Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Parkování hlaviček disku  (Přečteno 12231 krát)

Rover623

Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #25 kdy: 02 Října 2011, 13:05:59 »
Jestli jsem správně pochopil, tak laptop-mode máš odinstalovaný, pak platí tedy konfigurace z hdparm.conf. Poslední sekce v tom souboru je pro tvé potřeby vhodná, ale je zakomentovaná, vypadá takhle
Kód: [Vybrat]
#/dev/sda {
# apm = 254
# apm_battery = 254
# spindown_time = 253
#}
uprav ji aby vypadala takhle
Kód: [Vybrat]
/dev/sda {
apm_battery = 254
}
Každá sekce musí být oddělena prázdným řádkem (to je v pořádku), nicméně je nutné i konec souboru označit "odentrováním", tj. za tou závorkou stiskni ještě enter aby se kurzor přesunul na další řádek

zemko

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 123
  • fat skankin bastard
Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #26 kdy: 02 Října 2011, 13:26:58 »
no, ja premyslel, jestli to zakomentovat nebo ne, ale vzhledem k tomu, ze vse ostatni bylo tak jsem to tam hodil taky..diky, uvidime

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #27 kdy: 16 Října 2011, 16:45:43 »
Aká je normálna hodnota na parkovanie hlavičiek? Disk mi beží teraz 40.6(dokopy) dňa a mám už 29437 zaparkovaní za sebou.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Rover623

Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #28 kdy: 16 Října 2011, 19:38:29 »
Normální hodnota nastavená systémem při provozu na baterii je 128, při provozu na adaptér potom 254. Platí samozřejmě pokud není použit laptop-mode, tam je to potom nastaveno jinak

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #29 kdy: 16 Října 2011, 19:50:23 »
Normální hodnota nastavená systémem při provozu na baterii je 128, při provozu na adaptér potom 254. Platí samozřejmě pokud není použit laptop-mode, tam je to potom nastaveno jinak

tzn laptop mode ty hlavy parkuje casteji, ne? pamatuji si, ze mi parkoval hlavy 2x do minuty (i kdyz byl notes pichlej do zdi), nez jsem mu to zatrhl
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Rover623

Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #30 kdy: 16 Října 2011, 22:14:32 »
Abych řekl pravdu, tak nevím, ale myslím, že laptop-mode používá pro baterii i adaptér totožná nastavení

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #31 kdy: 17 Října 2011, 18:12:06 »
No môj desktop sa zatial netvári ako laptop :D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Rover623

Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #32 kdy: 01 Června 2012, 11:21:18 »
Takže jsem se rozhodl tohle téma opět otevřít. Politika výrobců HW se změnila a disky v současné době (bez ohledu na systém) parkují jako o život. Provedl jsem několik pokusů, převážně u notebooků, kde je tento problém nejčastější a dobral se tohoto výsledku.

1) Nikde se to sice nepíše, ale hodnota zaparkování hlaviček u disků WD Green 3,5" (ty novější) a notebookových disků všeobecně není jak se velmi často píše 500 000, ale až 3 000 000. Hodnota pro potencionální selhání je 6x vyšší.

2) Parkují všechny současné notebookové disky, zkoušel jsem WD, Hitachi, Seagate. Jediný který neparkoval jako o život je Toshiba. Jenže po fůzi výrobců už stejně seženete jen WD a Seagate, ostatní značky patří buď jednomu nebo druhému, takže je to v bleděmodrém totéž.

3) Teď k měření, nainstaloval jsem program, který čte data ze S.M.A.R.T a začal měřit. Výsledky jsou pod Windows i Linuxem podobné. Prostým vydělením času v minutách počtem zaparkování jsem dostal určité hodnoty. K čemu jsem tedy došel (provoz na baterii)

a) Systém při provozu na adaptér nastaví hodnotu APM na 254, což je dostatečné. Disk parkuje jednou za víc jak 15 minut.

b) Hodnota nastavená systémem při provozu na baterii je APM = 128, to je obvykle dost málo a způsobuje to parkování asi každých 5 vteřin.

c) Nastavením hodnoty na 255 se parkování úplně vypne (postup viz výše). To nedoporučuji, žere to baterku a riskujete, že když s notebookem někde ťuknete, tak máte po disku.

d) Co s APM při provozu na baterii? Najít vhodnou hodnotu není lehké a jak se zdá většina disků si nastavení APM interpretuje po svém (všechny bez rozdílu dodržují jen hodnoty 254-nízký počet a 255-vypnuto). Provedl jsem tedy několik zdlouhavých měření a zjistil, že disky prakticky na jakékoli nastavení APM nad 160, vykazují až k hodnotě 254 stejné chování. Jednoduše tak lze říct, že ať nad hodnotu 160 nastavíte cokoli, na parkování to nebude mít zásadní vliv. Pod hodnotu 160 se to chová obdobně, jen ten počet zaparkování je větší (asi 2 až 3 násobně). Nakonec jsem si všiml, že pouze jedna hodnota vykazuje asi dvojnásobné navýšení času při parkování, je to 180. Nevím jak je to možné, ale při jakékoli hodnotě nad 160-254 (mimo 180) se parkování nijak výrazně nemění, při nastavení na 180 dojde z nějakého důvodu na prodloužení běžné doby na dvojnásobek.

Normální koeficient ke kterému dojdete při vydělení času počtem zaparkování je 0,15 při hodnotě nad 160, pod 160 je to potom 0,06 a při hodnotě 180 se kupodivu pohybuje kolem 0,3. Záleží na disku (nejvíc pokusů jsem udělal na WD a Hitachi).

Takže pokud se vám nezdá cvakání disku a nechcete při provozu na baterii nastavovat APM level na 254 nebo 255 kdy se disk takřka nezastavuje, zkuste hodnotu 180.

Postup pro všechny systémy založené na Linuxu by měl být následující, najděte soubor hdparm.conf, měl by být v cestě /etc/hdparm.conf, k jeho editaci musíte být root. V Ubuntu tedy použijete
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/hdparm.conf v distribucích které nepoužívají sudo se prostě přihlaste jako root. Jděte až na konec souboru a odřádkujte, všimněte si, že mezi vkládané bloky příkazů je nutné vždy vytvořit jeden prázdný řádek. Na konec souboru poté vložte
Kód: [Vybrat]
/dev/sda {
apm_battery = 180
}
což je platné pro většinu notebooků. Pro notebooky s více disky, opět platí, že písmeno "a" na konci řetězce "sda" je dynamické a jeho hodnota se mění podle abecední řady.

Nakonec restartujte a následně příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo hdparm -B /dev/sda ověřte, že je hodnota skutečně 180.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #33 kdy: 01 Června 2012, 23:00:45 »
Mám WD green, čiže otázka je, či to riešiť alebo nie?
V prevádzke je 94,4 dňa a zaparkoval už 75239 krát.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6031
Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #34 kdy: 02 Června 2012, 10:32:54 »
Parkování hlaviček nemá nic společného s ťuknutím HDD. Na to je v HDD jiná technologie, co to hlídá. A ty lepší mají něco jako G senzor doplněný SW.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Rover623

Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #35 kdy: 02 Června 2012, 10:41:47 »
Klasický WD Green mám taky (normální 3,5"), mám ho už dlouho a podle S.M.A.R.T už má odparkováno hodně přes 900 000 a pořád funguje, tam bych to asi neřešil.

Řešil jsem to teď u netbooku, kde je to neustálé cvakání značně obtěžující. Navíc když chce člověk něco zapsat na disk v době kdy se disk rozhodne parkovat (a že to dělá často), tak systém na chvilku zamrzne a čeká na disk, což docela obtěžuje.

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #36 kdy: 02 Června 2012, 18:15:14 »
Jen takové ot. Potrebuj koupit dva 2,5" hdd a zrovna WD green se me zdál ok. Mohli by jste me něco doporučit? Dík.
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Rover623

Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #37 kdy: 02 Června 2012, 19:44:54 »
Ono je to prakticky jedno, jsou jen 2 výrobci, WD a Seagate. Ostatní značky buď spadají pod WD nebo Seagate a podle toho používají jejich techniku. Obvykle se ty disky liší jen značkou na štítku. Nedávno jsem měl v ruce Seagate a Maxtor, naprosto totožné disky, jen jiná nálepka.

Na výrobce bych asi kašlal, i když se mi zdá, že Seagaty jsou horší než WD. Nicméně vyhni se všemu co má "Advanced Format"

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #38 kdy: 02 Června 2012, 20:14:55 »
ja bych se vykaslal na jakykoli "green" serie
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #39 kdy: 02 Června 2012, 20:26:37 »
ja bych se vykaslal na jakykoli "green" serie
Nižšia spotreba energie?
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #40 kdy: 02 Června 2012, 21:19:06 »
ja bych se vykaslal na jakykoli "green" serie
Nižšia spotreba energie?

nevim no, radsi bych si asi poridil SSD
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #41 kdy: 02 Června 2012, 23:38:48 »
ja bych se vykaslal na jakykoli "green" serie
Nižšia spotreba energie?

nevim no, radsi bych si asi poridil SSD
Nižší obsah peňaženky? ;D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Rover623

Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #42 kdy: 03 Června 2012, 07:48:04 »
Asi by bylo dobré říct, že životnost neGreen disků je obdobná. Série Green od WD se bohužel proslavila ohromnou nespolehlivostí prvních kusů (pak to WD zopakoval s disky Green do serverů).

Za skoro 20 let co mám IBM PC, lze říct asi tohle, Seagate jde nejčastěji do kopru kvůli elektronice a vadným sektorům na disku. WD nejčastěji odchází kvůli elektronice pro korekci chyb (u nových dávno vyřešeno) a kvůli selhání mechaniky uvnitř disku, buď se disk přestal točit nebo se přestanou vysouvat hlavy.

Ohromným nešvarem je tzv. "Advanced Format", kvůli stoletým WXP, kdy má disk 4kB sektory, ale systému je hlásí jako 512B, díky tomuhle "maskovacímu manévru" elektroniky je zhola nemožné disk ideálně zarovnat (nezvládnou to ani výrobci počítačů). Výsledkem býval pomalý zápis i čtení, to je dnes prakticky vyřešeno, ohromná cache to prakticky řeší. Bohužel se při každém zápisu i čtení většího bloku informací ten disk hrozně přetěžuje. Také je docela zajímavé zjištění, že většina mrtvých WD Green byla právě s AF

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #43 kdy: 03 Června 2012, 09:58:10 »
No, já mám disk od Samsungu a údaj o parkování hlaviček ze smartu tuším ani nevyčtu. A jestli se AF chová tak, že po rozdělení disku zbyde vždy kousíček nealokovaného místa, tož ho asi mám...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Rover623

Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #44 kdy: 03 Června 2012, 12:48:35 »
AF se pozná především podle toho, že po vytvoření logické jednotky se rozpadne zarovnání.

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Parkování hlaviček disku
« Odpověď #45 kdy: 03 Června 2012, 18:09:45 »
Ok "Advanced Format" nekupovat.
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.