Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nativní knihovny na Ubuntu  (Přečteno 1496 krát)

Citrisin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 138
Nativní knihovny na Ubuntu
« kdy: 25 Června 2011, 14:49:53 »
Zdravím vás všechny, před časem jsem se zaměřil na linux a začal řešit jak pro něho vyvíjet. Základní otázka hned ze začátku byla v čem vyvíjet, nalezl jsem několik různých prostředí a rozhodl jsem se zvolit si KDevelop. Problém nastal ovšem ve chvíli kdy jsem chtěl vyvíjet cokoliv složitějšího než jsou programy pro příkazový řádek za použití základních standardních knihoven c++. Začal jsem hledat alternativy ke knihovnám které používám. Alternativu k DirectX, OpenGl samozřejmě znám. Mám ale problém, ztratil jsem se v základních grafických knihovnách. Nalezl jsem GTK+, Qt, nebo Glut. Prosím o vysvětlení, nebo o odkaz na vysvětlení jak to s nimi je. Která knihovna je považována za nativní, podobně jako WinApi. Prostě jak je to s tímto vývojem na linuxu.
Děkuji předem za odpovědi.
†Asus M51Va
*Lenovo Ideapad Y580, intel i5 Ivi bridge, Nvidia GTX660, 8GB ram, 32GB ssd (Samsung), 1TB hdd.
Ubuntu 12.10, Gnome shell.

skunkos

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
    • Osobní web
Re: Nativní knihovny na Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 25 Června 2011, 16:00:01 »
Zdravím vás všechny, před časem jsem se zaměřil na linux a začal řešit jak pro něho vyvíjet. Základní otázka hned ze začátku byla v čem vyvíjet, nalezl jsem několik různých prostředí a rozhodl jsem se zvolit si KDevelop. Problém nastal ovšem ve chvíli kdy jsem chtěl vyvíjet cokoliv složitějšího než jsou programy pro příkazový řádek za použití základních standardních knihoven c++. Začal jsem hledat alternativy ke knihovnám které používám. Alternativu k DirectX, OpenGl samozřejmě znám. Mám ale problém, ztratil jsem se v základních grafických knihovnách. Nalezl jsem GTK+, Qt, nebo Glut. Prosím o vysvětlení, nebo o odkaz na vysvětlení jak to s nimi je. Která knihovna je považována za nativní, podobně jako WinApi. Prostě jak je to s tímto vývojem na linuxu.
Děkuji předem za odpovědi.
Žádná není nativní. A ani nemůže být, protože GUI není implementováno v jádře. GTK, QT a další jsou prostě jen toolkity na vytváření (mimojiné) UI aplikací, které používají svoje knihovny. Osobně doporučuji jen a pouze Qt.
http://www.abclinuxu.cz/serialy/qt-4-psani-grafickych-programu
QTčko je multiplatformní, existují na něj asi nejlepší nástroje a podpora ze strany Nokie je skvělá. Navíc se chystá převratná verze 5.0.
ArchLinux (KDE)
Můj web

Citrisin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 138
Re: Nativní knihovny na Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 25 Června 2011, 19:27:12 »
Děkuji. Odzkouším a uvidím. Jinak bych se ještě chtěl zeptat jestli má ubuntu nějaké specifické knihovny pro ovládání zvuku a jeho prostředí vůbec. Jestli když budu chtít využít přehrávat zvuk budu muset hledat nějakou knihovnu, nebo sám řešit například sdílení zvukové karty s ostatními aplikacemi. Předpokládám že to budu muset řešit, protože jsem si nevšiml v ubuntu žádného specifického nastavení zvuku pro právě běžící aplikace. To samé předpokládám o ikonách v panelu nahoře, které prý nelze bez oficiálního certifikátu tam nijak dostat, alespoň tak jsem to četl a pochopil. Tedy existuje vůbec nějaká knihovna která sjednocuje přístup do systému?
†Asus M51Va
*Lenovo Ideapad Y580, intel i5 Ivi bridge, Nvidia GTX660, 8GB ram, 32GB ssd (Samsung), 1TB hdd.
Ubuntu 12.10, Gnome shell.

q66

Re: Nativní knihovny na Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 25 Června 2011, 19:51:51 »
Já vyvíjím s Enlightenment Foundation Libraries (a přispívám) .. je to set knihoven poskytující všechno možný od GUI po různý utility a jsou napsaný celý v Cčku a nenáročný. Co se týče zvuku, to záleží na tom, co chceš dělat, pro systémový věci využiješ asi přímo ALSA/OSS/PulseAudio API, popř. jednotný řešení ve formě Gstreameru, Xine nebo Phononu, pro např. hry se dobře hodí SDL_mixer nebo OpenAL.
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Nativní knihovny na Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 25 Června 2011, 20:50:48 »
To samé předpokládám o ikonách v panelu nahoře, které prý nelze bez oficiálního certifikátu tam nijak dostat, alespoň tak jsem to četl a pochopil.

Nepotřebuješ žádný certifikát, jen musíš využít knihovnu appindicator. Indicator Applet v Unity kompletně nahradil oznamovací oblast, která je dostupná v klasickém Gnome panelu a právě ikony pro oznamovací oblast umí Unity panel také zobrazit, ale filtruje je přes whitelist. Pokud to napíšeš rovnou pro Indicator Applet, není s tím problém přinejmenším od Ubuntu 10.04, ale postupně přibývaly funkce, např. od U10.10 je možno přidat i label vedle ikony, od U11.04 přibyl signál "scroll-event", který vyvolává otáčení kolečka nad ikonou ..
https://wiki.ubuntu.com/DesktopExperienceTeam/ApplicationIndicators
http://developer.ubuntu.com/api/ubuntu-11.04/GIR/C/AppIndicator-0.1.html
« Poslední změna: 25 Června 2011, 22:16:29 od GdH »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.