Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]  (Přečteno 6225 krát)

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« kdy: 03 Července 2011, 13:24:43 »
Dobrý den
Mám novější NB Acer v záruce a má skrytou část disku s obnovením systému Windows. Z důvodů záruky bych o tuto partyšnu nerad přišel a zároveň bych ale chtěl na noteboku provozovat ubuntu. Prosím nemá někdo zkušenosti s instalací Ubuntu na disk s takto skrytou zálohovací partyšnou? Instaloval jsem Ubuntu vedle Windows již několikrát ale vždy bez tohoto skrytého oddílu. Mám totiž strach, že grub přepíše zaváděcí oblast disku a tím vyřadí možnost spustit systém obnovení továrního nastavení a celých Windows.

Děkuji za odpovědi
« Poslední změna: 02 Srpna 2011, 10:08:42 od Tadeáš Pařík »

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #1 kdy: 03 Července 2011, 14:42:30 »
Zálohuj celú partíciu a máš po probléme. Alebo by si mohol nejako dosiahnuť stavu, že tam budeš mať 1.Win 2.Win data(nepovinné) 3.recovery 4. ti zostane na ubuntu
Tá partícia, čo je na začiatku (pár MiB) je ževraj nepotrebná :)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

ŠVEJK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
  • Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 03 Července 2011, 16:45:06 »
Ahoj jsem na tom v celku stejně jako ty. Na jedné partyšně obnovení systému Windows, na druhé Windows a na třetí Ubuntu. Vše je na jednom disku akorát, že je rozdělený na tři části. Pokud budeš chtít instalovat Ubuntu můžeš společně s Windows nebo co preferuji já udělat mu svojí partyšnu tedy oddíl.
Pokud jde o spuštění Windows tak to se mi přihodilo, že mi ze spouštěcí obrazovky zmizelo, ale vše se dá napravit.
Zkus si něco přečíst : http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=42267.0
                              http://wiki.ubuntu.cz/Správce%20spouštění
                              <a href="http://www.youtube.com/watch?v=KaXXwwEgLUE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=KaXXwwEgLUE</a>

    Ale hlavně bych doporučil zálohu důležitých souborů obzvlášť skrytou část disku s obnovením systému Windows pokud nejsi až takový odborník tím nic nezkazíš ...

                                            Hodně štěstí ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří.

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 03 Července 2011, 18:23:55 »
Moc dík za rady ta vlákny prostuduji, resp. už jsem začal, ale je toho hodně a chvilku mi to dá. Jen jsem se chtěl ještě zeptat, oba zdůrazňujete to, že si mám tu skrytou partyšnu zálohovat, ale jak ji zálohovat, když ji nijak nevidím? Máte nějaký nápad jak to provést?

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 03 Července 2011, 18:53:44 »
Ještě jednu informaci, je to malý Acer Aspire a jsou na něm XP (bohužel) na 7 by to bylo snadnější.

ŠVEJK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
  • Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 03 Července 2011, 19:39:32 »
Moc dík za rady ta vlákny prostuduji, resp. už jsem začal, ale je toho hodně a chvilku mi to dá. Jen jsem se chtěl ještě zeptat, oba zdůrazňujete to, že si mám tu skrytou partyšnu zálohovat, ale jak ji zálohovat, když ji nijak nevidím? Máte nějaký nápad jak to provést?

Když jsi koupil Pc tak k ti k tomu zcela určitě nic nedali žádné cd a tak podobně, pokud ne, máš v pc prográmek jmenuje se ... Acer eRecovery Management

Pomocí tohoto prográmku si vytvoříš zálohu pc a v případě, že ti odejde (disk), můžeš tuhle zálohu využít a nahrát na jiný, nový.
U Windows7 to je u XP nevim něco tam určitě musíš mít abys to zálohoval.

No a pak můžeš v pohodě používat různé linuxové distribuce třeba Ubuntu ...  ;)

[attachment deleted by admin]
« Poslední změna: 03 Července 2011, 19:45:54 od K r a k e n »
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří.

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 03 Července 2011, 20:44:48 »
No problém je že jsem ho koupil z bazaru a tento NB nemá cd mechaniku, je to 10,1 palcový display, cd s instalací k tomu nebyly a v systému obnovy není možnost vytvořit záložní cd. Je to trochu problém obnovení systému se dějě skutečně jen z partyšny na disku takto to dělají i HP. Jak ale tuto partyšnu zálohovat?

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 03 Července 2011, 20:56:09 »
... nezálohuj nic je to zbytečnost,není to podmínka případné reklamace,pokud hdd chcípne daj ti nový a je šuma fuk co na něm bude.
... xp tam dáš přes extení mechaniku kdykoli z5 a jen je podepíšeš klíčem co jsou dole na šasi netebooku,kvůli legálnosti,zrovna tak i zálohy přes acronis nebo norton ghost.
« Poslední změna: 03 Července 2011, 21:02:32 od airlive »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 04 Července 2011, 20:32:43 »
Aha tak to do toho určitě půjdu.  ;)
Přemýšlel jsem ale ještě o tom zálohování, asi by to šlo přes live distro linuxu a kopii bit po bitu, problém je že by to zabralo 160Gb na jiném disku a to se mi zdá hodně.
Ale chtěl jsem se zeptat, zda už někdo takto instaloval linux a recovery partition windows zůstala stále aktivní a použitelná.

skunkos

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
    • Osobní web
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 04 Července 2011, 20:47:50 »
Zálohuj celú partíciu a máš po probléme. Alebo by si mohol nejako dosiahnuť stavu, že tam budeš mať 1.Win 2.Win data(nepovinné) 3.recovery 4. ti zostane na ubuntu
Tá partícia, čo je na začiatku (pár MiB) je ževraj nepotrebná :)

Jaký nepotřebný oddíl máš na mysli?
ArchLinux (KDE)
Můj web

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 04 Července 2011, 20:51:52 »
Ano, prostě si to v Gparted uděláš, jak chceš tzn., že zbytek disku naformátuješ a tuhle jedinou část tam necháš... Jak? Přes live CD...Pak je ale zpětně problém, přes WIN XP je problém naformátovat linuxové partície, přes WIN 7 jsem neměl problém... nicméně nejsem win guru  ;D
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 04 Července 2011, 20:58:09 »
Ano, prostě si to v Gparted uděláš, jak chceš tzn., že zbytek disku naformátuješ a tuhle jedinou část tam necháš... Jak? Přes live CD...Pak je ale zpětně problém, přes WIN XP je problém naformátovat linuxové partície, přes WIN 7 jsem neměl problém... nicméně nejsem win guru  ;D
Jo to je Ubuntu guru ;D

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 04 Července 2011, 21:00:35 »
Ano, prostě si to v Gparted uděláš, jak chceš tzn., že zbytek disku naformátuješ a tuhle jedinou část tam necháš... Jak? Přes live CD...Pak je ale zpětně problém, přes WIN XP je problém naformátovat linuxové partície, přes WIN 7 jsem neměl problém... nicméně nejsem win guru  ;D
Jo to je Ubuntu guru ;D

No to těžko... jen se snažím přemýšlet selským rozumem...  :)
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #13 kdy: 04 Července 2011, 21:02:20 »
 :) sranda muší bejt

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #14 kdy: 04 Července 2011, 21:07:08 »
Ano, prostě si to v Gparted uděláš, jak chceš tzn., že zbytek disku naformátuješ a tuhle jedinou část tam necháš... Jak? Přes live CD...Pak je ale zpětně problém, přes WIN XP je problém naformátovat linuxové partície, přes WIN 7 jsem neměl problém... nicméně nejsem win guru  ;D
Jo to je Ubuntu guru ;D
... selským rozumem...  :)
To je aký :D?
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

skunkos

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
    • Osobní web
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #15 kdy: 04 Července 2011, 21:12:00 »
Ano, prostě si to v Gparted uděláš, jak chceš tzn., že zbytek disku naformátuješ a tuhle jedinou část tam necháš... Jak? Přes live CD...Pak je ale zpětně problém, přes WIN XP je problém naformátovat linuxové partície, přes WIN 7 jsem neměl problém... nicméně nejsem win guru  ;D
Jo to je Ubuntu guru ;D
... selským rozumem...  :)
To je aký :D?
Selský, už to tu bylo řečeno. :D
ArchLinux (KDE)
Můj web

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #16 kdy: 04 Července 2011, 21:12:27 »
Ano, prostě si to v Gparted uděláš, jak chceš tzn., že zbytek disku naformátuješ a tuhle jedinou část tam necháš... Jak? Přes live CD...Pak je ale zpětně problém, přes WIN XP je problém naformátovat linuxové partície, přes WIN 7 jsem neměl problém... nicméně nejsem win guru  ;D
Jo to je Ubuntu guru ;D
... selským rozumem...  :)
To je aký :D?
Marně ho všude hledám  ;) ;D
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #17 kdy: 04 Července 2011, 21:17:29 »
Ano, prostě si to v Gparted uděláš, jak chceš tzn., že zbytek disku naformátuješ a tuhle jedinou část tam necháš... Jak? Přes live CD...Pak je ale zpětně problém, přes WIN XP je problém naformátovat linuxové partície, přes WIN 7 jsem neměl problém... nicméně nejsem win guru  ;D
Jo to je Ubuntu guru ;D
... selským rozumem...  :)
To je aký :D?
Marně ho všude hledám  ;) ;D
Taký nepoznám :D buď je alebo sa tak tvári...lebo aj keď je človek rozumný tak je sprostý, lebo mu uchádza zas niečo iné...je to blúdny kruh...z čoho vyplíva, že rozum neexistuje :D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #18 kdy: 04 Července 2011, 22:09:29 »
No trochu se to tu rozjelo ne uplně tím správným směrem, tak že bych to shrnul co se dá dělat:

1 Začnu instalovat Ubuntu a pomocí nastroje na rozdělelní disku uloupnu z Windows tedy C:  150GB tak 60Gb a označím to pro ubuntu tím zůstane windows nwdotčeno a recovery partitions taky.
2 dokončím instalaci včetně instalace zavaděče grubu
3 vše by mělo fungovat tedy grub windows i ubuntu. Pokud bych chtěl obnovit windows mělo by to jít pomocí Acer recovery v nabídce start  - ale to je jen můj odhad proto tato diskuse a také jeden z hlavních dotazů zda jste to už někdo dělal nebo zkoušel tu recovery spustit po instalaci linuxu.

Jinak v linuxu lze provést kopii bit po bitu to by znamenalo že se zazálohuje i neviditelná recovery oblast protože se naklonuje celý disk proto ale taky zabere tolik místa jako disk tedy celých 160Gb. Jinak zkoušel jsem kopírovat jen recovery oblast ale je pro obvyklé kopirování partyšen neviditelná i v gparted.

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #19 kdy: 04 Července 2011, 22:13:09 »
Máš pravdu,trochu jsem téma zavedl jinam.Takže promiň. :)

ŠVEJK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
  • Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #20 kdy: 05 Července 2011, 22:54:27 »
Citace
3 vše by mělo fungovat tedy grub windows i ubuntu. Pokud bych chtěl obnovit windows mělo by to jít pomocí Acer recovery v nabídce start  - ale to je jen můj odhad proto tato diskuse a také jeden z hlavních dotazů zda jste to už někdo dělal nebo zkoušel tu recovery spustit po instalaci linuxu

Pokud by jsi chtěl obnovit (Win), tak jedině spouštěcí obrazovku, aby jsi se do nich vůbec dostal(pokud nastane problém, že se do nich nedostaneš pravděpodobnost je malá, ale je) ... ale ty se zmiňuješ o tom, že pro Ubuntu vyčleníš 60GB místa pro instalaci tak si myslím, že pokud máš zálohované (obrázky,hudbu a některé jiné dokumenty), tak o nic nejde. Klidně instaluj. XP-éčka máš legální předpokládám a jeden kolega tu již psal o
Citace
... xp tam dáš přes extení mechaniku kdykoli z5 a jen je podepíšeš klíčem co jsou dole na šasi netebooku,kvůli legálnosti
takový problémy s Ubuntu nemáš ... prostě instaluješ a jedeš ... hodně úspěchů ... ;)

eRecovery Management je předistalovaný program v systému Win a tudíž se do něho dostaneš pokud spustíš systém Win. Proto je důležité, abys měl mít zavaděč grub a v něm všechny systémy viz obrázek:

[attachment deleted by admin]
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří.

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Část disku s obnovením systému ACER [vyřešeno]
« Odpověď #21 kdy: 02 Srpna 2011, 06:45:15 »
Tak jsem to po dlouhém váhání nainstaloval a (i když jsem to předpokládal) překvapilo mne jak to vše šlo hladce. Windows fungují recovery vidím a ubuntu chodí taky tak že super. Moc dík všem za rady  :) .

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.