Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Kolik jste ochotni připlatit za notebook/netbook B?

0 Kč 0 EURO
100 Kč 4 EURA (bez DPH)
200 Kč 8 EURO
500 Kč 20 EURO
1000 Kč 40 EURO
2000 Kč 80 EURO
více

Autor Téma: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?  (Přečteno 11631 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2461
  • Díky všem za rady a tipy.
Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« kdy: 20 Května 2011, 09:32:11 »
Notebook/netbook A (ne server, ne experninetální stroj, ne bastl)
uvnitř nějaký jiný os ve starter vydání
nutno smazat starý systém a vyházet CD a papíry k němu, sundat nálepky starého OS a vyčistit NB benzínem
naformátovat disk a nainstalovat Ubuntu (stáhnout poslední a vypálit CD, případně flešku)
doladit wifi, grafiku, touchpad, čtečku karet a pár podobných drobností

Notebook/netbook B
uvnitř vyladěné aktuální Ubuntu/Kubuntu
zvenku žádné nálepky
poslední verze, kde vše běží (včetně čtečky otisků prstů apod.)
k tomu aktuální OS na orig. CD, případně flešce

Hlasujte teď!
« Poslední změna: 20 Května 2011, 16:47:04 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #1 kdy: 20 Května 2011, 09:46:47 »
0,- Kč

Zajímala by mne, jaká "poslední verze, kde vše běží" by to měla být třeba konkrétně dnes. 10.10? Takže pro mne osobně by to stejně znamenalo "smazat starý systém a vyházet CD a papíry k němu" a nainstalovat jiný systém.
Jedinou přidanou hodnotou by bylo to, že by bylo jasné, že se jedná o Ubuntu friendly NB, ale tuhle inmformaci už si klidně vyhledám sám někde na netu.
Doma i v práci Linux Mint 17

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #2 kdy: 20 Května 2011, 09:57:51 »
Neumím si představit práci na systému který jsem sám neinstaloval -> nevím co je v něm schováno...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Miroslav Marcišin

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
  • když to nejde, použij silnější nukleární hlavici
    • osobní blog
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #3 kdy: 20 Května 2011, 10:00:40 »
taky to vidím na 0,- Kč

radši si vyberu ntb, který se mi opravdu líbí, když tam jsou např. windows, tak se prostě smířím s tím, že si za ně připlatím, je to nějakých 500-800,- Kč co jsem sledoval - což u ceny ntb např. 16.000,- Kč není skoro nic a vyladím si systém sám.

Samolepky mě opravdu nedrásají, to je to poslední :-)

ať by se mi dostal do ruky sebevíc "vyladěný" systém, stejně bych pár dní strávil u svého ladění, takže si dovolím předpokládat, že 90% "vyladěných" věcí by šlo pryč a udělal bych si je stejně po svém.
http://h00ked.cz
PC: Ubuntu 10.10 32bit | Linux 2.6.39.4-candela
AMD Athlon 64 X2 @2785,765MHz | 2x 2GB DDR2 800MHz PC6400 CL5, ZEPPELIN | 120GB sys HDD, 250GB mirror HDD, 2TB Seagate external data storage NTB: HP probook 4525s, Ubuntu 10.10 x64

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2461
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #4 kdy: 20 Května 2011, 10:06:47 »
ať by se mi dostal do ruky sebevíc "vyladěný" systém, stejně bych pár dní strávil u svého ladění, takže si dovolím předpokládat, že 90% "vyladěných" věcí by šlo pryč a udělal bych si je stejně po svém.

Co bys ladil na plně funkčním wifi, touchpadu, uspávání, apod?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #5 kdy: 20 Května 2011, 10:13:14 »
Co bys ladil na plně funkčním wifi, touchpadu, uspávání, apod?

Chápu to správně tak, že prostředí by bylo "navrženo tak, aby se nemělo (a ani nemuselo) nastavovat. Z tohoto důvodu jsou možnost nastavení velice omezené až nulové."? Kde jsem to jen slyšel ... aha, na wiki o nastavení Unity :-D

Doma i v práci Linux Mint 17

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2461
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #6 kdy: 20 Května 2011, 10:16:24 »
Co bys ladil na plně funkčním wifi, touchpadu, uspávání, apod?

Chápu to správně tak, že prostředí by bylo "navrženo tak, aby se nemělo (a ani nemuselo) nastavovat. Z tohoto důvodu jsou možnost nastavení velice omezené až nulové."? Kde jsem to jen slyšel ... aha, na wiki o nastavení Unity :-D



Není to o nějaké upravené distribuci, ale běžné Ubuntu v aktuální verzi.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #7 kdy: 20 Května 2011, 10:20:41 »
Není to o nějaké upravené distribuci, ale běžné Ubuntu v aktuální verzi.
No právě. A tu by si každej odladil k obrazu svému.
Doma i v práci Linux Mint 17

Miroslav Marcišin

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
  • když to nejde, použij silnější nukleární hlavici
    • osobní blog
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #8 kdy: 20 Května 2011, 10:22:11 »
Co bys ladil na plně funkčním wifi, touchpadu, uspávání, apod?

ono jednoduše - ukažte mi něco plně funkční a já tam najdu aspoň dvě chyby. A navíc sem se setkal s tím, že jedno řešení ihned vyřeší 99% potíží s HW, ale tak to zaplácá systém, že je lepší použít něco jiného a dva dny si s tím hrát :) nebo aspoň z mého pohledu
http://h00ked.cz
PC: Ubuntu 10.10 32bit | Linux 2.6.39.4-candela
AMD Athlon 64 X2 @2785,765MHz | 2x 2GB DDR2 800MHz PC6400 CL5, ZEPPELIN | 120GB sys HDD, 250GB mirror HDD, 2TB Seagate external data storage NTB: HP probook 4525s, Ubuntu 10.10 x64

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2461
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #9 kdy: 20 Května 2011, 10:23:14 »
Není to o nějaké upravené distribuci, ale běžné Ubuntu v aktuální verzi.
No právě. A tu by si každej odladil k obrazu svému.
Lidi mají různé koníčky. Já po úspěšné instalaci nic neladím. Maximálně si přidám 5 programů, změním spořič a mírně hlavní menu.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #10 kdy: 20 Května 2011, 10:31:47 »
Není to o nějaké upravené distribuci, ale běžné Ubuntu v aktuální verzi.
No právě. A tu by si každej odladil k obrazu svému.
Lidi mají různé koníčky. Já po úspěšné instalaci nic neladím. Maximálně si přidám 5 programů, změním spořič a mírně hlavní menu.

1) Ubuntu Tweak
2) ...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Miroslav Marcišin

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
  • když to nejde, použij silnější nukleární hlavici
    • osobní blog
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #11 kdy: 20 Května 2011, 10:37:29 »
Lidi mají různé koníčky. Já po úspěšné instalaci nic neladím. Maximálně si přidám 5 programů, změním spořič a mírně hlavní menu.

A o tom to je, já u čerstvé instalace trávím tak týden, než je z toho pro mne použitelný systém a znám mnohem extrémnější lidi, takže imho se tu nedá moc vydebatovat ideální řešení :)

EDIT: čerstvou instalací rozumím systém + zprovozněný veškerý hardware (aby nedošlo k omylu vysvětlení)
« Poslední změna: 20 Května 2011, 10:43:42 od Miroslav Marcišin »
http://h00ked.cz
PC: Ubuntu 10.10 32bit | Linux 2.6.39.4-candela
AMD Athlon 64 X2 @2785,765MHz | 2x 2GB DDR2 800MHz PC6400 CL5, ZEPPELIN | 120GB sys HDD, 250GB mirror HDD, 2TB Seagate external data storage NTB: HP probook 4525s, Ubuntu 10.10 x64

Michael2009

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #12 kdy: 20 Května 2011, 11:58:19 »
Ja osobne by som za notebook s ubuntu kludne priplatil 5-20 euro
Moj OS je Ubuntu 10.10 Beta !!!

alkoholik

  • Host
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #13 kdy: 20 Května 2011, 12:20:23 »
Nic, nechci cokoliv někym vyladěno k obrazu jeho, za notebuk kompatibilní s Linuxem klidně víc než 500 a když bude ještě tichej tichej připlatim i tisíc.
Nálepky od woken mi nevaděj, ani wokna dokuď mám místo na disku.

skunkos

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
    • Osobní web
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #14 kdy: 20 Května 2011, 13:42:22 »
Neumím si představit práci na systému který jsem sám neinstaloval -> nevím co je v něm schováno...

Stoprocentní pravda. Možná jsem naivní nebo staromódní, ale prostě jsem šťastněj, když vím, kolik balíků mám v OS, z jakých dávodů tam mám ten a tamten balík. Nesnáším takovou tu neznalost, jako že tohle menu je jinde, než jsem zvyklej. Tenhle svobodnej ovladač nechci, tyhle moduly v jádře jsou NA CO?

:):) není nad to strávit třeba den takovou tou hrubou instalací nějakýho OS a pak další tejdny postupně dolaďovat. To je jedna z věcí, který na Linuxech prostě žeru.
ArchLinux (KDE)
Můj web

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #15 kdy: 20 Května 2011, 13:47:22 »
"Vyladenim systemu" rozumim pouze sprovozneni daneho hardware aby fungoval dobre + dodany popis zmen, ktere tam vyrobce/prodejce udelal, aby to fungovalo vuci aktualni verzi na CD. Dalsi veci at si uzivatel udela sam.

Nicmene mnohem vice nez predinstalaci systemu preferuji si ten system nainstalovat sam, protoze neni nad to, kdyz vim, co presne mam v systemu
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Miroslav Marcišin

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
  • když to nejde, použij silnější nukleární hlavici
    • osobní blog
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #16 kdy: 20 Května 2011, 13:48:34 »
Stoprocentní pravda. Možná jsem naivní nebo staromódní, ale prostě jsem šťastněj, když vím, kolik balíků mám v OS, z jakých dávodů tam mám ten a tamten balík. Nesnáším takovou tu neznalost, jako že tohle menu je jinde, než jsem zvyklej. Tenhle svobodnej ovladač nechci, tyhle moduly v jádře jsou NA CO?

:):) není nad to strávit třeba den takovou tou hrubou instalací nějakýho OS a pak další tejdny postupně dolaďovat. To je jedna z věcí, který na Linuxech prostě žeru.

nelze než souhlasit :)
http://h00ked.cz
PC: Ubuntu 10.10 32bit | Linux 2.6.39.4-candela
AMD Athlon 64 X2 @2785,765MHz | 2x 2GB DDR2 800MHz PC6400 CL5, ZEPPELIN | 120GB sys HDD, 250GB mirror HDD, 2TB Seagate external data storage NTB: HP probook 4525s, Ubuntu 10.10 x64

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #17 kdy: 20 Května 2011, 14:14:27 »
Moment, to se jako bojíte, že by tam ten prodejce nainstaloval nějakej spyware, jo? Nejste trochu paranoidní?
Doma i v práci Linux Mint 17

Miroslav Marcišin

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
  • když to nejde, použij silnější nukleární hlavici
    • osobní blog
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #18 kdy: 20 Května 2011, 14:18:43 »
Moment, to se jako bojíte, že by tam ten prodejce nainstaloval nějakej spyware, jo? Nejste trochu paranoidní?

já se nikde nedočetl, že by se někdo bál spywaru, ale spíš toho balastu co tam může natahat.. přeci jen občas se s jedním balíkem natáhne dvacet dalších, atd, atd... prostě imho není nad to když si to udělám sám, když chci něco hned funkčního, tak tu mam macbook :)
http://h00ked.cz
PC: Ubuntu 10.10 32bit | Linux 2.6.39.4-candela
AMD Athlon 64 X2 @2785,765MHz | 2x 2GB DDR2 800MHz PC6400 CL5, ZEPPELIN | 120GB sys HDD, 250GB mirror HDD, 2TB Seagate external data storage NTB: HP probook 4525s, Ubuntu 10.10 x64

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #19 kdy: 20 Května 2011, 14:25:44 »
[já se nikde nedočetl, že by se někdo bál spywaru, ale spíš toho balastu co tam může natahat..
Ale přeci už ve chvíli, kdy si sám udělám instalaci z CD, tak netuším, jaké všechny balíky tam mám, ne? A na tom Notebooku B by byla čistá instalace + to, co je nezbytně nutné, aby správně šlapal HW, tedy něco, co by si tam tak jako tak každej natahal, ne?
Doma i v práci Linux Mint 17

Miroslav Marcišin

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
  • když to nejde, použij silnější nukleární hlavici
    • osobní blog
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #20 kdy: 20 Května 2011, 14:30:54 »
Ale přeci už ve chvíli, kdy si sám udělám instalaci z CD, tak netuším, jaké všechny balíky tam mám, ne? A na tom Notebooku B by byla čistá instalace + to, co je nezbytně nutné, aby správně šlapal HW, tedy něco, co by si tam tak jako tak každej natahal, ne?

ale " to, co je nezbytně nutné, aby správně šlapal HW" nemusí mít jen jedno řešení a třeba i nemá, v tom já vidím jeden z hlavních problémů - nacpou tam proprietární ovladače na ATI (například) a já chci svobodné a teď zbav se toho... touchpad tam je přímo od výrobce ntb, ale já chci jiný, který je třeba lepší - a zbav se toho původního.. atd atd... mě osobně by to jenom přidělalo spoustu práce jestli mě chápeš ;)
http://h00ked.cz
PC: Ubuntu 10.10 32bit | Linux 2.6.39.4-candela
AMD Athlon 64 X2 @2785,765MHz | 2x 2GB DDR2 800MHz PC6400 CL5, ZEPPELIN | 120GB sys HDD, 250GB mirror HDD, 2TB Seagate external data storage NTB: HP probook 4525s, Ubuntu 10.10 x64

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #21 kdy: 20 Května 2011, 14:56:00 »
Aha, jasně. Na druhou stranu, když už bych byl ochoten zaplatit za to, že tam je předinstalovanej systém, tak by to asi bylo nejspíš proto, že sám se na to třeba necítím a nechtělo by se mi s tím sr.t. Tím pádem bych asi neměl dostatečnej skill na to, abych si ty ovladače měnil ...
Asi celá ta anketa je položena na špatném místě. My, co jsme tady, si raději vybereme a přizpůsobíme distro podle svého. Otázka by měla směřovat spíš na BFUčka, ale zase pokud oni si mají vybrat mezi placeným linuxem a placenýma Woknama, tak volba je myslím jasná.


Doma i v práci Linux Mint 17

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2461
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #22 kdy: 20 Května 2011, 15:05:58 »
Koupili byste si nové auto, které má motor rozložený v krabici a mnoho různých (neověřených) návodů na sestavení a seřízení se dá najít na webu?
« Poslední změna: 20 Května 2011, 15:09:00 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Miroslav Marcišin

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
  • když to nejde, použij silnější nukleární hlavici
    • osobní blog
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #23 kdy: 20 Května 2011, 15:09:44 »
Koupili byste si nové auto, které má motro rozložený v krabici a mnoho různých návodů na sestavení a seřízení se dá najít na webu?

proč najednou o něčem absolutně jiném, co se nedá srovnat? to je jako porovnávat mikrovlnku a tsunami.... :/
http://h00ked.cz
PC: Ubuntu 10.10 32bit | Linux 2.6.39.4-candela
AMD Athlon 64 X2 @2785,765MHz | 2x 2GB DDR2 800MHz PC6400 CL5, ZEPPELIN | 120GB sys HDD, 250GB mirror HDD, 2TB Seagate external data storage NTB: HP probook 4525s, Ubuntu 10.10 x64

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re: Na kolik si ceníte vyladěné Ubuntu?
« Odpověď #24 kdy: 20 Května 2011, 15:12:18 »
Koupili byste si nové auto, které má motor rozložený v krabici a mnoho různých (neověřených) návodů na sestavení a seřízení se dá najít na webu?
Špatný příměr, na sestavení auta tady má málokdo schopnosti, ale například není tak dávno, co se takto kupovaly PCčka (a leckdo je takto kupuje stále - MB zvlášť, case zvlášť, grafiku zvlášť ...)
Doma i v práci Linux Mint 17

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.