Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přesun /boot na jiný disk a zašifrování systému. [Vyřešeno.]  (Přečteno 1256 krát)

iX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 468
Podle tohoto návodu  http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=27118.0  jsem úspěšně přesunul nainstalované Kubuntu na externí USB disk a v pohodě ho používám na čtyřech odlišných PC :) :).
Potřebuju ale zašifrovat.
Mám vytvořený další diskový oddíl ext4 pro spouštění. Potřeboval bych vědět, jak tam přesunout /boot složku. Stačí jen překopírovat a dát update-grub a grub-install?
A až to bude z tohoto oddílu bootovat, jak zašifrovat disk se systémem?
« Poslední změna: 01 Února 2012, 13:03:32 od iX »

iX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 468
Re:Přesun /boot na jiný disk a zašifrování systému.
« Odpověď #1 kdy: 24 Ledna 2012, 13:19:39 »
Tak jsem /boot nakopíroval, spustil LiveCD a podle návodu  http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2#Obnoven.2BAO0_GRUB2_pomoc.2BAO0_LiveCD  udělal bůtující :).

Teď co ještě upravit, aby mi případný pozdější sudo update-grub updatoval složku  boot  na spouštěcím oddílu, a ne tu původní /boot ??

iX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 468
Re:Přesun /boot na jiný disk a zašifrování systému.
« Odpověď #2 kdy: 25 Ledna 2012, 09:11:54 »
Skoro vyřešeno!
Do  fstab  jsem nandal:
Citace
# /dev/sdb1
UUID=59A13479-ad87-1392-2272-aba4283db40d /boot ext4 rw 0 0
Původní /boot jsem přejmenoval na /boot.0, po mount -a se mi připojil /boot a sudo update-grub mi už updatuje tam, kde má...
Je ale na how*o mít obsah složky přímo v rootu tohoto disku, když ho používám i k dalším účelům.

Takže nový dotaz:  Chci mít tyto soubory například ve složce /MultiBoot/Boot/ a zároveň celý tento disk /dev/sdb1 mít mountlý jako /media/M.
Takže dám  sudo mount /dev/sdb1 /media/M
A jak potom udělat něco jako toto:  sudo mount /dev/sdb1/MultiBoot/Boot /boot
?  ??  ???

iX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 468
Re:Přesun /boot na jiný disk a zašifrování systému.
« Odpověď #3 kdy: 01 Února 2012, 13:01:58 »
Vymyslel jsem lepší řešení pro přesun /boot !! 8) :o

1.) Obsah složky /boot jsem přesunul do adresáře MultiBoot/Boot umístěného na disku /dev/sdb1.

2.) Z /etc/fstab jsem smazal:

Citace
# /dev/sdb1
UUID=59A13479-ad87-1392-2272-aba4283db40d /boot ext4 rw 0 0

A místo toho tam nandal:

Citace
# /dev/sdb1
UUID=59A13479-ad87-1392-2272-aba4283db40d /media/B ext4 rw 0 0

3.) Do souboru /etc/rc.local jsem vložil:

Citace
# /dev/sdb1
mount --bind /media/B/MultiBoot/Boot /boot

4.) Spustil jsem sudo grub-install --boot-directory=/MultiBoot/Boot /dev/sdb pro fixnutí zavaděče.

5.) Taky sudo update-grub  a  sudo update-initramfs -u.

... A Voaláá!

Nyní mám v /media/B připojenu celou bootovací partition k různému použití, které neruší nepořádek linuxových souborů - ty jsou totiž přesunuty do jediné složky, tam, kde jsem je chtěl.
A co je na tom nejkouzelnější? Systém vidí /boot i s původním obsahem tam, kam patří!
Žádné další úpravy nětreba - příkazy jako třeba sudo update-initramfs -u nebo sudo update-grub fungují normálně, prostě alles gute!!

 :) :) ;) ;) 8) 8)

--------
Taky se mi povedlo zašifrovat UŽ NAINSTALOVANÉ Kubuntu. Případně mohu popsati... :o ;)


« Poslední změna: 01 Února 2012, 16:06:48 od iX »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.