Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Jakou distribuci byste dali seniorovi, kt. nikdy nepracoval s pc ani widlemi?

Ubuntu (unity)
13 (38.2%)
Ubuntu (Gnome 3 shell)
2 (5.9%)
Mint
15 (44.1%)
Kubuntu
2 (5.9%)
jinou (jakou)
2 (5.9%)

Celkem hlasů: 32

Autor Téma: Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?  (Přečteno 4574 krát)

boonn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 296
  • Urgulak the Great
Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?
« kdy: 11 Prosince 2011, 22:53:49 »
Zdravím,
zkoušeli jste nový linux Mint? Pokud ano, napište mi prosím vaše dojmy.

Btw. jakou distribuci byste doporučili pro někoho (senior) kdo začíná s pc a (možná naštěstí) neměl zkušenost s widlema. S tím že mu stačí tak brouzdat po netu, skype ... možná přehrát něco. Přemýšlel jsem právě jestli ubuntu nebo mint.
The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
   ~ Socrates
 Use linux flarerpg.org - great open source game

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?
« Odpověď #1 kdy: 11 Prosince 2011, 23:15:23 »
Ubuntu bude plne vyhovujúce, pokial to zvládne PC.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1079
    • Lords Of Tech
Re:Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?
« Odpověď #2 kdy: 11 Prosince 2011, 23:21:22 »
Unity je pre, IMHO, pre (nielen) BFU ideálne. Aspoň doma s ním mám veľmi dobré odozvy, ľudia, ktorým sa nepáčila odlišnosť Gnome2 od WinXP sa hneď naučili na Unity. Predsa pamätať si názov programu, alebo aspoň toho, čo približne robí je jednoduśšie a intuitívnejšie ako si pamätať v ktorej ponuke čo je. Môj starý otec mal utrpenie s Windowsami, pretože si musel zapisovať poradie ikon v Štarte. Teraz len napíše do dashu Hudba,... a ide mu to ako po masle :)
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

richard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re:Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?
« Odpověď #3 kdy: 30 Prosince 2011, 03:20:03 »
Pro uživatele je hlavním rozdílem KDE, GNOME, XFCE, atd. Volba grafického rozhraní je pro BFU dľežitější než volba distribuce

otaj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
  • Eternal Wanderer
Re:Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?
« Odpověď #4 kdy: 30 Prosince 2011, 03:29:48 »
Pro uživatele je hlavním rozdílem KDE, GNOME, XFCE, atd. Volba grafického rozhraní je pro BFU dľežitější než volba distribuce

A s tímhle na mysli je dle mého skromného a pro rozhodnutí docela nepodstatného názoru mnohem intuitivnější GS než Unity. Pak ještě silně přichází v úvahu KDE, které je dle mého názoru taky pěkně intuitivní, upřímně už to bude nějakej pátek co jsem s ním naposled pracoval a mě samotnému ty poslední verze s kterýma jsem měl tu čest dvakrát do oka nepadly, to ale neznamená, že je špatné. Dokonce bych si ho troufnul zařadit jako intuitivnější než Unity.

Ale jak říkám, je to čistě můj názor, možná nejlepší bude nechat dědu pracovat hodinu na každým a pak se ho zeptat, které mu vyhovovalo nejlíp

richard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re:Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?
« Odpověď #5 kdy: 30 Prosince 2011, 03:43:19 »
Pro uživatele je hlavním rozdílem KDE, GNOME, XFCE, atd. Volba grafického rozhraní je pro BFU dľežitější než volba distribuce

Ale jak říkám, je to čistě můj názor, možná nejlepší bude nechat dědu pracovat hodinu na každým a pak se ho zeptat, které mu vyhovovalo nejlíp

Uživatelské rozhraní se vyvíjí, takže si myslím, že když si to děda vyzkouší, při dalším upgrade může dojít k podstatným změnám, což je pro starší lidi tragédie. Doporučil bych se v tomto případě orientovat na XFCE nebo LXDE, kde bych nepředpokládal rychlý vývoj.

otaj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
  • Eternal Wanderer
Re:Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?
« Odpověď #6 kdy: 30 Prosince 2011, 04:14:42 »
To je zase taky pravda, o LXDE a Xfce by se dalo říct, že jsou takové trošku "old-fashioned", ale hlavně, CHTĚJÍ takové být  (-> tzn se dá sotva předpokládat, že by se radikálně změnily z uživatelského pohledu)

No, tak jak tak, naše rozhodnutí to není:)

Dej pak vědět, cos vybral:)

richard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re:Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?
« Odpověď #7 kdy: 30 Prosince 2011, 05:50:50 »
Už taky nejsem nejmladší, ale unity si jen tak z principu zkusím. Používám Xfce i LXDE nepřipadá mi to až tak příliš rozdílné. KDE mi bylo nepříjemné od počátku, můj favorit GNOME to v mé hlavě totálně zazdil s unity. Pokud jde o dědu, ať se naučí cokoliv, ale, aby se to nadále neměnilo. Převratné změny lze předpokládat u KDE i u GNOME. V případě XFCE a LXDE lze předpokládat konzervativnější vývoj. Toť můj soukromý názor. Nemohu předvídat vývoj Linuxových komunit.  Neporadím stoprocentní řešení, ale mohu dát pouze námět k dalšímu namáhání té šedé kůry mozkové. Pro běžného uživatele, který nebude instalovat aplikace a provádět další administrátorské úkony  není důležitá volba distribuce, ale volba uživatelského rozhraní.

Pokud se jedná o volbu uživatelského rozhraní lze nainstalovat vše paralelně. Při přihlášení lze zvolit požadované GUI. Nezávisle na volbě uživatelského rozhraní zůstávají všechna nastavení zachována. Lze nainstalovat současně Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu a možná ještě další *.buntu. Počet takovýchto instalací je omezen pouze kapacitou HD. Jednotlivá grafická rozhraní se chovají jako jeden OS. T zn změny provedené v jednom GUI se projeví i při restartu v jiném GUI. V případě nutnosti uvolnit prostor na HDD lze nadbytečná GUI odinstalovat.

V mém případě mám nainstalováno LXDE, ale tuto skutečnost nepovažuji za podstatnou.




pivik

  • Host
Re:Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?
« Odpověď #8 kdy: 30 Prosince 2011, 09:24:03 »
Sice asi pozdě, ale pro starší, začinající lidi bych doporučil klasické Gnome 2. Moji rodiče na něm fungují už asi 3 roky a bez problémů. Správu PC jim dělám já buď osobně nebo pomocí TeamViewer. Distribuce Debian 6.0 Squeeze.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?
« Odpověď #9 kdy: 30 Prosince 2011, 14:46:14 »
Unity môže byť fajn. 12.04 má mať podporu 5 rokov.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

pst

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Re:Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?
« Odpověď #10 kdy: 30 Prosince 2011, 20:06:22 »
jakou distribuci byste doporučili pro někoho (senior) kdo začíná s pc a (možná naštěstí) neměl zkušenost s widlema.

Doporučil bych vyhnout se unity, tzn. je-li výběr ubuntu - mint, sáhnul bych po mintu.

Pst

superbo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 810
  • ???
Re:Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?
« Odpověď #11 kdy: 31 Prosince 2011, 09:23:53 »
Já bych doporučil Ubuntu 8.04. Používá ho moje babička a je docela spokojená :)
Acer Aspire V3-571G-53234G1TMaii - Intel Core i5 3230M, Grafika Intel HD 4000 + Nvidia GeForce GT 730M, 8GB DDR3, 128GB SATA SSD
Dell Latitude 5480 -  Intel Core i5 7200U, Intel HD Graphics 620, 16GB DDR4-2400MHz, 128GB SSD
Stolní PC - MB ASRock X570 PRO4, AMD Ryzen 5 3600, AMD Radeon RX 5600 XT, 32GB DDR4 3200MHz, 480GB nvme + 480GB SATA SSD

domitea

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
  • Mayday, mayday, bird strike, flight 1549
Re:Nezkušený senior - MINT nebo ubuntu?
« Odpověď #12 kdy: 31 Prosince 2011, 17:46:07 »
Podle mě jedno, jestli Mint nebo Ubuntu. Jsou to podobné distribuce (proč asi? ;D)

Osobně jsem za GS, protože jaksi babička, která má Windows hnedka věděla co a jak. Pravda Mintovácký GS má přidanej "start" a dalším zkoušením přišla na levý horní roh :D (jak ten mi chybí ve windows :-[)

Čistě pro "nezkušeného" ("neposkvrněného") to je fuk, pokud ale později přejde na něco jiného, tak může být problém. A proto se mi Mint líbí (teď), má totiž 2 nabídky, klasickou "gnomáckou" a pak tu z upraveného panelu dole, trochu se podobající ze systému strýčka Billa a hodně podobné KDovácké, takže plynulejší přechod na jiná prostředí nebo systém (dokonce i Mac :P)   
« Poslední změna: 31 Prosince 2011, 17:51:34 od domitea »
Prozřel jsem! Už se na svět nedívám přes Wokna, ale přes okno!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.