kamera je v podstatě webová kamera, která dokáže sama (bez potřeby připojeného počítače) streamovat (vysílat) obraz a zvuk po síti.

Pozor, levné IP kamery (do cca 1000 Kč) většinou potřebují ovladač a ten je většinou jen pro špatný OS.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #14 kdy: 18 Května 2011, 11:43:38 »
Jinak za sebe díky Vláďovi za odkaz na jeho stránky, velmi zajímavé počtení...
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak je to s kodeky VIDEO a AUDIO v Ubuntu ?
« Odpověď #15 kdy: 18 Května 2011, 13:57:44 »
Vláďo dík. Potvrdil jsi mi to, co jsem se pouze domníval že IP kamery jsou.

Prostě posílají plně digitální signál -  datový stream o momentálně snímané scéně.  Ještě by mě zajímalo,
jaké logické úrovně má datový signál z nich vystupující.

   A pro toho co chodí na houby do Brdských lesů ! Pozor aby ti tam nenasypali do kalhot kule provládní strážci Amerického radaru !!!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.