Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lze se vyhnout obnově GRUB po reinstalaci jiného systému?  (Přečteno 979 krát)

vasicekabc

Na notebooku mám vedle sebe nainstalováno několik linuxových distribucí, rád zkoumám nové. Hlavní pracovní OS je Ubuntu, v němž mám i nastaven Grub. Pokud sem tam nějakou jinou distribuci chci přeinstalovat nebo vyměnit, musím zase složitě obnovovat Grub. Lze podružný systém přeinstalovat nějak efektivněji, abych pak v Ubuntu Grub třeba jen updatoval? Nebo jaký je správný postup?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Lze se vyhnout obnově GRUB po reinstalaci jiného systému?
« Odpověď #1 kdy: 28 Května 2011, 09:45:19 »
Pokial pri instalacii dalsieho linuxu das nainstalovat grub na particiu kam instalujes tak sa grub ubuntu v MBR zachova a tebe po instalacii staci nabootovat do toho ubuntu ktore mas na stalo a spustit prikaz sudo update-grub. Tymto pridas novonainstalovany linux do bootovacej ponuky.

Priklad: Ubuntu mas na sda1, grub je v sda(MBR) a dalsi linux instalujes na sda2 tak namiesto predvoleneho umiestnenia grub sda ktore ti instalacia ponukne ho zmenis na sda2.(moze to mat mamietky ale tie ignoruj) Doinstalujes, restartujes do ubuntu na sda1 a spustis sudo update-grub. Restartujes a mozes nabootovat do noveho ubuntu.
« Poslední změna: 28 Května 2011, 09:49:14 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

vasicekabc

Re: Lze se vyhnout obnově GRUB po reinstalaci jiného systému?
« Odpověď #2 kdy: 28 Května 2011, 13:00:56 »
Jo, to by asi bylo ono. Otázka je, zda mi do toho fiktivního ubuntu na sda1, ať se držím uvedeného modelu, pjde nabootovat. Protože když třeba nainstaluji arch, tak jeho zavaděč ostatní OS nenabídne. Ale to právě možná řeší to, že /boot doinstalovaného systému instaluji jinam než na sda. Uvidíme, musím zkusit.
 

jmp

  • Host
Re: Lze se vyhnout obnově GRUB po reinstalaci jiného systému?
« Odpověď #3 kdy: 28 Května 2011, 14:17:55 »
pripadne delat pokusy ve virtualboxu

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.