Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problémy s aktualizacemi, s grafickou kartou a s knihovnou libtxc_dxtn.so  (Přečteno 3499 krát)

Kuťas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
K Linuxu jsem se stavěl jako k naprosto úžasné záležitosti.
Teď mám na notebooku Linux Ubuntu 11.04.
Mám ho cca týden. Prodělal již jeden úplný restart.
Zatím jsem si odnesl to, že Ubuntu je velice nestabilní operační systém. Říkejte si, co chcete, možná je to tím, že jsem naprostý nováček. V Ubuntu Classic mi již uživatelské prostředí nefunguje ... hrál jsem si s Compizem a zmizely mi křížky, možnost přesouvání oken atd. Dobře, aspoň se nemusím rozhodovat mezi Gnome a Unity.
Ale věci, co mě naprosto iritují, (přemáhám se volit vhodné nevulgární výrazy) jsou:

1) Zdá se mi, že grafická karta je systému naprosto pasé
2) Každou chvíli ''S tim něco je''!
3) http://3x.cz/di-JKDF.jpg
4)http://3x.cz/di-95OP.png
5)http://3x.cz/di-DIL8.jpg

Potřebuji vědět, jestli pro mě, jako pro naprostého lajka má smysl užívat Ubuntu. Mam Ubuntu rád, ale nesmí zlobit.
Byl bych moc vděčný, kdyby jste věnovali tomuto příspěvku pozornost, dokud nebude vše vyřešeno.
Byl bych rád, kdyby jste mě svými radami pro užívání Linuxu odradili od koupi licence Windows XP.
Děkuju moc!
« Poslední změna: 29 Srpna 2011, 22:29:03 od Kuťas »

zaza

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 233
Re: Totální flustrace!
« Odpověď #1 kdy: 29 Srpna 2011, 06:42:51 »
Ubuntu používa mnoho lidí,
od programátorů přes uplně obyčejné běžné uživatele.
Zrovna těď před nedávnou dobou jsem daval ubuntu 11 jedné rodince. Vysvětlil jsem jim ve stručnosti jak funguje a jak s tím mají pracovat. Jsou spokojeni. A na unity si zvykli uplně v pohodě. Jsou nadšeni rychlostí, stabilitiou atd.

Myslím si že není potřeba kupovat windows. Když už tak zkus například jinou dostribuci. Třeba se ti bude líbit mint - možná ti nebude dělat takové problémy, nebo mandriva, mageia, openSuse. Když se podíváš na distrowatch.com tak zjistíš že dokonce mint je těď posledních 30 dní používanější než samotné ubuntu.

Citace
Potřebuji vědět, jestli pro mě, jako pro naprostého lajka má smysl užívat Ubuntu. Mam Ubuntu rád, ale nesmí zlobit.

Takže ano! :)
Os. blog valerblog.8u.cz .

Miroslav Marcišin

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
  • když to nejde, použij silnější nukleární hlavici
    • osobní blog
Re: Totální flustrace!
« Odpověď #2 kdy: 29 Srpna 2011, 09:01:13 »
první řadě zkus trošku podrobněji popsat problémy. koukni na chybovou hlášku, zkopíruj do google (vsadím se, že na 90% tam bude řešení, případně postup, jak zjistit více informací).

1) napiš jakou máš přesně grafickou kartu
2) co znamená "něco s tím je?" zkus to trošku specifikovat, rozepiš do podrobností co při čem to dělá apod :)
3) Možná se pletu, ale stačilo by tohle v terminálu: "sudo apt-get install -f" "sudo apt-get update" "sudo apt-get upgrade"
4) bod 3 by to měl imho vyřešit
5) jestli se nepletu, tak by to mohl vyřešit bod 3? Imho kvůli poškozeným závislostem nenajde balíček. Večer na to ještě kouknu
http://h00ked.cz
PC: Ubuntu 10.10 32bit | Linux 2.6.39.4-candela
AMD Athlon 64 X2 @2785,765MHz | 2x 2GB DDR2 800MHz PC6400 CL5, ZEPPELIN | 120GB sys HDD, 250GB mirror HDD, 2TB Seagate external data storage NTB: HP probook 4525s, Ubuntu 10.10 x64

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Totální flustrace!
« Odpověď #3 kdy: 29 Srpna 2011, 09:14:54 »
Win sa ti neoplatí kupovať. A už vôbec nie XP! Predĺžená podpora končí 2014. Už teraz je to mŕtve.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: Totální flustrace!
« Odpověď #4 kdy: 29 Srpna 2011, 09:18:54 »
ad 3-5:
http://wiki.ubuntu.cz/apt#E:_Problem_with_MergeList

ad nazev vlakna:
pokud pouzivas cizi vyrazy, nejdriv si over, jak se pisou, jinak budes za blazna  ;)

Kuťas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Totální flustrace!
« Odpověď #5 kdy: 29 Srpna 2011, 11:30:40 »
Dobrá, díky, repozitář funguje, aktualizace (cca 200 :D ) nainstalované.

Unity mi jede výborně. Ovšem Gnome jsem pokazil Compizem. Není nad okny ta lišta s křížkem atd. Co s tím?

A teď ... zdá se mi, že grafická karta operační systém nezajímá ... pokynem glxgears mi vyjde pouhých 60fps! 3d akcelerace je ale prý zapnuta. No a jiným pokynem jsem zjistil, že paměť grafické karty má celých 256mb :D Tedy hry jako Sauerbraten počítači problémy nedělají (3d střílečka pro Linux)

 ... Ale s Wine je něco špatně.

Jediná hra, která šla hrát, byl counter strike 1.6 nonsteam. A i to se občas zasekalo ...
mrzí mě, že mi takové GTA san andreas nejde ... mam už i originální CD. nainstaluji, spustím...
Loga se ukáží bez problému, ukázka též. Pak ale přijde menu a již tam je vidět značně zvýšený kontrast a chaotické grafické prvky :D
Když hru spustím, vše je do hněda, grafická akcelerace stehno, FPS odhadem na osm :D
Co s tím?

Byl bych opravdu vděčný, kdyby jste mi dopomohli ke spuštění GTA san andreas. Po internetu to nějakou dobu hraju a ... přirostlo mi to k srdci.

Díky!

Kedrigern

Re: Totální flustrace!
« Odpověď #6 kdy: 29 Srpna 2011, 11:35:45 »
GTA SA jsem celé odehrál na třech různých verzích Ubuntu (postupně samozřejmě). Pomohlo mi nastavit ve Wine virtuální desktop a vše chodilo.

Kuťas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Totální flustrace!
« Odpověď #7 kdy: 29 Srpna 2011, 11:36:00 »
Grafická karta (výpis z terminálu):
                 Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
                 Memory at e0000000 (32-bit, prefetchable) [size=256M]

  256MB?! To přece musí stačit!

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Totální flustrace!
« Odpověď #8 kdy: 29 Srpna 2011, 12:00:36 »
Co sa tyka oramovania okien. Ak si to vypol v compiz tak predpokladam ze mas nainstalovane compizconfig-settings-manager. V nom si zkontroluj ci mas zapnute dekoracie okna v sekcii efekty, presunut okno v sekcii sprava okien.
Ak to zapnute mas tak vyskusaj prikaz
Kód: [Vybrat]
compiz --replace
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Kedrigern

Re: Totální flustrace!
« Odpověď #9 kdy: 29 Srpna 2011, 13:48:23 »
Kúťas: No kvalita ovladačů Intelu pro Linux v žádném případě nedosahuje kvality těch pro Win. Čili je možné, že je něco rozbité prostě proto, že to ovladače dělají špatně neumějí. Doporučuji zkusit do googlu hodit:
Kód: [Vybrat]
Intel 945GM/GMS wine GTA SAMožná už to někdo řešil.

A ještě prosím přepiš název vlákna (editace předmětu prvního příspěvku) na něco z čeho je rozumět o čem je toto vlákno. Už jen kvůli dalším nešťastníkům se stejným problémem.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Totální flustrace!
« Odpověď #10 kdy: 29 Srpna 2011, 16:20:37 »
Kúťas: No kvalita ovladačů Intelu pro Linux v žádném případě nedosahuje kvality těch pro Win. Čili je možné, že je něco rozbité prostě proto, že to ovladače dělají špatně neumějí. Doporučuji zkusit do googlu hodit:
Kód: [Vybrat]
Intel 945GM/GMS wine GTA SAMožná už to někdo řešil.

A ještě prosím přepiš název vlákna (editace předmětu prvního příspěvku) na něco z čeho je rozumět o čem je toto vlákno. Už jen kvůli dalším nešťastníkům se stejným problémem.
Co k tomu dodat, třeba neví jak, žádná flustrace a když už frustrace ale to stejně nic nevystihuje.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Totální flustrace!
« Odpověď #11 kdy: 29 Srpna 2011, 16:47:33 »
Grafická karta (výpis z terminálu):
                 Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
                 Memory at e0000000 (32-bit, prefetchable) [size=256M]

  256MB?! To přece musí stačit!
256 sdílené paměti stačit bude, horší už to bude s propustností dat, oproti nesdíleným grafikám. Hoď sem výstup příkazu glxinfo | grep OpenGL.

Ale řešení pro SA by mohlo ležet třeba zde: http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=3780#Comment-52510

Citace
How to start the game on intel etc. video cards
 
by Ruslan on Sunday September 20th 2009, 10:55

 If you are using Mesa driver for your video card (e.g. intel), you will get no textures in the menu, and trying to start new game will crash the game. This is because the game uses patented texture compression algorithm, which is left out of Mesa for legal reasons. To get GTA SA working, you have to get libtxc_dxtn.so library. Once you install it, GTA will work.
You can read about this library and download source from here:
homepage.hispeed.ch/rscheidegger/dri_experimental/s3tc_index.html

Dál už musíš sám...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Totální flustrace!
« Odpověď #12 kdy: 29 Srpna 2011, 16:59:34 »
Že má někdo z počátku trochu potíže se zkamarádit s Ubuntu, to celkem chápu. Ale netuším, co že by to měla být ta flustrace... :-)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Totální flustrace!
« Odpověď #13 kdy: 29 Srpna 2011, 17:02:54 »
Že má někdo z počátku trochu potíže se zkamarádit s Ubuntu, to celkem chápu. Ale netuším, co že by to měla být ta flustrace... :-)

...to bude asi z angličtiny, počeštěné flush trace  ;D
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Kuťas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Jen si rejpněte :P "flustrace" je libozvučnější :))
moje angličtina není perfect a český google mi nechce poradit. Dozvěděl jsem se, že potřebuji knihovnu libtxc_dxtn.so
Ale netušim, jak jí sehnat.

glxinfo | grep OpenGL
Kód: [Vybrat]
OpenGL vendor string: Tungsten Graphics, Inc
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 945GM GEM 20100330 DEVELOPMENT x86/MMX/SSE2
OpenGL version string: 1.4 Mesa 7.10.2
OpenGL extensions:

Děkuji!

Kuťas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Néééé! V těch komentářích je vypsán přesný postup pro instalaci té knihovny v příkazovém řádku, ale zdroj již nefunguje!  :'(

Citace
# Get the library source
wget homepage.hispeed.ch/rscheidegger/dri_experimental/libtxc_dxtn070518.tar.gz

Kedrigern

Néééé! V těch komentářích je vypsán přesný postup pro instalaci té knihovny v příkazovém řádku, ale zdroj již nefunguje!  :'(

Citace
# Get the library source
wget homepage.hispeed.ch/rscheidegger/dri_experimental/libtxc_dxtn070518.tar.gz
Hodil jsem do Googlu libtxc_dxtn.so, první odkaz:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1555947 ,
kde je odkaz:
http://debian-multimedia.org/dists/unstable/main/binary-i386/

Na kterém je přímý link ke stažení: http://debian-multimedia.org/pool/main/libt/libtxc-dxtn/libtxc-dxtn0_1.0.1-0.2_i386.deb (32 bit verze, 64 bit je jinde).

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
No, nevím, co udělá teda ta knihovna, ale tvoje karta umí pouze OpenGL 1.4...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Kuťas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Citace
ale tvoje karta umí pouze OpenGL 1.4...

A to znamená? ...

Kuťas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Kedrigern: Dobře, dobře, dobře, díky! Již jsem na to také přišel, ale nevěnoval jsem tomu pozornost ... jelikož nejsem v terminálu příliš zběhlý, mohl by jsi mi, prosím, sepsat postup příkazů pro instalaci? Díky! :)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Kedrigern: Dobře, dobře, dobře, díky! Již jsem na to také přišel, ale nevěnoval jsem tomu pozornost ... jelikož nejsem v terminálu příliš zběhlý, mohl by jsi mi, prosím, sepsat postup příkazů pro instalaci? Díky! :)

Stáhni si ten balíček, a zkus ho nainstalovat, prostě na něj poklepej a otevře se ti instalátor balíků. Pak sděl dojmy a výsledek. Díky.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Kuťas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Dokopal jsem se k tomu, že mi hra šla na cca 10fps a textura byla velice chaotická ... V Multiplayeru to samé.
No a teď mi to pro změnu nejde opět vůbec ... tak jako před nainstalováním knihovny.
Ale je to na dobré cestě! :)
Není v nepořádku ten ovladač grafické karty? glxgears mi ukazuje pouhých 60fps ...

Kedrigern

V nepořádku je... Intel na něj *censored*...

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Těch 60 fps je zapnutá vertikální synchronizace. Nainstaluj si driconf, to je grafická utilita k nastavování různých vlastností karty a zkus si ten vsync vypnout. Akorát nevím, jestli to půjde takhle vypnout a když ano, jestli to pomůže.


sudo apt-get install driconf

PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Jen si rejpněte :P "flustrace" je libozvučnější :)) ...

Nic si z toho nedělej, naše čeština také není dokonalá: čekal jsem, že mi na oplátku někdo vytkne, že místo skamarádit píšu zkamarádit, a hele - nikdo nic :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.