Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Chyba: Není určen kořenový souborový systém. Instalace nevidí stávající OS.  (Přečteno 11106 krát)

sifik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Dobrý den,

    potřeboval bych poradit: při instalaci ubuntu mi to vždy hodí chybu: Není určen kořenový souborový systém. Opravte to z příslušného menu. Bohužel jsem našel žádný návod, jak to vyřešit. Když chci použít ruční rozdělení disku instalace vidí můj disk zcela prázdný a jako jeden, ačkoliv mám vytvořeno několik diskových jednotek. A také: instalace nevidí ani nainstalovaný systém win7. Chyba: Není určen kořenový souborový systém. Opravete to z příslušného menu, se ukáže vždy při instalaci přes wubi, nicméně když chci provést bootování z cd a použít klasickou instalaci, pořád mám problém s viditelností disků a stávajícího OS. Ubuntu bych tedy mohl nainstalovat pouze na celý disk, to bych ale přišel o všechny data.

Předem děkuji za pomoc. 

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Stáhni si gparted na cd, přidej si dvě partitions a nainstaluj.

sifik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
U toho je ale také riziko, že gparted neuvidí disky a data, při vytváření nových disků, smaže, ne?

svo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Měl jsem asi stejný problém a pomohl mi návod ze str. 308 knížky Ubuntu 10.04:

sudo mkdir /mnt/ubuntu
sudo mount /dev/sda1 /mnt/ubuntu  (pokud je kořenovým oddílem /dev/sda1)
sudo mount --bind /dev /mnt/ubuntu/dev
sudo mount -t proc none /mnt/ubuntu/proc (mezery jsou důležité)

sudo chroot /mnt/ubuntu
sudo grub-install --no-floppy /dev/sda (neuvede se sda1, ale celý disk: sda)

tím se mi obnovil Grub. Tahle knížka už mi s mnohým pomohla.

sifik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
nemyslím si, že mám problém s grupem, ale rád to vyzkouším. Jen jestli by si mi sem mohl třeba z té knihy zkopírovat co to vlastně dělá, protože tu knihu nemám a nechci riskovat ztrátu dat.  :)

svo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
To nestihnu, ale každopádně doporučuju udělat pořádnou zálohu dat, dokud to jde (s použitím ubuntu CD), nakonec záloha dat je dobrá věc a pokud je instalace Ubuntu impulsem k záloze, je to jen dobře.

sifik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
To není možné je to příliš velké množství dat a externí HDD nemám pro zálohu :/ Nicméně asi mi nezbude nic jiného než to risknout.

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Ten návod je i tady, dělá to že se z LiveCD chrootneš na svoji stávající instalaci Ubuntu (do který nedokážeš nabootovat) a z ní provede obnovu disku. Jelikož ještě nemáš Ubuntu nainstalovaný (a ani s grubem problém nemáš), je ti tenhle návod celkem na prd.
Na tvým místě bych vyzkoušel TestDisk.

sifik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Tak bohužel z linku, který si mi poskytl TestDisk nelze stáhnout (404 not found). Podařilo se mi nějaký stáhnout z netu, ale když jsem ho nainstaloval nešel spustit. Už tedy opravdu netuším, jak to spravit.

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072

sifik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Na LiveCD standardně není. Alespoň já jsem ho tam zaručeně nemám  >:(

sifik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Problém vyřešen: Ať jsem dělal cokoliv, nedařilo se mi spustit testdisk na livecd. Proto jsem s testdiskem pracoval pod win (mělo mě to napadnout rovnou). Šel jsem přesně podle návodu, který je uveden na wiki(odkaz výše) a v konečném kroku, kdy se mělo vše vyřešit testdisk "hodil" chybu. (bohužel už nedokáži specifikovat jakou). Následující boot proběhl v pořádku, až na to, že můj systém dokázal rozpoznat jen disk s OS a jeden, který musel být formátován pro další použití. Zbytek dat prostě zmizelo.  Acronis disk director dokonce disk viděl jako jeden a neinicializovaný - tak jsem ho podle jeho rad inicializoval. V 3/4 operace systém spadl. Další boot nebyl možný. Dobrý na tom bylo, že počítač stále viděl že tam nainstalovaný systém je, pouze ho nedokázal nabootovat. Pomocí instalačního jsem win opravil(volba: startup a příkaz: bootrec.exe/fixmbr). K mému štěstí příští boot systému proběhl bez problémů. Systém už viděl další disky a to bez ztrátu dat až na jeden. 150G vůbec neregistroval. Pomocí Acronise jsem vytvořil z tech 150GB volného rpostoru disk. A při dalším pokusu nainstalovat ubuntu instalačka konečně viděla můj systém a i rozdělením disků. Nevím, co přesně vyřešilo můj br oblém, asi spíše shoda blbých náhod - přišel jsem o 150GB dat. S testdikem opatrně!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.