Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem  (Přečteno 22451 krát)

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« kdy: 24 Května 2011, 10:32:31 »
Stručně zde shrnu drama o tom, co udělá čaj s klávesnicí a jak se mi to podařilo napravit.

Expozice: Mám starý notebook Acer Travelmate 240 s klávesnicí, na které se jednak skvěle píše, protože má malý zdvih, je tichá a jednak (a hlavně) je součástí notebooku.

Kolize: Šplouchnul jsem do levé části klávesnice  asi 3 ml neslazeného, vlažného, černého čaje.

Krize: Přestaly mi fungovat písmenka AE:QJ, dále tab, shift, control, Fn, super a alt (pokud vám připadají divná ta písmenka, píšu na Dvorakovi http://www.dvzine.org/). Čekal jsem, že se to spraví po vyschnutí, ale nepomohlo to.

Peripetie: Po přechodnou dobu jsem psal na externí klávesnici. Když jsem odbyl nejhořlavější povinnosti (3 týdny), vyloupal jsem levou polovinu klávesnice a zjistil jsem, že vodivé dráhy na hořejší fólii jsou asi na 7 místech přerušené: čaj a elektrický proud tedy dohromady účinně leptají klávesnici.

Katarze: Půjčil jsem od kamaráda elektrovodivý lak Elchemco EL-2 (http://www.gme.cz/cz/-p741-002.html), oškrabal jsem z vodivých drah kousek izolační vrstvy a přelakoval jsem porušené místo. Po zaschnutí jsem klávesnici zase smontoval a opatrně jsem namačkal písmenka zpátky.

Takže to jde, zabere to asi dvě hodiny, ale zvlášť u staršího notebooku s těžko dostupnými náhradními díly se to vyplatí.

Ještě lepší je předejít nalití čehokoli do klávesnice.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« Odpověď #1 kdy: 24 Května 2011, 10:41:21 »
Já dal NB na radiátor a nechal ho tam víkend a byl opravenej :-)

Ale za nějakou dobu mi začal tmavnout levý dolní růžek LCD. Trojúhelníček jen cca 4mm v průměru (geometři prominou). Tmavnul až černal a pomalu se svým tajůplným přechodem rozrůstal až na velikost cca 1 cm. To trvalo asi 14 dnů. Jednoho dne to LCD už nevydržel a prostě se nerozsvítil. Obrázek tam je, ale LCD nesvítí, takže vidím jen duchy pod silnou lampičkou. Přihlásím se, ale na práci to není. :-)

Máte nějaké tipy?
Kromě externího LCD, na kterém jedu?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« Odpověď #2 kdy: 24 Května 2011, 10:45:17 »
othello hadra  ;D

crowack

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
  • Poor willage boy
Re: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« Odpověď #3 kdy: 24 Května 2011, 11:35:35 »
Je to podsvícení LCD nebo trubice? Jak je na tom invertor?
OpenSUSE13.1 KDE ... Join the dark side, we have kookies :)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« Odpověď #4 kdy: 24 Května 2011, 11:40:40 »
Je to podsvícení LCD nebo trubice? Jak je na tom invertor?

Nerozumím. Je to NB Fujitsu Siemens Amilo Pro V1000
http://notebook.cz/clanky/recenze-notebook/2004/Fujitsu-Siemens-Amilo-Pro-V1000
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

pst

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Re: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« Odpověď #5 kdy: 24 Května 2011, 12:38:18 »
Stručně zde shrnu drama o tom, co udělá čaj s klávesnicí a jak se mi to podařilo napravit.


Jsa vzdělání technického, nebudu rozepisovat celou genealogii obdobně, jako FD. Leč jedno kuriozum si dovolím.

I já jsem měl klávesnici, na niž jsem byl citově vázán a kterou jsem měl rád (a dlouho). Jeden den jsem k ní přišel za denního světla a zhrozil jsem se nad množstvím různých nánosů.

Obvyklý postup, tedy sundat butony, umýt kartáčkem a vlažnou mýdlovou vodou, pak ještě tohle a tamto, jsem prostě zavrhl. Klávesnice je na to, aby mi sloužila a ne abych já o ni pečoval (ostatně tuto filosofii zastávám i u svého auta a od jisté doby vím, že auto se zdá být špinavější a ještě víc jen do určité doby, pak už čas nemá na míru umazanosti vliv, naopak, každý deštík vozidlo rozjasní).

Klávesnici jsem prostě dal do myčky na nádobí a nechal proběhnout celý cyklus na 60 stupňů. Byla krásná, skoro jako nová, odcákal jsem přebytky a uložil klávesnici k postupnému pomalému vysychání. Po dvou/třech týdnech jsem ji zapnul a byl spokojen.

Jistě bych si to nedovolil, pokud bych neměl náhradu po ruce a taky u NB se takhle asi postupovat nedá, ale je zřejmé, že není namístě bát se vody.

Pst

crowack

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
  • Poor willage boy
Re: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« Odpověď #6 kdy: 24 Května 2011, 14:10:07 »
Je to podsvícení LCD nebo trubice? Jak je na tom invertor?

Nerozumím. Je to NB Fujitsu Siemens Amilo Pro V1000
http://notebook.cz/clanky/recenze-notebook/2004/Fujitsu-Siemens-Amilo-Pro-V1000
Překlep, měl jsem na mysli jestli jsou tam LED nebo katodové trubice.
Podle typu nb bych si tipnul trubice a proto bych šel po tom invertoru, jak je na tom...
OpenSUSE13.1 KDE ... Join the dark side, we have kookies :)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« Odpověď #7 kdy: 24 Května 2011, 14:46:46 »
proto bych šel po tom invertoru, jak je na tom...

Co to je?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« Odpověď #8 kdy: 24 Května 2011, 14:54:07 »
proto bych šel po tom invertoru, jak je na tom...

Co to je?

Miniaturní měnič na vyšší napětí, co napájí výbojku. http://www.notebook-dily.cz/images/product/5973/i1.jpg
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

tomtomas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 57
Re: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« Odpověď #9 kdy: 14 Června 2011, 20:34:09 »
Pozor na to , vody je určitě nutné se bát , protože polejete-li si notebook vodou a dostane se to někam dál (a tomu věřte ,že se to stane) tak vám pomalu ale jistě začnou oxidovat plošné spoje a to je prosím proces jistý a nezastavitelný ..
Snad by mohlo pomoci jen vyčištění čistým alkoholem .
Najdete mě na Twitteru : Tomtomas99911

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« Odpověď #10 kdy: 15 Června 2011, 00:55:08 »
Pozor na to , vody je určitě nutné se bát , protože polejete-li si notebook vodou a dostane se to někam dál (a tomu věřte ,že se to stane) tak vám pomalu ale jistě začnou oxidovat plošné spoje a to je prosím proces jistý a nezastavitelný ..
Snad by mohlo pomoci jen vyčištění čistým alkoholem .

Takže poučenie: Nepijme pri práci vodu, ale denaturák? :D
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

petertomasy

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 856
Re: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« Odpověď #11 kdy: 15 Června 2011, 04:35:07 »
To potom ale ti bude čistá  klávesnica naprd, keď na ňu nebudeš vidieť ... ;D

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« Odpověď #12 kdy: 15 Června 2011, 06:31:13 »
Ako správny pisálek sa už na klávesnicu nepozerám. Mám zapamätané, kde sú všetky klávesy, takže to, či ju uvidím raz, dvakrát, či trikrát ma až tak nevzrušuje. Len si tak hovorím, že či keby som si v takom stave nenasadil polarizačné okuliare, bol by obral na laptope v 3D? :D
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

tomtomas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 57
Re: Návod, jak opravit klávesnici politou čajem
« Odpověď #13 kdy: 15 Června 2011, 08:06:10 »
Pozor na to , vody je určitě nutné se bát , protože polejete-li si notebook vodou a dostane se to někam dál (a tomu věřte ,že se to stane) tak vám pomalu ale jistě začnou oxidovat plošné spoje a to je prosím proces jistý a nezastavitelný ..
Snad by mohlo pomoci jen vyčištění čistým alkoholem .

Takže poučenie: Nepijme pri práci vodu, ale denaturák? :D

Asi tak ... ani odtokové kanálky co mají některé notebooky nezachrání všechno ,jsou jen poslední záchranou a nesmíte s notebook ani hnout jakmile zpanikaříte a budete se snažit vodu vytecí bokem a tak tak jste to "pohnojili" něco jiného je klávesnice s odtokovými kanálky ta vydrží skoro vše , polél jsem ji čajem a na pročištění ještě pohárkem čisté vody....
Najdete mě na Twitteru : Tomtomas99911

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.