Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace UBUNTU jako sekundárního OS  (Přečteno 2574 krát)

padik35

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Instalace UBUNTU jako sekundárního OS
« kdy: 24 Prosince 2011, 12:02:15 »
Potřebji pomoc s instalací. Mám notebook Asus X61Z s diskem 320 G. Disk jsem měl již delší dobu rozdělen na 3 oddíly + 1 skrytý, který se vytvořil sám. Když jsem si vytvořil USB live verzi ubuntu, tak jsem mohl neomezeně provést instalaci i vedle stávajícího systému Win 7. Chtěl jsem využít druhý oddíl na disku o velikosti 45 GB.  Jenže mi nešlo vytvořit z toho oddílu dva menší pro náhradu RAM a samotnou instalaci s označením "/".
Nešlo mi ten oddíl rozdělit ani ve win7 s tím, že další samostatný oddíl už nepovolí, tak jsem to udělal v externím programu, kde jsem si ten oddíl rozdělil na 3. Na 10GB pro instalaci, na 6GB pro RAM a zbytek jako /HOME.
Když jsem však vlezu do instalace, tak mi říká, že na disku není žádný systém a disk je nerozdělený. Může mi někdo pomoci?

Chtěl bych druhý oddíl, který jsem rozdělil na tři části využít pro instalaci.

Děkuji

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Instalace UBUNTU jako sekundárního OS
« Odpověď #1 kdy: 24 Prosince 2011, 12:15:30 »
V livecd si spusti aplikáciu gparted, ktorá slúži práve na delenie disku(alebo priamov inštalácií). Ty musíš tu partíciu urobiť urobiť ako logickú. V tom je celý problém. A v inštalácií si musíš zvoliť manuálne delenie, kde si to všetko nastavíš ako chceš. 6GB nie je na swap vela?
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

padik35

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Instalace UBUNTU jako sekundárního OS
« Odpověď #2 kdy: 24 Prosince 2011, 13:11:29 »
Takže ten oddíl co jsem rozdělil dám zpět dohromady a udělám z ní logickou, pak se pokusím jí rozdělit tím gparted - bude mi  stačit 10GB na Swap a zbytek nechám jako /
Jen by mě zajímalo, proč mi to nedetekuje ten původní win7 - je to tím dělením toho jednoho oddílu?

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Instalace UBUNTU jako sekundárního OS
« Odpověď #3 kdy: 24 Prosince 2011, 13:33:39 »
Takže následovne. Nemaž hlavne partíciu s win7.
1.Spustíš inštaláciu
2.Pri výbere kam sa bude systém inštalovať zvolíš manuálne delenie
3.Zmažeš tam čo chceš a (ako logickú)pridáš 10-15GiB pre /, SWAP podla velkosti RAM a zvyšok pre /home.
4.Pokračuješ v inštalácií
5.Máš nainštalované  ;)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

padik35

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Instalace UBUNTU jako sekundárního OS
« Odpověď #4 kdy: 24 Prosince 2011, 13:46:35 »
Jen pro přehlednost - mám tam disk 320 GB -
C (48GB) - místní disk s win 7
D (48GB)- data (v současné době rozdělen na ty 3 menší oddíly, které jsem chtěl věnovat linuxu) - tyto oddíly jsou prázdné
F (zbytek GB)- data - filmy, muziky, hry (bez místní instalace) skoro celé zaplněné

při procesu instalce mi nabízí pouze instalaci linuxu jako hlavní systém, protože si myslí, že na disku není jiný systém a že disk není v současné době rozdělen vůbec a pokud dám změnu, změnšit nebo tak něco, tak se bojím, že přijdu o vše co je na disku - kdekoliv i o win7

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Instalace UBUNTU jako sekundárního OS
« Odpověď #5 kdy: 24 Prosince 2011, 13:51:27 »
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

padik35

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Instalace UBUNTU jako sekundárního OS
« Odpověď #6 kdy: 24 Prosince 2011, 14:43:11 »
Ten návod je v angličtině, co mi i po strojním přeložení moc nepomohlo. Navíc instalace jako taková není problémem. Problém je s identifikací disku a jeho oddílů. Než jsem si druhý oddíl rozdělil extrním programem, tak byla identifikace v pořádku.
Proč jsem to rozdělil externím programem? Protože i přes správnou identifikaci jsem v rámci instalace nemohl rozdělit oddíl na swap a "/" Jakmile jsem oddělil jednu čast na swap, tak zbytek oddílu byl jako volný a již s ním nešlo nic nedělat, program mi to nenabídl.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Instalace UBUNTU jako sekundárního OS
« Odpověď #7 kdy: 24 Prosince 2011, 14:54:29 »
Ten návod je v angličtině, co mi i po strojním přeložení moc nepomohlo. Navíc instalace jako taková není problémem. Problém je s identifikací disku a jeho oddílů. Než jsem si druhý oddíl rozdělil extrním programem, tak byla identifikace v pořádku.
Proč jsem to rozdělil externím programem? Protože i přes správnou identifikaci jsem v rámci instalace nemohl rozdělit oddíl na swap a "/" Jakmile jsem oddělil jednu čast na swap, tak zbytek oddílu byl jako volný a již s ním nešlo nic nedělat, program mi to nenabídl.
Použi na to Gparted alebo v inštalácií mauálne nastavenie (v podstate totožné).
Gparted je súčasťou livecd.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

padik35

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Instalace UBUNTU jako sekundárního OS
« Odpověď #8 kdy: 24 Prosince 2011, 15:17:21 »
Ještě jednu věc by jsi měl vědět - v liveCD když mi naběhne linux tak ty disky jsou tam připravený pro linux v různých oddílech, tak linux je vidí, ale jakmile dám instalovat, tak je tam prostě nenabídne.
Buď budu muset to rozdělení udělat znovu v live CD nebo už nevím. Dám vědět až to zkusím, pokud tě nenapadne něco jiného.

padik35

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Instalace UBUNTU jako sekundárního OS
« Odpověď #9 kdy: 26 Prosince 2011, 15:42:26 »
Tak v live CD v doporučeném programu GP bohužel vytvořené oddíly nevidí, ale prohlížeč souborů s nimi normálně pracuje...tak jsem z toho jelen.

_Děda_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:Instalace UBUNTU jako sekundárního OS
« Odpověď #10 kdy: 26 Prosince 2011, 16:01:10 »
Obávám se, že máme stejný problém http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=60600.0
resp. podle popisu ale nevím jestli budeme mít shodné řešení...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.