Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pár rad od zkušenejších  (Přečteno 2338 krát)

ManSlayer

Pár rad od zkušenejších
« kdy: 29 Listopadu 2011, 19:16:49 »
Zdravim, rozhodl sem se znovu nainstalovat ubuntu už na novej hdd.. Tentokrát sem si stahnul 64 bit verzi abych mohl využít všechnu ramku.. Chtěl bych pomoct asi s timhle
Musím stahnout, instalovat ovladače na grafárnu,desku atd..?
Jak zmenit vzhled na nejaky lepší než je ten základni?
V čem e ubuntu lepší než wokna? no vím že tam nechytnu virus, nepujdou tam hry jen prez wubi nebo co to je a spoustu dalšího.. ale co mi ješte nabidne?
Kdybych chtel začít v nečem programovat, jaký by to mel byt jazyk, jak se dá využít?
To je asi vše, du ješte pokoukat na nejaky tutorialy atd..

Kamil Hanus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 221
    • kamilhanus.cz
Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #1 kdy: 29 Listopadu 2011, 19:46:34 »
ad. ovladače - Většinou to potřeba není, na desku už vůbec ne. U grafiky záleží na výrobci, Intelácký jsou přímo v jádru a nVidia/ATI se dají nainstalovat v "Nastavení systému" → "Dodatečné ovladače".

ad. vzhled - Pokud používáš nejnovější Ubuntu, je to trochu složitější než u starších verzí s GTK 2.x. Spoustů ikon a vzhledů najdeš na http://gnome-look.org/. V 11.10 se dají měnit pomocí nástroje GNOME Tweak Tool

ad. Ubuntu vs. Win - Nechtěl bych naštvat komunitu svými názory, ale je to hlavně o tom, co chceš. Máš systém zadarmo (což je ale nepodstatné), je stabilní, je plně konfigurovatelný. Poslední věc je pro spoustu lidí stěžejní. Můžeš si systém přizpůsobit úplně ke svým představám.

ad. programování - Můžeš si vybrat jakýkoliv jazyk a vždycky můžeš udělat cokoliv. Záleží jen na tvých schopnostech. Pokud ale s programováním nemáš zkušenosti, doporučil bych ti Python (http://www.py.cz/). Je to jednoduchý a velmi rozšířený jazyk. Dál není k zahození naučit se alespoň trochu s BASHem (http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/bash-i)

Snad ti to bude do začátku stačit.
Only wimps use tape backup: _real_ men just upload their important stuff on ftp, and let the rest of the world mirror it ;)

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #2 kdy: 29 Listopadu 2011, 19:52:07 »
Pokud netrváš na Ubuntu, zkus nabootovat z cd Mint 12 Lisa. Je to předělaný Oneiric.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #3 kdy: 29 Listopadu 2011, 20:06:28 »
ad. Ubuntu vs. Win
par vyhod: jednoducha aktualizace a instalace softwaru, rychlost systemu, relativni bezudrzbovost, nesnazi se te v nicem omezovat
unix je spise styl zivota .. dava ti do ruky neuveritelne mocny nastroj a to je terminal a bash

ad hry - wine, wubi je trochu neco jineho
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

ManSlayer

Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #4 kdy: 29 Listopadu 2011, 20:26:53 »
Takže zitra to nainstaluju.. Dnes se mi už nechce.. Ale thx všem :-)

branec

  • Host
Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #5 kdy: 29 Listopadu 2011, 22:05:41 »
Zdravim, rozhodl sem se znovu nainstalovat ubuntu už na novej hdd.. Tentokrát sem si stahnul 64 bit verzi abych mohl využít všechnu ramku..
Tomu nikdy ja asi nepochopím, odkiaľ si vzal že iba s 64bit využiješ všetku ramku ?
TO je linux jediný systém kde pri POUZITI 32BIT systemu ide aj 16GB ram ??? Ako si to tak všímam tak asi áno, takže ťa ukľudním, kľudne sťahuj 32bit verzie Linuxu pojde ti tam aj 8 GB ram.... ;D
« Poslední změna: 29 Listopadu 2011, 22:07:13 od branec »

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #6 kdy: 29 Listopadu 2011, 22:18:54 »
Zdravim, rozhodl sem se znovu nainstalovat ubuntu už na novej hdd.. Tentokrát sem si stahnul 64 bit verzi abych mohl využít všechnu ramku..
Tomu nikdy ja asi nepochopím, odkiaľ si vzal že iba s 64bit využiješ všetku ramku ?
TO je linux jediný systém kde pri POUZITI 32BIT systemu ide aj 16GB ram ??? Ako si to tak všímam tak asi áno, takže ťa ukľudním, kľudne sťahuj 32bit verzie Linuxu pojde ti tam aj 8 GB ram.... ;D
PAE nie je kóšer riešenie  ;)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #7 kdy: 29 Listopadu 2011, 22:20:40 »
Zdravim, rozhodl sem se znovu nainstalovat ubuntu už na novej hdd.. Tentokrát sem si stahnul 64 bit verzi abych mohl využít všechnu ramku..
Tomu nikdy ja asi nepochopím, odkiaľ si vzal že iba s 64bit využiješ všetku ramku ?
TO je linux jediný systém kde pri POUZITI 32BIT systemu ide aj 16GB ram ??? Ako si to tak všímam tak asi áno, takže ťa ukľudním, kľudne sťahuj 32bit verzie Linuxu pojde ti tam aj 8 GB ram.... ;D
PAE nie je kóšer riešenie  ;)

to mozna ne, ale kdysi jsem se dival na testy vykonnosti PAE vs 32bit (nekde na phoronixu) a vykonnostne to v podstate vyslo nastejno. Samozrejme 32bit vs 64bit vysel 64bit lepe
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

ManSlayer

Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #8 kdy: 30 Listopadu 2011, 14:20:41 »
Ale na tehle zostavě by ste mi doporučili co?
CPU : AMD Phenom X4 3,3 Ghz , RAM : 4GB Kingston 1333 MHz , GPU : Sapphire HD 5770 512 MB , HDD : Seagate barracuda 500 gb , MB : GIGABYTE MA78LMT-US2H , PSU : Corsair cx 430 , CASE : CoolerMaster Elite 334

LPK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 328
Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #9 kdy: 30 Listopadu 2011, 16:30:44 »
no teď to nebude tak trochu košér odemě, ale co si představuješ na systému dělat, protože tahle sestava se mi zdá spíš jako takovej základ na hry ... pokud opravdu hry tak doporučim raději W7 64bit a pokud chceš programovat a sledovat video (tady bacha s tou ATInou, ale nebudu to rozvádět) tak bych doporučil Xubuntu 64bit
tradiční bordel + Nvidia :-)

ManSlayer

Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #10 kdy: 30 Listopadu 2011, 16:43:42 »
xubuntu se mi stahovat nechce :D ale už asi nainstaluju ubuntu 64bit..a hry hrat nechci, na to mám win.. chci zkusit toho pythona a podobny.. takže du instalovat :)

beer

  • Host
Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #11 kdy: 30 Listopadu 2011, 16:51:03 »
Nebo debian, prostředí můžeš mít na tom jaké chceš, třeba i command line interface :-).
Ubuntu 11.10 se myslím docela povedlo, určitě 64 bitů, není to jen o velikosti ram, ale i o tom, s jak velkými soubory systém může pracovat. 64 bit se hodně vyvýjí a je stabilní, není dnes žádný důvod používat PAE. Je sice fakt, že třeba skype potřebuje 32 bitové knihovny, ale ty by si měl dotahat sám. Už i Citrix se dělá pro 64 bit, na problémy s tím, že je program jen pro 32 bit, s tím se už asi ani nesetkáš.

ManSlayer

Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #12 kdy: 30 Listopadu 2011, 16:58:32 »
WTF? Šel jsem to bootovat s usb (dal jsem v biosu USB-ZIP) a nešlo to.. psalo to že neco restartuju libovolnym tlačítkem a když stlačím cokoliv, to nejde.. a mám tam ubuntu 64bit, je to preformatovano na FAT32

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #13 kdy: 30 Listopadu 2011, 17:15:36 »
WTF? Šel jsem to bootovat s usb (dal jsem v biosu USB-ZIP) a nešlo to.. psalo to že neco restartuju libovolnym tlačítkem a když stlačím cokoliv, to nejde.. a mám tam ubuntu 64bit, je to preformatovano na FAT32
Možno, že tam musíš ešte dačo ponastavovať ;) a inak ten procesor určite nie je 3,3GHz(jedine pretaktovaný), lebo sa vyrába 955(3,2GHz) a 965(3,4GHz).
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

ManSlayer

Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #14 kdy: 30 Listopadu 2011, 17:17:58 »
mam unlocknute 4 jadro :) pôvodne to bol athlon x3 455

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #15 kdy: 30 Listopadu 2011, 17:37:06 »
mam unlocknute 4 jadro :) pôvodne to bol athlon x3 455
Tak stále je to athlon :) http://www.cpu-world.com/info/AMD/Unlocking_cores_and_L3.html
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

ManSlayer

Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #16 kdy: 30 Listopadu 2011, 19:55:55 »
Processor model   / CPU name
Athlon II X3 455    / AMD Phenom(tm) II X4 B55 Processor
;) ale to je jedno.. ako to opravit aby mi to slo? :(

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #17 kdy: 30 Listopadu 2011, 20:46:56 »
No, už jsi to nabootoval? :D Pač flashka neni v zadnem pripade USB-ZIP :D
Na ten počítač doporučuji 64 bit, ten človíček, co tu vykřikuje, že na linuxu jde i 8GB ram na 32 bit mě celkem štve. PAE je pomalejší než přímá podpora. Navíc, 64 bit je rychlejší (také podle měření na phoronixu) i na systémech, kde je ram méně. Zvolení 64 bit nahrává i rozhodnutí, že u ubuntu 12.04 bude preferována 64 bit verze před 32 bitovou.
Jakou distribuci?
Nej vzhled - Kubuntu, openSuse + KDE
Nej rychlost - Xubuntu, Lubuntu, Mint FLuxBox
Klasika - Ubuntu, Mint, Arch(velmi svižný, extrémně složitý pro začínající uživatele (na linuxu))
Pokud to je mašina na hraní, linux bych tam necpal, mohl by Tě velmi zklamat. To bych řešil dualbootem linux a windows.
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

ManSlayer

Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #18 kdy: 30 Listopadu 2011, 21:20:25 »
všechno jede.. mám tu aj dualboot a všechno rposte krásne fachá (64bit ubuntu) jsem uplne spokojen :) du se pustit do toho pythonu, sem zvedav co to bude :D

ManSlayer

Re:Pár rad od zkušenejších
« Odpověď #19 kdy: 01 Prosince 2011, 20:26:40 »
chtěl bych se ješte zeptat jestli neznáte nejaký web popr. neco kde mi muže nejaky linuxák okamžite odpovdedet.. nechci váš tady s tim otravovat :D

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.