Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: zmena veľkosti s gparted  (Přečteno 1385 krát)

Chavo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 223
  • Ubuntu Studio 10.10
    • BKphoto
zmena veľkosti s gparted
« kdy: 16 Ledna 2012, 10:46:02 »
ahoj. potrebovl by som zmeniť veľkosť oddielu HOME o 100GB. preto chcem zmenšiť oddieil USR. to čo zostane, cca 50GB použijem na xp. poradí niekto ako na to? asi by bolo najlepšie oddiely HOME a USR nejako zlúčiť. keď som ale klikol pravým na HOME a dal odpojiť tak vypísalo "Nemohol byť odpojený /dev/sda6". poradí niekto ako na to? ďakujem.

[příloha smazaná administrátorem]
CPU: Duo T1600, RAM: 2gb, VGA: Intel GMA X3100Gfx, HDD 250gb, external HDD SAMSUNG SpinPoint F3 1000GB

janek-m

  • Host
Re:zmena veľkosti s gparted
« Odpověď #1 kdy: 16 Ledna 2012, 11:16:07 »
Ahoj, toto vypisovalo aj mne, keď som sa pokúšal Gparted spustiť priamo zo systému a upravovať oddiely. Najlepšie bude, ak si stiahneš Live CD Gparted z netu napr. aj tu: http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/systemove_nastroje/sprava_disku/gparted-livecd/, a tak upravíš oddiely na disku.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:zmena veľkosti s gparted
« Odpověď #2 kdy: 16 Ledna 2012, 11:57:10 »
Nemusi to byt livecd gparted. Program gparted je aj v instalacnom livecd ubuntu. A ano odpojit ide iba systemovy disk ktori sa prave nepouziva. /home byva bezne sucastou systemoveho disku a aj ked je na inom oddieli tak sa pri starte systemu automaticky pripaja.(pouziva)
« Poslední změna: 16 Ledna 2012, 11:58:56 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Chavo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 223
  • Ubuntu Studio 10.10
    • BKphoto
Re:zmena veľkosti s gparted
« Odpověď #3 kdy: 16 Ledna 2012, 11:59:57 »
dajú sa potom tie dva oddiely zlúčiť a nechať jeden voľný cca 50gb?
CPU: Duo T1600, RAM: 2gb, VGA: Intel GMA X3100Gfx, HDD 250gb, external HDD SAMSUNG SpinPoint F3 1000GB

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re:zmena veľkosti s gparted
« Odpověď #4 kdy: 16 Ledna 2012, 13:43:05 »
Sloučit to dost dobře nepůjde. Chtěl bys mít na jednom oddílu dva přípojné body, nebo jak by sis to představoval?
Možná tak udělat že /home by byl symlink na /usr/home.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:zmena veľkosti s gparted
« Odpověď #5 kdy: 16 Ledna 2012, 13:47:46 »
sloucit se to da :D ...

pokud mas dost mista v /, tak proste nasyp $that_block_device/usr do rootu, oedituj vfstab a je to
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Chavo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 223
  • Ubuntu Studio 10.10
    • BKphoto
Re:zmena veľkosti s gparted
« Odpověď #6 kdy: 16 Ledna 2012, 16:32:05 »
ntz_reloaded   nerozumiem ničomu z toho, čo si napísal :(
ide o to, že na HOME mám málo miesta. zle som zozdelil disk pri inštalácii. Nechal som tam len 15GB voľného miesta. USR som nechal cca 150GB. Všetky veci čo robím ukladám na HOME. Hudba, grfika, dokumenty, foto... Potrebujem tých 15GB skrátka zväčšiť. Na USR neukladím nič. No a potrebujem ešte tých cca 50GB na win xp. To som tam pôvodne vôbec nechcel, ale musím kôli jednému programu. V / mám z 56GB voľných nejakých 53GB, takže pohoda.
« Poslední změna: 16 Ledna 2012, 16:42:13 od Chavo »
CPU: Duo T1600, RAM: 2gb, VGA: Intel GMA X3100Gfx, HDD 250gb, external HDD SAMSUNG SpinPoint F3 1000GB

jmp

  • Host
Re:zmena veľkosti s gparted
« Odpověď #7 kdy: 16 Ledna 2012, 17:55:08 »
1. zalohujte

2. z beziciho os:

 poznamenejte si vypis z mount a obsah souboru /etc/fstab

3. varianta A)  z live cd:

 pripojte si root ( "/" tam kde byl pripojen v bezicim os) do umisteni "A"
 pripojte si /usr do "B"
 pripojte si /home do "C"

 na "A" vytvorte aresar usr (drwxr-xr-x root root)
 do "A"/usr presunte obsah z "B"
 do "B" presunte obsah z "C"

 v "A"/etc/fstab upravte obsah tak, ze pripojeni /usr prepiste na /home a radek s puvodnim /home zakomentujte nebo smazte

3. varianta B)
 z live cd pomoci gparted upravte nalezite velikost a pozici tech partition, kde byl pripojen root ("/"), /usr a /home ...

4. pokud se zadari spravne (nikde neudelate chybu, tak mate problem vyresen) pokud ne, tak system uz znova nenajede/nebude pracovat spravne - pak se ukaze bod 1. jako dulezity :-))

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.