Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory) [vyřešeno]  (Přečteno 11110 krát)

Lukee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Zdravím, potřeboval bych nějakou opravdu dobrou náhradu PSPadu, tedy texťáku pro programátory. Co jsem tak asi používal z funkcí PSPadu:

- obarvení syntaxu (HTML,CSS,PHP,Smarty,SQL,JS)
- automatické srovnání řádků (aby byly hezky odskočené)
- jednoduché přepínání kódování souboru (DOS,WIN,LINUX + UTF-8, ISO-XY, atd...)
- hledání zadaného textu ve všech souborech v zadané složce
- automatické vygenerování hlavičky v HTML dokumentu (takové to, co se vždycky odněkud zkopíruje a je to v HTML na začátku)
- porovnání rozdílů mezi dvěma soubory

To je tak asi co mě teď napadá. Mám Lubuntu, takže přichází do úvahu i všechno z Gnome.
« Poslední změna: 22 Listopadu 2011, 13:59:48 od Lukee »

maros24snv

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #1 kdy: 10 Listopadu 2011, 11:50:01 »
ked sa pohras s obycajnym geditom, tak ti urobi vsetko to, co potrebujes, staci mat spravne pluginy, ja ho pouzivam a mozem potvrdit, ze to aj ofarbuje text pri roznych jazykoch, aj zrovna riadky, uplne jednoducho ti to prepina kodovanie na dolnej liste a tiez ti to vygeneruje uplne vsetko, co si tam zadas... tolko mam odskusane, ale uz len letmym preletenim zoznamu pluginov na nete som nasiel aj ten vyhladavac textu v zlozkach a ked pohladas viac ako ja, tak isto najdes aj ten porovnavac, ale to uz nemam odskusane, tak nevravim, ze funguje, staci odskusat
Fedora 15, Gnome 3
Toshiba Satellite L650-19L
_______________________  Ľudia, prosím Vás, vždy, keď niečo chcem, tak to hľadám najprv na tomto fóre a potom na Googli, takže to, že sa Vás niečo pýtam, znamená, že som to nikde nenašiel, aj keď to možno niekde je. Kto mi odpovie, resp. dá URL, kde nájdem, čo hľadám, ten má u mňa pivo, ak ho niekde stretnem ;)

Lukee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #2 kdy: 10 Listopadu 2011, 12:10:31 »
Gedit samozřejmě znám, netušil jsem, že jsou do něj pluginy, uvítal bych seznam těch, které používáš.

Opravdu ale nechci skončit tak, že budu mít dvacet programů, s jedním budu obarvovat, s druhým srovnávat, s třetím hledat atd.

Takže doufám, že na Linuxu existuje opravdu něco na takové špičkové úrovni jako je PSPad pro Windows. Mimochodem, teď jsem zkusil, že PSPad jede dost slušně na Winu. Ale pokud by bylo něco nativního, byl bych radši.

maros24snv

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #3 kdy: 10 Listopadu 2011, 12:46:37 »
fuuuuuuuuha, prepac, ale kym by som ich vypisal, tak by to dost trvalo :D aj tak tam vacsina uz bola, len si daj upravit/nastavenia/zasuvne moduly a tam pri kazdom pise, ze naco to je... dalsie najdes na googli, vela je takych stranok, napr.

http://live.gnome.org/Gedit/Plugins

je tam zoznam, pri kazdom pise, na co je, a je tam aj navod, ako si ich doinstalujes do geditu, tak poskusaj
Fedora 15, Gnome 3
Toshiba Satellite L650-19L
_______________________  Ľudia, prosím Vás, vždy, keď niečo chcem, tak to hľadám najprv na tomto fóre a potom na Googli, takže to, že sa Vás niečo pýtam, znamená, že som to nikde nenašiel, aj keď to možno niekde je. Kto mi odpovie, resp. dá URL, kde nájdem, čo hľadám, ten má u mňa pivo, ak ho niekde stretnem ;)

maros24snv

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #4 kdy: 10 Listopadu 2011, 12:47:46 »
ale zase, ked niekto vie o niecom, co by sa viac podobalo PSPadu, tak aj mna by to zaujimalo...
Fedora 15, Gnome 3
Toshiba Satellite L650-19L
_______________________  Ľudia, prosím Vás, vždy, keď niečo chcem, tak to hľadám najprv na tomto fóre a potom na Googli, takže to, že sa Vás niečo pýtam, znamená, že som to nikde nenašiel, aj keď to možno niekde je. Kto mi odpovie, resp. dá URL, kde nájdem, čo hľadám, ten má u mňa pivo, ak ho niekde stretnem ;)

branec

  • Host
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #5 kdy: 10 Listopadu 2011, 12:51:01 »
Skúste BlueFish ;) môj favorit, sním by ste mali biť spokojný.
« Poslední změna: 10 Listopadu 2011, 12:52:43 od branec »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote

Lukee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #7 kdy: 10 Listopadu 2011, 13:29:10 »
Menší testování

Geany
- neumí syntax Smarty templates (potvrzeno)
- umí změnit režim ukončování řádků WIN/LINUX/DOS
- umí hledat v souborech v určené složce
- rychlé

BlueFish
- pomalejší
- víc funkcí
- neumí hledat v souborech v určené složce (?)
- bug: při příliš dlouhé cestě k souboru se okno roztáhne mimo obrazovku (potvrzeno)
- neumí změnit režim ukončování řádků WIN/LINUX/DOS (?)

- ani jeden ani druhý neumí porovnat rozdíly mezi dvěma soubory (?)
« Poslední změna: 10 Listopadu 2011, 14:35:06 od Lukee »

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #8 kdy: 10 Listopadu 2011, 14:20:20 »
Což takhle KATE ?

Lukee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #9 kdy: 10 Listopadu 2011, 14:23:18 »
Není Kate pro KDE? Co se stane, když to hodím na Lubuntu? A má to požadované funkce?

+ nemáte někdo zkušenosti s NetBeans pro PHP?
« Poslední změna: 10 Listopadu 2011, 14:35:39 od Lukee »

Kedrigern

Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #10 kdy: 10 Listopadu 2011, 14:41:27 »
Není Kate pro KDE? Co se stane, když to hodím na Lubuntu? A má to požadované funkce?
Co se stane? Načtou se Qt knihovny. Funguje normálně :). V Linuxu je běžné, že se používá hodně toolkitů najednou. Ono vlastně na Win také (já na Win mám 80% aplikací v GTK).

Popřípadě to vše samozřejmě umí vim :-D, ale to by asi nebylo to pravé ořechové.

Popřípadě lze použít klasická IDE pro Javu. Tam budeš mít všechno a v Linuxu to není tak hrozný opruz (díky správě ram) jako ve Windows. Ale je to stále kanón na vrabce.

Nicméně je zde zásadní paradigmatický problém. Na Linuxu nemá téměř nikdo rád velké molochy - tím se jeví i PSpad. Typický uživatel využije raději 4 různé programy, které všechny pracují lépe než PSpad v jejich doméně. Ale jsou 4. Popřípadě využije funkce integrované v systému. Například nechápu k čemu mi je podpora FTP v editoru, když mi mnohem víc forem vzdáleného připojení podporuje VFS (virtual file system). Stejně tak jsem nikdy nevyužil složitější substituce, které dovolují některé editory prostě proto, že raději použiji BASH. Vím, že je to matoucí.

Čili doporučuji trochu víc projítpožadavky. Vytřídit funkce, které musí být bezpodmínečnou součástí editoru a jiné zkusit více externě, než si zvyklý.

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #11 kdy: 10 Listopadu 2011, 15:54:50 »
Není Kate pro KDE? Co se stane, když to hodím na Lubuntu? A má to požadované funkce?
KATE používám skutečně na SuSE s KDE, ale chodí mi i na Xubuntu.

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #12 kdy: 10 Listopadu 2011, 18:08:52 »
ale zase, ked niekto vie o niecom, co by sa viac podobalo PSPadu, tak aj mna by to zaujimalo...

Nemůžu si pomoct, možná vás budu zlobit, ale VIM. http://praktika.fjfi.cvut.cz/napln/tools/Dominec/gvim.html Nikdy mě nepřekvapil, že by neuměl něco z toho, co potřebuju. Má ještě jednu výhodu, donutí člověka se naučit skutečne efektivně pracovat, pokud provádí trochu složitější úpravy textu.

Citace
- hledání zadaného textu ve všech souborech v zadané složce

Na tohle je ovšem VHODNĚJŠÍ použít ack-grep.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #13 kdy: 10 Listopadu 2011, 20:28:13 »
Mrkněte ještě na Quanta+ ... :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

branec

  • Host
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #14 kdy: 10 Listopadu 2011, 20:31:37 »
Mrkněte ještě na Quanta+ ... :)

Nie je to DEATH projekt ? viem že to bolo pre KDE 3 a pre KDE 4 sa to ma volať ináč a pracuje sa ešte len na tom.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #15 kdy: 10 Listopadu 2011, 20:34:50 »
Mrkněte ještě na Quanta+ ... :)

Nie je to DEATH projekt ? viem že to bolo pre KDE 3 a pre KDE 4 sa to ma volať ináč a pracuje sa ešte len na tom.

To nevím, zatím jsem pokaždé nainstaloval a fungovala bez překvapení (možná díky tomu, že do toho nikdo nehrabe?) skvěle :D

edit: Tak jsem trochu pátral a projekt měl být loni oživen, místo quanty bylo pro KDE4 plánované kdevelop

Funguju na ní už ... moment ... od roku 2005 :)
« Poslední změna: 10 Listopadu 2011, 20:39:38 od Petr Merlin Vaněček »
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

winsik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #16 kdy: 12 Listopadu 2011, 11:38:09 »
Přidám svou trošku do mlýna. Podle toho co popisuješ, zřejmě děláš klasickou webařinu, jsme tedy kolegové a budem si tykat :).

To co chceš jsou jednoznačně NetBeans, ve verzi 7 mají už podporu PHP 5.3, a splňují všechno co popisuješ a ještě hromada věcí navíc. Můj názor je, rozdílný s linuxovou většinou, tvrdím, že nepoužíváním velkých IDE se připravuješ o produktivitu. Netbeans jsou psány v Javě, žvýknou si to trochu prostředků cca 400MB ram, ale ruku na srdce víc si vezme firefox ve kterém to asi budeš testovat. zastávám ale názor, že čas vývojáře je dražší než hardware.

Používal jsem toto IDE pro Javu od verze 5, a od 5.5 jej používám pro PHP. Dovolím si teda trošku zaevangelizovat.

Příjemné vlastnosti:
  • velmi dobrá podpora syntaxe včetně 5.3, včetně napovídání správných typů a odpovídajících metod, (PHP je dynamicky typovaný jazyk, je nutné psát poctivě phpdoc aby to fungovalo)
  • velmi dobré vyhledávání a nahrazování, vrámci celých složek či projektů, nahrazování nejprve přehledně změny, je možné si je projít a schválit které provést
  • možnost prokliknout se na deklaraci konkrétní metody nebo třídy a přecházet zase zpět na volání
  • perfektní podpora SVN (s git nemám zkušenost ale prý je také dobrá), přímo v kódu vidíš změny proti repozitáři, je možné porovnávat změny vrámci revizí, kontrolovat commitované změny a pohodlně mergovat. Po přechodu na linux mi chybělo svnTortoise, netbeans ho skvěle nahradili
  • lokální historie - to je věc co Ti občas zachrání den, umožňuje procházet lokální změny v souborech, vracet se k nim a také obnovovat smazané soubory
  • porovnání souborů na jedničku, jak mezi různými soubory, tak mezi historickými verzemi lokálními i z repozitáře kódu, výstup připomíná meld, s tím, že můžeš jednoduše změněné části přepisovat.
  • podpora šablon kódu, je možné nadefinovat konstrukce, které se často píšou, s určitými atributy, které Ti to nabídne k vyplnění, hodně to šetří čas.
  • automatické generování kódu - getery, construktor podle attributů třídy, překrývané a implementované metody. Obalení kódu try catch blokem... Neumí to tolik jako v Javě, ale je to přínosné
  • dobrá podpora xdebug a ladění
  • podpora phpunit a vyhodnocení code-coverage přímo v IDE
  • html a css má dobrou podporu, i napovídání, pro css je tu i nějaké preview, s tím ale zkušenost nemám
  • syntaxe smarty by měl podporovat plugin z repozitáře.
  • kódování se nastavuje v rámci projektu, pro soubory otevírané mimo projekty se dá nastavit v netbeans.conf
  • práce je dělena do projektů, které mají své nastavení pro debug a testování, při použití projektů využiješ celé spektrum vlastností IDE(pokud nechceš zakládat projekt,stačí přetáhnout složku do netbeans ochudíš se tak o podporu testování, debugování a lokální historie, ale na jednoduché opravy, kde potřebuješ vidět svn změny je to lepší než běžný editor.)
  • pokud se nehrneš do denních buildů nebo beta, jsou stabilní a nestává se, že by samovolně spadly
  • má podporu práce s db a integračními servery, podporu připojení přímo k vzdálenému stroji, tohle jsem ale nikdy nevyužil
  • rozšířitelné pomocí pluginů
  • stojí za tím pokud se nemýlím, ještě stále oracle, aktivně to vyvíjejí, v praze je hlavní vývojové centru a na PHP podpoře dělají češi, podpoříš tak použitím a hlášením chyb práci svých krajanů
  • určitě jsem toho spoustu zapomněl, ale pro představu to myslím stačí

Abych byl objektivní, existují samozřejmě i nevýhody, tyhle mě osobně vadí nejvíc:

  • php neumožňuje tak dobrou statickou analýzu jako Java a jiné silně typované jazyky, proto není k dispozici tak silný nástroj pro refaktoring. Opravdu spolehlivě funguje pouze přejmenování veřejných metod a proměnných v rámci kontextu. Myslím, že tímto ale budou trpět všechna IDE.
  • neumí zatím zpracovat výstup z profileru xdebug, je nutné to dělat zvlášť třeba přes webgring
  • v síťovém prostředí se nechová příliš svižně, nedoporučuje se mít místo, které upravuješ připojené přes sambu. Funguje to,  není to ale tak svižné jako lokální vývoj. Občas se stane, že si aplikace myslí, že byl na sambě soubor změněn, vyhodí hlášku a zahodí undo aktuálního souboru (lokální historie ale funguje) - tak 5x denně se to stane. Protože si IDE skenuje soubory na provedené změny a pro napovídání syntaxe, může při velkém zatížení samby dojít k zaseknutí třeba na minutu. Při lokálním vývoji se nic z toho neprojevuje.
  • akktuální verze není v repozitáři ubuntu, musíš instalovat ručně, stejně si ale myslím, že pokud je začneš používat budeš stahovat každou betu

Zdroje:
http://www.netbeans.org
http://blogs.oracle.com/netbeansphp/ - blog vývojářů, s ukázkou zajímavých vlastností

Tož tak, svoji grafománii jsem ukojil, kdyby Tě to zajímalo, můžu přidat nějaké rady do začátku.
MS Dos 5.0->MS Dos 6.22->Windows 95->Windows 98->Windows XP->Windows Vista->Ubutnu 9.10->10.04->10.10->11.04 - Gnome 2->11.10 - Gnome shell

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #17 kdy: 12 Listopadu 2011, 16:56:09 »
@winsik
Super popis, nechceš to hodit na wiki?
http://wiki.ubuntu.cz/NetBeans

Nebo to s tvým dovolením tam dám já  ;)

JarekKos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #18 kdy: 14 Listopadu 2011, 22:23:44 »
Nevím jak funguje pspad, ale na webové programování v PHP taky doporučuju Netbeans. Používám dlouhodobě a docela ke spokojenosti. Dříve jsem pracoval v jEditu a pořád ho ještě používám kvůli jeho pokročilým textovým operacím a snadné změně kódování souboru (jedit.org).

Jediné co mi v Linuxu chybí je komfortní editace CSS souborů. Potřeboval bych něco jako TopStyle ve windows, ale zatím se mi nepodařilo najít.

ondrejandrej

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #19 kdy: 21 Listopadu 2011, 23:57:40 »
Taky se připojuji k lidem, kteří doporučují Kate. Je to skvělý editor.

Já používám ve Windows Notepad++ a Kate toho umí ještě víc, takže mně mrzí, že neexistuje i pro Windows.

Jednu věc však Kate neumí a Notepad++ jo: vybrat obdélnikovou oblast textu zmáčknutím Alt a táhnutím.

EDIT: už jsem na to přišel, v Kate to jde přepnutím pomocí Ctrl-Shift-B.
« Poslední změna: 22 Listopadu 2011, 00:14:46 od ondrejandrej »
Kubuntu 18.04 na Thinkpadu T490

Lukee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Re:Kvalitní náhrada PSPadu (texťák pro programátory)
« Odpověď #20 kdy: 22 Listopadu 2011, 13:59:31 »
Takže řešní mého problému je: tam ta da dááá: jEdit. Naprosto perfektní, případné potřebné vlastnosti v pluginech, jejich krásný repozitář s pěkně ohlídanými závislostmi je přímo v programu (instalace pluginů co se hodí viz http://taat.pl/en/jedit/). Jako IDE samozřejmě NetBeans.

Jediné, co jsem nezkoušel, je Kate. Důvodem je to, že někteří tvrdí, že nevadí, že je v KDE, jiní říkají, že je lepší si do Gnome (respektive Lubuntu) neinstalovat KDE aplikace. Nevím, co je pravda.

Winsik: za nějakou radu do začátku k NetBeans bych byl moc rád:-) Zatím jsem i dost velké projekty dělal jednoduše přímo na serveru, lokálně jsem změnil soubor a pak ho tam primitivně přes FTP nahrál. Jedinými nástroji byl PSPad a SmartFTP.

Teď bych to rád dělal učinněji: nainstalovat kompletní LAMP na lokál (ale jak to udělat, aby měl stejné nastavení jako server na který to pak půjde? a vůbec jak to udělat?), rozchodit nějaké kvalitní lokální debugování a skákání po struktuře kódu v NetBeans.

Zatím budu dělat nějaké projektíky ve WordPressu. Přemýšlel jsem i o spojení třeba Zendu a WP, ale uf, to už je asi moc:-)

Kdyby byly třeba odkazy na nějaké polopatické manuály pro troubu jaký jsem já, to by se hodilo:-) Klidně (i) v EN.
« Poslední změna: 22 Listopadu 2011, 14:12:17 od Lukee »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.