Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: PHP a set rstchown=0  (Přečteno 1289 krát)

Břeťa Král

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
  • Jsem takový, jaký jsem
PHP a set rstchown=0
« kdy: 30 Května 2011, 19:28:08 »
Zdravím
chtěl bych se zeptat, jestli se a kde nastavuje set rstchown=0. Učím se PHP a potřebuju si změnit vlastníka souboru, ovšem co jsem se dozvěděl tady tak je to třeba změnit, ale na Ubuntu takovýto soubor není, hledal jsem dál a přišel jsem na to, že to je jen pro Solaris :( teď nevím, jak mohu změnit práva bez toho, abych byl přihlášený jako root. Používám Ubuntu 11.04

Kdyby ještě někdo chtěl vidět kód, tak je tu

Kód: [Vybrat]
function editJoomlaConfig($db_name, $db_user_name, $db_passwd) {
  chown('wp-config.php', 'www-data');
  chmod('wp-config.php', 0755);
  $file =   fopen("wp-config.php", "a");
  fwrite($file,  "<?php
define
('DB_NAME''$db_name');
define('DB_USER''$db_user_name');
define('DB_PASSWORD''$db_passwd');
");

  fclose(
$file);
}

apache se hlásí jako www-data uživatel, že? Proto se musí měnit práva na něj, pokud to není úplná kravina, tak to chci zvládnout takto. Ještě mě napadlo vytvořit celý nový soubor, ovšem to by nebylo asi tak elegantní :)

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Re: PHP a set rstchown=0
« Odpověď #1 kdy: 31 Května 2011, 16:52:32 »
V tom linku co jste poslal je poznámka, že jde o Solaris 10 což se Ubuntu moc netýká, nicméně na tuto operaci je nutné mít práva, k tomu můžete použít sudo, můžete tedy konfigurovat nastavení sudo v /etc/sudouser, ale jen na vlastní nebezbečí!!!

Osobně bych to spíše řešil tak, že bych nespoláhal na skript a chown bych tam prostě nedával. Servery jsou nastaveny tak, že při kopírování přes ftp to nastaví oprávněného uživatele (www-data) případně je tak vytváří apache, pokud to máte jen na lokálhostu tak použijte chown v terminálu.
jabber: etnyx@jabbim.cz

Břeťa Král

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
  • Jsem takový, jaký jsem
Re: PHP a set rstchown=0
« Odpověď #2 kdy: 01 Června 2011, 20:53:05 »
už to popravdě řeším tak, že jsem si nutný obsah souboru vypsal do proměnné a tuto pak zapisuju do nového souboru, jelikož s tímto souborem ještě potřebuju pracovat, tak nastavím práva 777 ( i když popravdě netuším, jestli by nebylo lepší 755) a poté již snížím práva na potřebné minimum (myslím, že 644), taky se mi zdá, že je to celkově nejjednodušší řešení, protože také potřebuju měnit některé hodnoty a jiné potřebuju zase fixní. Do editace sudouser bych asi nešel, to je fakticky nebezpečné, to je mi jasné. Chown tudíž nepoužívám, jen chmod

Díky za odpověď :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.