Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nVidia nebo AMD pro Linux?  (Přečteno 2226 krát)

DJ.Houba

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
nVidia nebo AMD pro Linux?
« kdy: 05 Ledna 2012, 11:04:27 »
Dobrý den,
chci si koupit novou grafickou kartu na svůj PC s Linuxem (kubuntu 11.10) a rád bych se zeptal:
1) Zda je dnes výhodnější koupit GPU od AMD nebo nVidie? Konkrétně se rozmýšlím mezi AMD HD6950 a nVidia GTX 560 Ti.
2) Která z firem má lépe optimalizované ovladače pro Linux? Já totiž slyšel, že pár let zpět nebyly ovladače od AMD pro Linux moc dobré. Jaká je situace dnes?
3) Který z chipů bude lepší/bude mít lepší ovladače pro hraní her přes wine?

Díky za odpovědi, můžete napsat i vlastní zkušenosti..
« Poslední změna: 05 Ledna 2012, 11:44:08 od DJ.Houba »

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:nVidia nebo AMD pro Linux?
« Odpověď #1 kdy: 05 Ledna 2012, 13:08:09 »
Dobrý den,
chci si koupit novou grafickou kartu na svůj PC s Linuxem (kubuntu 11.10) a rád bych se zeptal:
1) Zda je dnes výhodnější koupit GPU od AMD nebo nVidie? Konkrétně se rozmýšlím mezi AMD HD6950 a nVidia GTX 560 Ti.
2) Která z firem má lépe optimalizované ovladače pro Linux? Já totiž slyšel, že pár let zpět nebyly ovladače od AMD pro Linux moc dobré. Jaká je situace dnes?
3) Který z chipů bude lepší/bude mít lepší ovladače pro hraní her přes wine?

Díky za odpovědi, můžete napsat i vlastní zkušenosti..
Tak ja by som ti poradil AMD a to hlavne kvôli HW. Ale čo sa týka tých ovládačov :/...ani jedna firma na tom nie je až tak dobre. http://zippy.blog.root.cz/2011/11/09/konec-trapeni-s-kde4-na-nvidii/
Inak takéto karty teraz nekupuj! Počkaj chvílu a budeš mať HD79xx za porovnatelnú cenu ale s vyšším výkonom.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re:nVidia nebo AMD pro Linux?
« Odpověď #2 kdy: 05 Ledna 2012, 13:14:25 »
ATI nieeeee!

DJ.Houba

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:nVidia nebo AMD pro Linux?
« Odpověď #3 kdy: 05 Ledna 2012, 13:38:59 »
jAster_BA: díky za tip a nevíš, která grafika je lépe podporovaná ve WINE?
Rixx: napiš mi důvod, či zkušenosti, prosím

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re:nVidia nebo AMD pro Linux?
« Odpověď #4 kdy: 05 Ledna 2012, 13:46:02 »
Pozri sa na jAsterov podpis. Obaja s tými ATi asi dobré skúsenosti nemáme. Po najnovšom mám problém hlavne s videom (tearing), v catalyste už nie je možnosť TearFreeDesktop. Na normálnych PC mám staré grafiky s OSS ovládačmi - tam to ide, ale ani jeden sa nepoužíva na 3D či video. Na notebooku s ATI HD 6470M je to s OSS o vysokej teplote a s catalystom je to video prakticky 0 bodov (ak sa niekto na to dokáže pozerať, tak všetká česť). Plus si myslím, že s OSS drivermi to 3D nebude dobré, s catalystom nebude asi dobré video. Toľko k ATI, ja už by som si ju veru nedal nikdy a nikde!

Edit: Aby som to doplnil, boli časy kedy som sa na Ati aj hral aj pozeral video a aj všetko išlo ako malo. Bolo to pri ubuntu 7.04-8.04. A to už je veru dávno...
« Poslední změna: 05 Ledna 2012, 13:47:56 od Rixx »

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:nVidia nebo AMD pro Linux?
« Odpověď #5 kdy: 05 Ledna 2012, 13:50:03 »
Mne sa páči ten HW a to že zamestnávajú ludí na vývoj otvorených ovládačov. Každopádne ale určite počkaj, teraz sa začínajú výrábať karty novým 28nm procesom. Ale ani s Nvidia to nie je až také rúžové a tiež na to prdia :D
Edit: obrázok pre ilustráciu
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re:nVidia nebo AMD pro Linux?
« Odpověď #6 kdy: 05 Ledna 2012, 13:53:26 »
Mne by sa to páčilo tiež jAster, len keby to aj fungovalo ako má :( S Nvidiou bohužiaľ skúsenosti nemám, tak neviem ako sa na to prdia :D

Ale samozrejme ja nechcem nikoho odrádzať od kúpy čohokoľvek :)

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re:nVidia nebo AMD pro Linux?
« Odpověď #7 kdy: 05 Ledna 2012, 14:01:13 »
A ešte jedna rada: Ak sa chceš hrať, daj si dual-boot alebo si kúp Playstation či Xbox...

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:nVidia nebo AMD pro Linux?
« Odpověď #8 kdy: 05 Ledna 2012, 14:03:45 »
Tak zasa aj cez wine sa dá pekne zahrať a dokonca najnovšie tituli nerobia problém :). Skús napísať na wine fórum. Ale je mi jasné, že odpíšu, že kúp si invídiju  ;D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re:nVidia nebo AMD pro Linux?
« Odpověď #9 kdy: 05 Ledna 2012, 14:07:12 »
Nemyslel som to úplne tak, že sa nezahrá alebo že s tým bude mať vždy problémy. Ale niekedy sa to môže stať :) Proste ak chcem niečo na hranie, tak Linux to asi nebude :)

Plus pri niektorých hrách nastupuje trend, že sa pre PC už ani nerobia :(

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:nVidia nebo AMD pro Linux?
« Odpověď #10 kdy: 06 Ledna 2012, 00:41:28 »
No, svojou trochu sa zapojím. S AMD to v mojej skúsenosti až také zlé nie je, v poslednej dobe je to s grafikami na oboch stranách trochu pochmúrne (ovládače pre Nvidia Optimus a novšie AMD - FTL). Každopádne menšie problémy som mal s Nvidia grafikami a čo sa týka hrania, tak ako bolo povedané - WINE je ako občasné riešenie fajn a sám som ho veľmi intenzívne využíval, ale takmer vždy to chce trochu poladiť, čo nemusí každému sedieť. Ja som však mal z toho vźdy skvelý pocit, keď sa mi podarilo rozbehať niečo na Ubuntu, takže to môže byť malé bezvýznamné plus :-). Ak si vyložene PC hráč, tak odporúčam Win7 do dualbootu (Iste choď aspoň od Home Premium nahor, lebo Home Basic a Starter majú veľmi obmedzenú funkcionalitu. Starter má obmedzenie na 2GB RAM, Basic 4GB), alebo nejakú konzolu.

Tretia možnosť, ktorá je aspoň pre mňa veľmi dôležitá je kupovanie/sťahovanie hier od nezávislých vývojárov. Sú to zväčša nenáročné, no často umelecky výborne poňaté hry plné originálnych nápadov a super atmosféry. Navyše ten pocit, keď prispeješ na rozvoj hernej scény na Linuxe je na nezaplatenie. Jedna výstraha - ak si ceníš svoj čas a peniaze, dávaj si pozor na Humble Indie Bundle, lebo ja som si na tom vypestoval závislosť a už som na nich minul dosť peňazí :P
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

DJ.Houba

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:nVidia nebo AMD pro Linux?
« Odpověď #11 kdy: 06 Ledna 2012, 01:46:35 »
Mám legálně Windows, ale mám ho jen na hry, protože mi je jasné, že v Linuxu nepoběží hry pro DirectX tak jako ve Win. O WINE se zajímám spíš proto, že pár těch svých oblíbených si chci zahrát přes Linux, abych nemusel neustále rebootovat.
Co jsem tak procházel web, tak i ta nVidia má své mouchy, ale je lépe podporovaná ve WINE a podporuje více technologií. Takže se rozhoduji pro ni.

Ještě přemýšlím nad tím 28nm procesorem. Chci-li tedy nVidii, tak to bude nějaká na čipu Kepler. Mám rozpočet kolem 6500-7000kč. Myslíte, že se do té ceny vlezu? Moc tomu nevěřím, protože předpokládám, že když tento chip vyjde jako novinka, tak se ze začátku celkem prodraží a nechci čekat další měsíce na slevy.
Takže k věci -> Grafiku bych rád koupil do měsíce, co by jste mi tedy doporučili do 7000kč? Uvažujeme-li, že pro Linux je lepší nVidia. Vydržím chvíli čekat na nové grafiky, ale jen v případě, že se mi to vyplatí a sehnal bych ji do 7000kč. Do 7000kč vidím v současné době jako nejlepší variantu GTX560 Ti. Konkrétně se mi líbí MSI N560GTX​-Ti Twin Frozr II 2GD5​/OC - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=98954 .. co říkáte?

Díky


Tor

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
Re:nVidia nebo AMD pro Linux?
« Odpověď #12 kdy: 06 Ledna 2012, 04:03:15 »
ATI nieeeee!

Ati je skvela ovladace jsou jen na picu :D

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:nVidia nebo AMD pro Linux?
« Odpověď #13 kdy: 06 Ledna 2012, 13:53:54 »
Mohlo by sa stať aj to, že po uvedení nových, budú tie staršie lacnejšie. Aby si si netrieskal hlavu a stôl, že si nepočkal a mohol mať to isté za menej.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.