Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Proč není aktualizována PDF příručka Ubuntu? [vyřešeno]  (Přečteno 2569 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Ubuntu 8.04 Hardy Heron v PDF stahnutelná na této stránce: http://wiki.ubuntu.cz/U%C5%BEivatelsk%C3%A1%20p%C5%99%C3%ADru%C4%8Dka

Ačkoliv je to popis poměrně staré verze, dozvíte se tam o Ubuntu všechno podstatné na jednom místě v jediném souboru a nejste vazalem odkazů na odkazy tak jako je tomu na WIKI a spoustě lidí takovýto výklad krok za krokem docela určitě sedne.

Proč takováto ucelená , velice dobře napsaná příručka není standartně ke každé verzi Ubuntu a proč je schovaná jako Popelka v nenápadné kapitole: Různé je mi velikou záhadou? Z mojeho pohledu je určitě daleko přínosnější než celá WIKI. Odpověděla mi (bohužel až nyní) na hodně mých dřívějších dotazů. Kdybych ji objevil před 3 roky, patrně bych se zde na fóru ptal daleko méně!  Je docela škoda, že jsem ji vyšťoural až dnes. Proč dobrá myšlenka upadla v zapomění? Byl to jen takový výkřik do tmy? Existují a jsou někde stáhnutelné i takovéto jiné popisy Ubuntu - Kubuntu? Například staré knížky, které v minulosti o Ubuntu vyšly? Odpoví mi na to někdo kompetentní?
« Poslední změna: 30 Října 2011, 10:19:03 od Filip Dominec »

Jurkax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 257
  • Ubuntu 11.10 / Gnome-shell
Re:Proč není aktualizována PDF příručka Ubuntu?
« Odpověď #1 kdy: 30 Října 2011, 07:58:46 »
existuje i novější příručka - http://ubuntu-manual.org/ ale pouze v angličtině, překlad do CZ nějak ustrnul, takže jenom doplňuji dotaz...
Ubuntu 11.10 32bit NTB HP Pavilion dv6319 (CoreDuo @1,73GHz, 2GB RAM, 160GB HDD, GeForce Go 7400)

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Proč není aktualizována PDF příručka Ubuntu?
« Odpověď #2 kdy: 30 Října 2011, 08:15:41 »
Dr. Fussi, nemyslíš, že už to s tvým tónem trochu přeháníš? Méně by ses ptal, kdyby ses snažil o věcech přemýšlet, přečetl si něco o linuxu jako takovém, nějakou aktuální knížku si třeba i koupil, snažil se sám pochopit, jak co funguje a sám si zkoušel se systémem hrát a poznávat ho. My tě tady nemůžeme neustále vést za ručičku a skoro se i omlouvat za to, že nějaký tři roky starý PDF je tři roky starý. Máš google, máš wikipedii, máš abclinuxu.cz, root.cz a podobné weby. Jiných distribucí je také hromada  a v základních věcech se obvykle neliší, jejich komunity poskytují taky dost informací. Tak se nespoléhej jenom na místní fórum, ale taky na sebe.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Proč není aktualizována PDF příručka Ubuntu?
« Odpověď #3 kdy: 30 Října 2011, 08:51:44 »
Pro Jurkax i ostatní

Pěkný, takže podobná příručka vychází ke každé nové verzi?  Kde je najdu? Také jsem to tam prolézal ale nikdy jsem na ně nenarazil!

Děkuju za upozornění na tu další k vydání 10.10 i když je anglicky. Některé zajímavé pasáže bude nutné si teda přeložit a udělat korekturu slov z překladače, neboť ty překlady z nich jsou ve většině případů hodně kostrbaté ale i tak, díky za ně...

Jinak jsem přemýšlel proč je takovýto manuál lepší než informace čerpané z WIKI a zdá se mi, že jsem na to přišel.
 
Ono totiž na WIKI je to způsobené tím, že v ní kliknete na jakýsi odkaz o kterém si myslíte že to asi bude to, co by jste měli vědět a hodí vás to někam...  a dostanete se tnejspíš daleko od tématu který vás zajímá a někam se proto třebas ani nikdy nedostanete, protože si myslíte že je to od tématu a ono kupodivu ne! Kdežto v příručce vás to vede krok za krokem a vidíte teda vše, tak jak spolu věci souvisí a čerpá se z toho dobře, protože je to rozlišené také několika písmy a přehledně s obrázky a odstavci.
Tak nějak si představuju dobrou dokumentaci!

Příručkou jsem listoval ještě teď a bez ohledu na to, kdo je/jsou její autoři musím znova prohlásit že je perfektní.
Jenom opakuju:                            Škoda že jsem na ni nenarazil už dávno !

« Poslední změna: 30 Října 2011, 10:00:54 od Dr Fuss »

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Proč není aktualizována PDF příručka Ubuntu?
« Odpověď #4 kdy: 30 Října 2011, 09:40:22 »
Prosím tě donny

Prosím vás? Jaký tón? Jaké přeháním? To udělám nejspíš až nyní.

Tady je patrné, jak se se Češi snaží jen všechno "oprásknout" ze západu, protože si myslí, že oni tam to všechno dělají  "nejlépe".

Nikdo si nerazí svoji vlastní cestu dle vlastního úsudku! Nejrůznějších WIKI dnes existují spousty snad na všechno možné. Wikipedia, Wikileakages Wikiknihy atd. Začal s tím nejspíš asi ten, co založil Wikipedii a ostatní to jen pajcují... Prostě WIKI je moderní pojem a kdo ji nemá, nejspíš není IN. Podle mě je to bludiště odkazů v kterém není problém se ztratit!

                                           Docela by mě zajímalo co ta zkratka WIKI znamená.

« Poslední změna: 30 Října 2011, 10:10:12 od Dr Fuss »

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Proč není aktualizována PDF příručka Ubuntu?
« Odpověď #5 kdy: 30 Října 2011, 10:16:14 »
1) Dokument, který Dr. Fuss chválí, je jen ručně upravený výběr z české wiki (viz "Příručka je sestavena z návodů na wiki, které jsou pečlivě vybrány, seřazeny a upraveny"). Vojta Trefný ho vytvořil dobrovolně ve svém volném čase.

2) Proč dokument není aktualizovaný? Nejsou lidi, kteří by si na to udělali čas. Všichni se buďto věnují jiným užitečným činnostem, nebo jen neužitečně brblají.

3) "Wiki" je jen technologiie umožňující spolupráci na tvorbě obsahu. Etymologie "wiki": http://www.answers.com/topic/wiki

4) Tón Dr. Fusse mi skutečně přijde zbytečně útočný ("Odpoví mi na to někdo kompetentní?", "e Češi snaží jen všechno "oprásknout" ze západu", "WIKI je moderní pojem a kdo ji nemá, nejspíš není IN")

Tímto bylo téma vyřešeno.
« Poslední změna: 30 Října 2011, 10:20:19 od Filip Dominec »
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.