Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Mini notebook (netbook) s Ubuntu  (Přečteno 5490 krát)

DiegoV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« kdy: 30 Prosince 2011, 12:37:43 »
Zdar chtěl bych poradit jak a nebo kde mam najít mini notebook (netbook) na kterým bude šlapat Ubuntu. Naposled jsem jej zkusil najít sám, hledal jsme to podle toho, že jej na něm už před instalovaný linux ani ten potom nešel bez problems rozjet ta distribuce co byla na něj doporučená nakonec jsme musel skončit u škaredých Win 7, protože se ukázalo že časem že většina hardwaru není podporována žádnou distribucí toš asi smůla či neopatrnost. Nevíte jak se této chybě vyvarovat při dalším výběru mini notebooku (netbook). Dík moc za odpověď.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 30 Prosince 2011, 12:41:34 »
Na netbooku Asus EeePC 1001PXD mi Ubuntu 11.10 běhá, chce to ale rozšířit paměť, nebo uvažovat o Lubuntu/Xubuntu.
« Poslední změna: 30 Prosince 2011, 12:58:01 od Tadeáš Pařík »
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

pivik

  • Host
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 30 Prosince 2011, 12:55:42 »
Já mám Asus Eee PC X101H​ a na něm Debian Wheezy. V mém případě je naopak limitující CPU, ne RAM. Jinak veškeré komponenty netbooku fungují. Netbook byl koupen s Linuxovou distribucí MeeGo, která byla pro mě nepoužitelná.

DiegoV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 30 Prosince 2011, 20:58:46 »
Dik za typy ale já chtěl tak trošku obecný rady jak vybírat netbook pro ubuntu. Třeba teď jsme četl že společnost AMD mírně řečeno nemá v lásce linux ve srovnání s Intelem co vy na to?

pivik

  • Host
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 30 Prosince 2011, 21:03:49 »
Pravda je, že s Intel komponenty nejsou narozdíl od AMD tak časté problémy. Mám na mysli hlavně grafické karty. Na druhou stranu mám doma jak ATI kartu, tak Intel (2x) a fungují v současné době bez problému všechny. Na ATI používám open source driver.

Rover623

Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 30 Prosince 2011, 21:50:14 »
Ati nemá s AMD skoro nic společného, tedy kromě faktu, že ji AMD vlastní, s neschopností programátorů u Ati napsat řádně fungující ovladač jsem se potýkal už ve Windows 95 a za 15 let se nezměnilo vůbec nic. Tedy kromě faktu, že pro Windows se totálně ztratily alternativní drivery.

Obecně bych vybíral netbook podle toho jestli na něm už výrobce nějaký Linux nedodává (případně bez OS) a vyhnul bych se všemu co má EFI (viz. Lenovo S205)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 30 Prosince 2011, 21:59:51 »
Vyber cokoliv kde je všechno intel a budeš spokojen.

Neříkám že AMD spolu s ATI a Nvidia čipy jsou špatné ale Intel je prostě jistota úspěchu. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 30 Prosince 2011, 22:05:13 »
Stejně nebude mít na výběr, jediný čip AMD vhodný pro netbooky je E-350

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 31 Prosince 2011, 01:08:59 »
Inak opensource ovládače na ATI/AMD sú v celkom dobrom stave, čiže by som sa nebál ísť do toho AMD. Osobne sa mi páči tento http://www.alza.sk/acer-aspire-one-722-c6ckk-cerny-d256187.htm
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

DiegoV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 31 Prosince 2011, 09:08:33 »
Tak přesně tento mam a po čtvrt roce snažení čtení článku a instalaci různých distribucí linux jsem to vzdal a šel na win 7, ale po pravdě jsme nezkoušel distribuci opensource. Ale nemyslím si že by to byl nějaký zásadní rozdíl od ubuntu. Jestli se mýlím tak budu rád :D se budu moc rád vrátit k linuxu.

Toš jestli ne tak hold budu muset přijít na kloub tomu jak předem poznat či kde najít který hardware podporuje daná distribuce a dle toho najít netbook, který obsahuje podporovaný hardware.

Rover623

Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 31 Prosince 2011, 10:22:53 »
Tak ten výše zmíněný počítač bych zrovna za netbook nepovažoval, jedině tak velikostí displeje. Nicméně, zkus sem hodit co ti po nainstalování U11.10 vlastně nejde. Jak tak koukám na HW, nevidím tam nic exotického

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 31 Prosince 2011, 10:32:29 »
Přesně o tom tu mluvím... Amd, Ati a Nvidia je loterie...
Jedinej problém s Intel je na grafikách GMA 500 které vlastně intel ani nevyrábí a co já vím tak už se teď neprodávají.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

DiegoV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 31 Prosince 2011, 12:25:12 »
Tak ma procesor pro netbook a co tam nefunguje hmm tak zaprvé. Nejsou ovladače pro grafiku, pak nefungují klávesové zkratky, aby šel zapnout musí být wifina nějak divně nastavená v biosu a pak wifi funguje jen na dobrý slovo, režim hibernace, sluchátka, funguje jen jedno jádro, výdrž baterie jen 4 hod místo 6 - 7 hod, toš asi to hlavní. Jako ja to zkoušel rozchodit, ale přestalo mě bavit pořad něco zpravovat a navíc prostě ovladače k procesoru a grafice jsem nenašel a bylo dost hrozný když člověk po zapnutí pc viděl místo obrazu rozhozený obraz nebo šum jako bych měl špatný signal jak bývá u TV. Toš a hlavně nikdy se mi nepovedlo rozchodit vůbec ubuntu 11.10 jedině 10.04 protože k tomu potřebuji ovladače ke grafarně. Toš letmo co jsme měl za problémy kterých jsem si všiml. A zkoušel řešit pomocí různých návodů na webu. Toš, ale mě jde spíš o to jak vybrat svůj další pc, abych to nemusel řešit nějakýma návody či psaní nějakých programů atd.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

DiegoV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 31 Prosince 2011, 14:52:07 »
Ano dle toho návodu a pár dalších jsme to zkoušel a i tak netbook nefunguje na 100%. Toš s toho plyne otázka existuje netbook který bude fungovat na 100% na ubuntu? (případně jak to poznat) nebo aby fungovali všechny funkce jak na win 7. (ted nemyslím aplikace ale základní hardware)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 31 Prosince 2011, 19:10:05 »
Ano dle toho návodu a pár dalších jsme to zkoušel a i tak netbook nefunguje na 100%. Toš s toho plyne otázka existuje netbook který bude fungovat na 100% na ubuntu? (případně jak to poznat) nebo aby fungovali všechny funkce jak na win 7. (ted nemyslím aplikace ale základní hardware)
Intel, Intel, Intel a jen a jen Intel pokud chceš mít jistotu že bude vše fungovat. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 01 Ledna 2012, 16:22:19 »
Ano dle toho návodu a pár dalších jsme to zkoušel a i tak netbook nefunguje na 100%. Toš s toho plyne otázka existuje netbook který bude fungovat na 100% na ubuntu? (případně jak to poznat) nebo aby fungovali všechny funkce jak na win 7. (ted nemyslím aplikace ale základní hardware)
Intel, Intel, Intel a jen a jen Intel pokud chceš mít jistotu že bude vše fungovat. ;)
Nebol by som si tak istý. Ako som čítal v posledných mesiacoch tak problémy (nie len) so spotrebou mala hlavne INTEL platforma. Ono SB do teraz tiež nefungovala najlepšie  a čakalo sa na ovládače ;)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 01 Ledna 2012, 16:32:24 »
Ano SB byla z počátku na tom špatně ale to je se všemi novinkami a linuxem obecně.
U Intelu má člověk alespoň jistotu že se s tím něco dělá a dělat bude.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

DiegoV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 03 Ledna 2012, 07:58:49 »
Tak co koukám tak instalace linuxu pro méně zkušené uživatelé nebo jinak pro uživatelé co neovládají nějaký programovací jazyk (či aby jim nedělo problem se orientovat Terminálu) je tak jako sazka v loterii :D spíš jak sazku SAZKY :D Nebo se mílím? Max se jim zvýší šance tak o 40% když si koupí nějakou starší stroj od Intelu.
Ono by stačilo kdyby byli stránky kde bych si vyhledal daný hardware (třeba grafická karta, procesor, atd) a člověk by věděl jo tak toto linuxu nepodporuje atd. Ale asi takové kouzelné stránky neexistují co?

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 03 Ledna 2012, 08:21:58 »
Stránek, diskuzních fór je hodně, skoro všechno se dá dohledat, nicméně ne vše... a doznačné míry je to pouze chyba výrobce, že není schopen dodat ovladače.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 03 Ledna 2012, 09:27:37 »
Tak ma procesor pro netbook a co tam nefunguje hmm tak zaprvé. Nejsou ovladače pro grafiku, pak nefungují klávesové zkratky, aby šel zapnout musí být wifina nějak divně nastavená v biosu a pak wifi funguje jen na dobrý slovo, režim hibernace, sluchátka, funguje jen jedno jádro, výdrž baterie jen 4 hod místo 6 - 7 hod, toš asi to hlavní. Jako ja to zkoušel rozchodit, ale přestalo mě bavit pořad něco zpravovat a navíc prostě ovladače k procesoru a grafice jsem nenašel a bylo dost hrozný když člověk po zapnutí pc viděl místo obrazu rozhozený obraz nebo šum jako bych měl špatný signal jak bývá u TV. Toš a hlavně nikdy se mi nepovedlo rozchodit vůbec ubuntu 11.10 jedině 10.04 protože k tomu potřebuji ovladače ke grafarně. Toš letmo co jsme měl za problémy kterých jsem si všiml. A zkoušel řešit pomocí různých návodů na webu. Toš, ale mě jde spíš o to jak vybrat svůj další pc, abych to nemusel řešit nějakýma návody či psaní nějakých programů atd.
Je to přímo s Tvou češtinou nechutné číst.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 03 Ledna 2012, 09:55:22 »
Tak co koukám tak instalace linuxu pro méně zkušené uživatelé nebo jinak pro uživatelé co neovládají nějaký programovací jazyk (či aby jim nedělo problem se orientovat Terminálu) je tak jako sazka v loterii :D spíš jak sazku SAZKY :D Nebo se mílím? Max se jim zvýší šance tak o 40% když si koupí nějakou starší stroj od Intelu.
Ono by stačilo kdyby byli stránky kde bych si vyhledal daný hardware (třeba grafická karta, procesor, atd) a člověk by věděl jo tak toto linuxu nepodporuje atd. Ale asi takové kouzelné stránky neexistují co?

Zas tak hrozné to není. ;D

Už jsem instaloval a zkoušel Ubuntu na několik desítkách strojích a pokud šlo o intel tak vždy bez problémů a bez nutnosti něco doinstalovávat nebo nastavovat až na jednu jedinou a to byla grafika GMA 500 která sice nese jméno Intel ale intel ji snad vůbec nevyrobil a naštestí už jí dnes v novém notebooku nepotkáš.

Co se táká AMD tak tam to zas tak růžové není ale vždy to šlo nějak nastavit. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 03 Ledna 2012, 10:15:55 »
Mohu li radit konkrétní model tak v současnosti je pouze jeden jediný naprosto za výhodnou cenu a to v Alze za akční cenu.
http://www.alza.cz/lenovo-ideapad-u260-orange-d249061.htm

Už jsem pro zákazníky koupil 3 kousky a jsou opravdu nádherné.
Jenom ted disk SSD má hodnotu 4 tisíce a sice to má windows 7 ale dnes nic pořádného bez OS nekoupíš. Ta rychlost toho notebooku je vážně úžasná. ;D

Ubuntu jsem pustil jako Live CD a funguje naprosto všechen HW bez sebemenšího zásahu. Prostě Všechny porty, Wifi, Bluetooth, FN funkce atd... viz foto.
ps: ještě je celý olepený foliemi tak vypadá na mé fotce trochu divně, ale není můj a jen ho připravuji pro zákazníka.

[příloha smazaná administrátorem]
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

DiegoV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #23 kdy: 04 Ledna 2012, 12:54:04 »
Dík moc všem za radu :D a sorry za pravopisný chyby.
Takže abych to shrnul až budu kupovat mini notebook (netbook). Měl by to být nejlépe Intel. Pak pro jistotu projit hardware a zjistit jestli není z nějakým komponentem problém. Plus podívat se jestli jako celek je v pohodě a to vše zjistit na různých fórech :D Toš to budeš asi fuška :D

Majared

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:Mini notebook (netbook) s Ubuntu
« Odpověď #24 kdy: 06 Ledna 2012, 12:59:23 »
Já bych ti k tomu přidal svůj jasnej názor. Cca před rokem a půl jsem si zakoupil netbook Toshiba NB305 a na oficiálních stránkách psali, že HW nepodporuje linux, ale to jsem zjistil až když jsem ho koupil, protože předtím mě tato otázka nenapadla. No a co, fungovalo mi na něm úplně všechno, wi-fi, grafárna, akcelerace 3D, síť no prostě všechno bez sebemenšího zásahu a dolaďování (když nepočítám blbinky z vizuálním hraní si prostředí jako instalace témat apod.). Jenže tohle všechno fungovalo až do vydání nové verze ubuntu 11.04, jakmile jsem nainstaloval 11.04, tak se mi sekají filmy a občas tuhne dokonce i připojení na net zamrzá a vůbec se chová divně. A pak si vyber  :o. To vůbec není o komplu, ale i o slavným ubuntu systému, tím se ho nechci nijak dotknout měl jsem ho od verze 8.04, ale začíná widlovatět :-((( už do toho asi hrabe moc lidí nebo co. Takže myslím si, že ti bude valit jakýkoli stroj s menší nebo větší námahou a vhodnou distribucí linuxu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.