Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Série herních problémů na Ubuntu 11.04 (vyřešeno)  (Přečteno 3409 krát)

WoozieCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Série herních problémů na Ubuntu 11.04 (vyřešeno)
« kdy: 25 Května 2011, 18:48:27 »
Zdravím, prosil bych Vás o pomoc. Mám tu několik problémů s hrami:

1. Extreme Tux Racer - Při zapnutí slyším zvuk a vidím kurzor, ale nevidím obraz (černá obrazovka)
2. Counter Strike 1.6 (Steam) - Při chůzi, měnění zbraně kolečkem myši nebo při střelbě se postava hned otočí jinam
3. Nestopia (Wine) - Nevím, jestli to není Winem, ale to, co má ve hrách blikat či být průhledné, to se zobrazuje buď jako klasický neblikající objekt nebo se nezobrazuje vůbec

Můj počítač jest:
Procesor - Intel Celeron Dual Core 2.60GHz 1MB
Graf. karta - Intel GMA X4500
RAM - 2GB
3D akcelerace by měla být funkční
Wine udržuji aktuální

EDIT: Zkoušel jsem to i na starším počítači (s nepodporovanou ATI kartou a AMD jednojádrovým procesorem) s těmito Ubuntu 11.04 a tam mi to dělá taky. Avšak s Ubuntu 10.10 to bylo vše v pořádku (kromě toho 2. problému, to jsem nezkoušel).

Předem děkuji za Vaši pomoc a přeji pěkný den.
« Poslední změna: 06 Června 2011, 07:22:43 od WoozieCZ »
Nejnovější Ubuntu, Intel Celeron dual-core E3400, Asus nVidia GeForce GT430, 320GB HDD, 1x2GB DDR3 RAM

logo-sms

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #1 kdy: 27 Května 2011, 16:53:54 »
K bodu 2: Mám ten samý problém na 10.10. Při otevření v okně jsem vyděl kurzor a když jsem se otáčel doprava tak se kurzor přesunul doprava a zůstal "viset" napravo pak se při čemkoliv s myší (klik, otáčení kolečkem, pohyb jiným směrem) posunul o kus doprava v závislosti na vzdálenosti od středu. Takhle to dělá na všechny možné i nemožné strany :).
Takže potřebuji nějak udržet kurzor uprostřed. Jak?
Jinak já mám: Ubuntu 10.10, wine 1.3.20, cstrike 1.6 v42
Jo a jiný wine jsem nezkoušel.

EDIT: Tak s wine 1.3.21 to odskakuje jen občas
« Poslední změna: 01 Června 2011, 22:15:08 od logo-sms »

WoozieCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #2 kdy: 27 Května 2011, 22:09:38 »
Tak jsem přišel na příčinu toho 3. problému. Díval jsem se na Youtube videa na NES gameplay nějakých her a dělá mi to stejnou chybu, jakou popisuji ve 3. bodě. Tím pádem mi musí chybět nějaký balík související se správným zobrazováním, ale který?
« Poslední změna: 28 Května 2011, 07:28:42 od WoozieCZ »
Nejnovější Ubuntu, Intel Celeron dual-core E3400, Asus nVidia GeForce GT430, 320GB HDD, 1x2GB DDR3 RAM

WoozieCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #3 kdy: 28 Května 2011, 07:56:00 »
Zdá se, že tu černou obrazovku nedělá jen Extreme Tux Racer, ale i některé další hry, třeba Halo: Combat Evolved (Wine). Instalace funguje, ty intro videa vidím i slyším také výborně, ale menu už nevidím, jen slyším.
« Poslední změna: 28 Května 2011, 09:06:57 od WoozieCZ »
Nejnovější Ubuntu, Intel Celeron dual-core E3400, Asus nVidia GeForce GT430, 320GB HDD, 1x2GB DDR3 RAM

WoozieCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #4 kdy: 31 Května 2011, 16:57:21 »
Zkoušel jsem Halo CE spustit v okně a tentokrát obrazovka nebyla prázdná (černá), ale obraz "lítal". Lépe je to vidět na obrázku. Už by mohl někdo vědět, čím to je?

[attachment deleted by admin]
Nejnovější Ubuntu, Intel Celeron dual-core E3400, Asus nVidia GeForce GT430, 320GB HDD, 1x2GB DDR3 RAM

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #5 kdy: 01 Června 2011, 09:40:34 »
Zkoušel jsem Halo CE spustit v okně a tentokrát obrazovka nebyla prázdná (černá), ale obraz "lítal". Lépe je to vidět na obrázku. Už by mohl někdo vědět, čím to je?

Hmm, mě něco podobnýho dělala Hidden & Dangerous Deluxe na Ati. Musel jsem vypnout nějaký efekty, ale už nevím co to bylo...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

WoozieCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #6 kdy: 05 Června 2011, 12:08:06 »
Další stopy:

Při přehrávání hudebního souboru v Audacious se mi ty svislé čáry v rohu, které se pohybují do rytmu hudby, hýbají zasekaně. Pokud však okno přesunuji či se ho snažím roztáhnout, hýbou se bez sekání.

Hra Port Royale 2 jede v pořádku, ale videosekvence v rohu jsou černé.

Direct rendering: Yes
Glxgears: 75.36 FPS za sekundu (není to nějak málo?)
KernelCheck jsem už zkoušel

Koupil jsem snad špatný počítač, nebo jej mám jen špatně nastaven? Vždyť byl sestaven pro Linux, tak jsem od něj také čekal, že s tím nebudu mít takové potíže.
« Poslední změna: 05 Června 2011, 12:10:10 od WoozieCZ »
Nejnovější Ubuntu, Intel Celeron dual-core E3400, Asus nVidia GeForce GT430, 320GB HDD, 1x2GB DDR3 RAM

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #7 kdy: 05 Června 2011, 12:36:48 »
Tak 75.36 fps je opravdu hodně málo, ale taky záleží, jak máš velké ono okno, kde se ti točí ta kola. Tohle je hodnota, kdybys ho měl  roztažený přes celý monitor.

U tvého Intelu ale jde myslím o bug (pokud je to bug), že je zapnuta funkce vertikální synchronizace. A nejde prý vypnout ani přes driconf, ani přes parametr v xorg.conf.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

WoozieCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #8 kdy: 05 Června 2011, 13:44:09 »
...ale taky záleží, jak máš velké ono okno, kde se ti točí ta kola. Tohle je hodnota, kdybys ho měl  roztažený přes celý monitor.

To okno bylo při měření malé, při maximalizaci jsem dostal hodnotu pohybující se mezi 73 a 74 FPS za sekundu.
Nejnovější Ubuntu, Intel Celeron dual-core E3400, Asus nVidia GeForce GT430, 320GB HDD, 1x2GB DDR3 RAM

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #9 kdy: 05 Června 2011, 14:10:30 »
A jakou máš obnovovací frekvenci lcd/crt monitoru?
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

WoozieCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #10 kdy: 05 Června 2011, 14:17:57 »
75 Hz, jako u toho starého počítače.
Nejnovější Ubuntu, Intel Celeron dual-core E3400, Asus nVidia GeForce GT430, 320GB HDD, 1x2GB DDR3 RAM

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #11 kdy: 05 Června 2011, 14:28:30 »
Takže máš zaplý Vsync:) Otázka je, jestli to něčemu vadí.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

WoozieCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #12 kdy: 05 Června 2011, 14:30:15 »
Takže chceš říct, že to všechno způsobuje jen grafická karta? Jo a mimochodem, co to ta vertikální synchronizace vlastně je? Nemůžu to najít.
« Poslední změna: 05 Června 2011, 19:45:38 od WoozieCZ »
Nejnovější Ubuntu, Intel Celeron dual-core E3400, Asus nVidia GeForce GT430, 320GB HDD, 1x2GB DDR3 RAM

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #13 kdy: 05 Června 2011, 19:57:42 »
Takže chceš říct, že to všechno způsobuje jen grafická karta? Jo a mimochodem, co to ta vertikální synchronizace vlastně je? Nemůžu to najít.
No taky nemůžu nějak najít nějakou pěknou stránku s teorií. Vertikální synchronizace znamená, že karta dává tolik fps, jakou máš nastavenou obnovovací frekvenci monitoru. A někdo ji zatracuje, někdo zas chválí. Ale to k těm snímkům za sekundu.

http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,52708.0.html

To, že ti obraz zvláštně lítá, za to Vsync asi nemůže..
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6032
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #14 kdy: 05 Června 2011, 21:28:35 »
Bod 2. Je třeba mít Wine 1.3.14 a nebo nižší. Od vyšších verzích překopávají něco s kurzorem. Fixnuto to mělo být v 1.3.21, ale povedlo se jen částečně.
Mně se dokonce na 1.2.x na některých serverech po loadu jiné mapy CS seklo. Tak jsem ho vrátil do Wine 1.0.1 :)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

WoozieCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re: Série herních problémů na Ubuntu 11.04
« Odpověď #15 kdy: 05 Června 2011, 22:35:24 »
Bod 2. Je třeba mít Wine 1.3.14 a nebo nižší. Od vyšších verzích překopávají něco s kurzorem. Fixnuto to mělo být v 1.3.21, ale povedlo se jen částečně.
Mně se dokonce na 1.2.x na některých serverech po loadu jiné mapy CS seklo. Tak jsem ho vrátil do Wine 1.0.1 :)
Tušil jsem to. V NEStopii mi tam kurzor také dělá nepořádek (nereaguje na klikání). Děkuji Ti za radu!
-------------------------
Takže chceš říct, že to všechno způsobuje jen grafická karta? Jo a mimochodem, co to ta vertikální synchronizace vlastně je? Nemůžu to najít.
No taky nemůžu nějak najít nějakou pěknou stránku s teorií. Vertikální synchronizace znamená, že karta dává tolik fps, jakou máš nastavenou obnovovací frekvenci monitoru. A někdo ji zatracuje, někdo zas chválí. Ale to k těm snímkům za sekundu.

http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,52708.0.html

To, že ti obraz zvláštně lítá, za to Vsync asi nemůže..
Také bych to tak viděl, že za to Vsync nemůže. Nicméně si myslím a také jsem to četl, že tato grafická karta je spíš pro kancelářské potřeby a nenáročné hry (ale je Extreme Tux Racer náročná hra?). Upřímně řečeno jsem spíš čekal tak maximálně sekání a ne totální grafický "krach". Ale radši jsem si sem napsal, aby to náhodou nebylo tím, že mám špatné ovladače nebo tak něco. Myslím, že případ je uzavřen!
Děkuji moc Sabraqovi a Rovanovi za investovaný čas!
Nejnovější Ubuntu, Intel Celeron dual-core E3400, Asus nVidia GeForce GT430, 320GB HDD, 1x2GB DDR3 RAM

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.