Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: JAVA - instalace  (Přečteno 7593 krát)

Michal11

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
JAVA - instalace
« kdy: 27 Ledna 2012, 14:09:02 »
Dobrý den, jsem v Ubuntu 10.11 nový a mám tento problém, nedaří se mi vyřešit, prosím o pomoc:
- dle WIKI jsem nainstaloval Open JDK Java 6, je nainstalována, jiné aplikace fungují, pouze této webové aplikace (přihlašuji se ze stránek www) se ni objeví toto (obrázek příloha - Opening forex) a nevím, v čem to otevřít.
Ze supportu mi napsali toto možné řešení:
If you right click the downloaded jnlp file, do you have "Open With Sun Java 6 Web Start" option?

If not, please install latest Java 6 build from http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jre-6u30-download-1377142.html and report, does the problem still exist.

If if will not help, you may reffer to one of the online available manuals, i.e. http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1501811

stáhnu, ale nedaří se mi to nainstalovat.

Podle wiki jsem se pokusil nainstalovat druhou možnost Oracle Java, ale skončím na bodu 4 (příloha 2 pracovní plocha) - command not found.

Několikrát jsem Ubuntu přeinstalovával a zkoušel varianty, podstata je, že vždy bezproblémově nainstaluji open jdk, ale jinou javu ne. A i když po instalaci Ubuntu ještě nezavedu Open jdk a snažím se prvně nainstaloval javu z oraclu, nenainstaluji ji.

Snad je popis problému srozumitelný, je to složité.

Zřejmě dělám někde nějakou chybu, dokážete prosím poradit? dík, Michal


[příloha smazaná administrátorem]

Rover623

Re:JAVA - instalace
« Odpověď #1 kdy: 27 Ledna 2012, 14:21:08 »

Michal11

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:JAVA - instalace
« Odpověď #2 kdy: 27 Ledna 2012, 19:15:30 »
díky , ale podle toho mi to ani nenajde co instalovat (změnil jsem, mám jinou architekturu počítače), tak nevím.

spíše mne zajímá, proč nejde instalace podle návodu na wiki - Oracle java - tam bude zakopaný pes - můj první příspěvek, ví to někdo?

dík, Michal

Rover623

Re:JAVA - instalace
« Odpověď #3 kdy: 27 Ledna 2012, 22:32:10 »
Postup který je popsaný v tom tématu je oficiální postup přímo od Oracle jak tu Javu dostat do Ubuntu

Michal11

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:JAVA - instalace
« Odpověď #4 kdy: 27 Ledna 2012, 23:37:44 »
Děkuji za pomoc,
asi ta chyba bude u mne, jsem začátečník, tak se pokusím dát sem svůj postup, něco dělám špatně a nevím, pokud na to příjdeš, budu rád .
http://www.java.com/en/download/help/linux_x64_install.xml  - vyberu java for ubuntu
https://help.ubuntu.com/community/Java  - vyberu  how do I install Oracle jdk 7
http://askubuntu.com/questions/55848/how-do-i-install-oracle-java-jdk-7
odtud dále download    dk-7u2-linux-x64.tar.gz  - dám uložit soubor, uložím do domovské složky stažené,
následuje kopírování do terminálu - viz obrázky, zkoušel jsem i se sudo

Asi dělám chybu v ukládání, jinak si vzpomínám, ve windows jsem kdysi měl také problém s rozjetím své aplikace v javě, v případě ubuntu budu potřebovat ji rozjet v Oracle java, nestačí open jdk.



[příloha smazaná administrátorem]

Rover623

Re:JAVA - instalace
« Odpověď #5 kdy: 28 Ledna 2012, 00:26:20 »
Ten stažený soubor rozbalíš (pro spouštění potřebuješ JRE, pro programování potom i JDK), vznikne ti z toho složka kterou jako root překopíruješ do /usr/lib/jvm, pak v terminálu spustíš
Kód: [Vybrat]
sudo update-alternatives --config java vypadne ti z toho něco takového
Kód: [Vybrat]
$sudo update-alternatives –config java
There are 2 choices for the alternative java (providing /usr/bin/java).

Selection Path Priority Status
————————————————————
* 0 /usr/lib/jvm/java-6-openjdk/jre/bin/java 1061 auto mode
1 /usr/lib/jvm/java-6-openjdk/jre/bin/java 1061 manual mode
2 /usr/lib/jvm/java-6-sun/jre/bin/java 63 manual mode

Press enter to keep the current choice[*], or type selection number:
stiskni ENTER, ale pamatuj si poslední obsažené číslo (v tomhle výpisu je to 2), pokud v tom výpisu nic nemáš pamatuj si jako poslední volbu 0, do terminálu zadej
Kód: [Vybrat]
sudo update-alternatives --install /usr/bin/java java /usr/lib/jvm/jdk1.7.0/jre/bin/java 3 kdy číslo na konci nahradíš o 1 větším než to které jsi měl jako poslední v tom výpisu.

Proveď znovu příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo update-alternatives --config java a jako poslední už by jsi tam měl mít i tu Oracle Javu, takže vybereš 3.

Aby jsi mohl mezi verzemi přepínat musíš ve složce /usr/lib/jvm vytvořit soubor s příponou jimfo, název zvolíš podle názvu složky ve které máš Oracle Javu, do souboru potom vložíš tohle
Kód: [Vybrat]
name=java-7-sun-1.7.0.22
alias=java-7-sun
priority=63
section=non-free

jre java /usr/lib/jvm/jdk1.7.0_02/jre/bin/java
přičemž cestu v posledním řádku musíš upravit tak aby odpovídala skutečnosti, pak už můžeš příkazem
Kód: [Vybrat]
update-java-alternatives -l aktualizovat seznam a přepínat mezi verzemi, pokud nepotřebuješ přepínat, tak nemusíš soubor jimfo vůbec dělat a pouze odstraň ostatní verze Java.

V prohlížeči ti ovšem Java nepůjde, je nutné udělat si nový odkaz, nejdřív odstraň všechny odkazy na předešlé pluginy Java v prohlížeči, potom si udělej symbolický odkaz na soubor
Kód: [Vybrat]
libnpjp2.so který je ve složce s Javou, symbolický odkaz poté přesuň do složku pluginů v prohlížeči který používáš, u Firefoxu je /usr/lib/mozilla/plugins a přejmenuj na
Kód: [Vybrat]
libnpjp2.so aby to odpovídalo původnímu souboru
« Poslední změna: 28 Ledna 2012, 00:27:55 od Rover623 »

Michal11

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:JAVA - instalace
« Odpověď #6 kdy: 28 Ledna 2012, 13:05:07 »
děkuji ti, já mám problém hned na začátku, kde nevím jak otevřít del tvého "Ten stažený soubor rozbalíš (pro spouštění potřebuješ JRE, pro programování potom i JDK), vznikne ti z toho složka kterou jako root překopíruješ do /usr/lib/jvm,"

nejde mi to rozbalit a nají terminálem, tady dělám chybu - dal jsem obrázky

[příloha smazaná administrátorem]

Rover623

Re:JAVA - instalace
« Odpověď #7 kdy: 28 Ledna 2012, 13:53:46 »
Rozbalené to máš, před tím archivem na tom obrázku máš adresář, jinak stačí pravý klik na ten soubor a volba "Rozbalit sem".
Pak spusť nautila příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo nautilus a překopíruj do cesty uvedené výše

Michal11

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:JAVA - instalace
« Odpověď #8 kdy: 28 Ledna 2012, 18:57:51 »
nevím, moc mi to nejde, pořád je u mne někde chyba, nafotil jsem terminál, měl bych tam dostat bíle označenou javu.

Ale když už jsem nainstaloval i open javu, napadla mne ještě jedna věc.
Celé toto se děje kvůli otevření souboru JNLP v prohlížeči.
Ve windows mám k souboru .jnlp přiřazeno otevřít pomocí JAVA(TM) Web Start Launcher. Tomu zřejmě v open jdk java odpovídá Iced Tea Java 6 Web Start - icedtea-netx 1.1.3-1ubuntu1.1 (6b21.1.3-ubuntu1), je k němu napsáno, že je i pro jnlp.

Neumím, nevím jak, nemohu výše zmíněný soubor najít pro přiřazení (jnlp otevřít pomocí...)- zkusil jsem to nafotit, prosím o pomoc.

Dík,



[příloha smazaná administrátorem]

Rover623

Re:JAVA - instalace
« Odpověď #9 kdy: 28 Ledna 2012, 21:04:18 »
Instalovaná rozhraní najdeš v /usr/bin tak si tam vyhledej požadovaný plugin, buď java nebo icedtea či openjdk

Michal11

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:JAVA - instalace
« Odpověď #10 kdy: 29 Ledna 2012, 11:09:56 »
děkuji ti za pomoc, vyřešeno

Pepep

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:JAVA - instalace
« Odpověď #11 kdy: 25 Února 2012, 19:22:16 »
Vážení přátelé,

moc moudrý z návodů nejsem.
Jednak se trošku bojím toho, že přepínání mezi verzemi javy bude pro mě BFU-čko dost náročné, pokud to je vůbec potřeba. Java od Sun-u mi doposud vždy stačila na vše (KB i některé hry pro mladýho).

V té souvislosti - není snažší (když už to člověk z nějakých důvodů potřebuje) OpenJDK odstranit klikem na jeden balíček, aby to pak po instalaci Javy od Sun-u nezavazelo a třeba i nekolidovalo s Javou od Sun-u?

Javy OpenJDK nainstalovanou mám, IcedTea6 taky, v /usr/bin to ale moc vidět není, viz příkaz ls v konsoli.
Pokud tedy budu dělat pokusy s výměnou Javy, rád bych dosáhl stavu, kdy mladýmu pojede hra http://www.runescape.com/ pokud možno bez následků.

děkuji ti za pomoc, vyřešeno

Mohl jsi napsat, kde jsi dělal chybu, no.


Díky
Pep
P.S.: teď koukám, že jsem se screenshotem z konsole v adr. /bin, ale i tak v /usr/bin žádné ze jmenovaných (openjdk, icedtea) nejsou vidět. Což je reakce na :
Instalovaná rozhraní najdeš v /usr/bin tak si tam vyhledej požadovaný plugin, buď java nebo icedtea či openjdk


[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 25 Února 2012, 19:29:36 od Pepep »

Rover623

Re:JAVA - instalace
« Odpověď #12 kdy: 25 Února 2012, 21:29:06 »
Hra jde, vyzkoušeno na Oracle JAVA 1.7.0_03. Postup instalace je jednoduchý nejdřív odstraň OpenJDK a potom postupuj podle tohoto http://askubuntu.com/questions/56104/how-can-i-install-oracle-java-jre-7

Pepep

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:JAVA - instalace
« Odpověď #13 kdy: 26 Února 2012, 13:29:35 »
No, to je přesně to, čeho jsem se tak zřetelně obával v mém předchovím vstupu, no.

"Odstraň tu původní Javu". Který balík (které balíky), je jich asi bambilion. Které můžou zůstat, které naopak nesmí, aby se něco nerafalo, nezpomalovalo, nekolidovalo, přinejlepším nezabíralo místo na hdd.

Dík
Pep

Rover623

Re:JAVA - instalace
« Odpověď #14 kdy: 26 Února 2012, 13:39:29 »
Vyhoď vše co má v názvu openjdek a icedtea (přes Synaptic)

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:JAVA - instalace
« Odpověď #15 kdy: 26 Února 2012, 14:53:23 »
Pepan a proc vlastne chces javu od oracle? Nejak jsem se toho nedocetl nebo prehledl.

Jestli mas OpenJDK a vse ti jede tak to nema cenu resit. Me na openJDK jede 99,9% veci (ted nepouzivam nic co by na open nejelo)


Prehazovani JVM je velmi jednoduche viz http://wiki.ubuntu.cz/Java#V.2BAP0-b.2BARs-r_v.2BAP0-choz.2BAO0_verze_Javy

Nahlede na to ze prehazovani JVM je na 99 procent jen pro lidi, kteri programuji java aplikace.


Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Pepep

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:JAVA - instalace
« Odpověď #16 kdy: 26 Února 2012, 18:57:18 »
Javu od Sun-u jsem chtěl proto, že jí mám naistalovanou na dvou mašinách a běží tam (hraje náš mladej) Runescape.
Teď, po vykoštění všeho openjdk pomocí Synasptic-u a nainstalování sun-ovské Javy na týhle mašině s Edubuntu to prý jede, dokonce na fullscreen. Tak to byl kýžený stav a já mám vyřešeno.
Ale byl to teda boj  ;)

Pep

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.