Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lenovo S205 a Ubuntu  (Přečteno 39650 krát)

johny1x1x

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #75 kdy: 31 Července 2012, 07:23:09 »
Blbej dotaz. Zkoušel jsi i jiný distro? Ubuntu má problém, ale Mint 13 si disk očuchal a nastavil se správně (1. oddíl EFI, 2. oddíl EXT4(zbytek disku), 3. oddíl SWAP) - všechno existující oddíly. Sorry, nemám tady noťasa, večer pošlu tabulku rozdělení disku. Fungoval tam hned po instalaci Grub2. Pak proběhla nějaká aktualizace na Grubu, prohodila se boot sekvence a nejelo WiFi. Stačilo zase jen dát na první místo HDD
« Poslední změna: 31 Července 2012, 07:45:43 od johny1x1x »

jarda22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #76 kdy: 31 Července 2012, 08:03:41 »
zkousel jsem i Fedoru, Mandrivu, SUSE, PCLinuxOS - akorat PCLinux jednou nabootoval, ale to jsem se nepodival na rozdeleni disku. Pak jsem to chtel vratit na UBUNTU a uz nemohu nabootovat.

Jinak nova instalace UBUNTU znamena, ze si ocicha disk a nastavi jej:
1.EFI  asi 100MB
2.ext4
3.swap - asi 4GB
ale nanabootuje.

Nynejsi nastaveni disku jsem delal rucne.

Lenovo IdeaPad S205, E450 - AMD64, 4 GB RAM, 500GB HDD {WD] - EFI

johny1x1x

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #77 kdy: 31 Července 2012, 08:43:57 »
A to, co sem psal ten první postup, to si nezkoušel? Všechny oddíly smazat, nechat úplně čistej disk bez oddílu a při instalaci nechat Linucha, aby si všechny oddíly vytvořil sám? Takhle ti to přece na poprvní prošlo. A zkus ještě toho Minta. Ten se chytnul sám, korektně si sám čuchnul první oddíl jako EFI a bootoval bez dalších úprav. (Mint 13 Mate)
« Poslední změna: 31 Července 2012, 08:47:29 od johny1x1x »

jarda22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #78 kdy: 31 Července 2012, 09:27:48 »
To jsem zkoušel několikrát - naposledy před chvíli.
Citace
A to, co sem psal ten první postup, to si nezkoušel? Všechny oddíly smazat, nechat úplně čistej disk bez oddílu a při instalaci nechat Linucha, aby si všechny oddíly vytvořil sám?

Jdu zkusit toho Minta.
Lenovo IdeaPad S205, E450 - AMD64, 4 GB RAM, 500GB HDD {WD] - EFI

menom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #79 kdy: 01 Srpna 2012, 12:28:56 »
Čau jarda22.
Už je to viac ako 24 hodín čo sa neozývaš.
Tak je namieste otázka: Bootuje ti ten Mint ?

Lebo ak nie, tak je tu stále možnosť, ktorú som ti radil ja Odpověď #51 kdy: 28 Červenec 2012, 22:58:57 a nevyskúšal si ju.
Konkrétne na strane č.3

http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=58693.50

aby si cez program GParted vytvoril Novú Partition table MSDOS, potom naformátoval HDD na Ext4 a inštaloval Ubuntu.

Nerozumiem prečo sa nechceš zbaviť toho GPT a EFI ti asi tiež je nanič, ked sám si napísal:
Citace
V BIOS zadnou polozku EFI nebo SecureBoot nemam - takze to nemohu vyzkouset.

A tohle staci ?
Citace
sudo mount /dev/sda2 /mnt
sudo mount /dev/sda1 /mnt/boot
sudo mount -t sysfs sys /mnt/sys
sudo mount -t proc proc /mnt/proc
sudo mount -o bind /dev /mnt/dev
sudo chroot /mnt

Tak hlavu hore a zabávaj sa ... :D
Kód: [Vybrat]
http://liveusb.info/dotclear/index.php?pages/install

jarda22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #80 kdy: 01 Srpna 2012, 19:23:06 »
Ahoj,

sorry byl jsem úplně mimo civilizaci.

Mint nebootuje tak jdu zkusit MSDOS a ext4 - uvidím jak to dopadne.
Díky za radu.
Lenovo IdeaPad S205, E450 - AMD64, 4 GB RAM, 500GB HDD {WD] - EFI

jarda22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #81 kdy: 01 Srpna 2012, 19:49:04 »
msdos a ext4 - taky nebootuje !!!
Tak již opravdu nevím co s tím.

Je někdo z Prahy, kdo by byl ochoten se na to osobně podívat?
Prosím info pomocí SZ
Lenovo IdeaPad S205, E450 - AMD64, 4 GB RAM, 500GB HDD {WD] - EFI

jarda22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #82 kdy: 01 Srpna 2012, 22:23:07 »
FUNGUJE !!! (XUBUNTU 12.04 LTS)

Primárně jsem postupoval dle návodu Rover623 a navíc jsem udělal několik dalších úprav.

Všem děkuji za podporu, pomoc a za Váš čas.
Odjíždím na několik dnů - pak doplním popis instalace.
Lenovo IdeaPad S205, E450 - AMD64, 4 GB RAM, 500GB HDD {WD] - EFI

Amigo

Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #83 kdy: 20 Srpna 2012, 22:52:07 »
Takže gratuluji, chtěl jsem poradit ainstalovat boot-repair, ten mi pomohl při instalaci ubuntu 12.04 na můj thinkpad edge E325, s AMD Zacate a ATInou. Jinak bys i pro nás ostatní mohl popsat těch "pár dalších úprav" když už se Ti to podařilo vyřešit. Od toho tady tohle vlákno, a vlastně celé fórum je. Předem dík.  8)
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 22.04, 
Powerbook G4/1.67GHz, MOS 3.17
Amiga600, Fúria EC020,

rainbof

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 255
  • Pták nespavák
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #84 kdy: 30 Září 2012, 22:36:27 »
aby fungovala wifi, musite zmenit v biosu boot sekvenci (nedelam si *censored*) tak aby prvni byl hdd ne EFI ubuntu...
Ranní ptáče dřív doskáče!

srajdacom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
    • Stránky pro FBI-TPO Ostrava
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #85 kdy: 04 Října 2012, 15:38:36 »
Tak dostal jsem se k tomu, že mám trošku času a přeinstaloval jsem si tento notebook na Ubuntu 12.10 - Beta1. Milé překvapení pro mě bylo, že vše fungovalo hned po nainstalování i po veškerých aktualizacích :) Tak jsem šel ještě dále a zkusil jsem nainstalovat vedle i Windows 7 (kvůli škole)  ;) A doopravdy po nainstalování funguje všechno jak má jak Ubuntu, tak Win 7  ;) disk mám 500GB.

Stačilo prvně nainstalovat ubuntu s vytvořením:

Primární : 500 MB - /boot - ext2
Extended : 300 GB , do ní 100 GB - / - ext4, 213 GB - ntfs (jako společný datový disk pro win i ubuntu), a nakonec 6 GB - swap

na tohle se nainstalovalo ubuntu a poté jsem nainstaloval na zbytek disku win 7 a přes easyBCD vybral aby se zaváděl i linux oddíl s GRUB2.

a pak po chvíle napětí to doopravdy všechno fungovalo :) 


Takže doporučuji Ubuntu 12.10
« Poslední změna: 01 Ledna 2013, 19:21:05 od srajdacom »
Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
 * Intel Pentium 4 CPU 3.20 GHz
 * Lenovo S205

rainbof

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 255
  • Pták nespavák
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #86 kdy: 09 Října 2012, 15:06:33 »
chtel bych se zeptat jakou presne mate verzi ? ja na funkcnost wifi musel udelat vyse uvedeny "trik"
Ranní ptáče dřív doskáče!

srajdacom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
    • Stránky pro FBI-TPO Ostrava
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #87 kdy: 09 Října 2012, 22:09:21 »
chtel bych se zeptat jakou presne mate verzi ? ja na funkcnost wifi musel udelat vyse uvedeny "trik"

konkrétně se jedná o tento typ : http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400000000001DNC

vylepšena o rychlejší paměťový modul.

a přímo wifi je tam Ralink RT3090

Ubuntu jsem použil 12.10 - beta1, desktop amd64  :)
Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
 * Intel Pentium 4 CPU 3.20 GHz
 * Lenovo S205

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #88 kdy: 22 Června 2013, 18:56:18 »
Trochu to, ehm, ozivim. Jak jsem zjistil z livka 12.04, tak wifina mi na tomto notesu chodi, takze bych chtel pomalu nahradit win linuxem. Akorat jsem si chtel nechat instalovana win pro strycka prihodu, jenomze disk ma GPT tabulku a na zacatku disku ESP a MSR oddily, tudiz nikam nenacpu potrebny bootovaci oddil pro grub. Jak jsem zjistil, grub sice vytvoril grubx64.efi v ESP oddilu, ale je mi to platny jako mrtvymu zimnik.

Tak jsem si rikal, jestli si pomuzu SD kartou na kterou umistim bootloader? Reseni co se povaluji ruzne po internetu pocitaji vetsinou se smazanim disku a instalaci vseho z ciste vody.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #89 kdy: 22 Června 2013, 22:22:24 »
Ne, tak je to kravina, nenabootuju z SD karty.
Ale nainstaloval jsem rEFInd, ktery funguje tak nejak. Skrz nej jsem ale pochopil jak na to - mountnul jsem ESP oddil a do adresare EFI/Boot/ jsem prejmenoval grubx64.efi na bootx64.efi. Jeste jsem teda musel opravit pres chroot bootloader, jelikoz jsem ho predtim instaloval na tu sd kartu, ale nyni uz bootuje primo grub.

Nicmene (to jsem si vsiml i na flashce kdyz jsem ji startoval pres rEFInd), diky takto nabootovanemu systemu nefunguje wifi karta (Ralink RT3090) v applettu network manageru - zacinam mit podezreni, ze na vine je skutecne EFI, protoze ta wifina nejde rozjet ani po preinstalovani 64b w7. Ifconfig ji nevidi, iwconfig ano.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #90 kdy: 23 Června 2013, 10:16:15 »
No nic, balím to. Jen pro upřesnění, ta wifina chodí pouze při nabootování z live flashky - tedy když z ní bootuju přímo přes F12. Když použiju pro nabootování flashky boot manager rEFInd, je mrtvá stejně jako v nainstalovaném win/linuxu.

To lenovo S205 je verze s APU E-450, wifi je Ralink RT3090, ovladač rt2800pci. Studoval jsem rozdíly v dmesg z flashky a z instalovaného systému, nenarazil jsem na žádný markantní rozdíl. Po naběhnutí systému je wifi blokována hw přepínačem a rfkill ji nedokáže odblokovat. Přitom ve výpisu rfkill list all chybí položka ideapad_wlan, v live systému samozřejmě je. HDD má tabulku rozdělení disku GPT. Uvidím, jestli to vyřeší MBR.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #91 kdy: 24 Června 2013, 20:08:23 »
Takze, pisu z livka na "postizenem" S205 s nove preinstalovanym W7. Ve W7 uz funguje vse bez problemu, tzn. probuzeni notesu nezpusobuje bsod a wifina chodi hned pri instalaci. Systemovym nastrojem ve W7 jsem si zmensil disk a vyclenil prostor pro linux.

Po spusteni live cd ale gparted vidi disk jako prazdny, parted se dotazuje, jestli jde o disk typu MBR ci GPT, takze ho breakuju. Zato fdisk oddily vidi, takze uplne opacna situace, i kdyz upozornuje na nutnost pouziti gdisku. Toz, co vcil?

Reseni podle uzivatele srs5694 zde a zde:

Disk nejak podivne konvertovan z gpt na mbr, takze

1. zaloha MBR:
Kód: [Vybrat]
xubuntu@xubuntu:~/Desktop$ sudo dd if=/dev/sda of=sda-backup.mbr bs=512 count=1
1+0 records in
1+0 records out
512 bytes (512 B) copied, 2.59402 s, 0.2 kB/s
xubuntu@xubuntu:~/Desktop$

2. instalace gdisk z repozitare (0.8.1)
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gdisk
3. smazani GPT dat
Kód: [Vybrat]
 
xubuntu@xubuntu:~/Desktop$ sudo sgdisk --zap /dev/sda
Invalid partition data!
GPT data structures destroyed! You may now partition the disk using fdisk or
other utilities.

A skutecne, instalace muze zacit!
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #92 kdy: 25 Června 2013, 19:43:40 »
No, tak instalace proběhla, ale po rebootu opět startovali rovnou sedmičky. Reinstalace grubu pomocí chrootu sice proběhla, ale obdržel jsem podivnou hlášku:

"/usr/sbin/grub-setup: warn: Sector 34 is already in use by FlexNet; avoiding it. This software may cause boot or other problems in future. Please ask its authors not to store data in the boot track.."

Po rebootu mě přivítal grub rescue>. Chvíli jsem po flexnetu pátral, někde jsem četl cosi o rootkitu, ale zpět k problému. Nakonec jsem použil program boot-repair, narazil jsem na něj zde. Počáteční nedůvěra byla rozptýlena až po opravě a rebootu, kde mě vítalo menu grubu s výběrem systému. Boot repair si s flexnetem evidentně poradil (aplikace postupně vyzývá k vložení příkazů chroot, během nichž samozřejmě instalace grubu kvůli flexnetu opět neproběhne korektně). Co jsem pročítal log, připadalo mi, že inkriminovaný oddíl sda1 smazal a vytvořil znovu (log jsem chtěl tady vystavit, ale je extrémně dlouhý). Takže konečně mám na kýženém stroji 2 plně funkční systémy...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Marty McFly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 123
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #93 kdy: 24 Září 2013, 21:50:45 »

n3o21

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #94 kdy: 03 Října 2013, 21:51:42 »
Ahoj,

možná trochu mimo, ale podělím se o svou zkušenost s Lenovem S205 a Ubuntu 13.04. Netbook normálně funguje bez jakéhokoli problému.

Mám verzi s procesorem AMD E-450, 4GB RAM, diskem Seagate a Wifi kartou Ralink.

Instalace z bootovacího flashdisku proběhla takto:

  • Boot z live flashky, zde neběžěla wifi. Připojeno přes ethernet aby se při instalaci stáhli aktualizace
  • Spuštěna instalace s vlastním rozdělením disku (/dev/sda). Ten rozdělen takto:
Kód: [Vybrat]
/dev/sda1 - 256 MB - EFI (otestováno, tento oddíl se musí vytvořit, bez tohoto notebook vůbec nebootuje z disku)
/dev/sda2 - 90 GB - ext4 /
/dev/sda3 - 8 GB - swap
/dev/sda4 - asi 400 GB - ext4 - /home
  • Instalace zavaděče zvolena na /dev/sda
  • Po instalaci však systém nenabootoval. Grub napíše chybu "unknown filesystem" (důvod neznám). Pustil sem tedy ubuntu znovu z live flashky a znovu nainstaloval grub ručně:
Kód: [Vybrat]
sudo mount /dev/sda2 /mnt
sudo grub-install --root-directory=/mnt /dev/sda
  • Následně reboot a systém již korektně nabootoval. Wifi v nainstalované a aktualizované verzi chodí. Za mě aktuálně spokojenost

Přiznám se že dualboot sem neřešil, ale nepředpokládám, že by s tím byl problém kdybych v kroku rozdělení disku něco vyhradil pro Widle a ty tam následně nainstaloval (pak by samozřejme zase následovalo přepsání MBR výše zmíněným postupem)
« Poslední změna: 04 Října 2013, 00:50:37 od n3o21 »

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #95 kdy: 04 Října 2013, 19:43:03 »
Ahoj,

možná trochu mimo, ale podělím se o svou zkušenost s Lenovem S205 a Ubuntu 13.04. Netbook normálně funguje bez jakéhokoli problému.

Mám verzi s procesorem AMD E-450, 4GB RAM, diskem Seagate a Wifi kartou Ralink.

Instalace z bootovacího flashdisku proběhla takto:

  • Boot z live flashky, zde neběžěla wifi. Připojeno přes ethernet aby se při instalaci stáhli aktualizace
  • Spuštěna instalace s vlastním rozdělením disku (/dev/sda). Ten rozdělen takto:
Kód: [Vybrat]
/dev/sda1 - 256 MB - EFI (otestováno, tento oddíl se musí vytvořit, bez tohoto notebook vůbec nebootuje z disku)
/dev/sda2 - 90 GB - ext4 /
/dev/sda3 - 8 GB - swap
/dev/sda4 - asi 400 GB - ext4 - /home
  • Instalace zavaděče zvolena na /dev/sda
  • Po instalaci však systém nenabootoval. Grub napíše chybu "unknown filesystem" (důvod neznám). Pustil sem tedy ubuntu znovu z live flashky a znovu nainstaloval grub ručně:
Kód: [Vybrat]
sudo mount /dev/sda2 /mnt
sudo grub-install --root-directory=/mnt /dev/sda
  • Následně reboot a systém již korektně nabootoval. Wifi v nainstalované a aktualizované verzi chodí. Za mě aktuálně spokojenost

Přiznám se že dualboot sem neřešil, ale nepředpokládám, že by s tím byl problém kdybych v kroku rozdělení disku něco vyhradil pro Widle a ty tam následně nainstaloval (pak by samozřejme zase následovalo přepsání MBR výše zmíněným postupem)
Problém je, že tam není MBR, ale EFI, jak sám uvádíš a to je "trochu" problém. Zajímavý je, že při instalaci 32-bit windows se použije MBR, ale je potřeba disk projet gdiskem, který odstraní zbytky GPT...A né, už raději nebudu vzpomínat.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

henryros

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #96 kdy: 22 Listopadu 2013, 22:56:50 »
mám s 205 a ubuntu 12.04 64 bit a vše jede bez problémů i wifi. Ted mám rozbitý displej, tak na něm nemakám, ale do poslední chvíle vše ok.

Rover623

Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #97 kdy: 23 Listopadu 2013, 15:10:58 »
Jen to doplním, můj návod je pro testován na Ubuntu 10.04, 10.10, 11.04 a 11.10 a modelu s procesorem AMD E350. Vzhledem k tomu, že S205 existuje v několika provedeních, může se potřebný postup model od modelu odlišovat.

Navíc s Ubuntu 12.04 by vše mělo fungovat out-of-box.

johny1x1x

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #98 kdy: 28 Listopadu 2013, 23:39:28 »
Lidi, pomoc. Původně jsem tam měl Ubuntu 12.10 povýšený na 13.04. Vše bez problémů. Po povýšení systému na 13.10 to nebootuje. Asi zase problém s UEFI. Nevíte někdo, jak to opravit?

johny1x1x

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Lenovo S205 a Ubuntu
« Odpověď #99 kdy: 29 Listopadu 2013, 01:03:05 »
Tak zafungoval tento postup:
https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair
Nabootovat z Live-USB, nainstalovat Boot-Repair, ten detekoval UEFI a nabídnul postup. Všechn ozafungovalo.
Do *censored*, jak to, že to v 12:04 fungovalo v pohodě samo, 13:04 po čisté instalaci neumělo bootovat a 13:10 mi po povýšení systému vesele zlikvidovalo EFI partition !!!
Po povýšení systému:
/dev/sda1/    fat32    /boot
po opravě Boot-Repairem:
/dev/sda1/    fat32    /boot/efi

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.