Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU  (Přečteno 3833 krát)

sunny_morning

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« kdy: 02 Srpna 2011, 09:20:00 »
Zdravím,
rodičům jsme zakoupili počítač Lenovo allinone ale jelikož je pod windows 7 ukrutne pomalý rozhodl jsem se že vyzkouším dual boot s Linuxem a nejnovejším Ubuntu. Když jsem chtel instalovat Ubuntu 64 bit nebo Kubuntu tak my instalace nedávala na výber "instalovat vedle windows 7" tak jsem podle návodu na internetu vypálil Ubuntu 32 bit (nejnovejší z techto stránek) a tešil se konečne že to půjde, bohužel při nabíhání systému z CD obrazovka zčerná a dál se nic nedeje - u 64 bit verze alespon linux spustím, tady ale ani to....
Nevíte v čem je asi problém? ???

Rover623

Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #1 kdy: 02 Srpna 2011, 09:38:52 »
Omílá se to tu pořád dokola, ale zkusíme se na to podívat.

Prvně by to chtělo nějaké info o PC, aby se dala vybrat distribuce a architektura.

Zatím jestli to dobře chápu, je výchozí stav takový, že disk zabírá celý W7.

Chceš udělat dualboot, tedy ne instalaci z Windows za pomoci Wubi?

A teď postup instalace, na staženém ISO souboru je nutné nejdříve zkontrolovat kontrolní součet, postup je tady http://wiki.ubuntu.cz/Kontrola%20MD5

Pokud ti kontrolní součet sedí, vypal si to ISO na disk (co nejmenší rychlostí pokud možno).

Nabootuj PC z disku CD, hned na začátku se ti dole uprostřed obrazovky objeví takový pentagram (usnadnění=klávesnice), během toho co je na obrazovce něco stiskni a z následného menu vyber kontrolu integrity disku. To chvilku trvá a jediný přijatelný výsledek je "no errors", pak se provede restart a můžeš zkusit spustit disk obvyklým způsobem, tedy nechat to doběhnout až do grafického prostředí.

Pokud to ani tak nenabíhá, v menu ze kterého jsi předtím vybíral kontrolu disku si zkus pohrát s bootovacími parametry, postup je tady http://wiki.ubuntu.cz/Bootovac%C3%AD%20parametry#instalace

Zkusil bych jako první asi nomodeset

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #2 kdy: 02 Srpna 2011, 11:31:59 »
Omílá se to tu pořád dokola, ale zkusíme se na to podívat.

Prvně by to chtělo nějaké info o PC, aby se dala vybrat distribuce a architektura.

Zatím jestli to dobře chápu, je výchozí stav takový, že disk zabírá celý W7.

Chceš udělat dualboot, tedy ne instalaci z Windows za pomoci Wubi?

A teď postup instalace, na staženém ISO souboru je nutné nejdříve zkontrolovat kontrolní součet, postup je tady http://wiki.ubuntu.cz/Kontrola%20MD5

Pokud ti kontrolní součet sedí, vypal si to ISO na disk (co nejmenší rychlostí pokud možno).

Nabootuj PC z disku CD, hned na začátku se ti dole uprostřed obrazovky objeví takový pentagram (usnadnění=klávesnice), během toho co je na obrazovce něco stiskni a z následného menu vyber kontrolu integrity disku. To chvilku trvá a jediný přijatelný výsledek je "no errors", pak se provede restart a můžeš zkusit spustit disk obvyklým způsobem, tedy nechat to doběhnout až do grafického prostředí.

Pokud to ani tak nenabíhá, v menu ze kterého jsi předtím vybíral kontrolu disku si zkus pohrát s bootovacími parametry, postup je tady http://wiki.ubuntu.cz/Bootovac%C3%AD%20parametry#instalace

Zkusil bych jako první asi nomodeset
Problém je v tom, že na klasickú (diskovú) MS-DOS tabulku môžeš strčiť iba 4 primárne partície. Tieto PC sa predávajú v stave keď máš 4 primárne partície, čiže nemáš možnosť vytvoriť ďalšiu. V inštalátore budeš musieť zvoliť manuálne delenie disku a nejako to vyriešiť. Predpokladám, že 1 bude recovery, ktorú by si mohol zálohovať a potom zrušiť. Proste sa s tým vyhrať. Nabootuj(strč,naštartuj) LiveCD, otvor terminál a napíš/prekopíruj tam
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l. To čo sa tam vypíše hoď sem.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

sunny_morning

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #3 kdy: 03 Srpna 2011, 19:31:48 »
Tak už jsem to spustil - chyba byla v poškozeném cd-rw jenže ani 32 bitová verze ubuntu mi nedala na výber "nainstalovat vedle windows7" ale pouze místo windows7.  Takže jsem tam kde jsem byl - vkastne už není východisko. Windows 7 chci proste zatím zachovat takže nevim - Jestli nekdo ví jak dosahnout dual boot srozumitelne pro laika vč. rozdelení disků tak at dá link. Btw zkoušel jsem i kubuntu a to samé.... :'(

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #4 kdy: 03 Srpna 2011, 19:49:25 »
Problém je v tom, že na klasickú (diskovú) MS-DOS tabulku môžeš strčiť iba 4 primárne partície. Tieto PC sa predávajú v stave keď máš 4 primárne partície, čiže nemáš možnosť vytvoriť ďalšiu. V inštalátore budeš musieť zvoliť manuálne delenie disku a nejako to vyriešiť. Predpokladám, že 1 bude recovery, ktorú by si mohol zálohovať a potom zrušiť. Proste sa s tým vyhrať. Nabootuj(strč,naštartuj) LiveCD, otvor terminál a napíš/prekopíruj tam
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l. To čo sa tam vypíše hoď sem.
Tak už jsem to spustil - chyba byla v poškozeném cd-rw jenže ani 32 bitová verze ubuntu mi nedala na výber "nainstalovat vedle windows7" ale pouze místo windows7.  Takže jsem tam kde jsem byl - vkastne už není východisko. Windows 7 chci proste zatím zachovat takže nevim - Jestli nekdo ví jak dosahnout dual boot srozumitelne pro laika vč. rozdelení disků tak at dá link. Btw zkoušel jsem i kubuntu a to samé.... :'(
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #5 kdy: 03 Srpna 2011, 20:23:59 »
Stačila mi první věta.
Co to je za přístup nejdou tam widle dám tam Ubuntu? ;D

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #6 kdy: 03 Srpna 2011, 21:09:07 »
Ono by bolo dobre, keby si sem dal ten vipis aby sme vedeli co stim, takze ak mas Unity(pripad ubuntu 11.04-ma to taky prehladny panel na boku s ikonkami, ktory sa ked otvoris okno zasuva): klikni na ikonku s logom ubuntu na hornom paneli a do hladania zacni pisat "terminal", otvor program terminal a do okna zapis "fdisk -l" ,, ak mas gnome(pripad ubuntu starsieho) chod do menu, prislusenstvo,terminal a doneho napisat to same, vypis skopiruj, oznac, pravim tlacitkom nato kopirovat(ctrl a c nefunguje ak wem) a postni to sem :P
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #7 kdy: 04 Srpna 2011, 10:30:05 »
Tak už jsem to spustil - chyba byla v poškozeném cd-rw jenže ani 32 bitová verze ubuntu mi nedala na výber "nainstalovat vedle windows7" ale pouze místo windows7.  Takže jsem tam kde jsem byl - vkastne už není východisko. Windows 7 chci proste zatím zachovat takže nevim - Jestli nekdo ví jak dosahnout dual boot srozumitelne pro laika vč. rozdelení disků tak at dá link. Btw zkoušel jsem i kubuntu a to samé.... :'(
A nedáš si poradiť. Manuálne delenie tam na 100% je.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

pan Filuta

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • Tux, po třech milionech let v kosmu
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #8 kdy: 04 Srpna 2011, 10:51:37 »
Windows 7 chci proste zatím zachovat takže nevim - Jestli nekdo ví jak dosahnout dual boot srozumitelne pro laika vč. rozdelení disků tak at dá link.

Ahoj.

Spusť Ubuntu z LiveCD, ale ještě před instalací zmenši pomocí programu GParted (je na tom LiveCD předinstalovaný) oddíl s Windows tak, aby část disku byla označena jako "neobsazeno" (alespoň 10 GB). Potom můžeš spustit instalaci.

Když do Terminálu (také v LiveCD Ubuntu) zadáš příkaz "sudo fdisk -l" (bez uvozovek, za pomlčkou je malé L) a pošleš sem kód, který to vypíše, budeme ti moct poradit lépe. Teď totiž nevíme, jak máš disk rozdělený.

sunny_morning

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #9 kdy: 04 Srpna 2011, 22:04:32 »
nejak se mi nepodařilo najít printscreen tak alespon fotka z mobilu  :-\

[attachment deleted by admin]

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #10 kdy: 04 Srpna 2011, 22:29:42 »
Ono tam mas 4 primarne oddieli, takze minimalne jeden musi ist prec, samozrejme data si zneho zalohuj a tie oddieli su NTFS(okrem posledneho ktory tam nechaj-to bude nejaka vyrobcova zaloha). Takze sa no windowse pozri co nepotrebujes, staci odstranit 1den odddiel :P
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

pan Filuta

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • Tux, po třech milionech let v kosmu
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #11 kdy: 05 Srpna 2011, 01:33:15 »
Na oddílu sda4 je "Rescue and Recovery".

Citace
It contains a FAT filesystem (sometimes labeled "IBM_SERVICE", "SERVICEV001", etc.), and has partition type 0x12 ("Compaq diagnostics" in fdisk).
...
If you intend to run another operating system exclusively and never return to Windows, removing this partition is safe. If you remove it, you can still reinstall windows at a later time, provided you have created a Recovery set of discs (1CD + 1DVD or 5CDs required). Booting from the Recovery CD will restore the system to the factory state including the recovery partition.

Takže pokud bys ho - po vytvoření "recovery médií" - odstranil, může na jeho místo přijít rozšířený oddíl (= extended partition) a do něj Ubuntu i se swapem (to všechno pomocí programu GParted).

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #12 kdy: 05 Srpna 2011, 14:14:42 »
Na oddílu sda4 je "Rescue and Recovery".

Citace
It contains a FAT filesystem (sometimes labeled "IBM_SERVICE", "SERVICEV001", etc.), and has partition type 0x12 ("Compaq diagnostics" in fdisk).
...
If you intend to run another operating system exclusively and never return to Windows, removing this partition is safe. If you remove it, you can still reinstall windows at a later time, provided you have created a Recovery set of discs (1CD + 1DVD or 5CDs required). Booting from the Recovery CD will restore the system to the factory state including the recovery partition.

Takže pokud bys ho - po vytvoření "recovery médií" - odstranil, může na jeho místo přijít rozšířený oddíl (= extended partition) a do něj Ubuntu i se swapem (to všechno pomocí programu GParted).
Ale bude ho potreba zväčšiť a ten predpokladám D:\ zmešiť.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

sunny_morning

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #13 kdy: 14 Srpna 2011, 13:28:37 »
nevíte jak dál? - udelal jsem zálohu recovery cd pro win7 a chtel ubuntu dát do čtvrtého oddílu sda4, ale proste to nejde (viz. obrázky....)

[attachment deleted by admin]

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #14 kdy: 14 Srpna 2011, 14:51:54 »
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD#Krok_4.3_-_ru.2BAQ0-n.2BAO0_rozd.2BARs-len.2BAO0_disku
Od bodu "V políčku přípojný bod musí být vložen znak lomítka"/""
To je ta tabulka s oznacenim "vytvorit oddil"
Kedze uz mas vytvoreny oddiel tak doplnis iba pouzit jako ext4 a pripojny bod /.
Mimochodom zavadzac ti nedovoli  nainstalovat na /sda4 alebo ak ano tak nenabootujes. Nechaj ho v predvolenom /sda.

P.s ak tam chces aj windows tak by mal byt nainstalovany pred instalaciou ubuntu.
« Poslední změna: 14 Srpna 2011, 14:56:02 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

pan Filuta

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • Tux, po třech milionech let v kosmu
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #15 kdy: 14 Srpna 2011, 20:13:49 »
Takže až to nastavíš podle TIBORových rad, mělo by to vypadat nějak takhle - http://i53.tinypic.com/2vdoead.jpg

Kód: [Vybrat]
/dev/sda4    ext4    /    [√]
device for boot loader installation: sda

[attachment deleted by admin]

sunny_morning

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #16 kdy: 15 Srpna 2011, 11:02:56 »
dík moc, ted už to půjde, jen malá otázečka. Při instalaci mi to řeklo že jsem nezvolil odkládací oddíl (nebo neco takového - vaši reakci jsem si přečetl pozde a už jsem musel mazat pryč). Uvidím po instalaci v Ubuntu i ostatní oddíly nebo budu mít k dispozici jen tech necelých 27 GB mínus system UBUNTU?

pan Filuta

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • Tux, po třech milionech let v kosmu
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #17 kdy: 15 Srpna 2011, 20:04:29 »
Přečti si, k čemu odkládací oddíl slouží (třeba tady) a jestli ho vůbec potřebuješ. Pokud ano (notebook budeš hibernovat, má málo RAM, ...), smaž ext4 a místo něj vytvoř rozšířený (= extended) oddíl. V něm potom můžeš vytvořit dva nové oddíly - ext4 a linux-swap.

Uvidím po instalaci v Ubuntu i ostatní oddíly nebo budu mít k dispozici jen tech necelých 27 GB mínus system UBUNTU?
Z Ubuntu budeš mít přístup i na ostatní oddíly (NTFS).
« Poslední změna: 15 Srpna 2011, 20:19:41 od pan Filuta »

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Jsem začátečník - Pomoc při instalaci UBUNTU
« Odpověď #18 kdy: 15 Srpna 2011, 23:12:13 »
No jo, jenže to bude muset samozřejmě instalovat znovu :D. A swap se rozhodně hodí.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.