Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 11.10 - Gnome3 - Zvláštní chybová hláska: Nelze použít ulož ... [vyřešeno]  (Přečteno 4360 krát)

winsik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Ahoj,

provozuju 11.10 s Gnome 3 na systému se dvěma LCD monitory, jeden přes Dsub, jeden přes DVI, grafická karta Nvidia Gforce 6200 vše víceméně funguje jak má, ale po startu mě trápí chybová hláška:

Kód: [Vybrat]
Nelze použít uložené nastavení monitorů

žádný z vybraných režimů nebyl kompatibilní s možnými režimy:
Zkouší se režimy CRTC 434
CRTC 434: zkouší se režim 2560x1024@50Hz s výstupem na 1280x1024@50Hz (průchod 0)
CRTC 434: zkouší se režim 2560x1024@51Hz s výstupem na 1280x1024@50Hz (průchod 0)
CRTC 434: zkouší se režim 2560x1024@50Hz s výstupem na 1280x1024@50Hz (průchod 1)
CRTC 434: zkouší se režim 2560x1024@51Hz s výstupem na 1280x1024@50Hz (průchod 1)

Používá se binární ovladač nvidia-current, s jiným se mi nepodařilo rozchodit dva monitory. Pomocí nastavení Twinview v nvidia-settings se mi to povedlo. S tímto ovladačem dva monitory bez problémů běží, v xrandr se ale zobrazují jako jeden velký monitor. Xorg generovaný tímto nástrojem:

Kód: [Vybrat]
# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings
# nvidia-settings:  version 280.13  (buildd@rothera)  Fri Aug  5 12:28:41 UTC 2011

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0" 0 0
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
    Option         "Xinerama" "0"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
    # HorizSync source: edid, VertRefresh source: edid
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Philips 190S"
    HorizSync       30.0 - 83.0
    VertRefresh     56.0 - 76.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
    BoardName      "GeForce 6200"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option         "TwinView" "1"
    Option         "TwinViewXineramaInfoOrder" "CRT-0"
    Option         "metamodes" "CRT: 1280x1024 +1280+0, DFP: 1280x1024 +0+0; CRT: nvidia-auto-select +1280+0, DFP: 1280x1024_75 +0+0"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection

Pokoušel jsem se hrát s nastavením podle věcí co jsem našel po internetu, podobné problémy řešili na wiki arch linuxu, byl tam pěkný popis rozchození dvou monitorů, ale mě to nefungovalo, dva monitory běží pouze s twinview. Podivné mi připadá to označení CRT, našel jsem nějaké informace o bugu v ovladačích a řešení vynucením signálu DFP, ale nevedlo to k dobrému výsledku.

Samotnou hlášku bych tolik neřešil, stačí ji odkliknout, nějak ale cítím že jakýkoli problém s grafikou může stát za občasným problémem s maximalizací videa na fullscreen (video zůstane ve stejné velikosti zastavené v levém horním rohu na černé obrazovce), proto chci začít řešit nejprve viditelné problémy. Tento problém se projevoval ve všech přehrávačích které jsem zkoušel(totem, vlc, umplayer, splayer) někdy po několikanásobném pokusu a vždy po odhlášení ale odezní.

Pokud by někdo měl s tímto problémem zkušenost, nebo mě mohl navést určitým směrem budu rád.
« Poslední změna: 11 Listopadu 2011, 23:36:09 od winsik »
MS Dos 5.0->MS Dos 6.22->Windows 95->Windows 98->Windows XP->Windows Vista->Ubutnu 9.10->10.04->10.10->11.04 - Gnome 2->11.10 - Gnome shell

Welblaud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Ahoj,
tady jsem řešil podobnou věc: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=59177.msg422945#msg422945

Nevyřešil jsem, ale zdá se, že to nebude konkrétním typem karty. Našel jsem k tomu ještě nápad, že by možná bylo dobré smazat ten otravný config i v root účtu. (Nezkoušel jsem, zatím.)

Můžu vědět, jestli při instalaci připojuješ oba monitory? Dost možná by pomohlo nastavit nvidii komplet na jednom a až pak připojit druhý (jak to vypadá, problém je právě s tím).

Určitě bych ještě zkusil (a zkusím) hezky postupně všechny verze ovladačů.
Nu což, linux JE závislost, a ne že ne…

vkremen

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
    • Rolfing Praha Cheb
Je to zvláštní - ne příliš systémové řešení a už vůbec ne analytické, ale fungovalo mi, takže ho sem publikuji.

Měl jsem podobný problém - stejná chybová hláška, nefunkční prokreslování ikon atp., pouze však na jednom monitoru notebooku Dell Studio XPS 13.

Zkoušel, jsem psí kusy, mazat, xorg.conf, individuální nastavení nvidia-settings-rc v profilu, přeinstalovávat a aktualizovat nvidia drivery. Nic - pořád stejné.

Až jsem ze zoufalství jestli je problém jen v mém profilu udělal nový účet. Zalogoval se a ten byl v pohodě. A ejhle po zalogování do původního účtu to najednout začalo běžet i zde a natrvalo - zatím :)

Takže:
vytvořit nový účet s právy správce
přihlásit se do něj
odhlásit se z něj
přihlásit se do starého účtu - a mělo by to běžet

Absolutně nevím, co se kde mohlo přenastavit, ale evidentně mi to zafungovalo - po x desítkách hodin pokusů a omylů a zkoušení všemožných diskusních návodů.

Good luck !!!  ;D ;D ;D

winsik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Můžu vědět, jestli při instalaci připojuješ oba monitory? Dost možná by pomohlo nastavit nvidii komplet na jednom a až pak připojit druhý (jak to vypadá, problém je právě s tím).

Určitě bych ještě zkusil (a zkusím) hezky postupně všechny verze ovladačů.

Ovladače jsem všechny zkoušel, ale připojit druhý monitor až po instalaci ne, to může mít vliv.

Takže:
vytvořit nový účet s právy správce
přihlásit se do něj
odhlásit se z něj
přihlásit se do starého účtu - a mělo by to běžet

Bohužel tohle nepomohlo, ale u nově vytvořeného účtu chyba nevzniká, zkusím jít cestou přesunu dat do něj, to je jednodušší než řešit původ.

Velmi mne teď zlobí občasné zasekávání videa na fullscreenu (po zvětšení je vidět jen zaseknuté, v okně s původní velikostí jede), nevím zda to může být tímto, nebo je to ještě něco jiného, dělalo Vám to při tomhle problému, nebo ne?
« Poslední změna: 06 Listopadu 2011, 21:18:26 od winsik »
MS Dos 5.0->MS Dos 6.22->Windows 95->Windows 98->Windows XP->Windows Vista->Ubutnu 9.10->10.04->10.10->11.04 - Gnome 2->11.10 - Gnome shell

winsik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Takže, toto nastavení je uloženo v souboru ~/.local/share/monitors.xml po jeho smazání se hláška již neobjevuje.

S mým problémem zasekávání fullscreen videa mi to ale nepomohlo, založím na to zvlášť téma
« Poslední změna: 11 Listopadu 2011, 23:39:53 od winsik »
MS Dos 5.0->MS Dos 6.22->Windows 95->Windows 98->Windows XP->Windows Vista->Ubutnu 9.10->10.04->10.10->11.04 - Gnome 2->11.10 - Gnome shell

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Nyní je to v .config/monitors.xml.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.