Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Ubuntu - rozdělení disku  (Přečteno 3866 krát)

Jump

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Instalace Ubuntu - rozdělení disku
« kdy: 24 Prosince 2011, 15:39:57 »
Zdravím, chtěl bych nainstalovat Ubuntu na notebook HP, jenže ten má disk rozdělen na 4 primární oddíly, takže když jeden zmenším, tak se s uvolněným místem nedá pracovat (má název nepouž. a všechny nabídky jsou zašedlé) a nemohu tedy vytvořit oddíly pro Ubuntu..dá se toto nějak vyřešit? Jediná další volba instalace je vymazání disku a nainstalování pouze Ubuntu..

padik35

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Instalace Ubuntu - rozdělení disku
« Odpověď #1 kdy: 24 Prosince 2011, 15:44:30 »
Ahoj, kdyby jsi koukl na aktuální témata, tak by jsi zjistil, že řeším - zatím bez zjevného výsledku. Myslel jsem si, že když předem vytvořím menší oddíly, které pak použiji pro instalaci v nějakém externím programu v win7, tak mám po starostech, ale ouha - od té doby mi při instalaci nedetekuje přítomnost jiného systému a vůbec nepřečte, že je disk rozdělen na nějaké oddíly, ale cpe mi ho jako celek. Takže jsem si nepomohl. Ostatní viz. moje téma.
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=60579.0

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re:Instalace Ubuntu - rozdělení disku
« Odpověď #2 kdy: 24 Prosince 2011, 16:25:45 »
Disk muze mit max. 4 primarni oddily, nebo 3 (a mene) primarni a 1 extended. Extended pak muze byt rozdelen na vice dalsich logickych jedenotek.
Takze pokud je na disku dost mista (nebo je moznost jineho media), je mozne data ze 4. presunout, 4. odstranit a na jeho miste vytvorit extended.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

padik35

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Instalace Ubuntu - rozdělení disku
« Odpověď #3 kdy: 24 Prosince 2011, 16:42:28 »
No a jaké máš tedy řešení? Či postup?

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Instalace Ubuntu - rozdělení disku
« Odpověď #4 kdy: 24 Prosince 2011, 18:19:08 »
No a jaké máš tedy řešení? Či postup?
Všetko si naklikáš v gparted http://www.youtube.com/watch?v=TBnVGLiRmdw
##Nič od toho videa nečakaj. Stačí čítať a rozmýšlať.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Jump

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Instalace Ubuntu - rozdělení disku
« Odpověď #5 kdy: 24 Prosince 2011, 18:32:59 »
no, to bude asi problém, ty 4 primární disky jsou vytvořený přímo výrobcem (HP) a nevím jestli bych se smazáním jednoho z těch tří nezavřel do slepé uličky bez návratu..jediný, co mě napadá, je, že bych z toho systémovýho udělal extended a dal na něj windows i ubuntu..je možný to takto provést?

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Instalace Ubuntu - rozdělení disku
« Odpověď #6 kdy: 24 Prosince 2011, 18:40:28 »
No neviem či by sa to MS páčilo. Skôr asi nie. Odzálohuj inštalačné médium a zmaž tú partíciu.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

_Děda_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:Instalace Ubuntu - rozdělení disku
« Odpověď #7 kdy: 26 Prosince 2011, 13:21:46 »
Ahoj,
hele napíšu jak bych to řešil já ale nevím jestli je to ideální postup...
1. použil bych ConeZillu pro zálohu celého disku (musíš mít k dispozici nějaké další úložiště USB disk, nebo nějaký server (NAS) )
 - Pozor na těch oddílech může být cokoliv, proto ta záloha. Jednou jsem se setkal stím že na disku byl nějaký grafický balast pro BIOS, jinak tam budeš mít zálohu Windows a tak. Pro normální používám jsou ti ty oddíly ale k ničemu. Jestli neznáš CloneZillu tak můžeš použít i Ghost nebo Acronis, ...
2. odmáznul bych ty oddíly od HP a zkusil nabootovat Windows
 - když se to podaří tak OK
 - když se to nepodaří tak máš zálohu, kterou obnovíš a podruhé si dáš pozor co mažeš :) případně zjistíš že tudy cesta nevede  :D ale to myslím že nezjistíš - případně dej vědět co tam je za oddíly
3. máš místo Pro Ubuntu a můžeš jej nainstalovat

Jinak já si disk dělím tak že mám: NTFS Windows/NTFS Data/SWAP Linux/EXT4 Ubuntu

Pokud by náhodou(nechci přivolávat) šel počítač do reklamace nebo já nevím co tak raději obnov zálohu s oddíly od HP, ale myslím, že i kdyby tam ty oddíly nebyli tak se zas tak moc stát nemůže.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.