Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ASUS A6M jas monitoru  (Přečteno 6146 krát)

Ladka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
ASUS A6M jas monitoru
« kdy: 27 Října 2011, 00:26:57 »
Zdravím!
Mám problém s nastavením jasu monitoru. Nainstalovala jsem Ubuntu 11.10 na ASUS A6M (původní systém zkolaboval, tak mi nic jiného ani nezbylo). Vše funguje, jen mám problém s nastavením jasu monitoru. Kde se to dá upravovat? (Původní klávesová zkratka z windows (Fn+F5/ F6) nefunguje (ač třeba pro ovládání zvuku jde bez problémů). Nepodařilo se mi k tomu ani najít nějaký návod na netu.
Co s tím?? (Jsem relativní nováček, tak se v tom trochu ztrácím).
Budu ráda za jakékoli rady :-)

Rover623

Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #1 kdy: 27 Října 2011, 01:12:45 »
Nejdřív bych vyzkoušel, třeba přes Ubuntu Tweak jestli s tím jasem jde vůbec hnout, případně bych zkusil verzi 10.04 jestli to jde tam, ve verzích 11.04 a 11.10 s těmi tlačítky na některých NTB taky zápasím i když v předchozí verzi bylo vše OK

Ladka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #2 kdy: 28 Října 2011, 19:56:13 »
Jen takový hloupý dotaz .... Kde to v tom U-Tweak zjistím??? Koukám, koukám, nic nevidím .... Jde mi jen o to, dokázat ten monitor nějak ztlumit, i za cenu toho, že by se něco doinstalovalo ... Jen nevím, co doinstalovat :-(

Ladka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #3 kdy: 29 Října 2011, 02:07:14 »
Tak jsem nainstalovala xbacklight ...ale ani to nepomohlo  :-[ ... Zajímavé je, že nějak systém ten jas určitě ovládat umí (pokud jedu na baterku, dokáže se displej sám ztlumit) ...   

Rover623

Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #4 kdy: 29 Října 2011, 10:03:20 »
Takže regulace jde, co tedy dělá LiveCD s Ubuntu 10.10

Ladka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #5 kdy: 29 Října 2011, 11:50:57 »
Tak s Ubuntu 10.04 (10.10 se mi nepodařilo narychlo stáhnout) ta regulace také nejde .... minimálně ne přes Fn+ odpovídající klávesy ... (dá se to bez instalace nastavovat jinak? "na zkoušku" ... asi ne ... Ne?) Jinak na Ubuntu 10.04 je pro změnu ten displej hrozně tmavý .... Je možné, že by to bylo třeba nerozpoznaným monitorem? Jak by se dal řešit takový problém (v informacích o systému na U11.10. se inf. o monitoru neobjevují .... vzhledem k tomu, že jsem ubuntu nainstalovala vůbec poprvé, ovšem nevím, jestli se tam u laptopu vůbec takové informace zobrazit majíl....)

Rover623

Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #6 kdy: 29 Října 2011, 12:12:55 »
U notebooku by tam měl být jenom nápis "Laptop" nic víc, nicméně by se dalo zkusit použit parametr acpi=off. Postup je následující, do terminálu zadat
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/default/grub otevře se textový soubor, v něm najít řetězec
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" a upravit aby vypadal takto
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi=off" uložit, zavřít gedit a do terminálu zadat
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub počkat až se vygenerují startovací skripty a restartovat
Kód: [Vybrat]
sudo shutdown -r now

Ladka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #7 kdy: 29 Října 2011, 13:26:45 »
Super!!!!  8) Díky moc! Už to běhá :-) Dá se to tlumit přes Fn+klávesy :-) .... Smím být zvědavá? Nepopsal bys mi prosím, čím to bylo tedy podle Tebe způsobené? (Abych pro příště věděla, kdyby podobný problém znovu nastal)..... Ještě jednou moc díky. Konečně se ten PC dá použít :-) Ono koukat na monitor na starém asusu, když jede na 100%...to aby si člověk vzal slunešní brejle  :D

Rover623

Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #8 kdy: 29 Října 2011, 15:54:10 »
Parametr acpi=off by měl deaktivovat čtení ACPI tabulek z BIOSu. ACPI je standard pro šetření energie, ale u notebooků je v něm definováno i ovládání jasu displeje včetně funkčních kláves. Pokud ovšem signály vysílané klávesami nesouhlasí se zápisem v ACPI (obvykle kvůli tomu, že Windows ani po 20 letech nedodržuje ACPI standard) dochází k tomu, že systém sice ví jak jas regulovat, ale přiřazení k funkčním klávesám nesedí. Pokud se mu zamezí takovou informaci přečíst z BIOSu, namapuje si to jádro při startu samo bez ohledu na BIOS.

Jen bych měl upozornit, že vypnutí acpi může u některých počítačů způsobovat zvýšení spotřeby (velmi ojediněle), nemožnost uspat nebo probudit počítač z uspání nebo hibernace (u počítačů kde to zlobí to naopak tento parametr může řešit) a u procesorů Intel i5 a i7 na některých deskách to způsobuje používání pouze jednoho jádra

Ladka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #9 kdy: 30 Října 2011, 14:54:59 »
Super. Tak to funguje ... Jen tovyvolalo jiný problémek. Když je acpi=off ... nefunguje monitoring nabití baterie .... nedá se i tohle nějak ošetřit. Popř. nefunguje něco, co by o stavu nabití informovalo i s vypnutým acpi? (hledám, ale nic nenacházím ...)

Rover623

Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #10 kdy: 30 Října 2011, 18:03:04 »
Co znamená nefunguje monitoring nabití baterie, chybí úplně ikona baterie na panelu nebo se neaktualizuje její stav

Ladka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #11 kdy: 30 Října 2011, 22:57:47 »
Omlouvám se za nepřesné vyjádření.
Ikona tam vůbec není.

Rover623

Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #12 kdy: 30 Října 2011, 23:11:20 »
Mělo by stačit spustit správce napájení a zvolit, vždy zobrazovat ikonu. Jinak upozorňuji, že výchozí nastavení je tak, že ikona baterie se objeví pouze pokud se baterie nabíjí nebo vybíjí, pokud jede notebook na adaptér s plnou baterií, ikona se ztratí.

Ještě mě tak napadá, můžete zkusit stejný postup jako uvádím výše, jen místo parametru acpi=off dejte acpi.backlight=vendor
« Poslední změna: 30 Října 2011, 23:23:21 od Rover623 »

Ladka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #13 kdy: 31 Října 2011, 00:44:26 »
Děkuji za radu. Leč musím kostatovat, že druhá varianta mi bohužel nefunguje :-( (přešla jsem tedy mezitím z ubuntu na čisté xubuntu, ale i tak by to mělo fungovat, ne?). Zajímavostí ovšem je, že při nastavení acpi=off se nyní nově změní rozlišení monitoru .... (celkem neúnosně se roztáhne), nemáte tušení, kde to jde přenastavit?

Rover623

Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #14 kdy: 31 Října 2011, 08:03:27 »
V Xubuntu je něco jako správce nastavení Xfce a v něm je položka Monitory

Ladka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #15 kdy: 31 Října 2011, 12:17:39 »
Ano, tu jsem objevila. Potíž je v tom, že po vypnutí acpi mi tato nabídka nenabízí to rozlišení, které bych potřevbovala. Zbydou tam pouze dvě, z nichž nevyhovuje ani jedno. Dá se to někde nějak manuálně přenastavit? (Myslím tedy to nabízené rozlišení)??

Rover623

Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #16 kdy: 31 Října 2011, 13:49:25 »
Editací souboru xorg.conf, ten v systému asi nebude, tak je nutné ho vytvořit, tudíž postup by byl následující
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /tec/X11/xorg.conf tím se vytvoří prázdný soubor xorg.conf, případně otevře k editaci již existující soubor, jeho obsah by měl být asi takový
Kód: [Vybrat]
# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings
# nvidia-settings:  version 260.19.06  (buildd@yellow)  Mon Oct  4 15:59:51 UTC 2010

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0" 0 0
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
    Option         "Xinerama" "0"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
    # HorizSync source: edid, VertRefresh source: edid
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "ViewSonic VA2216w-2"
    HorizSync       30.0 - 82.0
    VertRefresh     50.0 - 75.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
    BoardName      "GeForce 7300 GS"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option         "TwinView" "0"
    Option         "TwinViewXineramaInfoOrder" "CRT-0"
    Option         "metamodes" "1024x768_60 +0+0; 1024x768 +0+0"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection
nás zajímá hlavně sekce Monitor a Screen, která by se do prázdného souboru měla vložit, případně se přidá nebo poupraví ta stávající, sekce Monitor by měla vypadat asi takhle
Kód: [Vybrat]
Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Laptop"
    HorizSync       30.0 - 82.0
    VertRefresh     50.0 - 75.0
EndSection
sekce Screen asi takto
Kód: [Vybrat]
Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Laptop"
    DefaultDepth    24
    Option         "metamodes" "1024x768_60 +0+0; 1024x768 +0+0"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection
přičemž primárně nás zajímá tato řádka
Kód: [Vybrat]
Option         "metamodes" "1024x768_60 +0+0; 1024x768 +0+0" ze zápisu se dá jednoduše odpozorovat, že požadovaná rozlišení jsou uvedena v uvozovkách za položkou "metamodes" a oddělena středníkem. Jako výchozí je vždy použito první rozlišení, ostatní, případně doplněná se pouze objeví v nabídce, zápis vždy vypadá následovně "1024x768_60 +0 +0", tedy požadované rozlišení_obnovovací frekvence (pokud není uvedena použije se nejvyšší možná) +druhý +třetí monitor, položky +0 +0 nemusí vůbec být uvedeny, při použití externího monitoru se doplní sami, takže zatím bych to zkusil takhle
Kód: [Vybrat]
Option         "metamodes" "1024x768_60" místo 1024x768 si dejte rozlišení které chcete

Příslušné sekce doplnit do souboru, uložit a restartovat, pro názornost by ten xorg.conf měl vypadat takhle
Kód: [Vybrat]
Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Laptop"
    HorizSync       30.0 - 82.0
    VertRefresh     50.0 - 75.0
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Laptop"
    DefaultDepth    24
    Option         "metamodes" "1024x768_60"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection

Ladka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #17 kdy: 31 Října 2011, 14:27:17 »
Moc děkuju za nábod. Vím, že to bude znít blbě, ale kam to mám po vytvoření uložit?
Vytvořila jsem toto:

# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Laptop"
    HorizSync       30.0 - 82.0
    VertRefresh     50.0 - 75.0
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Laptop"
    DefaultDepth    24
    Option         "metamodes" "1200x800_60 +0+0"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection

Je to takhle správně, nebo je tam třeba ještě něco dopsat? (Omlouvám se za blbé dotazy, ale nikdy jsem s podobnými soubory nepracovala).
Kam mám potom vzniklý soubor uložit? Vzhledem k tomu, že v systému, jak jste správně poznamenal, od začátku není .... Vyzve mě systém po úpravě k uložení... kam to mám uložit? Mám na to vytvořit ten adresář  tec/X11 ... ?? najde si pak systém ten soubor? Popř. jak "vypsat cestu"?

Rover623

Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #18 kdy: 31 Října 2011, 15:08:43 »
Ano, takhle je to správně, jen z toho souboru vynechte
Kód: [Vybrat]
# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings tohle je totiž pouze popis, je zbytečný a v řádku s rozlišením je možné vynechat +0+0, stačí aby vypadal takto
Kód: [Vybrat]
Option         "metamodes" "1200x800_60" místo uložení souboru je složka /etc/X11, pokud už soubor máte ve své domovské složce nebo na ploše, pojmenujte ho xorg.conf, poté spusťte jako root správce souborů, pro Ubuntu je to
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilus pro Xubuntu pak
Kód: [Vybrat]
gksudo thunar a soubor překopírujte do /etc/X11

Ladka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #19 kdy: 31 Října 2011, 15:48:55 »
Tak jsem se zařídila podle návodu. a soubor pozměnila a jako xorg.conf překopírovala .... na rozlišení displeje se však po restartu nic nezměnilo a v nabídce také nedošlo ke změně .... zkusila jsem rozlišení 2x přepnout, ale bez výsledku.
Kde jsem udělala chybu? Nebo je to třeba přepnout pak jinde než v nastavení displeje?
(pozn. soubor byl vytvořen přes leafpad ... nevěděla jsem jaký editor použít).

Rover623

Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #20 kdy: 31 Října 2011, 17:06:37 »
Divné, systém by se měl po restartu tím souborem řídit, zkusil bych to tedy upravit, sekci Monitor bych úplně odstranil a ponechal jen Screen, který bych upravil takto
Kód: [Vybrat]
Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    Option         "metamodes" "1200x800_60"
EndSection
což bude vlastně celý obsah toho souboru.

Na editoru moc nesejde, leafpad je v Xubuntu od verze 11.10 výchozí, předtím to byl Mousepad, ale na editoru nesejde

Ladka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #21 kdy: 31 Října 2011, 22:39:00 »
Tak jsem to zkusila i s tou navrhovanou změnou. Nezabralo .... asi mám chybu v systému .... rozhodla jsem se opet pro reinstall ... návrat k ubuntu s xubuntu desktopem (tam totiž, což mi přijde zajímavé, rozlišení nezlobilo). I tak moc děkuji za užitečné rady :-)
Existuje nějaká kvalitní příručka, kde by se člověk dočetl víc o upravě a efektech úpravy konfiguračních souborů? Docela by mě to zajímalo  ;)

Rover623

Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #22 kdy: 01 Listopadu 2011, 05:39:58 »
Momentálně se tady na fóru řeší příručka pro verzi Ubuntu 11.10, jako podklad by se také dala použít kniha "Jak si vytvořit vlastní distribuci Linuxu", ta už je chvilku na trhu.

Téma o knize je tady http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=58689.msg421829#msg421829

Pokud chcete Ubuntu bez Unity a Xfce prostředí vám nesedí, zkuste Linux Mint, je to vlastně Ubuntu, ale se starým GNOME panelem. Na stránkách Mintu si potom můžete vybrat jestli chcete klasický Mint založený na Ubuntu (Mint 11 Katya) nebo Mint založený na Debianu (Mint Debian), Mint založený na Debianu je výhodnější v tom, že se systém "nepovyšuje" na novou verzi, ale používají se rolling updates

Ladka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #23 kdy: 02 Listopadu 2011, 15:04:53 »
Zdravím,
mnohokrát děkuji za radu ;-) Nainstalovala jsem a celkem v pohodě zprovoznila Linux Mint (Debian) ... Jen mám malý problém, nedaří se mi nainstalovat Wine .... windowsové aplikace nutně potřebuji, netušíte, jak na linux mint dostat wine? Synaptic mi ho nenabízí a pokus o instalaci přes terminál skončil hláškou:

E: Nelze najít balík wine1.3
E: Nelze najít balík vyhovující regulárnímu výrazu „wine1.3“


Rover623

Re:ASUS A6M jas monitoru
« Odpověď #24 kdy: 02 Listopadu 2011, 18:50:09 »
Asi jsou tam porušené závislosti, na stránkách Wine je k dispozici návod jak na to, ale abych vám ušetřil práci, na této stránce najdete binárky pro Debian http://dev.carbon-project.org/debian/wine-unstable/

Případně můžete zkusit přidat si repozitář pro Wine, podle této stránky http://www.lamaresh.net/

Jen dodám, že Mint založený na Debianu je Debian Sid

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.