Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Bash IDE (+do budoucna php a python)  (Přečteno 3625 krát)

Radius

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
    • CZT
Bash IDE (+do budoucna php a python)
« kdy: 15 Září 2011, 14:47:12 »
Zdravim,
zacal jsem lehce psat skripty v bashi a dostal jsem se do faze, ze uz by clovek na to potreboval nejaky editor. Jelikoz jsem z Wydli, tak musim rici, ze Visual Studio je asi nepokrocilejsi nastroj na programovani co jsem videl (alespon zadarmo, kdyz se budeme bavit o VS Free).

No a nyni bych potreboval neco podobneho pro Bash - zvyraznovani syntaxe, interaktivni napoveda (intellisence nebo jak se tomu rika), doplnovani zavorek apod (velice by se mi sikla i funkce debugovani, zastaveni skriptu, okouknuti promenych atd).

Nasel jsem jen toto vlakno
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,54944.0.html

a to musim konstatovat ze jsem vse zkousel:
Mam Kubuntu 11.04 a geany lze pustit jen pod rootem (je v nem bug), kate je supr vec, ale nema ty napovedy a ruzne ficury, snad jen zvyraznuje
KDevelop vypada luxusne a je relativne odlehceny (alespon mi bezi svizne) - doplnuje zavorky, zvyraznuje syntax, ale nema napovedu slovicek, promenych atd.
Eclipse je solidni, kdyz se mi v tom podarilo rozbehat ShellEd, tak jsem defakto nenasel nic navic oproti KDevelopu (pletu se?), navic mi prijde ze toho umi mene (nedoplnuje treba zavorky.
Netbeans - umi vubec shell (bash)? Zvlastni je, ze jsem cetl ze ma umet Python a neumi ho, kdyz se vygoogluje python netbeans, tak to najde odkaz na jejich web, kde je ke stazeni verze 6.5 Python... no zpet k bashi, nezjistil jsem, zda-li bash umi, umi c/c++ (bash je defakto podobny ci stejny, ale mozna by to delalo neplechu), takze jsem jej vice nezkoumal.


Mozna jsem zkousel jeste neco, ale uz si nevzpominam, bylo to velice narocne (hlavne instalace javy).

Poradi nekdo? Do budoucna bych rad k bashi pridal php (php umim jako pokrocily zacatecnik) a pythona, takze kdyby to do budoucna umelo i tyhle jazyky (+ficury vyse), bylo by to idealni, ale nebranim se mit 3 ide pro kazdy jazyk.

skunkos

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
    • Osobní web
Re: Bash IDE (+do budoucna php a python)
« Odpověď #1 kdy: 15 Září 2011, 15:05:03 »
Eclipse je solidni, kdyz se mi v tom podarilo rozbehat ShellEd, tak jsem defakto nenasel nic navic oproti KDevelopu (pletu se?), navic mi prijde ze toho umi mene (nedoplnuje treba zavorky.
Netbeans - umi vubec shell (bash)? Zvlastni je, ze jsem cetl ze ma umet Python a neumi ho, kdyz se vygoogluje python netbeans, tak to najde odkaz na jejich web, kde je ke stazeni verze 6.5 Python... no zpet k bashi, nezjistil jsem, zda-li bash umi, umi c/c++ (bash je defakto podobny ci stejny, ale mozna by to delalo neplechu), takze jsem jej vice nezkoumal.

1. C++ a bash NEJSOU podobné a už vůbec ne stejné (nemůžeš se více mýlit).
2. CO se týče ECLIPSE, tak ShellED + BSE naprosto dostačuje.

https://sourceforge.net/projects/basheclipse/
https://sourceforge.net/projects/shelled/
ArchLinux (KDE)
Můj web

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Bash IDE (+do budoucna php a python)
« Odpověď #2 kdy: 15 Září 2011, 15:06:18 »
Jen doplním, že navíc ještě VS alias msdn je jedna z nejlepších helpů... což pro linux jen tak něco neexistuje... Qt4 má celkem pěkně spracovaný help co jsem viděl... případně pak STL by se měla všude shodovat... speciality se pak hledají velice obtížně.

Dobrej editor je geany. I když v linuxu je potřeba zapomenout na IDE typu VS... které jak jsi psal nemá konkurenci ani snad na woknech.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

skunkos

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
    • Osobní web
Re: Bash IDE (+do budoucna php a python)
« Odpověď #3 kdy: 15 Září 2011, 15:07:14 »
Jen doplním, že VS alias msdn je jedna z nejlepších helpů navíc ještě... což pro linux jen tak něco neexistuje... Qt4 má celkem pěkně spracovaný help co jsem viděl... případně pak STL by se měla všude shodovat... speciality se pak hledají velice obtížně.

Tak ona ani dokumentace k javě není tak špatná. Třeba napovídání v NetBeans se mně líbí moc.
ArchLinux (KDE)
Můj web

Radius

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
    • CZT
Re: Bash IDE (+do budoucna php a python)
« Odpověď #4 kdy: 15 Září 2011, 15:48:00 »
BSE:
jo tak to jsem si do eclipse daval taky, ale podle tech screenu vidim, ze nejspis nesel (nemam vpravo nahore cudl debug).

geany:
at delam co delam, tak pro bash se chova jen jako textovej editor

vyzkousim jeste to eclipse, vypada zajimave a prijde mi i rychlejsi nez netbeans


Jinak na php a pythona taky neco?

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Bash IDE (+do budoucna php a python)
« Odpověď #5 kdy: 15 Září 2011, 16:02:11 »
Geany je na PHP ideální. Netbeans jsou stále po tři poslední verze dozadu co sleduji stále zabrždený a já osobně jsem stále ochoten obětovat našeptávač za rychlost.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Kedrigern

Re: Bash IDE (+do budoucna php a python)
« Odpověď #6 kdy: 15 Září 2011, 17:16:57 »
Obecně:
Na PHP: vim, gedit, geany, eclipse, netbeans (všechno je skvělé, když se naučíte používat, poslední dvě jsou pro PHPko IMHO přeplacané)
Na Python: není, nejsem pythonista, ale co vím od dobrých pythonistů, tak je to bída, použil bych jedno z výše jmenovaných, ale rozhodně tam bude hodně chyb (u toho PHP je chyba na straně kodera :) )

Bash je ryze skriptovací, čili se v něm spíš skládají operace. Nejvíc na něj potřebuješ interpret shellu (jakýkoliv terminál), kde si budeš zkoušet.  Pak to slepíš. Opět bych se přikláněl k výše jmenovaným.

Osobní zkušenost:
Já sám používám vim + gedit + monodevelop.
U PHP bych o tom vimu hodně uvažoval, jelikož je dobré moct přes SSHčko opravovat chyby v kvalitním editoru s nenáročností textového rozhraní...
gedit je robustní kvalita.
geany je rychlý.
monodevelop je moje nejoblíbenější IDE (mám ho mnohem radši než MS VS a píšu v něm .NET 4), s Pythonem experimentuje a v budoucnu bych věřil, že by na něj mohlo být fajné.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Bash IDE (+do budoucna php a python)
« Odpověď #7 kdy: 15 Září 2011, 21:33:38 »
Jako špatný pythonista jsem spokojený s Geany a na Bash používám Gedit. Dělat v Bashi cokoliv rozsáhlejšího je čiré utrpení a na těch pár řádků mi stačí cokoliv, co zvýrazní základní syntaxi.

_Crix_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Bash IDE (+do budoucna php a python)
« Odpověď #8 kdy: 15 Září 2011, 22:56:44 »
Na vš jsem poznal jednoho vyučujícího - jistého pana Lavičku. Ten by vás z podobných opičáren vyléčil :-) v jeho hodinách jsme měli povolenou pouze a jen commandlinu a starý dobrý editor vi :-) A to se psal rok 2003.
Jasně, v práci dělám taky nejčastěji ve VS a je to pohodlné, ale člověk by neměl zakrnět a někdy také umět hledat :-)

_Crix_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Bash IDE (+do budoucna php a python)
« Odpověď #9 kdy: 15 Září 2011, 22:58:11 »
A jak bylo řečeno výše, GEdit mi osobně bohatě stačí.

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re: Bash IDE (+do budoucna php a python)
« Odpověď #10 kdy: 18 Září 2011, 16:22:42 »
Na Python/Django jedine Pycharm, k Pydevu/Eclipse uz bych se v zivote nevratil. NetBeans mi nikdy nevonely. Pro Bash je tam plugin.
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.