Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ochrana autorských práv  (Přečteno 1755 krát)

richard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Ochrana autorských práv
« kdy: 29 Prosince 2011, 23:33:44 »
Nechápu proč máme platit za autorská práva pomocí poplatků za paměťová media dále, nechápu poplatky pro provozovatele internetových kaváren, kteří používají svobodný software. Hledal jsem důvody, proč to tak funguje. Vysvětlení je prosté. Organizace, která poskytuje ochranu autorských práv tuto službu neposkytuje zdarma. Jedná se o zdaněné peníze takže chápu spolupráci státu a ochránců autorských práv. Podporuji komunitu Ubuntu zakoupením knihy. Nevím proč můžou parazitovat na dobrovolné práci mnoha nadšenců příživníci. Dále nechápu proč musím platit autorská práva za své vlastní fotografie. Jediným logickým vysvětlením je, že jsem poddaným všemocného státu. 



 

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Ochrana autorských práv
« Odpověď #1 kdy: 29 Prosince 2011, 23:52:06 »
Praktiky OSA a ostatních kolektivních správců aut. práv mi přijdou někdy hrubě nemravné a ani způsob přerozdělení peněz mezi umělce/"umělce" mi nepřijde úplně spravedlivý. A nakonec jejich trvalé pokusy o vymožení peněz z něčeho, kde to není zvykem, mne vedou ke značné nedůvěře v jejich čestné úmysly.

Jako občani bychom měli požadovat důsledné vymezení jejich působnosti a velmi důsledné hlídání jejich nátlakových akcí.

Na druhou stranu - bylo by spravedlivější, kdyby byli umělci placeni úplně všemi občany z daní? Bylo by správné umělce neplatit vůbec (nebo jen granty z komunálního rozpočtu)? Těžko říct.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

richard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re:Ochrana autorských práv
« Odpověď #2 kdy: 30 Prosince 2011, 00:05:51 »
Asi je toto téma na ..... ale ňák jsem se nemohl udržet, takže asi bude lepší to ukončit

otaj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
  • Eternal Wanderer
Re:Ochrana autorských práv
« Odpověď #3 kdy: 30 Prosince 2011, 00:13:46 »
ehh, k problematice umělců. Myslím, že nejlepší by bylo, kdyby tu byli jen umělci, kteří si na sebe vydělají sami, pokud si na sebe nevydělají sami (respektive nemají o to zajém), pak je to jejich problém. Vzhledem k tomu, že jsem sám působil v kapele, vím, že je to reálné. Koncerty, CDčka s vlastním nákladem etc. Nejideálnější bylo, že jsme všechno dělali za nízký peníz (vlastní CD z profi studia za 60,- v 500ks nákladu) a přesto jsme víceméně pokaždé pokryli náklady na veškerou činnost + nějaká stovka navíc. A to jsme nebyli žádná profi kapela nebo něco takového, to jsme to všichni dělali ve volným čase protože nás to bavilo. Upřímně si myslím, že OSA je pouze přežitá organizace, která žije jen ze setrvačnosti a díky tomu má možnost vykořisťovat umělce..

No, to jsem se zase rozepsal...

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Ochrana autorských práv
« Odpověď #4 kdy: 30 Prosince 2011, 01:42:12 »
Rád vidím, že vykorisťovanie zo strany štátu nie je len u nás  :)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

otaj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
  • Eternal Wanderer
Re:Ochrana autorských práv
« Odpověď #5 kdy: 30 Prosince 2011, 02:16:08 »
Ona taková obdoba OSA existuje podle mě víceméně ve všech státech s "ochranou autorských práv". Ale poslední dobou mě OSA nepije krev tolik, v porovnání s ACTA a SOPA a podobnejch mnohem větších prasáren

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Ochrana autorských práv
« Odpověď #6 kdy: 30 Prosince 2011, 11:38:56 »
Několik čísel z povinně zveřejňovaných informací OSA:

Příjmy OSA za 2009 oproti roku 2008 vzrostly o 18 %.

Docela zarážející na OSA je její neúčinnost. V roce vybrali zhruba 850 MKč (veřejné provozování+datové nosiče+televize/rádio) a z toho přes 130 MKč padlo na její vlastní provoz.

Položka software v rozvaze 2009 činí 7 600 000 Kč, což je nárůst o 1 400 000 Kč oproti roku 2008.
« Poslední změna: 01 Ledna 2012, 16:03:26 od Filip Dominec »
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Ochrana autorských práv
« Odpověď #7 kdy: 30 Prosince 2011, 14:41:12 »
To je nič stránka našej galérie stála 25 000€ a tu je výsledok http://www.sng.sk/sk/uvod
Oni povedia, že je to umenie, ja hovorím, že pár html tagov im mohol urobiť hocikto aj zadarmo :D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Ochrana autorských práv
« Odpověď #8 kdy: 30 Prosince 2011, 16:46:42 »
To je nič stránka našej galérie stála 25 000€ a tu je výsledok http://www.sng.sk/sk/uvod
Oni povedia, že je to umenie, ja hovorím, že pár html tagov im mohol urobiť hocikto aj zadarmo :D

Jo, to jsem už četl. Takový kšeftík bych taky bral. Půl hodinka práce a vyděláno na rok dopředu :)

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Ochrana autorských práv
« Odpověď #9 kdy: 31 Prosince 2011, 01:00:56 »
To je nič stránka našej galérie stála 25 000€ a tu je výsledok http://www.sng.sk/sk/uvod
Oni povedia, že je to umenie, ja hovorím, že pár html tagov im mohol urobiť hocikto aj zadarmo :D

Jo, to jsem už četl. Takový kšeftík bych taky bral. Půl hodinka práce a vyděláno na rok dopředu :)
Tak vačšina ludí by to mala aj za prácu na niekolko rokov. Priemerný plat je niečo nad 700€ :-\.
Inak skús si kliknúť na STANOVISKO KU KRITIKE WEBOVEJ STRÁNKY SNG (včera som tam videl viac textu o tom :D) a dať preklad na English (vlavo hore). Velmi podobné :D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.