Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: UPS a korektní vypnutí PC  (Přečteno 8197 krát)

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
UPS a korektní vypnutí PC
« kdy: 14 Prosince 2011, 09:12:41 »
Zdravím,

zeptám se možná hloupě, pač o tomhle problému nemám dostatek informací, nicméně:

1) rozpozná server (nebo klasické PC - systém Ubuntu server/desktop), že je napájeno z UPS a po dosažení kritické napěťové hranice se korektně vypne? = povypíná všechny služby a dojde ke korektnímu vypnutí, jako bych mu to zadal např příkazem "shutdown" (čili stejný princip jako u notebooků)? Nebo při dosažení této kritické hranice jednoduše "padne", jako bych vytáhnul napájecí kabel ze zásuvky..?

2) věděl by někdo, kam se zapisují informace o stavu tohoto akumulátoru? Čili abych si sám mohl napsat, který skript se má spustit, až poklesne hranice vybití např na 20% ...?

EDIT: Aha, konečně se mi podařilo sesmolit ten správný dotaz do googlu, abych dostal výsledek :) Odpověď by mohla být tady:
http://www.abclinuxu.cz/blog/FluxBlog/2008/1/nut-network-ups-tools-trochu-tvrdsi-orisek

Nicméně vlastní zkušenosti by mě zajímaly také...

díky
« Poslední změna: 14 Prosince 2011, 09:17:13 od On »
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

jmp

  • Host
Re:UPS a korektní vypnutí PC
« Odpověď #1 kdy: 14 Prosince 2011, 12:09:33 »
UPSka samozrejme musi mit moznost nejak komunikovat (seriak, usb, sit)
nekteri vyrobci delaji i vlastni sw k UPSce pro linux

NUT je ale na jednu stanici s UPSkou docela kanon na vrabce...

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re:UPS a korektní vypnutí PC
« Odpověď #2 kdy: 14 Prosince 2011, 12:13:01 »
No, ono to bude pro 4 stanice v síti ...dva servery v clusteru, jeden server databáze a jeden geocluster ...ten bude plnit roli monitoringu (nagios) a úplně nejlepší by samozřejmě bylo vyrobit skript a vložit do nagiosu, aby mi to hlídal jen on ...proto jsem chtěl vědět, jestli někdo neví, kam se tyto údaje o AKU ukládají..tím by mi vše hlídal nagios a byl bych maximálně spokojený
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

jmp

  • Host
Re:UPS a korektní vypnutí PC
« Odpověď #3 kdy: 14 Prosince 2011, 12:17:11 »
pak by to asi smysl melo, ale neni to sranda
zkousim to rozbehat, ale jeste se nezadarilo (neni to uplne trivialni...)

jmp

  • Host
Re:UPS a korektní vypnutí PC
« Odpověď #4 kdy: 14 Prosince 2011, 12:22:54 »
u moji UPSky s minimalni podporou to nema o baterce a jeji kapacite vubec zadne poneti
reportuje napeti na baterce a ma z toho jit urcit, jak je to nabite tehdy, pokud se tomu da spodni hranice napeti, ktera urci, ze uz je baterie vybita...

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re:UPS a korektní vypnutí PC
« Odpověď #5 kdy: 14 Prosince 2011, 13:45:39 »
reportuje napeti na baterce a ma z toho jit urcit, jak je to nabite tehdy, pokud se tomu da spodni hranice napeti, ktera urci, ze uz je baterie vybita...

No přesně to bych potřeboval...tento report dává ten NUT? A to by mi vlastně i stačilo ...na základě tohoto bych rozlišil stav WARNING a CRITICAL ...při Warningu by mi Nagios poslal notifikaci, při Critical bych mu zadal korektní vypnutí = shutdown ...a problém vyřešen. Jen na zjištění tohoto stavu by mi stačilo něco jednoduššího, než je právě NUT


EDIT: Tak snad apcupsd by mohl stačit - opět v repo
« Poslední změna: 14 Prosince 2011, 14:11:13 od On »
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

jmp

  • Host
Re:UPS a korektní vypnutí PC
« Odpověď #6 kdy: 14 Prosince 2011, 16:38:18 »
vystup nut monitoru pro vyvolani akce asi neni vhodny, ale nasledujici uz by se asi dalo:
Kód: [Vybrat]
jmp@core-i5:~$ sudo /bin/upsc trust@localhost
battery.voltage: 13.70
battery.voltage.nominal: 12.0
beeper.status: enabled
device.type: ups
driver.name: blazer_usb
driver.parameter.pollinterval: 2
driver.parameter.port: /dev/bus/usb/002/005
driver.version: 2.6.1
driver.version.internal: 0.03
input.current.nominal: 4.0
input.frequency: 49.9
input.frequency.nominal: 50
input.voltage: 228.9
input.voltage.fault: 228.9
input.voltage.nominal: 230
output.voltage: 228.9
ups.delay.shutdown: 30
ups.delay.start: 180
ups.load: 13
ups.productid: 0003
ups.status: OL
ups.temperature: 25.0
ups.type: offline / line interactive
ups.vendorid: 06da
jmp@core-i5:~$


EDIT: ale to sledovani stavu upsky a nasledne vazane akce pro vsechny pripojene stroje k upsce (kdy komunikuje upsmon ze vsech jednotlivych pripojenych stroju s tim strojem, ke kteremu je vyvedena komunikace s upskou samotnou je jiz soucasti architektury nutu a je asi zbytecne pro to neco budovat vlastima silama)
« Poslední změna: 14 Prosince 2011, 16:48:30 od jmp »

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re:UPS a korektní vypnutí PC
« Odpověď #7 kdy: 15 Prosince 2011, 09:16:52 »
No, právě proto by mi asi stačilo přece jen něco jednoduššího, než je právě NUT ... Do toho Nagiosu bych to chtěl z toho důvodu, aby monitoring prováděla jen jedna aplikace ..bylo by na prd, aby pár věcí monitoroval Nagios, další zase NUT a nedej bože ještě něco jiného ... Přes webové rozhraní se jednoduše naloguji na Nagios a on mi pěkně ukáže, jaká služba je v jakém stavu..všechno pěkně při jednom.

Ten skript pro Nagios není složité napsat, jen potřebuji nějakou službu, která bude tu UPS monitorovat ...nut vypadá ok, jen jak říkáš, byl by to asi vážně kanon na vrabce ...hned jak mi přijdou servery s UPS, tak zkusím ten apcupsd a když by nedostačoval, tak pak ten NUT ...ale nepotřebuji nic víc, než napěťový stav, případně procentuální nebo minutový výstup

Každopádně moc díky za osobní zkušenosti,

+K
« Poslední změna: 15 Prosince 2011, 09:22:37 od On »
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

jmp

  • Host
Re:UPS a korektní vypnutí PC
« Odpověď #8 kdy: 15 Prosince 2011, 09:47:02 »
nagios je spis pro opacny smer
nagios server zjistuje, jestli okolni strojky|servisy bezej, ale upsmon na klientech zjistuje, jestli server nehlasi provoz na baterii a nasledne podle toho vykonat nejake lokalne nastavene akce...

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re:UPS a korektní vypnutí PC
« Odpověď #9 kdy: 15 Prosince 2011, 14:10:51 »
Já to vidím tak, že Nagios kontroluje vše co chci = co si nastavím ..a vzhledem k tomu, že všechny stroje budou napájeny z jedné, k tomu určené UPS-ky, tak jediný údaj, co mě zajímá, je pokles napětí na AKU. Jestliže dosáhne určité hranice, vykoná se mnou definovaná akce..čili mě ani tak nezajímají výsledky pro okolní PC z "upsmona", jako spíš stav baterie..

Vycházím z toho, že pokud bude vše ok, bude tam "nějaké" napětí ...a pod určitou hranici poklesne pouze v případě, že je nějaký problém ..ať už budou špatné články nebo prostě vypadne proud...jakmile dojde k poklesu z jakéhokoliv důvodu, tak mě to bude informovat..toho chci docílit
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.