Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)  (Přečteno 4221 krát)

Zášek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Zdravím,
rád bych vyzkoušel, , případně přešel k Linuxu, ale nejsem zase tak počítačově zdatný.

Nejdříve bych si rád Ubuntu jenom vyzkoušel, takže když vložím správně vypálené Live CD do mechaniky mi vyjede tabulka i když bootování je primárně z HDD? Budu mít přístup (zatím jenom při zkoušení systému) ke svým souborům které jsou na disku s windows? Vadí formát NTFS (četl jsem něco že to vadí)?

Zatím bych se zeptal jenom na toto, na instalaci současně s windows bych se v případě zájmu pozeptal později.

Doufám že tímto nic neporušuji, snažil jsem se hledat ale pořád mi to není jasné.

Děkuji a hezký večer
Zášek

Stue

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 188
Ubuntu 12.04
(Ubuntu 10.04)

Zášek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)
« Odpověď #2 kdy: 30 Prosince 2011, 23:34:23 »
Ok, tohle chápu, a co ta přístupnost souborů, když linux má jiný způsob jejich ukládání?

Deadly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
Re:Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)
« Odpověď #3 kdy: 31 Prosince 2011, 00:00:58 »
Aby nabootoval systém z CD je potřeba to nastavit v biosu nebo (což v tomto případě je lepší) při startu počítače podržet F12 (případně F11 nebo TAB) a zvolit nabootování z CD (je to jednorázové, primárně zůstane bootování z HDD).
Po načtení Live CD se Ubuntu zeptá jestli ho chcete vyzkoušet nebo nainstalovat. Zvolte vyzkoušet. Chvíli to trvá, protože systém se z CD zavádí pomalu. Po naběhnutí je možné ho normálně používat (zkoušet). Linuxu nevadí formát NTFS, takže k souborům je možno přistupovat (číst i editovat je). To Windows neumí číst linuxovský formát (EXT4).
Začátečníka ale jako první zaskočí to, že Linux nepoužívá označení zařízení jako C:, D: atd.
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
Určitě je dobré mrknout i tady:
http://wiki.ubuntu.cz/Z%C3%A1klady
Používáním Linuxu (Ubuntu) uživatel nic neporušuje. Ubuntu je svobodný software.
http://www.ubuntu.cz/cojeubuntu
̶I̶n̶t̶e̶l̶ ̶C̶o̶r̶e̶2̶ ̶Q̶u̶a̶d̶ ̶C̶P̶U̶ ̶Q̶9̶4̶0̶0̶ ̶2̶.̶6̶6̶G̶H̶z̶ ̶I̶n̶t̶e̶l̶,̶ ̶4̶ ̶G̶B̶ ̶R̶A̶M̶,̶ ̶G̶e̶F̶o̶r̶c̶e̶ ̶G̶T̶X̶ ̶7̶5̶0̶ ̶T̶i̶,̶ ̶A̶S̶U̶S̶ ̶X̶o̶n̶a̶r̶ ̶D̶S̶,̶ ̶U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶4.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶
Intel Core i5-4690K 3.50GHz, 16 GB RAM, GeForce GTX 1060 6GB, ASUS Xonar DGX, U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶8̶.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶,̶ Ubuntu 22.04 64bit

Stue

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 188
Re:Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)
« Odpověď #4 kdy: 31 Prosince 2011, 10:26:18 »
...rád bych vyzkoušel, , případně přešel k Linuxu
Linux není jen Ubuntu a Ubuntu nemá k dispozici pouze prostředí Unity, hledej, zkoumej, vybírej si   ;)

...na instalaci současně s windows bych se v případě zájmu pozeptal později.
O této možnosti je tu na napsáno mnohé, přečti si to  :)

Doufám že tímto nic neporušuji, snažil jsem se hledat ale pořád mi to není jasné.
Rozumné dotazy snad nikomu nevadí a jsou-li navíc psány i správně česky či po slovensky, pak určitě přežiješ ve zdraví  ;D
Ubuntu 12.04
(Ubuntu 10.04)

Zášek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)
« Odpověď #5 kdy: 31 Prosince 2011, 15:20:50 »
Deadly:
To co už jsi napsal jakž takž chápu, snažil jsem se wiki pročíst.
Linux chci vyzkoušet protože je zadarmo a většina programu také (nebo se mýlím?).

Stue:
Citace: Stue
Linux není jen Ubuntu a Ubuntu nemá k dispozici pouze prostředí Unity
Já vím, Ubuntu jsem si vybral protože se mi zdá nejoblíbenější a jedndušší (oproti ostatním)

Citace: Stue
O této možnosti je tu na napsáno mnohé
Také vím, jen si nechávám otevřená zadní vrátka  ;)

Tak zatím super, díky. Kdyžtak se zase ozvu  :D

Zášek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)
« Odpověď #6 kdy: 31 Prosince 2011, 20:18:10 »
Tak jsem to vyzkoušel a mám takový rozpačitý pocit. Prostředí mi vyhovuje, na druhou stranu nevím jestli ho mám doinstalovat na disk.

Například se mi nezdá Firefox, vypadá úplně jinak než v produkci pro Windows. Potom si mi také zdá divné prostředí u Office (všechno je takové velké, jakoby dělané na menší rozlišení). Ještě nevím jak to je s doplňky pro firefox, bez některých se neobejdu. A celkově ten systém je takový polo- anglický.

Dále mi ještě nešla přehrát ani jedna písnička nebo film či seriál...

Ruda1234567

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Re:Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)
« Odpověď #7 kdy: 01 Ledna 2012, 13:09:12 »
Tak jsem to vyzkoušel a mám takový rozpačitý pocit. Prostředí mi vyhovuje, na druhou stranu nevím jestli ho mám doinstalovat na disk.

Například se mi nezdá Firefox, vypadá úplně jinak než v produkci pro Windows. Potom si mi také zdá divné prostředí u Office (všechno je takové velké, jakoby dělané na menší rozlišení). Ještě nevím jak to je s doplňky pro firefox, bez některých se neobejdu. A celkově ten systém je takový polo- anglický.

Dále mi ještě nešla přehrát ani jedna písnička nebo film či seriál...

Co myslíš tím, že FF vypadá úplně jinak jako ve Windows? To, že nemá např. Aero efekt?
Doplňky, které fungují ve Windows fungují i v Linuxu (až na pár výjimek).

Anglický je protože tvůj zvolený jazyk není obsažen na CD, které používaš. Vše se stáhne z netu a doinstaluje v průběhu samotné instalace OS.
Kodek pro film, mp3... je stejný případ jako u jazyka. Stačí v dialogu po výberu jazyka zaškrtnout i stahnout SW třetích stran (nejsem si jistý teď s přesným názvem té položky).

walish

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)
« Odpověď #8 kdy: 01 Ledna 2012, 14:38:35 »
Pokud ti nesedí Firefox, nainstaluj si Chromium, tedy google chrome;)

Po instalaci ubuntu se ti stáhnout další aktualizace a budeš to mít plně česky, kodeky si stáhneš buď přímo přes program,ve kterém mp3 či film pustíš nebo například přes správce balíků synaptic.

Já mám nahraný Windows i Ubuntu a po startu si zvolím, co chci spustit a naprosto mi to vyhovuje, doporučuju tuhle možnost, pokud zatím nejsi přesvědčen, že chceš trvale přejít na Linux. Pokud budeš instalovat a nemáš volné místo, budeš tedy dělat formát disku, tak nejdříve nainstaluj windows a pak Linux, jinak ti to dva systémy nerozpozná a nebudeš moci linux spustit.
Intel C2D@2.0GHz,3GB RAM DDR2,ATi Radeon HD 3650 512MB,Ubuntu 11.10 + Gnome3 + shell
Fiat Punto

Zášek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)
« Odpověď #9 kdy: 01 Ledna 2012, 17:41:28 »
Já se právě chystám na formát disku, tak jsem si včera řekl že teď už je to jedno a ubuntu doinstaloval, abych zjistil jak to běží z disku.

Já právě ve Firefoxu používám doplňky, které chrome nemá, a bez nich už se prakticky neobejdu.

Právě po instalaci už to je vše česky, ale když jsem spustil video s titulky a stáhl kodeky které to nabízelo tak titulky stejně neběžely.

Nevím, ještě zkusím pohledat a uvidím...

walish

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)
« Odpověď #10 kdy: 01 Ledna 2012, 19:32:22 »
Doinstaluj si VLC player a pojede ti všechno bez problémů ;)

A ve firefoxu všechny doplňky taky v pohodě doinstaluješ
Intel C2D@2.0GHz,3GB RAM DDR2,ATi Radeon HD 3650 512MB,Ubuntu 11.10 + Gnome3 + shell
Fiat Punto

Zášek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)
« Odpověď #11 kdy: 01 Ledna 2012, 22:33:56 »
Tak mozillu už mám nastavenou, jenom ten VLC nějak nesplňuje moje požadavky, není něco co se dá více nastavit?

Na Winu používám KMplayer a tam se dá nastavit snad vše, co mi na VLC chybí je úprava titulků (jako umístění, barva, písmo,...)

Ještě bych se chtěl zeptat, jestli nevíte co je s tím vykreslováním, vše se mi zdá takové malé,rozmazané (nejvíc si toho všímám při prohlížení stránek)

EDIT: Ještě mám problém se sekáním, vždy když dělám víc věcí tak je počítač značně zpomalený, to je vína mého HW?
« Poslední změna: 01 Ledna 2012, 23:29:04 od Zášek »

walish

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)
« Odpověď #12 kdy: 02 Ledna 2012, 00:22:56 »
V tom případě nainstaluj (S)Mplayer, tam si to všechno budeš moct nastavit, zkratky apod. máš uvedeny tady: http://www.mplayerhq.hu/DOCS/man/en/mplayer.1.html a tady česky: http://linux.tosovsky.info/exec.php/show=mplayer2

Co se týče rozmazanosti a zpomalení: Jakou verzi ubuntu si nahrál? co máš za HW? Máš nahrány ovladače ke grafice?
Intel C2D@2.0GHz,3GB RAM DDR2,ATi Radeon HD 3650 512MB,Ubuntu 11.10 + Gnome3 + shell
Fiat Punto

Zášek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)
« Odpověď #13 kdy: 03 Ledna 2012, 15:52:43 »
Díky za tip

No verze je ta poslední co je teď na webu + všechny aktualizace co mi to nabídlo po instalaci, ovladače grafiky mi to také nabídlo a ty jsem nainstaloval.

HW:
Procesor: AMD athlon 64 3500+ 2,2 Ghz
Ram: 2GB
Motherboard: Asustek computer inc. M2NPV-MX
Grafika: Nvidia GeForce 6150

to 64 u procesoru znamená že je 64 bitový? Já všechny aplikace stahuju na 32 bit  :o

EDIT: Nevíte? Třeba i když pouštím písničku tak chrčí, no nevím...

EDIT2: Nemůže to třeba ještě být tím že jsem to doinstaloval až po tom co byl disk plný dat?
« Poslední změna: 03 Ledna 2012, 16:02:04 od Zášek »

Zášek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Otázky - zkouška (a instalace současně s Win, zeptám se později)
« Odpověď #14 kdy: 03 Ledna 2012, 21:29:57 »
Tak už fakt nevím, počítač při každé větší akci zamrzává, některá okna nejdou zavřít (resp. zavírají se dlouho), nejde mi zapnout zvuk(nelze šoupat s ovladačem nahoře na liště) ani přehrát písnička (ani v jednom přehrávači).

Na internetová videa jsem si stáhl flash player pro Firefox, ale pokaždé když je na stránce video tak Firefox zamrzá a nejde nic přehrát. On zamrzá i když kliknu na ikonku adblocku.

Fakt nevím co s tím, hledám všude možně a udělal jsem snad všechno ale pořád se něco se*e.

EDIT: Tak už vše funguje, nějak se to asi vyřešilo samo  ;D
« Poslední změna: 06 Ledna 2012, 19:06:06 od Zášek »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.